Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDA 7250 w odbuowie unitra tosca

Red_99 14 Dec 2005 16:08 13939 42
 • Sercem wzmacniacza jest kit 316k czyli wszystkim pewnie dobrze już znany układ TDA 7250.Wedłóg tego co podaje producent osiąga on moc 100w(sinus) przy 4Ω i 50w(sinus) przy 8Ω z zasilaniem ±35V.Ja dałem mu ±40V więc moc troszeczke wzrosła.

  TRANSFOTMATOR:
  TS120/7

  OBUDOWA:
  jest od amplitunera UNITRA TOSCA.Na tylnym i przednim panelu zostały zaspawane i zaszpachlowane wszstkie niepotrzebne otwory.

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Red_99
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: dj, elektornika
  Red_99 wrote 461 posts with rating 14, helped 27 times. Live in city Sochaczew. Been with us since 2005 year.
 • #2
  djsuchy
  Level 20  
  Brdzo ładny wzmacniacz. Rozumiem ze ma jeden kanał. Tak ? Płytki sam zrobiłęs czy kupiłęś (gdzieś) gotowe ??
 • #3
  md
  Level 40  
  Chyba nie przemyślałeś tej konstrukcji z należytą starannością. Zasilasz 120-to watowym trafem wzmacniacz o mocy 2x100W i do tego w filtrze prawdopodobnie elektrolit 2x4700µF - zdecydowanie przeceniasz możliwości tego zasilania.
  Podejrzewam również, że można było staranniej wykończyć obudowę, czarny kolor tylko podkreśla nierówności i wady wykonania.
 • #4
  Red_99
  Level 20  
  Wzmacniacz ma 2 kanały a płytki kupiłem gotowe.Ta obudowa obudowa jest tylko na początek.Tak filtr to elektrolit 2x4700µF.Dlaczego wedłog ciebie jest on zły?
 • #5
  dee jay G
  Level 26  
  Nie chodzi mu za bardzo o filtr, tylko trafo jest za słabe do tego wzmaka.
 • #6
  Red_99
  Level 20  
  A ilu watowe wedłóg ciebie powinno byc?
 • #7
  dsrecordss
  Level 18  
  Dla wzmaka 2*100W trafo powinno mieć minimum 200W. O filtr też trzeba zadbać- i tu przynajmniej przy zasilaniu symetrycznym po 10 000uF...
 • #8
  Red_99
  Level 20  
  ale jeśli zasilanie w tym wzmaku nie jest symetyczne to jakas inna pojemnasc trzeba zastosowac??
 • #9
  md
  Level 40  
  Tak się składa, że zestaw 316-K wymaga zasilania symetrycznego i takie też zasilanie jest u Ciebie. Problem polega na tym, że to, co wystarczyło dla Toski, nie wystarczy dla nowego wzmacniacza i musisz zmienić kilka elementów, by móc wykorzystać możliwości kitu 316-K. Poniżej dokładny schemat zasilacza z filtracją i kontrolkami LED (przydają się do sygnalizacji zaniku napięcia w którejś z gałęzi.
 • #10
  Red_99
  Level 20  
  akurat w tosce transformator byl taki:TS90/16.Wielkie dzęki za schemat
 • #11
  dee jay G
  Level 26  
  dsrecordss wrote:
  Dla wzmaka 2*100W trafo powinno mieć minimum 200W.
  A straty mocy w postaci ciepła? Do wzmaka 2x100W, powinno być trafo ok. 300W (jeśli ten wzmak faktycznie oddaje po 100W na kanał) To te 300W, to jest minimum!!!

  Pozdrawiam.
 • #12
  md
  Level 40  
  Nie przesadzajmy, akurat ta konstrukcja oddaje 2x100W przy obciążeniu 4Ω, ale już przy 8Ω tylko 2x50W sinus.
 • #13
  dsrecordss
  Level 18  
  No nie szalejmy;) jeśli zastosujemy duże kondki w filtrze 200-250W powinno wystarczyć;)
 • #14
  dee jay G
  Level 26  
  A co jak podłączy po 4ohm ? Wzmacniacz ma grać w każdych warunkach i z każdym (przewidzianym dla niego) obciążeniem, więc pisanie, że przecież przy 8ohm oddaje tylko 50W jest co najmniej nie na miejscu. Wzmacniacz jest przewidziany do współpracy z obciążeniem min 4ohm i takie warunki pracy należało by przyjąć. Równie dobrze można napisać: "Jeśli podłączysz kolumny 16ohm, to trafo jakie masz w zupełności Ci wystarczy"
  A duże kondy w filtrze nie nadrobią tego tak jak Ci się wydaje ;) Zasilacz ma wyrabiać prądowo, a wzmacniacz GRAĆ!!! a nie dławić się przy byle większym sygnale, czy obciążeniu 4ohm.
  Panowie jeśli już coś robimy, to róbmy to dobrze ;)

  Pozdrawiam
  Łukasz.

  PS: Wszyscy (może nie wszyscy, ale ta "mądrzejsza" większość) narzekają na wzmaki typu Hollywood itp. bo zasilacz do d..., bo słabe trafo, mały filtr, a jak przyjdzie co do czego, to robią tak samo jak te wszystkie firmy o kant d... rozbić. Bo łatwiej, bo taniej, a może jednak da radę i będzie grał :) To się nazywa profesjonalne podejście ;)
 • #15
  md
  Level 40  
  dee jay G wrote:
  A co jak podłączy po 4ohm ? , więc pisanie, że przecież przy 8ohm oddaje tylko 50W jest co najmniej nie na miejscu. .

  Pisanie, że przy 8Ω oddaje 50W jest zgodne z rzeczywistością, a z faktami trudno dyskutować. Podchodzisz do sprawy zbyt emocjonalnie.
  Określając moc trafa na 250VA, miałem na myśłi konkretny trafo, dający 5,21A w jednej gałęzi, nie jest to mało na taką konstrukcję. W stosunku do tego, co widzimy na obrazku, to i tak jest to dwukrotnie większa moc.
  Masz rację, że należy projektować zasilacze z zapasem mocy, jednak patrząc na przedstawioną do oceny konstrukcję, mam wrażenie, że nie będzie używana w ekstremalnych warunkach. Nie wiem, czy mostek zastosowany w niej nie jest przypadkiem 3-amperowy - tak przynajmniej wygląda.
 • #16
  dsrecordss
  Level 18  
  Widać na pierwszy rzut oka że nikt tego wzmaka na 100% rozkręcać nie będzie bo na estradę nie te cuda. Przy impulsie wzmak z filtrem 10 000-20 000uF dławić się nie będzie bo moc zostanie pociągnięta nie z trafa a z kondków kt.óre nie służą tylko wygładzaniu i odśmiecaniu napięcia.
 • #17
  md
  Level 40  
  To oczywiste. Do tego dochodzi fakt, że konstrukcja daleka jest od profesjonalnej roboty. Nie daję punktowej oceny, by nie dobijać konstruktora, ale zauważyłem kilka istotnych błędów:
  - rozmieszczenie elementów - celowe byłoby przeniesienie trafa na lewą stronę, a wzmacniacza na miejsce trafa. Chodzi o to, by nie ciągnąć przewodu 230V przez całą szerokość obudowy i jednocześnie wzmacniacz jest blisko przewodu od wyłącznika do bezpiecznika (też 230V ≈). Nie rozumiem również montażu gniazd RCA (wejście m. cz.) tuż przy wyjściu i na dodatek w oolicach gniazda 230V.
  - podzespoły - już pisałem o zbyt słabym mostku w zasilaczu, ale jak patrzę na elektrolity sprzed 20 - 30 lat, to sama stacja lutownicza się nagrzewa, pomimo odłączenia jej od gniazdka :). W konstrukcjach profesjonalnych zarówno diody w mostku, jak i kondensatory są odpowiedniej jakości, trafa nie takie itd, itp.
  - radiator - przy mocy 2x100W mogą być problemy z odprowadzeniem ciepła.
  - bałagan - lubię, jak w konstrukcjach tego typu przewody są prowadzone wiązkami, a nie rozrzucone bez ładu i składu.
 • #19
  md
  Level 40  
  Postaraj się tak umiejscowić radiator, by był nad otworami w dolnej części obudowy, ułatwi to przepływ powietrza owiewającego radiator i poprawi jego chłodzenie. Masz dużo miejsca, więc zbuduj solidny zasilacz, nie pożałujesz.
 • #20
  Red_99
  Level 20  
  więc z jakich elementów mam go zlozyc??(jaki transformator itp.)
 • #22
  Red_99
  Level 20  
  jak by ktos mial, to prosze o schemat jakiegos przedwzmacniacza
 • #23
  md
  Level 40  
  Pytanie zasadnicze: do czego będziesz używał tego wzmacniacza? - od tego zależą parametry przedwzmacniacza (czułość wejść, pasmo przenoszenia, regulacja barwy itp.)
  Pytanie drugie: co zrobiłeś z oryginalnym przedwzmacniaczem Toski? Trzeba było pozostawić płytę wzmacniacza, tam miałeś wszystko co potrzeba i na dodatek wszystko było idealnie dopasowane do obudowy.
 • #24
  Red_99
  Level 20  
  odp. na pytanie pierwsze:
  będzie on używany na imprezach domowych
  odp. na pytanie drugie:
  toske dostałem od kolegi, byla niekompletna i miala spalone koncowki mocy, plytke z elementami posiadam, ale brakuje na niej komdensatorów i elementów zasilacza.
 • #25
  sticker
  Level 14  
  Witam!

  Wracajac do mocy...

  Jesli masz kolumny o impedancji 8Ohm i chcesz uzyskac wieksza moc niz 50W to podnies mu napiecie... max +/-45V (zreszta napisane to jest w instrukcji).

  I zajzyj do noty katalogowej tego TDA... przy obciazeniu 4Ohm te TIP-y mozesz spalic.

  Pozdrawiam!
 • #26
  md
  Level 40  
  Red_99 wrote:
  odp. na pytanie pierwsze:
  będzie on używany na imprezach domowych

  W takim razie zrób z tego końcówkę mocy z dużym trafem 250-300W z solidną filtracją i dużym radiatorem, a osobno zmontuj lub kup mały mikser. Przedwzmacniacz od Toski nie nadaje się do miksowania, bo ma mechaniczne przełączniki wejść.
  http://www.nikomp.com.pl/zestawyK/K-3050.htm
  http://sklep.avt.com.pl/go/_info?id=2009
  http://sklep.avt.com.pl/go/_info?id=2371
  http://sklep.avt.com.pl/go/_info?id=13328
  http://sklep.avt.com.pl/go/_info?id=2969

  - resztę poszukaj sam
 • #27
  trebuch1
  Level 25  
  Rady dla autora projektu wzmacniacza.
  1) Nie przejmuj się słowami krytyki innych. Paramerty wzmacniacza
  maja Tobie odpowiadac. Namawianie Cię do wymiany
  transformatora 120Watowego na 200W a moze i wiecej jest
  nieporozumieniem. Taka wymiana kosztuje i przypuszczam ze nie jest
  uzasadniona ekonomicznie. Ogólnie rady są technicznie poprawne
  ale nie oznacza to ze Twój wzmacniacz jest przez to wadliwy. Poprostu
  nie możesz twierdzic że oddaje on 2x100W a np 2x50W i bedzie
  OK. Te 2x50W to i tak duzo jak na warunki domowe. Poza tym ważne
  jest jakie podłaczysz kolumny głosnikowe. Jesli nie masz "setek" a
  mniejsze, to je uratujesz przed zniszczeniem.
  Nic nikomu nie narzuciłeś a pochwaliłeś sie swoja pierwszą konstrukcją
  i jest super.
  2) Prawdą jest że popełniłeś elementarne błedy konstrukcyjne.
  Nie przejmuj sie tylko je popraw.
  - spraw aby wejście nie znajdowało sie blisko zasilania sieciowego
  - skontroluj stan kondensatora 2x4700uF (żarówka 12V/15W powinna sie rozjasnić na 1 sek podczas rozładowania kondensatora przy wyłaczonym wzmacniaczu od zasilania, jesli jest inaczej- koniecznie wymień kondensator na conajmniej takiej pojemnosci).
  - zmierz napięcie zasilania +/- przed i po wysterowaniu wzmacniacza. Jeśli będzie spadek napiecia ponad 5V oznacza to że masz deficyt mocy zasilacza i być może duże tetnienia napięcia zasilania. W takim stanie wzmacniacz bedzie pracował gorzej przy pełnym wysterowaniu ale nie jest to stan awaryjny. Sprawdż przy tym jak grzeja się radiatory.
  Nie mogą byc cieplejsze od 80C.
  - sprawdz dostepnymi metodami czy wzmacniacz jest stalibny ( nie wzbudza się, nie szumi, nie piszczy;jaki pobiera prąd spoczynkowy( 100-200mA) i czy ten prąd jest stabilny.
  - jaka jest jakośc dżwięku; ma być kryształowy bez podbarwień
  - ważne jest aby napiecie stałe na wyjsciu wzmacniacza wynosiło 0V +/- 2 mV

  3) Bez wzgledu jak uporządkujesz montaż wewnatrz obudowy, zasady z p2 obowiazują zawsze. Jeśli jest inaczej - jest żle. Wówszas pytaj i pytaj opisując problem.
  4) Obudowa ma zadowolić Ciebie a nie grupowiczów. Wg mnie nie jest to teraz najwazniejsze. Ma ona spełnic funcje stabilnego opakowania konstrukcji i tak jest.

  5) Za przedwzmacniacze, miksery, korektory zabierz się jak zakończycz częśc mocową. Zarezerwuj miejsce w obudowie jak najdalej od trafa. Nie porywaj się na cuda których działania nie rozumiesz. Proste konstrukcje są też dobre i od takich zacznij. Zawsze mozesz wymienić je na inne. Jeśli masz możliwość, zrób malutki całkiem osobny zasilacz do tych układów i zainstaluj go obok tego własciwego. Pozbędziesz się wielu problemów (tętnienia, sprzężenia szkodliwe)


  Pozdrawiam - trebuch
 • #28
  timon125
  Level 24  
  powiem tak: pomysł dobry i jak na swoje lata wykonanie zajefajne!współczuje godzin spędzonych nad obudową.teraz zastanów sie czy chcesz wyzyłować koncówke czy nie.jeśli tak to większe kondensatory do zasilania,większy radiator(najlepiej z wiatrakiem),trafo 300W 2X28-30V,możesz też wymienić tranzystory końcowe na mocniejsze i wtedy jak zadudni to poczujesz że żyjesz :D.

  jeśli jednak sprzęcik masz zamiar używać tylko w domu to po co pakować się w koszty?cena takiego rasowania jak podałem to ok.200zł licząc że nic sie nie spali.wystarczy wymienic tylko kondki w zasilaczu,kupić przedwzmak na www.nordelektronik.pl(bo tanio i jest fajny) i sprzęcik jak ta lala.możesz tez dorzucić jakieś zabezpieczenia przeciwzwarciowe,opóżnione załanczanie kolumn,wskażnik mocy na ledach i już to wygląda jeszcze ładniej

  ja mam radmora przerobionego na lm3886 ale tylko dlatego że mnie denerwowały częste naprawy.moc-2x60W4/8Ω i....2x mildton 80W8Ω oraz 2xzg70W8Ω wymiękają!mam też ws 442 przerobiony na 2x140W8Ωlub 4x90W4Ω/70W8Ω ale...leży pod szafą bo niemam gdzie i naczym go rozpędzić.

  życze miłej roboty i następnych konstrukcji! AVE.
 • #29
  md
  Level 40  
  trebuch1 wrote:
  Rady dla autora projektu wzmacniacza.
  1) Namawianie Cię do wymiany
  transformatora 120Watowego na 200W a moze i wiecej jest
  nieporozumieniem. .........po prostu
  nie możesz twierdzic że oddaje on 2x100W a np 2x50W i bedzie
  OK. Te 2x50W to i tak duzo jak na warunki domowe.

  Nieporozumieniem jest pisanie takich tekstów, zwłaszcza, że poniżej sam piszesz o niedoborze mocy. Trafo TS120/7 daje 2x14,7V, a więc wzmacniacz jest zasilany napięciem symetrycznym 2x20V. To powoduje, że wzmacniacz odda najwyżej 15-30W mocy na kanał. Oczywiście, że to może wystarczyć, tylko po co taka ogromna konstrukcja? Ciągle ma Toskę, teraz ma Toskę inaczej :)
  trebuch1 wrote:


  2) Prawdą jest że popełniłeś elementarne błedy konstrukcyjne.
  Nie przejmuj sie tylko je popraw.
  - spraw aby wejście nie znajdowało sie blisko zasilania sieciowego
  - skontroluj stan kondensatora 2x4700uF (żarówka 12V/15W powinna sie rozjasnić na 1 sek podczas rozładowania kondensatora przy wyłaczonym wzmacniaczu od zasilania, jesli jest inaczej- koniecznie wymień kondensator na conajmniej takiej pojemnosci).

  Powinieneś podać dokładnie, np. jeżeli na 1,2 sek - to jakie, a jakie przy np. 0,845 sekundy - pozwoliłem sobie na żart, ale w kategorii żartu należy traktować taki sposób pomiaru.
  trebuch1 wrote:

  - zmierz napięcie zasilania +/- przed i po wysterowaniu wzmacniacza. Jeśli będzie spadek napiecia ponad 5V oznacza to że masz deficyt mocy zasilacza i być może duże tetnienia napięcia zasilania. W takim stanie wzmacniacz bedzie pracował gorzej przy pełnym wysterowaniu ale nie jest to stan awaryjny.

  Deficyt mocy ma z całą pewnością, piszemy o tym od początku. O pracy przy pełnym wysterowaniu nawet pomarzyć nie może, a tętnienia będą tak ogromne, że z całą pewnością skończy się to "stanem awaryjnym", jak to pięknie nazwałeś.
  trebuch1 wrote:

  Sprawdż przy tym jak grzeja się radiatory.
  Nie mogą byc cieplejsze od 80C.
  - sprawdz dostepnymi metodami czy wzmacniacz jest stalibny ( nie wzbudza się, nie szumi, nie piszczy;jaki pobiera prąd spoczynkowy( 100-200mA) i czy ten prąd jest stabilny.
  - jaka jest jakośc dżwięku; ma być kryształowy bez podbarwień
  - ważne jest aby napiecie stałe na wyjsciu wzmacniacza wynosiło 0V +/- 2 mV

  Taki stan wzmacniacza może zaistnieć tylko i wyłącznie w warunkach, kiedy będzie zasilany z zasilacza, którego wydajność mocowa jest wyższa niż zapotrzebowanie wzmacniacza. Jak można sobie wyobrazić kryształowy dźwięk i stabilna pracę końcówki mocy obliczonej na 2x100W (zasilanie symetryczne 35V) zasilanej z trafa 120W napięciem symetrycznym 20V filtrowanym 20-to letnim elektrolitem o pojemności przynajmniej o połowę za małej.
  trebuch1 wrote:

  4) Obudowa ma zadowolić Ciebie a nie grupowiczów. Wg mnie nie jest to teraz najwazniejsze. Ma ona spełnic funcje stabilnego opakowania konstrukcji i tak jest.

  Całość została nam przedstawiona do oceny przez młodego konstruktora. Zapewniam, że ten młodzian skorzystał na naszych poradach i dowiedział się wielu rzeczy, o których nie miał pojęcia podejmując się budowy wzmacniacza. Padły również słowa słusznej krytyki, nikt jednak nie dołował autora projektu. Uwagi co do estetyki pracy są jak najbardziej na miejscu, bo nawet najdoskonalsze dzieło będzie oceniane po wyglądzie i efektach odsłuchowych. W tym przypadku ani wygląd, ani parametry techniczne nie powalą na kolana uczestników "imprezy domowej".
  W tym przypadku faktycznie wymiana trafa nie jest uzasadniona ekonomicznie, tutaj śmiało można wstawić tanią końcówkę mocy 2x20W, a kity K-316 powinien wykorzystać w budowie nowego, solidnie zaplanowanego i starannie wykonanego wzmacniacza na imprezy. Będzie mu teraz łatwiej, bo trochę wiedzy zdobył na forum. Podejrzewam nawet, że ta konstrukcja mogła nie przeżyć wczorajszej imprezy sylwestrowej, a jeżeli nawet przeżyła, to wyszły na jaw wszystkie mankamenty niewydolnego zasilania.
  Wszystkiego najlepszego w nowym roku!
 • #30
  Red_99
  Level 20  
  konstrukcja przezyla!co do niewydolnego zasilania-trafo po 6h grania muzyki mialo ok.55oC