>>21511751 >>21512517
Od kiedy maksymalne ciśnienie pracy = ciśnie testowe?
Napisałem 3 bary, ponieważ jest to urządzenie, które jest stare i niezabezpieczone przed korozją.
W większości przypadków wartość ciśnienia testowego dla kotłów to ciśnienie znamionowe x 1,5.
Kotły węglowe wychodziły z minimalnym ciśnieniem pracy 1,5 bara, mocniejsze nawet do 3 barów. Daje to ciśnienie testowe kolejno 2,25 i 4,5 bara.
Z racji tego, że kocioł jest nieznanego staniu bezpieczniej dla portfela jest sprawdzenie większym ciśnieniem niż wydać 1000 zł na instalatora i cieszyć się paleniem kilka dni lub tygodni, bo się okaże, że po rozgrzaniu jednak cieknie.