Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

16-klawiszowa klawiatura matrycowa dla uK

jam_es 13 Gru 2005 19:49 7305 2
  • Witam Forumowiczów

Chciałbym przedstawić kolejny swój układ, który kiedyś został zrealizowany dla uczelni w ramach projektu.
    Jest to 16-klawiszowa klawiatura matrycowa mająca współpracować z płytką ewaluacyjną mikrokontrolera 8051.
    Mimo, że jest to układ dedykowany, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł zastosowanie także w innych urządzeniach.

W skład klawiatury wchodzą:
    • klawisze numeryczne: 0...9;
    • klawisze dodatkowe: *, #;
    • klawisze kierunkowe: Left, Right;
    • klawisze decyzji: OK, ESC.

Z założenia pracuje na magistrali adresowej i danych oraz otrzymuje dodatkowy sygnał Enable, który steruje buforem 3-stanowym 74HCT244.
    Zasada działania jest prosta. W czasie odczytu klawiatury ustawiamy odpowiednią sekwencję na magistrali adresowej (adresujemy kolumny) i w tym samym czasie odczytujemy stan linii na magistrali danych. Odpowiednie wartości umożliwiają zidentyfikowanie naciśniętego klawisza.

Archiwum w załączniku zawiera:
    • schemat układu;
    • kompletną dokumentację płytki drukowanej;
    • wzór etykiety na płytę czołową;
    • kompletną dokumentację wraz z dokładnym opisem sposobu odczytu klawiatury oraz listingi przykładowych makr w ASM51.

Całość została zmontowana na jednostronnej płytce drukowanej o wymiarach 110x70mm. Płyta czołowa z oklejonej plexi symuluje klawiaturę membranową. Przyciski to standardowe microswitch'e.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Fajne!
  • #2 26 Gru 2005 11:43
    nelik1987

Poziom 31  

Dobra to ja mam pytano czy to jest folia czy coś innego na wierzu i jak takie coś nadrukować naprzykład na folie??? do czego dokładnie byća ta klawaitura czym sterowano???

• #3 03 Sty 2006 20:31
    jam_es
    Poziom 23  

Witam

Jeśli chodzi o płytę czołową, to mam na to swój patencik ;-)
    Całość sprowadza się do wydruku na papierze samoprzylepnym, a następnie zabezpieczeniu go przed uszkodzeniem warstwą przezroczystej folii samoprzylepnej.
    Klawiatura ta miała być jednym z modułów edukacyjnych dla systemu z uK 8051. Czym miała sterować? To już zależy tylko od inwencji programisty.

Pozdrawiam