Witam.
Wiem, że wątków o podobnej tematyce jest sporo, ale nie znalazłem w nich odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Mianowicie chciałbym założyć małą instalację off-grid do zasilania pomp w oczku wodnym oraz oświetlenia LED.
Zamysł mój jest taki, że w ciągu dnia pracowałyby pompy o łącznej mocy ok. 200 W. Jedna do zasilania strumienia z kaskadą 75 W, która pracowałaby tylko za dnia, druga 32 W do filtra biologicznego, musi pracować 24 h, pompa powietrza 30 W w ciągu dnia i druga 18 W w nocy. Do tego jakieś oświetlenie ogrodu LED, ale to mogę rozwiązać inaczej. Pompy, które mają pracować w dzień, chciałbym załączać czujnikiem zmierzchu lub włącznikiem czasowym.
Moje pytanie jest: jakiej mocy panele zastosować, jaki akumulator i inwerter (pompy 230 V).
Założenie jest takie, aby ten system zwrócił się możliwie szybko, do 2 lat, więc max musiałoby to kosztować 2000–2500 zł.
Widziałem używane panele po 150 zł, ale nie wiem, co to jest warte i czy jest sens się w to pchać.
Na działce mam prąd, ale instalację chciałbym off-grid lub ew. hybrydową (nie mam licznika dwukierunkowego).
Z góry dziękuję za pomoc.
Wiem, że wątków o podobnej tematyce jest sporo, ale nie znalazłem w nich odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Mianowicie chciałbym założyć małą instalację off-grid do zasilania pomp w oczku wodnym oraz oświetlenia LED.
Zamysł mój jest taki, że w ciągu dnia pracowałyby pompy o łącznej mocy ok. 200 W. Jedna do zasilania strumienia z kaskadą 75 W, która pracowałaby tylko za dnia, druga 32 W do filtra biologicznego, musi pracować 24 h, pompa powietrza 30 W w ciągu dnia i druga 18 W w nocy. Do tego jakieś oświetlenie ogrodu LED, ale to mogę rozwiązać inaczej. Pompy, które mają pracować w dzień, chciałbym załączać czujnikiem zmierzchu lub włącznikiem czasowym.
Moje pytanie jest: jakiej mocy panele zastosować, jaki akumulator i inwerter (pompy 230 V).
Założenie jest takie, aby ten system zwrócił się możliwie szybko, do 2 lat, więc max musiałoby to kosztować 2000–2500 zł.
Widziałem używane panele po 150 zł, ale nie wiem, co to jest warte i czy jest sens się w to pchać.
Na działce mam prąd, ale instalację chciałbym off-grid lub ew. hybrydową (nie mam licznika dwukierunkowego).
Z góry dziękuję za pomoc.