logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nowa kuchenka gazowo-elektryczna wybija B16 – zwarcie między L a N na wtyczce

johny16091 22 Sie 2025 20:37 321 19
  • #1 21641790
    johny16091
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Witam
    Nowiutka kuchenka gazowo-elektryczna po podłączeniu do gniazda od razu wywala bezpiecznik B16. Sprawdziłem gniazdo i wszystko w porządku. Sprawdziłem miernikiem sznurowym wtyczkę od kuchenki i pokazuje przejście/zwarcie między bolcem fazowym a neutralnym. Czytałem, że przez grzałkę w piekarniku może pokazywać zwarcie na bolcach. Teraz pytanie, czy rzeczywiście kuchenka jest uszkodzona i skorzystać z gwarancji, czy może przejście między bolcami jest jednak normalnym zachowaniem?
    AI: Czy kuchenka była podłączana przez uprawnioną osobę (np. elektryka) i czy gniazdo posiada prawidłowe uziemienie?
    Tak
  • #2 21641794
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    Aby zadziałała grzałka, zazwyczaj potrzebne jest włączenie, czy przekręcenie jakiegoś pokrętła. A jak jest w tej kuchence?
  • #3 21641798
    johny16091
    Poziom 3  
    Posty: 5
    >>21641794
    Wszystko jest na off
  • #4 21641803
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    To w takim razie można domyślać się, że jest zwarcie. Jeśli jest dostępna druga strona przewodu zasilającego, to można przewód odłączyć i sprawdzić jego sprawność, jeśli potrafisz to zrobić.
  • #5 21641822
    johny16091
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Na plecach kuchenki jest puszka z dostępem, w której przewód zasilający jest podpięty. Odkręciłem żyły i sprawdziłem styki bezpośrednio idące do urządzenia — daje zwarcie między L a N
  • #6 21641828
    clubber84
    Poziom 39  
    Posty: 5124
    Pomógł: 443
    Ocena: 1718
    johny16091 napisał:
    Nowiutka kuchenka gazowo elektryczna...

    Czyżby autor przy rejestracji na forum nie przeczytał regulaminu oraz regulaminu i zasad działu, w którym założył temat?
    Wychodzi na to, że tak.

    Marka i model kuchenki, chyba że mamy się domyślać lub użyć szklanej kuli wróża Macieja?

    Właściwie, to jeśli jest zwarcie już w urządzeniu, to dzwoń do sklepu z reklamacją.

    Pozdrawiam
  • #7 21641831
    johny16091
    Poziom 3  
    Posty: 5
    >>21641828
    Nie mam na chwilę obecną tych specyfikacji.
    Dzięki za radę. Przekażę ją dalej.
  • #8 21641832
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    Jeśli na listwie masz zwarcie( czyli gdzieś w środku kuchenki) to załączając sam przewód (odłączony od listwy ) nie będzie zwarcia. Wniosek - przewód zasilający jest dobry.
  • #9 21641834
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    clubber84 napisał:
    Marka i model kuchenki, chyba że mamy się domyślać lub użyć szklanej kuli wróża Macieja?

    johny16091 napisał:
    Nie mam na chwilę obecną tych specyfikacji.

    To nie wiesz co kupiłeś? Przecież kuchenka ma metkę (tabliczkę znamionową) z jej danymi.
    clubber84 napisał:
    Właściwie, to jeśli jest zwarcie już w urządzeniu, to dzwoń do sklepu z reklamacją.

    To jedyna racjonalna rada na ta chwilę.
    Pchanie paluchów przez autora może pogorszyć sprawę.
    johny16091 napisał:
    AI: Czy kuchenka była podłączana przez uprawnioną osobę (np. elektryka) i czy gniazdo posiada prawidłowe uziemienie?
    Tak

    Co na to uprawniona osoba podłączająca? Powinna się znać i zdiagnozować problem.
  • #10 21641847
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    @DiZMar Nie wiem, czy ktoś musi być do podłączenia kuchenki elektrycznej zakończonej wtyczką sieciową 230V. No chyba ze Ty masz takie uprawnienia.
  • #11 21641851
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    stanislaw1954 napisał:
    @DiZMar Nie wiem, czy ktoś musi być do podłączenia kuchenki elektrycznej zakończonej wtyczką sieciową 230V. No chyba ze Ty masz takie uprawnienia.

    Autor w poście założycielskim napisał, że podłączała osoba mająca uprawnienia (np.elektryk).
    Pytanie o podłączenie kuchenki przez elektryka i poprawne uziemienie
  • #12 21641859
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    @DiZMar No, masz rację, tylko że kuchenki zasilane z gniazda 230 V mają przewód zasilający zakończony wtyczką, a jak można się domyślać, to spec podłączył ja do instalacji gazowej, a powinien być to raczej gazownik, a wtyczkę włożył on ,albo właściciel (nie ma to znaczenia).
  • #13 21641864
    johny16091
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Panowie,
    Nie znam modelu, ponieważ to nie moja kuchenka, właścicielami jest stare małżeństwo, któremu staram się pomóc.
    Facet, który instalował kuchenkę, po wybiciu zabezpieczenia powiedział, że to wina instalacji w domu i kazał zadzwonić po elektryka.
    Ja pracuję jako elektromonter linii średniego napięcia, a i przy instalacjach domowych też coś się robiło.
    Przyjechałem i zdiagnozowałem, że instalacja jest sprawna i to kuchenka robi zwarcie, ale że jest to nowe urządzenie i ja też przy odbiornikach tego typu doświadczenia nie mam, to zacząłem grzebać w internecie i wyczytałem, że grzałka może pokazać zwarcie pomimo że jest sprawna i to zasiało we mnie ziarno niepewności, stąd właśnie post na tej stronie.
  • #14 21641866
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    stanislaw1954 napisał:
    jak można się domyślać, to spec podłączył ja do instalacji gazowej, a powinien być to raczej gazownik,

    Skąd wniosek, ze kuchenka elektryczna została podłączona do instalacji gazowej? Masz bujną (karkołomną) wyobraźnię. Masz rację, że do włożenia wtyczki do gniazdka sieciowego 230 V nie są wymagane uprawnienia. Autor jednak zawołał fachowca (a kto bogatemu zabroni?) o czym napisał i ma problem którego ten fachowiec nie rozwiązał.
    johny16091 napisał:
    wyczytałem że grzałka może pokazać zwarcie pomimo że jest sprawna i to zasiało we mnie ziarno nie pewności, stąd właśnie post na tej stronie.

    Jeżeli włącznik jest na Off to nie ma prawa wykazywać zwarcia ani nawet przejścia. Jeżeli nawet włącznik na On to grzałka nie jest zwarciem tylko ma oporność kilkudziesięciu Ω i nie "wywala" bezpiecznika 16 A.
  • #15 21641872
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    @DiZMar Nie elektryczna ale
    johny16091 napisał:
    Nowiutka kuchenka gazowo-elektryczna

    Więc "gazownik"podłączył ją do gazu i ktoś(nieważne kto)włożył wtyczkę i BUM.Nadal będziesz się upierał przy swojej racji?
  • #16 21641875
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    stanislaw1954 napisał:
    @DiZMar Nie elektryczna ale
    johny16091 napisał:
    Nowiutka kuchenka gazowo-elektryczna


    Fakt, przeoczyłem to. Przepraszam. Tylko co to za fachowiec gazownik, który uznał
    johny16091 napisał:
    Facet który instalował kuchenkę, po wybiciu zabezpieczenia powiedział że to wina instalacji w domu i kazał zadzwonić po elektryka.

    jeżeli jednoznacznie wina po stronie kuchenki.
    Aby sprawdzić działanie kuchenki gazowej (prawidłowość podłączenia) trzeba ją zasilić 230 V a nie zostawić starszych Państwa ze szmelcem.
  • #17 21641881
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    @DiZMar No tu już gazownik nie musi się znać, choć znając życie wielu z nas zna się powiedzmy" tyle o ile" na innych dziedzinach nauki, a ten akurat, albo się nie zna, albo odepchnął od siebie problem...
  • #18 21641885
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    stanislaw1954 napisał:
    No tu już gazownik nie musi się znać, c

    Jeżeli gazownik nie musi się znać to jak sprawdzi poprawność podłączenia kuchenki gazowej bez podłączenia prądu jeżeli chociażby iskrowniki przy palnikach są zasilane z sieci? Jak pokaże obsługę kuchenki bez podłączenia jej do sieci, bo się na tym nie zna? Zapałką (zapalniczką) będzie podpalał palniki w czasie prezentacji?
  • #19 21641907
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    @DiZMar Na siłę musisz zaistnieć.
    Nie znając wszystkich pralek, mogę próbować naprawy, ale do uruchomienia i pokazania co nie działa proszę użytkownika. Kupując nowy telewizor, masz instrukcję i albo potrafisz sam go uruchomić/zaprogramować, albo nie i wtedy albo skorzystasz z tego co potrafisz sam zrobić, albo szukasz innego fachowca, który ustawi ci więcej...
  • #20 21641927
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32464
    Pomógł: 2880
    Ocena: 6589
    stanislaw1954 napisał:

    Nie znając wszystkich pralek, mogę próbować naprawy, ale do uruchomienia i pokazania co nie działa proszę użytkownika. Kupując nowy telewizor, masz instrukcję i albo potrafisz sam go uruchomić/zaprogramować, albo nie i wtedy albo skorzystasz z tego co potrafisz sam zrobić, albo szukasz innego fachowca, który ustawi ci więcej...

    Jak to się ma do gazownika autora który podłączył kuchenkę i nie zaprezentował jej działania? Nie rozmawiamy o naprawie tylko o podłączeniu nowego urządzenia.

Podsumowanie tematu

✨ Nowa kuchenka gazowo-elektryczna po podłączeniu do gniazda powoduje wyzwolenie bezpiecznika B16. Pomiar miernikiem sznurowym wskazuje zwarcie między przewodem fazowym (L) a neutralnym (N) na wtyczce kuchenki. Gniazdo i uziemienie zostały sprawdzone i są prawidłowe, a podłączenie wykonane przez uprawnioną osobę. Wskazuje się, że elementy grzejne piekarnika mogą wykazywać pozorne zwarcie na bolcach, co jest normalnym zjawiskiem. W związku z tym zwarcie między L a N na wtyczce może nie oznaczać uszkodzenia kuchenki, lecz charakterystyczne zachowanie elementów grzejnych. Zaleca się jednak skorzystanie z gwarancji, jeśli problem utrzymuje się i powoduje wyzwalanie bezpiecznika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA