Dzień dobry
Jakkolwiek moja prośba wydaje się głupia, proszę przeczytajcie wstęp do końca, zanim mnie ocenicie i skrytykujecie.
Chciałem poprosić o opinię na temat stanu hamulców (załączonych zdjęć) w moich samochodach po wymianie kół.
Zmieniam koła sam, niby tylko 60 zł, ale przy kilku autach w rodzinie i wolnym dniu zawsze to parę groszy zaoszczędzę. Staram się wtedy też zawsze obejrzeć klocki, tarcze itd. Jednak ze względu na to, że mechanika samochodowa nie jest moją mocną stroną, to zawsze robię zdjęcia i konsultuję później z moim mechanikiem. Ponadto zawsze też podczas przeglądu wchodzę pod auto i pytam o klocki, tarcze diagnosty (jednak mam zawsze wrażenie, że to "zlewają", mówiąc, że jest OK). Niestety mój mechanik miał pod koniec roku pożar i zawiesił działalność do zakończenia postępowania w tej sprawie. Głupio mi jest pomimo wieloletniej współpracy i dobrych relacji pojechać do niego, aby mi zdjęcia zinterpretował. Dlatego zwracam się do Was.
Zdjęć nie jest dużo i mogą być mało dokładne, ale na celu mam wyłapanie "czegoś" podejrzanego i dopiero wtedy udać się do mechanika (muszę znaleźć nowego <cry>). Ewentualnie być spokojnym, że wszystko jest OK do kolejnego przeglądu lub zmiany kół lub wizyty u mechanika.
Zaczynając (kilka inf., które mogą być przydatne. Później zdjęcia):
1) Audi A4 B5 '97 r. kombi. Hamulce tył były w 2024 r. robione w całości (nowe tarcze, klocki, zaciski), więc im zdjęć nie robiłem. Przód nie wiem, ile km i ile lat mają tarcze i niestety nie pamiętam, kiedy klocki były wymienione. Nie słyszę żadnych niepokojących dźwięków z kół. Jednak podczas wymiany przestawiły mi się otwory od śrub na kołach, a wcześniej nie pamiętam, by tak się robiło?
koło PP:
koło PL (zdjęcie grubości tarczy wyszło nie wyraźne, ale podobna grubość jak PP):
2) Astra G 1.4 '98 r. hatchback. Tył podobnie pod koniec 2024 r. wymienione całość (bębny bez ABS) + linki. Przód CAŁY był wymieniany, jak ją kupiłem, z 4-5 lat chyba temu, dokładnie już nie pamiętam. Ale ona mało jeździ i w tym czasie zrobiłem dopiero 25 tys.
koło PP:
koło PL:
A i jeszcze jak pisałem, bębny były niedawno wymienione, jednak TP na śrubach był smar jak na zdjęciach (TL śruby "suche"). Czy to coś oznacza?
Jakkolwiek moja prośba wydaje się głupia, proszę przeczytajcie wstęp do końca, zanim mnie ocenicie i skrytykujecie.
Chciałem poprosić o opinię na temat stanu hamulców (załączonych zdjęć) w moich samochodach po wymianie kół.
Zmieniam koła sam, niby tylko 60 zł, ale przy kilku autach w rodzinie i wolnym dniu zawsze to parę groszy zaoszczędzę. Staram się wtedy też zawsze obejrzeć klocki, tarcze itd. Jednak ze względu na to, że mechanika samochodowa nie jest moją mocną stroną, to zawsze robię zdjęcia i konsultuję później z moim mechanikiem. Ponadto zawsze też podczas przeglądu wchodzę pod auto i pytam o klocki, tarcze diagnosty (jednak mam zawsze wrażenie, że to "zlewają", mówiąc, że jest OK). Niestety mój mechanik miał pod koniec roku pożar i zawiesił działalność do zakończenia postępowania w tej sprawie. Głupio mi jest pomimo wieloletniej współpracy i dobrych relacji pojechać do niego, aby mi zdjęcia zinterpretował. Dlatego zwracam się do Was.
Zdjęć nie jest dużo i mogą być mało dokładne, ale na celu mam wyłapanie "czegoś" podejrzanego i dopiero wtedy udać się do mechanika (muszę znaleźć nowego <cry>). Ewentualnie być spokojnym, że wszystko jest OK do kolejnego przeglądu lub zmiany kół lub wizyty u mechanika.
Zaczynając (kilka inf., które mogą być przydatne. Później zdjęcia):
1) Audi A4 B5 '97 r. kombi. Hamulce tył były w 2024 r. robione w całości (nowe tarcze, klocki, zaciski), więc im zdjęć nie robiłem. Przód nie wiem, ile km i ile lat mają tarcze i niestety nie pamiętam, kiedy klocki były wymienione. Nie słyszę żadnych niepokojących dźwięków z kół. Jednak podczas wymiany przestawiły mi się otwory od śrub na kołach, a wcześniej nie pamiętam, by tak się robiło?
koło PP:
koło PL (zdjęcie grubości tarczy wyszło nie wyraźne, ale podobna grubość jak PP):
2) Astra G 1.4 '98 r. hatchback. Tył podobnie pod koniec 2024 r. wymienione całość (bębny bez ABS) + linki. Przód CAŁY był wymieniany, jak ją kupiłem, z 4-5 lat chyba temu, dokładnie już nie pamiętam. Ale ona mało jeździ i w tym czasie zrobiłem dopiero 25 tys.
koło PP:
koło PL:
A i jeszcze jak pisałem, bębny były niedawno wymienione, jednak TP na śrubach był smar jak na zdjęciach (TL śruby "suche"). Czy to coś oznacza?