logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek

leonarl 11 Cze 2025 09:42 1572 69
Najlepsze odpowiedzi

Jak skonfigurować Nokię 4G05-B+ i D-Link DIR-2150, żeby nie miały tego samego adresu IP i żeby kamery oraz smart gniazdka były widoczne w sieci?

Rozwiązanie polega na tym, żeby tylko jedno urządzenie routowało sieć: albo Nokia w trybie bridge i D-Link jako router z własnym adresem innym niż 192.168.0.1, albo Nokia jako router i D-Link jako AP z adresem 192.168.0.2 [#21577592][#21577559] Jeśli wybierzesz wariant z Nokią w bridge, D-Link ma mieć włączone DHCP, np. adres 192.168.3.1, a kamery i inne IoT ustawiasz ręcznie na adresy z tej samej podsieci, ale poza zakresem DHCP, np. 192.168.3.88 i 192.168.3.99 [#21577597][#21577629] Przy statycznych adresach wpisz też bramę 192.168.3.1 oraz DNS, np. 8.8.8.8 [#21577587][#21577597] Jeśli zostawisz Nokię jako router i D-Link jako AP, wtedy urządzenia powinny pracować w 192.168.0.x, np. kamera 192.168.0.88, a D-Link 192.168.0.2 [#21577547][#21577559] Najważniejsze jest, żeby nie było dwóch urządzeń z tym samym IP i żeby adres kamer nie pokrywał się z pulą DHCP.
Wygenerowane przez model językowy.
  • #1 21575901
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Witam mam pewien problem
    A mianowicie kupiłem na ogródek antenę modem nokia 4g05-b+ dlink 2150 i mak pewien problem
    Od samego początku nie mogłem dodać kamer jedna po lan druga po wifi

    Musiałem ręcznie zmieniać IP kamery żeby to połączyć
    Chciałem też połączyć po wifi gniazdka Smart na wifi i za żadne skarby nie można było tego dokonać
    W końcu zresetowalem dlinka i od ponad tygodnia próbuje na różne sposoby ustawić adres IP w dlinku gdyż na nieszczęście nokia i dlink mają ten sam adres i niestety
    Jak da się połączyć kamerę po lan to ta ja wifi nie jest widoczna
    Komputer po lan działa ale też nie zawsze zależy co wpisze w adresie IP
    Nokia ma niby adres 192 168.0.1 dlink też
    Żeby działał lan oraz wifi było widoczne dla kamer jak i gniazdek wifi Smart
    Chyba że trzeba zmienić dlinka na coś innego
    online
    Póki co tylko kilka screenów różne ustawienia próbowałem i za żadne skarby nie chce to działać

    Acha sieć Orange

    Niekiedy nawet jak net na kompie działa oraz łącze telefon po wifi to wyskakuje zaloguj się do sieci po wpisaniu hasła


    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #2 21576310
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Jeśli tylko chodzi o adresy , to nie mogą być te same , i na którymś urządzeniu musisz go zmienić. Na 100% oba urządzenia mają taką możliwość.
    Podłącz bezpośrednio Nokię do komputera , i ustaw jej np. 192.168.3.1 , i dopiero wpinaj do dlinka.
    No albo dlinkowi zmień ,np. 192.168.1.1 ( tak jak to Ci ustawił sklep mobilny.net.pl , tylko Ty przywróciłeś do ustawień fabrycznych ) ...
  • #3 21576332
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Tak ustawiłem do ustawień fabrycznych bo już na samym początku nie było możliwości połączyć się z kamerami oraz gniazdkami wifi
    Dlatego zacząłem szukać przyczyny
    Mam już nagrany zwrot w ramach reklamacji ale jeśli jest opcja to ustawić to nie będę wysyłał

    Póki co zmieniałem adresy tylko w dlinku w noki niczego nie ruszałem
  • #4 21576342
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31148
    Pomógł: 4335
    Ocena: 5767
    Jeśli D-Link pracuje jako router to on nadaje adresy w sieci lokalnej, jesli Nokia nie jest w Bridge to przez DHCP nadaje adres na LAN i jak wepniesz ją do portu WAN to nie moze to być adres z zakresu takiego jak ma D-link na LAN bo wówczas jest konflikt WAN-LAN na D-link.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #5 21576345
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Najważniejsze , żeby były różne ( z różnej grupy adresowej).
  • #6 21576349
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Zrobię zdjęcia ustawień. Noki oraz dlinka i prosił bym o podpowiedź jak to ustawić

    Póki co nokia i od tego można zacząć

    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #7 21576358
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    W nokii zmień na tryb Bridge mode przede wszystkim , a adres jak uważasz ,( byle z innej grupy niż dlink).
  • #8 21576364
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Czyli konfiguracja kontrolera ?
    Tak to jest nazwane w nokii

    Bo nie ma możliwości zmiany adresu IP nokii

    Wtedy przewód lan nokii wpinam do wan w dlinku czy pod lan


    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #9 21576372
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31148
    Pomógł: 4335
    Ocena: 5767
    Masz zmienić adres na D-Linku a nie na Nokii https://routery.pl/?p=8100 , domyslnie Nokia ma 192.168.0.1 i taki sam adres ma ten D-link więc zmień adres na inny niż 192.168.0.1
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #10 21576378
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Zmieniałem już adresy na dlinku dziesiątki razy .
    Nokia ma być w trybie bridge czy nie bo już nie rozumiem

    Tak wygląda dlink po resecie

    Zmieniałem już 0 na 1 ,2 i 3 i nic to nie zmienia
    Tylko że zawsze nokia była jako router a nie most
    Jeśli będzie jako most to lan nokii wpinam do lan dlinka czy normalnie pod wan
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek


    Chyba się udało zmienione w nokii na bridge mode
    W dlinku ustawione 192.168.3.1
    Adresy IP zakres
    Od 192.168.3.100 do 192.168.3.199
    I gniazdka wifi można dodawać nie wiem jak z kamerami bo kamery mam na ogródku i specjalnie zabrałem dlinka i nokie do domu żeby ją spokojnie wszystko ustawić

    Oczywiście przewód lan nokii wpięty do wan dlinka
  • #11 21577407
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Niestety kamer nadal nie można dodać
    Kamera podłączona przez lan ma adres 191.168.100.100
    Po dodaniu łączy cały czas i na końcu nie podłączona
    Kamery wifi nie znajduje podczas dodawania a ma adres 192.168.1.88


    Co można zmienić jeszcze w dlinku żeby można było dodać kamery
    Chyba że w kamerach pozmieniać adresy IP tylko ma jakie ?

    Dlink ma ustawione teraz IP 192.168.3.1
    Zakres od 100-199


    Tak wygląda menu kamery wifi

    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek

    A tak kamery po lan

    Specjalnie zmieniłem z DHCP żeby było widać ustawienia Jake są przy manualnym

    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #12 21577457
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    leonarl napisał:
    Dlink ma ustawione teraz IP 192.168.3.1


    leonarl napisał:
    Kamery wifi nie znajduje podczas dodawania a ma adres 192.168.1.88


    leonarl napisał:
    Kamera podłączona przez lan ma adres 191.168.100.100


    Jak to ma się "znajdować " ?
    Tak już po chłopsku , trzy pierwsze cyferki mają być te same , żeby się "znajdować w sieci LAN" ( a nie tylko dwie pierwsze).

    Ustaw tym kamerom na początek nie "Fixed IP Adres" tylko "Automatic" ( albo coś w tym stylu) ,żeby dostawały adres z DHCP dlinka...
  • #13 21577459
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Nie bardzo rozumiem
    Jaki adres mam wpisać w każdej z kamer żeby były widoczne ?
  • #14 21577461
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Jak już chcesz ręcznie wpisywać , to ustaw tej wifi 192.168.3.88 ( zamiast 192.168.1.88) , a tej od lan 192.168.3.100 ( zamiast 191.168.100.100...... tu nawet pierwsza cyfra "191" jest nie taka - o ile to nie pomyłka) , a jeszcze lepiej 192.168.3.99 ( bo od 100 dlink zaczyna po dhcp przydzielać i pewnie już coś ma ten adres).
  • #15 21577464
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Tak jest to pomyłka
    Tylko teraz nokie z dlinkiem mam ustawione jako AP i teraz wifi na telefonie i kompie działa jak trzeba

    Czyli nokia jako bridge z adresem 192.168.0.1

    A dlink ustawiony od nowa automatycznym ustawianiem przy pierwszym uruchomieniu

    Adres IP sam ustawiał nawet nie widziałem jaki jest teraz ustawiony
  • #16 21577469
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #17 21577472
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Źle to może opisałem
    Dlink przy pierwszym uruchomieniu ma konfigurator który prowadzi po kolei
    Ustawiłem jako acces point oraz automatyczne wybranie adresu IP

    W takim razie co tutaj wpisać żeby to działało jako AP

    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #18 21577475
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    No i ok , ale czy teraz dlink ma ciągle 192.168.3.1 , czy też ( jak po przywróceniu do ustawień fabrycznych ) 192.168.0.1 ? ( czyli ten sam co nokia )
  • #19 21577480
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Dodałem zdjęcia proszę napisać jaki adres tam wpisać żeby to działało
    Jak dałem na samej górze na ptaszka żeby ustawił automatyczny adres to nie wiem jaki adres ustawił i nie można się zalogować bo nie wiadomo na jaki adres


    Zauważyłem że jeśli dlink ma pracować jako AP
    To adres musi być następujący
    Nokia 192.168.0.1
    Wtedy jeśli dlink miał 192.168.0.2 lan i wifi działało bez problemu oczywiście nokia do dlinka wpięta jako lan
    Jedynie problem z tymi kamerami

    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #20 21577501
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Ja się poddaję... Nie robisz nic, co piszemy, tylko działasz na zasadzie chaosu...
    Ostatni przykład mnie dobił... Piszesz, że D-Link ma adres 192.168.3.1, po czym jak piszę, co ustawić na kamerach, to nagle wyskakujesz, że już ma 192.168.0.1....

    To teraz wróć do tego postu, gdzie pisałem, że w sieci nie mogą być dwa urządzenia o tych samych adresach (znowu ma je Nokia i D-Link)...
  • #21 21577519
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Proszę tylko napisać czy zmienić sam adres IP czy gateway też ?

    Nokia ma teraz 192.168.0.1
    Dlinka ma 192.168.0.2 jako AP
    Wifi na telefonie działa już normalnie tylko kamery muszą być ręcznie przypisane


    Nokia 4G05-B+ i D-Link 2150 ten sam adres IP – brak widoczności kamer i smart gniazdek
  • #22 21577533
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Jeśli kamera ma korzystać z internetu ( aktualizacje , streaming do chmury ) , to też i Gatway i DNS
  • #23 21577537
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Nie ma służyć tylko do podglądu z aplikacji nic więcej

    Czyli jeśli dlink ma adres 192.168.0.2
    To mam ustawić dla kamer 192.168.0.88 np ?
  • #24 21577541
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31148
    Pomógł: 4335
    Ocena: 5767
    Ostatni mój post bo tez wymiękam, ogólnie jak ustawiasz Nokię w tryb Bridge z adresem 192.168.0.1 to D-link nie moze być jako AP z zakresu Nokii tylko jako Router bo musi coś adresować sieć. Czyli D-link dostanie adres na WAN od Play jak Nokia w Bridge a D-link jako router z adresem IP 192.168.3.1 i z DHCP od 100 w górę, kamery adresujesz sam na sztywno, tak jak pisze kolega 192.168.3.88 i 192.168.3.99 , jesli masz jeszcze inne urzadzenia IoT to tez adresy na sztywno , zawsze wtedy zalogujesz się na nie kiedy będziesz chciał.
    Bramą zawsze jest 192.168.3.1 czyli adres D-link jako routera.
    Druga opcja to Nokia jako Router a D-Link jako AP ale to znowu inna adresacja, ostatnia to Nokia jako Router Dlink jako router i podwójny NAT w sieci.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #25 21577545
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    Tak , ustaw 192.168.0.88 ...

    Być może aplikacja niekoniecznie robi to w sieci lokalnej , tylko właśnie przy pomocy internetu ( kamery łączą się do chmury przez internet i aplikacja też).

    Także a początek ustaw też im gateway 192.168.0.1 ( nokię , nie dlinka) , i DNS ( tylko bezpośrednio 8.8.8.8 najlepiej).
    @matek451 , tylko ja już nie wiem czy nokia jest ciągle w trybie bridge.... Raczej nie...
  • #26 21577547
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31148
    Pomógł: 4335
    Ocena: 5767
    Ale on ustawił Bridge na Nokii i dał jej 192.168.0.1 a D-linka jako AP w sieci Nokii i 192.168.0.1, jeśli ma to dzialać to Nokia jako Router D-link jako AP bo on ma fabrycznie taki tryb pracy i za adresację odpowiada Nokia to wtedy adresy kamer, IoT z zakresu 192.168.0 .x czyli np. 192.168.0.88 i 192.168.0.99
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #27 21577549
    leonarl
    Poziom 12  
    Posty: 418
    Pomógł: 1
    Ocena: 18
    Tak nokia jest ustawiona ciągle w trybie bridge z adresem 192.168.0.1

    Widać że dlinka będę musiał inaczej ustawić skoro kolega wyżej napisał że lan z noki ma iść do wan dlinka

    Zrobiłem tak dlatego że znalazłem poradnik na necie jak ustawić drugi router jako AP ale zapewne ten pierwszy w tym poradniku nie działa jak nokia na kartę tylko po kablu od dostawcy
  • #28 21577559
    matek451
    Poziom 43  
    Posty: 31148
    Pomógł: 4335
    Ocena: 5767
    Zdecyduj się kogo słuchasz, w sieci lokalnej musisz mieć router adresujacy urzadzenia do niej wpięte, jeśli Nokia w Bridge to D-link jako router, jak router na Nokii to D-link jako AP z adresem 192.168.0.2 i kamery z zakresem 192.168.0.x.
    Często ludzie maja obydwa jako router wtedy D-link 192.168.3.1 a kamery z zakresu 192.168.3.x trochę niezgodnie bo 2 routery w sieci z podwójnym NAT ale zadziała.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #29 21577568
    MiG25
    Poziom 23  
    Posty: 540
    Pomógł: 35
    Ocena: 98
    matek451 napisał:
    jeśli Nokia w Bridge to D-link jako router, jak router na Nokii to D-link jako AP z adresem 192.168.0.2 i kamery z zakresem 192.168.0.x.

    No i właśnie myślałem ,że już nokia nie jest w trybie bridge ,tylko spowrotem na Router Mode , skoro reszta działa .... Ale widać nie do końca.
  • #30 21577582
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył konfliktu adresów IP między modemem Nokia 4G05-B+ a routerem D-Link DIR-2150, co uniemożliwiało poprawne działanie kamer IP i smart gniazdek WiFi w sieci lokalnej. Oba urządzenia domyślnie miały ten sam adres IP 192.168.0.1, co powodowało brak widoczności urządzeń i problemy z połączeniem. Rozwiązaniem było ustawienie Nokii w tryb bridge (most) z adresem 192.168.0.1 oraz skonfigurowanie D-Linka jako routera z inną pulą adresów, np. 192.168.3.1 z włączonym DHCP w zakresie 192.168.3.100-199. Kamery IP i smart gniazdka należy adresować statycznie poza zakresem DHCP, np. 192.168.3.88 i 192.168.3.99, z bramą i DNS ustawionymi na adres routera (192.168.3.1) lub publiczny DNS (8.8.8.8). Podłączenie kabla LAN z Nokii do portu WAN D-Linka jest konieczne. Alternatywnie, jeśli Nokia działa jako router, D-Link powinien być ustawiony jako punkt dostępowy (AP) z adresem w sieci Nokii, np. 192.168.0.2, a urządzenia w zakresie 192.168.0.x. Problemy z zapisywaniem ustawień IP w kamerach WiFi mogą wynikać z błędów firmware, dlatego zalecane jest korzystanie z DHCP lub ręczne ustawianie adresów zgodnych z konfiguracją sieci. W przypadku problemów z WiFi i brakiem dostępu do internetu na urządzeniach klienckich, sugerowano resetowanie urządzeń, sprawdzenie konfliktów DHCP oraz ewentualną wymianę routera D-Link na inny model lub wgranie alternatywnego oprogramowania OpenWRT. Ostatecznie stabilna konfiguracja to Nokia w trybie bridge, D-Link jako router z odrębną podsiecią i poprawnie przypisanymi statycznymi adresami IP dla kamer i urządzeń IoT poza zakresem DHCP.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA