logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak działają lampy 230V w układzie sieci IT w kopalni?

Andrzej388 10 Lis 2024 22:08 1020 10
REKLAMA
  • #1 21297617
    Andrzej388
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam, mam pewną zagwozdkę, jak działa instalacja elektryczna w kopalni. Wiedząc, że jest tam układ sieci IT, to na jakiej zasadzie działają tam urządzenia takie jak lampy na 230 V, gdzie stosuje się same fazy, które każda ma napięcie, jak to działa?
  • REKLAMA
  • #2 21297624
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    Posty: 21892
    Pomógł: 2032
    Ocena: 5157
    @darek4905 Zwyczajnie działają. Nie ma tam żadnych faz sieci, tylko dwa przewody między którymi występuje określone napięcie, a całość jest izolowana od ziemi oraz standardowej sieci energetycznej przy użyciu transformatora. Takie to trudne ? Poczytać się nie chce, co ?
  • #3 21297952
    stomat
    Poziom 39  
    Posty: 5657
    Pomógł: 257
    Ocena: 1960
    Nie wiem jak działają w kopalni ale kto powiedział że w układzie IT nie może być przewodu neutralnego?
  • REKLAMA
  • #4 21298056
    bartekfigura
    Poziom 30  
    Posty: 1294
    Pomógł: 112
    Ocena: 521
    Pracowałem 6 lat w koksowni gdzie również jest sieć IT. Lampa pracuje normalnie nie ma przewodu N ale pomiędzy dwoma przewodami jest napięcie 230V ok. 115V do ziemi w normalnym trybie pracy dlatego urządzenia 230V działają normalnie. A po awarii czyli doziemieniu, sieć IT pracuje jak TN czyli w jednej dziurce gniazdka masz pełne napięcie 230V a w drugiej 0V względem ziemi i urządzenie nadal pracuje a służby utrzymania ruchu mają czas na zlokalizowanie miejsca awarii. Dlatego jest zakaz używania tzw. neonówek gdyż świecą w obu dziurkach gniazdka:)
  • REKLAMA
  • #5 21299020
    wiertacz
    Poziom 35  
    Posty: 1940
    Pomógł: 312
    Ocena: 383
    Z tym zakazem stosowania neonówek to niestety nie masz racji.
    Każdy elektryk z "uprawnieniami" na kopalni miał na wyposażeniu dwubiegunowy wskaźnik neonowy i tylko taki był dopuszczony do pracy.
  • #6 21299565
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2753
    Pomógł: 332
    Ocena: 1148
    stomat napisał:
    Nie wiem jak działają w kopalni ale kto powiedział że w układzie IT nie może być przewodu neutralnego?
    Normy, kolego, normy.
  • #7 21303247
    Andrzej388
    Poziom 2  
    Posty: 3
    >>21298056 Czyli jak się przyłoży miernik do fazy i uziemienia to ile powinno pokazać 230 V? czy płowa tej wartości?
  • REKLAMA
  • #8 21303398
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2753
    Pomógł: 332
    Ocena: 1148
    darek4905 napisał:
    >>21298056 Czyli jak się przyłoży miernik do fazy i uziemienia to ile powinno pokazać 230 V? czy płowa tej wartości?
    Każda z faz jest izolowana od uziemienia, więc miernik powinien wskazać "0".
  • #9 21303453
    Andrzej388
    Poziom 2  
    Posty: 3
    >>21303398 No ok, to dlaczego mając wpięte 2 fazy (na każdej z faz jest podane napięcie), to gdzie się robi podział, żeby urządzenia np. lampy działały na 230 V, mając ciągle zasilanie na 2 fazach?
  • #10 21303474
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2753
    Pomógł: 332
    Ocena: 1148
    Popatrz:
    Schemat elektryczny układu sieci IT z transformatorem i lampą zasilaną.
  • #11 21325816
    wiertacz
    Poziom 35  
    Posty: 1940
    Pomógł: 312
    Ocena: 383
    Dla odbiornika jednofazowego jest obojętne czy jest podłączony między dwa przewody fazowe czy też między przewód fazowy a neutralny, ważne jest napięcie na jakie jest wykonany.
    W sieci IT odbiorniki jednofazowe korzystają z napięcia międzyfazowego.
    Na kopalni w sieci trójfazowej transformator jest tak wykonany, że napięcie 220V jest między fazami a nie tak jak w sieci domowej gdzie między fazami jest napięcie 400V.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono działanie instalacji elektrycznej w kopalniach z układem sieci IT, w kontekście zasilania lamp 230V. Uczestnicy wyjaśnili, że w sieci IT nie ma przewodu neutralnego, a napięcie 230V uzyskuje się pomiędzy dwoma przewodami fazowymi. W normalnym trybie pracy napięcie do ziemi wynosi około 115V, co pozwala na funkcjonowanie urządzeń. Po awarii, sieć IT działa jak system TN, co umożliwia dalszą pracę urządzeń, dając czas na lokalizację usterki. Wskazano również, że dla odbiorników jednofazowych istotne jest napięcie, a nie sposób podłączenia. W sieci trójfazowej w kopalni napięcie międzyfazowe wynosi 220V, co różni się od standardowych 400V w sieciach domowych.
REKLAMA