Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywne, dolnoprzepstowe, regulowane filtry do audio.

18 Gru 2005 07:13 3441 5
  • Poziom 19  
    Witam serdecznie!
    Zastanawiałem sie, w jakim dziale ten temat umieścić, ale postanowiłem, że tu będzie najbardziej odpowiedni.
    Zrobiłem wszystkie filtry na podstawie wzmacniaczy operacyjnych TL071/72/81/82x2 NE5532 i LTC1051.

-Zrobiłem ich gruntowny test z wykorzystaniem oscyloskopu, czestopliwosciomierza wychyłowego, analizatora widma, generatora akustycznego, zmostkowanego wzmacniacza ELTRON 100-U,
    Przetwornika, niskotonowego (subwoofer) JL Audio 12W3v2 w obudowie Bassreflex przygotowanej specjalnie do tego modelu głośnika.

Cała sprawa polega na tym, że wszystkie schematy/projekty, które zassałem z sieci to kompletne dno!!

Analizator widma bardzo dokładnie wykazał jak strome zbocze Czebyszewa zamiast być takie jak określone, jest pionowe i kończy się na każdym ustawionym potencjometrze regulacji pasma, co daje strasznie ostry łomot na końcu ustawionego pasma odcięcia na filtrze.
    Druga sprawa pojawia się, gdy kręcę potencjometrem regulacji odcięcia pasma by je zawęzić, to przy zakresie 20 - 50Hz spada amplituda sygnału zamiast odcinać, oczywiście zarazem spada czestopliwość, ale czemu pasmo?
    Próbowałem te wynalazki powiedzmy, ztuningować ale wiele to nie pomogło.
    Jak jeszcze dawniej często przychodziły do mnie wzmacniacze samochodowe do naprawy to było to ewidentnie słyszalne przy testach jak to pięknie grało i zabawa zaczynała się od 15hz a kończyła na 140hz.
    Żałuję jednak ze nigdy nie skopiowałem takiego filtru, jaki występuję w takich wzmacniaczach.
    Moja prośba opiera się bardziej o pełne schematy wzmacniaczy samochodowych tj. Alpine SoundStream Infinity Rocford-Forsgate i temu podobne Jak Boschmann, ale już nie Alpiard, bo tam pakują właśnie takie układy, z którymi tylko jest problem i jedno wielkie łupanie.
    Eltrona, o którym wspomniałem proszę się nie czepiać, bo oryginalnie on tylko nie ciągnie wyżej jak 12kHz bez zniekształceń, ale ja swój przystosowałem już do pracy z wooferem, który ma pracować w domu.

Za odpowiedzi serdecznie dziekuje i pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    mam schematy wzmacniaczy alpiarda i akurat filtry maja bardzo dobrze zrobione. Dosc szeroki zakres zmian czestotliwosci bez widocznej zmiany dobroci filtra.

A tak wygladaja zmierzone charakterystyki mojego filtra z przelaczana stromoscia 12/24dB.
  • Poziom 19  
    Witam!
    Dziękuje za zainteresowanie tematem.
    Rzeczywiście po wykresie widać, że nie oszczędzają na filtrach.
    Czy mógłbym prosić o schemat takiego wzmacniacza, aby skopiować sam filtr z niego?:) Zaprojektuje płytkę i wsadzę ją na elke, jeśli testy wykarzą, co naprawdę potrafi.

:arrow: Coolombo ten, który pokazałeś już prawie mam skończony, musze tylko dokupić TL074, bo na miejscu nie nam i zrobię testy. Podoba się mi w nim 24dB/oct i dosyć szeroki zakres regulacji czestopliwosci bez spadku amplitudy w najniższych słyszalnych czestopliwosciach akustycznych.

Pozdrawiam

By nie wstawiać nowego postu: napiesze tu
    :evil: Wiec jak juz widac po ikonce ten filtr to albo następne dno, albo ja wymagam za wiele, albo mam złego dostawce wzmacniaczy operacyjnych z serii TL-0xx bo dalej niema pełnej i zgodnej amplitudy do zadanej czestopliwosci.
    Moja prosba jest dalej aktywna o schemat wzmacniacza samochodowego, wzamian za to moge sie odwdzięczyć projektami naprawde extra wzmacniaczy.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    charakterystyki filtra ktore zamiescilem dotycza mojego ukladu z przelaczana stromoscia 12/24dB alfard stosuje filtry tylko 12dB/okt regulowane pierwszym rezystorem (w dolnoprzepustowym)
  • Poziom 19  
    Irek! Ten twój dopiero teraz ładnie gra jak nie jest wpięty przesuwnik fazy, dlatego ja się zastanawiałem, dlaczego gdy wznak jest mostkowany przez przesuwnik fazy na TL084 strasznie mi wycina dół.
    Jak wpiołem twój filtr pod estradowy wzmacniacz LDM to pokazał, co znaczy porządny filtr.
    W miedzy czasie zrobiłem filtr, który skopiowałem z JBL BTX-250 i powiem, że jedyne, co mi, sie spodobało się to podbicie o 6db zakres 45Hz.
    Mógł byś taki bass contor variable wstawić do siebie, ale to tylko sugestia.
    Teraz jeszcze poszukam jakiegoś porządnego, przesuwnika fazy do zmotkowania i zostanę przy twoim filterku.
    Załączam schemat tego BTX-250, bo to dość ciekawe rozwiązanie.
    W przypadku gdy ktoś miał by jakiś sprawdzony przesównik fazy to bardzo bym prosił o kontakt.