logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Zamiennik warystora i przekaźnika w zmywarce Whirlpool WRFC3C26X

piotrekbrs 26 Mar 2024 13:04 1245 31
REKLAMA
  • #1 21020483
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Witam
    Jaki warystor mógłbym tu wstawić za ten rt1?
    Czy przekaźnik hf3fa/012-htf mogę zastąpić przekaźnikiem hf3fd/012-htf?
    Zbliżenie na płytkę drukowaną z widocznymi przekaźnikami i miejscem na warystor przy oznaczeniu RT1. Płytka drukowana z elementami elektronicznymi, w tym przekaźnikami HF3FA i innymi komponentami.
  • REKLAMA
  • #4 21020536
    AdamC
    Poziom 29  
    Posty: 1009
    Pomógł: 138
    Ocena: 244
    Warystor zapewne na 275V ac.
    Parametry przekaźników w załączniku.
    Załączniki:
    • HF3FD_en.pdf (54.43 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • hf3fa012-ztf.pdf (55.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 21020549
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5154
    Pomógł: 643
    Ocena: 1139
    @piotrekbrs może przeczytaj co jest na tym elemencie napisane? I napisz czemu go podejrzewasz?
  • #6 21020611
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Nie ma właśnie na nim żadnych oznaczen
    Jest zwarty i myślałem że to warystor ale chyba jednak nie
  • #8 21020670
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5154
    Pomógł: 643
    Ocena: 1139
    Zmierz na zakresie 200 omów. A z czym walczysz tak ogólnie?
  • #9 21020675
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    A tutaj co się stało? Zmierz czy jest ciągłość, czy sciezka nie przepalona.

    Płyta drukowana z różnymi komponentami elektronicznymi, w tym termistorem i warystorem.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Warystor to będzie to żółte obok RT1 a RT1 wyglada na termistor.
  • REKLAMA
  • #10 21020681
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Nie ma właśnie na nim żadnych oznaczen
    Jest zwarty i myślałem że to warystor ale chyba jednak nie
  • REKLAMA
  • #11 21020686
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Jeśli przekaźnik nie działa, to może on być nadal sprawny, a uszkodzona może być mała dioda obok niego.
  • #12 21020690
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Walczę że zmywarka bez oznak życia
    Termistor (jak się okazało) jest podpiety szeregowo i zmienia wartość przy zmianie temp
  • #13 21020695
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    To działa poprawnie.
    Ja bym sprawdził driver przetwornicy bo one są najczęściej powodem braku zasilania.
  • #14 21020696
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    >>21020675
    Ścieżka cała ale rezystor już nie
  • #15 21020699
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Trzeba ten rezystor wymienić albo przylutować jeśli jest sprawny.
    Powinien mierzyć 220.000 ohmów.
    Jak możesz, daj lepsze zdjęcie scalaka UH1, żeby było widać oznaczenie.
  • #16 21020701
    jarekgol
    Poziom 40  
    Posty: 5154
    Pomógł: 643
    Ocena: 1139
    Zobacz czy zasilacz generuje niskie napięcie do logiki. I tak jak @mariukonie pisał, masz tam coś upalone, ustaliłeś co to i z czym połączone?
    Zobacz czy na elektrolicie masz około 310V, czy scalak od przetwornicy ma jakieś niskie napięcie zasilania (sprawdź w pdf)
    I podłączaj to przez żarówkę bo wygląda że może chcieć zrobić zwarcie.
  • #17 21020720
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4

    Spalona jest ścieżka ale ta idąca właśnie od żółtego rezystora
    Potem znalazłem ten rezystor
    Obwód drukowany z widocznym żółtym rezystorem i układem scalonym. Spalona ścieżka na płytce drukowanej obok żółtego rezystora.
    To może być wina tego scalaka?
  • #18 21020725
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Ścieżka zadziałała jako bezpiecznik.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Odbuduj spaloną ścieżkę i podłącz moduł przez żarówkę. Albo w miejsce spalone tymczasowo wlutuj żarówkę 40-60W. Wtedy trzeba zrobić pomiary napięcia na tym scalaku LNK626PG
  • #19 21020729
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4

    >>21020675
    Ścieżka cała, ale rezystor już nie
  • #20 21020735
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Sprawdź, czy nie ma zwarcia między tymi czterema wyjściami połączonymi razem po jednej stronie, a pozostałymi trzema po drugiej stronie LNK626

    Dodano po 3 [minuty]:

    Wszystko tam dookoła LNK sobie też posprawdzaj. Diody, kondensatory, rezystory itd.
  • REKLAMA
  • #21 21021158
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Zwarcia na lnk nie ma
    Czy te pomiary na lnk bez tego rezystora 224 będą możliwe?
  • #22 21021178
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Tak, pomiary LNK będą możliwe, ale zmywarka będzie wyświetlać błędy bez tego rezystora 224 więc i tak go trzeba wymienić.
    https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/438867/POWERINT/LNK626PG.html
    Tu masz notę aplikacyjną, zobacz sobie rozmieszczenie pinów.
    Między S i D ma być ok. 310V, a między S i BP ma być 6V.
    Uważaj, bo jak Cię kopnie 310V, to ino roz, więc lepiej załóż jakieś grube gumowe rękawice do pomiarów i najlepiej rob je jedną ręką. :)
    W miejsce spalonej ścieżki dałbym bezpiecznik 0.5A. 250V więc to sobie też możesz zamówić od razu.
    https://compax.pl/pl/bezpieczniki-ceramiczne-...iczny-tht-5x20mm-zwloczny-05a-250v-ac-ec.html
  • #23 21021425
    Mateusz_konstruktor
    Poziom 37  
    Posty: 4232
    Pomógł: 269
    Ocena: 1105
    piotrekbrs napisał:
    Nie ma właśnie na nim żadnych oznaczen
    Jest zwarty i myślałem że to warystor ale chyba jednak nie

    Ten element ma niską rezystancję, a którą multimetry na tzw. teście diody wskazują jako zwarcie.
    Zmierz przy pomocy omomierza i podaj nam wartość tejże rezystancji.
  • #24 21021847
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Także ścieżkę odbudowałem na dużym elektrolicie 320v
    S-d 320v
    S-bp 5,9v
    Czyli lnk sprawne?
  • #25 21021856
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Możliwe, że sprawny. A jakie masz napięcie na kondensatorach po drugiej stronie transformatora?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Chodzi o te trzy brązowe kondensatory zaraz przy transformatorze.
  • #26 21021879
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Napięcie na nich skacze od 0 do 7
  • #27 21021893
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Gdzieś masz zwarcie. Odłącz zasilanie i sprawdź wszystkie diody obok.
    W funkcji omomierza sprawdź jaki opór jest między + i - na tych kondensatorach.
  • #28 21021905
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Znalazłem zwarta diodę
    Ona mogła być przyczyną wypalonej ścieżki?
  • #29 21021906
    mariukonie
    Poziom 31  
    Posty: 1295
    Pomógł: 197
    Ocena: 376
    Oczywiście. To ta przy LNK?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Wylutuj ją i zmierz ponownie, żeby się upewnić, że to dioda, a nie co innego.
  • #30 21022047
    piotrekbrs
    Poziom 2  
    Posty: 41
    Ocena: 4
    Dioda koło kondensatorów ale po wylutowaniu jest ok

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problem wymiany warystora i przekaźnika w zmywarce Whirlpool WRFC3C26X. Użytkownik zapytał o możliwość zastąpienia termistora RT1, który okazał się być uszkodzony, oraz przekaźnika HF3FA/012-HTF przekaźnikiem HF3FD/012-HTF. Odpowiedzi wskazały, że RT1 to prawdopodobnie termistor, a nie warystor, oraz że przekaźnik HF3FD może zastąpić HF3FA, ponieważ ma styki NO/NC. Użytkownik zdiagnozował problem z zasilaniem zmywarki, który ostatecznie okazał się wynikać z uszkodzonej diody, co prowadziło do wypalenia ścieżki. Po wymianie diody i naprawie ścieżki zmywarka wróciła do działania.
REKLAMA