logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór pompy do wody na sucho do zbiornika przy niskim ciśnieniu w wodociągu

pregator17 27 Wrz 2024 11:36 441 14
REKLAMA
  • #1 21241215
    pregator17
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam, chciałbym zapytać się o pompę do wody, która by rozwiązała mój problem.
    Jestem podłączony do prywatnego wodociągu, spółki lata temu było dobre ciśnienie na cały dom i się coraz bardziej psuje. Zbudowaliśmy zbiornik na wodę i hydrofor, ale teraz nawet czasem nie dochodzi do zbiornika. Dlatego zastanawiam się, czy jest taka pompa, żeby mogła pociągnąć wodę na sucho. Do miejsca, które zaczyna się spadek terenu, jest ok. 150 m.
  • REKLAMA
  • #2 21242363
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Zacząłbym od przyczyny braku wody w rurociągu, czy jest to spowodowane suszą, czy np. ubytkami spowodowanymi uciekaniem wody (nieszczelności). Co do pomp do wody, to jak sama nazwa wskazuje służą one do pompowania wody, a nie do pracy na sucho. Wprawdzie na niektórych pompach hydroforowych jest napis "samozasysające", ale nie traktowałbym tego zbyt poważnie. Pewnie przy montażu hydroforu można by zaryzykować puszczenie jej na sucho, by zassała wodę, ale beż kontroli, czyli obserwowania, co się stanie nie zostawił bym jej.
  • #3 21243038
    Ture11
    Poziom 39  
    Posty: 5417
    Pomógł: 573
    Ocena: 1120
    Moja myśl z cykli pomysłów z tyłka - może dodatkowy zbiornik z zaworem zwrotnym, z którego to zbiornika zabierane będzie powietrze pompą próżniową? - taka pompa mogłaby chodzić na sucho, ale nie mogłaby z kolei zostać zalana wodą. W sumie na tej zasadzie działa szambiarka...
  • #4 21243252
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    @Ture11 Coś z tą szambiarką chyba nie jest dobry przykład. Czy w szambiarce jest dwie pompy? jedna do powietrza, a druga do cieczy? Nie.
  • REKLAMA
  • #5 21243481
    pregator17
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Linia wodociągowa ma około 2km moja miejscowość bardzo się rozbudowała wielu nowych domów się podłączyła. Dlatego pewnie jest spadek ciśnienia . Dlatego myślałem czy nie da się zassać wodę jakąś pompa .
  • #6 21243497
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Czy ta linia jest "państwowa", że tak wielu się podłączyło? czy każdy się podłącza bo mu wolno, bo idzie przez jego pole. ?
  • #7 21243886
    pregator17
    Poziom 2  
    Posty: 3
    To prywatna linia, za którą przyłącz zapłaciliśmy. Teraz podłączają się rzekomo, bo mogą....
  • #8 21243904
    anchilos
    Poziom 39  
    Posty: 4255
    Pomógł: 491
    Ocena: 962
    pregator17 napisał:
    To prywatna linia za którą przyłącz zapłaciliśmy
    Była do czasu przekaznia "wodociągom".
    pregator17 napisał:
    teraz podłączają się rzekomo bo mogą....

    Do 5 lat musieliby pytać Was o zgodę i płącić Wam za przyłączenie.

    Po 5 latach zgodę wydaje "wodociąg", który zasila Waszą linię.

    Pozdrawiam.

    P.S.

    Możesz postawić zbiornik hydroforowy z zaworem zwrotnym, który napełni się gdy jest ciśnienie (późną nocą).
  • REKLAMA
  • #9 21243972
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    @anchilos A skąd masz taką wiedzę, że linię przejęły "wodociągi"? Jeśli jest to linia prywatna to pomimo,że jest przeprowadzona przez działkę, która jest własnością kogoś od niedawna, to nie można się legalnie podłączyć bez zgody wspólników, którzy ją zbudowali.
    anchilos napisał:
    Możesz postawić zbiornik hydroforowy z zaworem zwrotnym, który napełni się gdy jest ciśnienie (późną nocą).

    Śmieszne. I ten raz napełniony hydrofor ma zapewnić wodę na cały następny dzień?
  • #10 21244003
    anchilos
    Poziom 39  
    Posty: 4255
    Pomógł: 491
    Ocena: 962
    stanislaw1954 napisał:
    Śmieszne. I ten raz napełniony hydrofor ma zapewnić wodę na cały następny dzień?

    500l ?
    Jakie masz zużycie dzienne ?
    stanislaw1954 napisał:
    Śmieszne.


    Naprawdę.
  • #11 21244018
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    @anchilos Chyba nie bardzo znasz temat. Typowy hydrofor 300 litrów daje w jednym cyklu ok. 1/3 swojej pojemności i to przy dużej różnicy w nastawach, a ty chcesz jednym napełnieniem zaspokoić całodzienny pobór wody w domu...
  • REKLAMA
  • #12 21244133
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 7998
    Pomógł: 861
    Ocena: 2627
    Nie ma pomp zasysających wodę "na sucho".
    Pompa samozasysająca oznacza, że pompa jest w stanie zassać wodę z określonego poziomu, ale pod warunbkiem, że rura zasysająca jest wypełniona wodą.

    Najpierw trzeba ustalić status prawny tego rurociągu, a następnie wezwać wodociągi, aby zapewniły odpowiednie parametry lub nakazać odłaczenie się tym, którzy nielegalnie się podłączyli.
  • #13 21244185
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    @Plumpi Ładnie wyjaśniłeś zasadę działania pompy samozasysającej, tylko dlaczego inne pompy nie mające tej nazwy robią dokładnie to samo, czyli zasysają wodę z napełnionej rury? może jakiś wynalazca nie mógł spać i wpadł na taki pomysł, że dołoży ładny wyraz i te pompy będą się lepiej sprzedawać
  • #15 21245038
    Inkwizycja
    Poziom 30  
    Posty: 1317
    Pomógł: 165
    Ocena: 415
    Taka historia: Janusz sąsiad kolegi pregator17 przyoszczędził na zaworze antyskażeniowym. Janusz napełnia wężem beczki w ogródku z gnojówką którą dostał od szwagra (wiadomo gnojówkę trzeba rozrobić z wodą). Ciśnienie małe to Janusz wkłada węża do beczki i idzie po 4pak Harnasia. W tym czasie kolega pregator17 uruchamia swoją pompę. Pytanie brzmi: Czy muszę pisać co się stało dalej? :-) Koniec.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje pompy do wody, która mogłaby rozwiązać problem niskiego ciśnienia wody w prywatnym wodociągu, gdzie zbudowano zbiornik na wodę i hydrofor. W dyskusji poruszono kwestie związane z przyczynami spadku ciśnienia, takimi jak zwiększone podłączenia nowych domów do linii wodociągowej. Uczestnicy podkreślają, że pompy samozasysające nie działają na sucho i wymagają wody w rurze zasysającej. Sugerowane są różne rozwiązania, w tym zbiornik z zaworem zwrotnym, który mógłby napełniać się w czasie, gdy ciśnienie jest wystarczające. Wskazano również na konieczność ustalenia statusu prawnego rurociągu oraz ewentualne działania wobec nielegalnych podłączeń.
REKLAMA