logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Reset ustawień switcha TP-Link kablem USB-RJ45 z UPS APC - czy to możliwe?

soltyk 11 Lut 2025 19:15 330 13
REKLAMA
  • #1 21435331
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Potrzebuję zresetować ustawienia w switchu TP-Link. Nie posiadam oryginalnego kabla, ale mam UPS APC. Czy mogę użyć kabla USB-RJ45 z APC w TP-Linku?
  • REKLAMA
  • #2 21435341
    sosarek

    Poziom 43  
    Posty: 83875
    Pomógł: 9318
    Ocena: 15498
    Wypadałoby podać MODEL a nie tylko markę.
    Konto firmowe:
    Z
    Pka, Poznań, 60-850
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 21435480
    1st
    Poziom 23  
    Posty: 714
    Pomógł: 59
    Ocena: 169
    Przewód z UPS-APC to przewód USB-RJ50 (10p10c) ma 10 styków, przynajmniej mój tak ma :-)
    Nie sądzę aby w switchu TP-Link było takie gniazdko, są tam zapewne standardowe gniazda RJ45 (8p8c) 8 styków.
    Potrzebujesz przewodu z obu stron zakończonego wtykami RJ45.
  • REKLAMA
  • #4 21435523
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    sosarek napisał:
    Wypadałoby podać MODEL a nie tylko markę.

    Kupiłem TL-SG3216. Nie puszcza ruchu ani nie odpowiada na domyślnym adresie. Diody sugerują, że działa.

    1st napisał:
    Przewód z UPS-APC to przewód USB-RJ50 (10p10c) ma 10 styków, przynajmniej mój tak ma :-)

    Cholera. Podejrzanie wyglądała ta wtyczka w APC. Ciemno mam w zakamarku, a nie chciałem wszystkiego wywlekać na wierzch.

    Cytat:
    Potrzebujesz przewodu z obu stron zakończonego wtykami RJ45.

    Nie no, takich przewodów to ja mam pod dostatkiem. Proste i krosowe. Podobno potrzebuję przewód z USB na RJ45, a nie zwykłą skrętkę.

    Jeśli nie będę miał wyboru, kupię odpowiedni kabel. Ale chciałbym wcześniej upewnić się, że nie kupiłem złomu. Czego nie mogę zrobić, bo switch wcale nie przepuszcza ruchu.
  • #7 21435573
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Czyli jak, muszę kupić kabel RJ45-COM, a do tego ewentualnie przejściówkę na USB? Nowe komputery nie mają portów szeregowych, dlatego pomyślałem, że lepiej kupić kabel RJ45-USB.
  • REKLAMA
  • #8 21435591
    1st
    Poziom 23  
    Posty: 714
    Pomógł: 59
    Ocena: 169
    Do tej pory nie wiedziałem że produkują takie przewody :-) mają chyba "zaszytą" przejściówkę usb-rs232 we wtyku USB:

    Jakiś taki przykład, ale czy na 100% będzie działać? Jest napisane że z terminalem (CLI) Cisco, HP i inne działa, ale czy złącze w TP-Link jest takie samo - nie chce mi się szukać :-)

    https://www.x-kom.pl/p/688411-kabel-sieciowy-...j-45-rs-232.html?pageThemeMode=dark&gQT=1

    https://www.google.com/search?q=usb+to+terminal+cable&oq=usb+to+terminal+cable
  • #9 21435604
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Portów COM u mnie dostatek, więc kupię ten kabel, który będzie tańszy.
    Szkoda tylko, że nie da się najpierw sprawdzić tego switcha. Dioda System miga, te przy portach zaświecają się po wpięciu wtyku, i na tym koniec. Może konfig blokuje ruch, a może kupiłem padło.
  • #10 21436712
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    Brak łączności ze switchem. Nie dostałem kabla do konsoli. Ale kupiłem krótką przejściówkę COM/RJ45 i użyłem zwykłej skrętki. Zamiast HyperTerminala uruchomiłem Putty. Ustawiłem baud 38400 i flow control none. W Putty tylko świeci kursor. Co może być przyczyną?
  • Pomocny post
    #11 21436729
    1st
    Poziom 23  
    Posty: 714
    Pomógł: 59
    Ocena: 169
    Masz pewność że w tej "przejściówce" są takie połączenia?

    Schemat połączeń dla adaptera RJ-45 do złącza DB9.

    obrazek wycięty z linka który wcześniej podałem.

    Jeśli nie to po prostu zrób taki przewód, skoro masz w PC porty COM to chyba najprostrza metoda.

    poniżej masz opis CLI do TL-SG3216

    https://static.tp-link.com/res/down/doc/TL-SG3216(UN)_V2.0_CLI.pdf

    Jak miga kursor spróbuj wcisnąć Enter, oczywiście port COM wybrałeś poprawnie?
  • Pomocny post
    #12 21436745
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9142
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2510
    Połącz we wtyczce krosowo piny RX z TX.
    Uruchom w Putty telnet i napisz coś w konsoli. Jak konwertery, port i przewód sprawny to dostaniesz odpowiedź sam od siebie.
    Potem można szukać dalej (czy aktywny SSH na switchu czy tylko może Telnet, baudrate itd).
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #13 21436861
    arturm
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    Ale kupiłem krótką przejściówkę COM/RJ45 i użyłem zwykłej skrętki.
    soltyk napisał:
    Ale kupiłem krótką przejściówkę COM/RJ45 i użyłem zwykłej skrętki.

    Te przejściówki są kiepskie albo ciężko o właściwe sterowniki. Kup porządny kabel, np. ten:
    https://allegro.pl/oferta/adapter-kabel-usb-a...32-ugreen-do-windows-mac-os-linux-15959595574
  • #14 21436915
    soltyk
    Poziom 27  
    Posty: 1004
    Pomógł: 104
    Ocena: 214
    IC_Current napisał:
    Połącz we wtyczce krosowo piny RX z TX.
    Uruchom w Putty telnet i napisz coś w konsoli.


    Połączyłem piny w porcie COM. Działa, widzę swoje znaki. Jak wyjmę zworkę albo podłączę przejściówkę, Putty przestaje reagować na klawisze.

    Wygląda na złą przejściówkę. Jest na niej opis (COM-RJ): 2-2 3-4 4,6-8 5-1,3,5 7-7 8-8. Najszybciej będzie uciąć wtyczkę i zakuć RJ-kę tak, aby pasowało do TP-Linka.


    W końcu ogarnięte, po północy. Zrobiłem kabel konsolowy za darmo, wtykając żyły uciętej skrętki do żeńskiej wtyczki kabla COM-COM. W sumie 20 minut roboty. Tylko że zszedł mi cały wieczór, bo null-modem jest kablem krosowanym i weź zgadnij, które żyły trzeba zamienić. Kiedy wreszcie trafiłem, zagadało od strzała. TP-Link jest sprawny. Dzięki wszystkim za pomoc.

    A teraz ceny. Switch kupiłem za 200 zł. Lokalny serwis zawołał za reset 200 zł. Albo za kabel konsolowy ... 200 zł. Fajnie, no nie?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukiwał sposobu na zresetowanie ustawień switcha TP-Link bez oryginalnego kabla, sugerując użycie kabla USB-RJ45 z UPS APC. Odpowiedzi wskazały, że kabel z UPS APC to USB-RJ50, co nie jest kompatybilne z gniazdami RJ45 w switchu TP-Link. Użytkownik nabył model TL-SG3216, ale miał problemy z komunikacją, co sugerowało, że mógł kupić uszkodzony sprzęt. Wskazano, że do resetowania switcha potrzebny jest kabel konsolowy RJ45-COM, a w przypadku braku portów szeregowych w komputerze, można użyć konwertera USB-RS232. Użytkownik ostatecznie skonstruował własny kabel konsolowy, co pozwoliło na nawiązanie komunikacji z urządzeniem.
REKLAMA