logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WAE2037KPL23 - nadmierne napełnianie wodą po wymianie łożysk

stiff12 21 Lut 2025 17:31 1026 45
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego pralka Bosch WAE2037KPL/23 po wymianie łożysk pobiera zbyt dużo wody i uruchamia odpompowanie zamiast zatrzymać nalewanie?

Najbardziej prawdopodobna przyczyna to usterka modułu sterującego, a nie sam hydrostat ani elektrozawór; poruszanie modułem chwilowo zmieniało zachowanie pralki, co wskazywało na problem sprzętowy [#21496146] Sprawdzenie hydrostatu i jego obwodu było zalecane, ale jeśli styki i układ ciśnienia działają poprawnie, trzeba wrócić do modułu i przelutować obwód hydrostatu [#21457636] [#21469937] [#21496146] Na zdjęciach inni zauważyli podejrzane, pęknięte luty na płytce i zalecili ich poprawienie w pierwszej kolejności [#21496555] [#21500194] Po poprawieniu lutów pralka zaczęła działać prawidłowo [#21506851]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #31 21470354
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13880
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Jak nie masz hydrostatu z demobilu to zaryzykuj, kup, podstaw i sprawdź
    Link alledrogo
  • REKLAMA
  • #32 21470368
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    To nie ten to ten jajo.
  • REKLAMA
  • #33 21470373
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13880
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    pasuje zamiennie, kształt nie ma znaczenia
  • #34 21477781
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Styki hydrostatu powinny być ok, sprawdziłem miernikiem i trzymają zwarcie do momentu wypuszczenia wody na wypompowaniu. Po kliknięciu styków hydrostatu silnik zaczyna kręcić, potem jeszcze chwilę nalewa wodę I moment przerwy i dalej leje do połowy bębna.
    Czy to faktycznie procek zwariował? Po kilku próbach wyłączy wodę I program idzie dobrze. Niestety następnego prania już problem.
  • REKLAMA
  • #35 21478115
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13880
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Z tego, co piszesz, wygląda na błąd w sofcie, choć byłby to ewenement.
  • #36 21479188
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    mrice napisał:
    Z tego, co piszesz, wygląda na błąd w sofcie, choć byłby to ewenement.

    Nie miałbyś takiego modułu na podorędziu? Jął najlepiej szukać w necie.?
  • #37 21479213
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13880
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    Nie, szukaj jakiegoś kpl modułu z panelem przednim na allegro czy olx. Jeśli dobrze pamietam w tych pralkach hydrostató częstotliwościowych chyba nie wkłądali jeszcze, więc powinien ruszyć w zasadzie każdy moduł, nieważne czy ma mały wyświetlacz, czy duży. Twoja pralka ma wirówkę 1000, jak traisz 1200 to też jej nie zabijesz.
  • #38 21495919
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Zamontowałem ze szrotu taki panel i taki moduł jak na zdjęciu wszystko działa dziękuję za pomoc.
    Pytanie tylko czy ktoś podejmie się naprawy tamtego modułu? Proszę na priv.
    Załączniki:
    • Pralka Bosch WAE2037KPL23 - nadmierne napełnianie wodą po wymianie łożysk 20250321_111117.jpg (2.53 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #39 21496000
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Może są mikropęknięcia na module lub któraś przelotka, nie sądzę, aby to był soft procesora.

    Dodano po 1 [minuty]:

    stiff12 napisał:
    Po wypięciu i wpięciu wszystkich pinów pralka działa poprawnie. Niestety po 2 uruchomieniach, problemnpowraca. Sprawdzałem moduł nie widzę uszkodzeń. Jak poruszać modułem w czasie napełniania to na chwilę wyłącza elektrozawór.

    Piszesz, że przez chwilę pralka działała dobrze..
  • #40 21496033
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    No tak jak pytasz Marcin raz po raz udaj jej się wyłączyć wodę i program idzie dobrze. Szukać tego? Czy do ciebie?
  • #41 21496146
    mrice
    Moderator AGD
    Posty: 13880
    Pomógł: 2202
    Ocena: 6908
    stiff12 napisał:
    raz po raz udaj jej się wyłączyć wodę i program idzie dobrze.

    Tym bardziej świadczy to, że nie bedzie to problem SW tylko HW, przelutuj obwód hydrostatu na module.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #42 21496555
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Zdjęcie zielonej płytki drukowanej z widocznym obwodem i komponentami elektronicznymi. W prawym dolnym rogu zaznaczono czerwonym zakreślaczem potencjalne miejsce zwarcia. Tak sobie pozwoliłem powiększyć Twoje fotki modułu i co to ma być...?
    Czy tam jest zwarcie, czy mi się wydaje? Tak kolega tę płytkę obejrzał, coś słabo...
  • #43 21499892
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Nic tam nie ma, może paproch. Zdjęcia dam dokładnie.
    Załączniki:
    • Pralka Bosch WAE2037KPL23 - nadmierne napełnianie wodą po wymianie łożysk 20250329_131954.jpg (1.57 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Pralka Bosch WAE2037KPL23 - nadmierne napełnianie wodą po wymianie łożysk 20250329_132021.jpg (1.5 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #45 21500282
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    A tam kolega przejrzal płytkę
  • #46 21506851
    stiff12
    Poziom 23  
    Posty: 1546
    Pomógł: 66
    Ocena: 448
    Po poprawieniu lutów pralka na razie działa. Dziękuję kolegom.

Podsumowanie tematu

✨ Pralka Bosch WAE2037KPL/23 po wymianie łożysk ma problem z nadmiernym napełnianiem wodą na wszystkich programach, co skutkuje przelaniem i włączeniem pompy spustowej. Podejrzenia padły na hydrostat i jego wężyk, jednak wąż jest drożny. Hydrostat wykazuje zwarcia na stykach, ale pod obciążeniem mogą występować błędy, co sugeruje uszkodzenie styków lub nieszczelność kubka hydrostatu. Elektrozawór działa poprawnie, jednak czasami załącza się bez przerwy, co wskazuje na możliwe problemy z modułem sterującym. Połączenia elektryczne i lutowania na module zostały sprawdzone i poprawione, co tymczasowo rozwiązało problem. Zalecane jest dokładne pomiary hydrostatu, sprawdzenie szczelności i styków oraz kontrola i ewentualna wymiana modułu sterującego. Wymiana modułu ze szrotu przywróciła prawidłową pracę pralki. Problem najprawdopodobniej leżał w uszkodzonych lutowaniach na module sterującym, a nie w samym hydrostacie czy elektrozaworze.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA