Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TUNNING ALTUSÓW (Co wy zrobiliscie ze swoimi Tonsilkami?)

kondzio1717 19 Dec 2005 16:04 57012 217
Wago
    kondzio1717
    Level 20  
    Witam. Zakladam temat dotyczacy produkowanych od kilkunastu lat przez Polska firme TONSIL kolumn ALTUS, a dokladnie ich tunningiem.

Napisz:

- Jaki model
    - Jakie przerobki
    - Co napedza
    - Jaki byl efekt

Ja posiadam ALTUS 140 (glosniki oryginalne nieregenerowane):
    - wymienilem wysokie tony z GDWT na GDWK 9/120
    - zatkalem oryginalne otwory stratne z przodu i zrobilem 2 wyloty br o srednicy 7,5cm strojone na 40Hz
    - wytlumilem wnetrze na sciankach gabka 2cm, calosc rzadka wata oraz po czesci welna
    - przerobilem zwrotnice dla GDWK na 12dB/okt i 4000Hz, bas ucielem cewka 4mH
    - wewnetrzne okablowanie wymienilem na OFC: bas 2,5mm2, sredni 1mm2, sopran 0,5mm2

Wczesniej napedzalem to TECHNICSem SU-V55, jednak dzwiek byl nieszczegolowy. Teraz jest PW 8015.

Bas jest czysty, nie dudni jak oryginalnie!! schodzi nisko, ma dobry impuls. Soprany sa ladne, nie piszczace, cichsze ale nie draznia uszu, mozna sluchac caly czas bez meczenia uszu. Zniknal efekt gwizdu powietrza w wylotach. Szczerze POLECAM!!!
  • Wago
    Misio89
    Level 20  
    Witam
    Ja posiadam altusy 140 wymienilem w swoich kolumnach glosniki basowe na stx gdn 30/200/8 i zamowilem zwrotnice firmy Janbo J-3A. A napedzam swoje kolumny wzmacniaczem Kenwood KA=880-D posiada moc 2x120W na 8R
    pozdrawiam
    kondzio1717
    Level 20  
    Misio89 a jak ta wymiana na STX wpłynela na jakosc basu??
    Misio89
    Level 20  
    Wymiana wplynela bardzo dobrze kolumny graja calkiem inaczej niz przed wymiana bass jest soczysty i przyjemny dla ucha. Nie ma tego efektu dudnienia.
    pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Aw lasnie przed chwila dokonalem jeszcze jednej modernizacji(jesli mozna to tak nazwac:P). A mianowicie pozbylem sie siatek z bass reflexu gdzies na elce wyczytalem ze one przeszkadzja i powiem ze dzwiek sie poprawil
    pozdrawiam
    kondzio1717
    Level 20  
    No jasne ze przeszkadzaja w przeplywie powietrza, powoduja turbulencje i szumy. Moim zdaniem powinienes jeszcze powiekszyc otwory b-r do ok 7cm i zrobic normalne wyloty tak jak w ALTUSACH 200 lub 300.
    User removed account
    User removed account  
  • Wago
    Mateuss
    Level 19  
    No witam wszystkich Um nie moje Altusy 110 są ciągle w trakcie modernizacji... A narazie zrobione:

- wymieniony niskotonowiec na westra pw 250 - 2158
    - wymieniona tuba na gdwt 9/80/5f
    - ominięcie badziewnych przełączników -tłumików
    - wymiana kabelków na ofc 1,5mm^2
    - wymiana konektorów z tylu (kable nie wchodziły)
    różnice -
    lepsze i delikatniejsze wysokoie tony i to by było na tyle bo nie pamietam jak grały oryginalne basowce bo byłem za mały wtedy jeszcze(sam je uśmierciłem butelką po oranżadzie :D)

W planach:
    - wymiana średniotonowych na oryginalne (te po 19 latach zasługują na wakacje w śmietniku)
    - zabawa ze zrwotnicą (jeszcze nie wiem jak)
    - wzmocnienia pudeł
    - zrobienie jakiegoś pożądnego br
    - wymiana na ZEUSy :D:D:D

alty napędzane technicsem suvz 320 i od czasu do czasu unitrą pa 2801
    Luli
    Level 18  
    Ja mam ALTUS 75 i wymieniłem w nich wszystkie głośniki .
    Oryginalny GDWK 9/40 na Pieżaka 50 w za 4 zł i byłem zdziwiony jego graniem , jest dużo wytrzymalszy od swojego poprzednika i leprzy jakościowo. Jako średnie tony wstawiłem głośniki średnio-niskotonowe 50 w RMS Z serii
    EXTREME i tu się zawiodłem . :cry: ten głośnik gra o jakieś 35 % gożej od oryginału , za niskie (GDN 25/40/3) Wstawiłem również głośniki z serii EXTREME RX 102 o mocy 180 w RMS ale z moich obliczeń przeliczając na TONSILA białby jakieś 60 w to o 20 w więciej niż poprzednik (TONSIL MA ZANIŻANĄ MOC O 2.5 raza ) Gra dużo lepiej , słychań miękki i głeboki bass.Zapchałem bass refleksy i zdjąłem z wygłuszenia folię ( niewiem co za debil wymyślił montowanie folii na wygłuszeniu) Przecież wygłuszenie ma być bezdzwięczne i powinno przepuszczać powietrze. To tyle o moim małym tuningu jeśli można to tak nazwać . Ogulnie jestem zadowolony że zrobiłem w
    nich ten tuning grają o wiele lepiej niż przedtem ,ale dla mnie to za mało myśle nad kupnem ALTUS 300 tylko nie wiem czy mi się je opłaca kupować.Niżej dałem zdjęcie które przedstawia ich wygląd . Wyglądają owiele lepiej niż przedtem. :D
    Ptolek
    Level 36  
    Może jednak temat powinien brzmieć "Co wy najlepszego narobiliście z tymi Tonsilami?". Dotyczy to postu wyżej :).
    Piezak na pewno jest wytrzymalszy, co do jakości się nie wypowiadam, bo szkoda mi 4zł żeby sprawdzić jak gra i wyrzucić (wierzę opiniom). Chciałbym przytoczyć jedną z teorii psychoakustyki, która mówi, że głośnik grający głośniej wydaje się lepszy. Dźwięk piezaka może się komuś podobać, ale na pewno nie gra lepiej. Tonsil nie ma zaniżanej mocy, to teoria stworzona przez ludzi którzy lepiej się czują jak mają więcej zer na magnesie, i nie chcą przyjąć do wiadomości że to inne głośniki mają moc zawyżaną. Folii z waty szklanej radze nie zdejmować, chyba, że lubisz jak przez bas-refleksy wylatuje pył szklany :). Bez powodu nikt jej tam nie zakładał... Najważniejsze, że jesteś zadowolony, kwestia gustu :).
    Napisałbym, co zrobiłem z moimi Space 86' ale nie wiem czy pasują do tematu?
    kondzio1717
    Level 20  
    Quote:
    Co wy najlepszego narobiliście z tymi Tonsilami?

Mysle Ptolek ze sa gusta i gusciki i jesli cos takiego sie komus podoba to nie powinnismy tego krytykowac, jedynie starac sie doradzic, chodz nie ukrywam ze zszokowalo mnie stwierdzenie, ze pizak jest lepszy od GDWK, chyba ze chodzi o wytrzymalosc mocowa i skutecznosc :D

Quote:
    zdjąłem z wygłuszenia folię ( niewiem co za fajny człowiek wymyślił montowanie folii na wygłuszeniu)

Rzeczywiscie nie bylo to najlepsze rozwiazanie. Jesli zamkneles obudowy to ja na twoim miejscu wytlumilbym to porzadniej, powiedzmy na kazda scianke gabka 3cm do tego w 1/3 objetosci wata, lecz mozesz eksperymentowac.

Quote:
    Napisałbym, co zrobiłem z moimi Space 86' ale nie wiem czy pasują do tematu?

Ptolek:
    Jasne ze mozesz napisac, napewno komus sie to przyda, tym bardziej ze to podobna epoka :D

Mateuss:
    Ile kosztuja te Westry i czy sa lepsze od oryginalnych GDNow?

Dodano po 4 [minuty]:

Quote:
    TONSIL MA ZANIŻANĄ MOC O 2.5 raza

TONSIL jest jednym z nielicznych producentow w Polsce i na Wschodzie Europy, ktory podaje parametry rzeczywiste swoich przetwornikow.
    Mateuss
    Level 19  
    kondzio1717: słuchaj jak już napisałem nie pamiętam jak grały oryginalne gdn-y, ta wetra to jest tonsil robiony na exort do iemiec w Polsce(tak mi odpisale z tonsila ale ie dali żadnych parametrów) mam karte informacyjną dla wersji 4Ohm. Kupiona została pare ładnych lat temu na wolumenie. Nawet ładnie gra ale tylko przy unitrze bo na technicsie bas to pukanie. Musze usztywnić klumny i powinno to coś poprawić

HAHA :D jak wpisałem Twoją nazwę (k.o.n.d.z.i.o.1717) to zamienił ją na kondensator. Dobre sobie
    kondzio1717
    Level 20  
    sorka mateuss nie zauwazylem ze napisales o GDN. Mysle, ze problem z TECHNICSem to nie tylko twoj problem. Ja tez na swoim SU-V55 nie czulem basu, dopiero przy loudness i podbiciu na maxa jako tako bylo, porownywalnie do UNITRY PW 8045 na basie ustawionym na 0 i z wlaczonym loudness (co robi podbicie w Unitrze to lepiej nie mowic :D)

Dlatego wszystkim do ALTUSOW polecam UNITRE (nic tak nie zagra za taka cene!!)

A co do mojego loginu to rzeczywiscie zamienia na kondensator, chodz moja xywa nie ma z tym nic wspolnego :D widocznie tak musi byc

Dodano po 3 [minuty]:

Moj technics takze w przetwarzaniu wysokich tonow przy cichym sluchaniu dawal d... ze szkoda gadac, nawet TOSIA 303 bila go na leb!!
    mtx32
    Level 15  
    Witam
    Ja mam Altusy 140. Oto co w nich przerobiłem:
    - usztywnienie obudowy
    - wytłumione wszystkie ścianki 2 cm watą
    - basowy to GDN 30/100/11 (taki jak w altus 300) 100 W rms 92 dB
    - kopółka GDWK 9/80 (po modernizacji :D )
    - nowe tunele BR nastrojone na 40 Hz

Dodano po 4 [minuty]:

dodam że kolumny pochodzą z pod śmietnika sąsiada mojego kolegi hehe :D
    Przejechałem je lakiero bejcą ( orginalnie były w kolorze drewna ) i wymieniłem przetworniki i są jak nowe

Dodano po 4 [minuty]:

przepraszam kopułka przez "u"
    kondzio1717
    Level 20  
    mtx32: Zajebiste Altusy, jednak mam pare pytan:
    Ile kosztowaly cie te basowki i skad je brales??
    Nie uwazasz ze bass-reflexy sa za malej srednicy, zeby dac sie rozbujac tym GDNom??
    W jaki sposob zmoderniozowales kopulki??
    mtx32
    Level 15  
    GDN 30/100/11kupiłem za 150 zł na allegro ( z przesyłką ok 180 zł wyszły ) 2 szt.

Co do BR też się nadtym zastanawiałem ale stwierdziłem że by trzeba przerobić troche front a ja niechce zmieniać klimatu altusów. Miałem plan dać 4 szt BR w jednej kolumnie zamiast regulatorów ale niemieli takiej ilości BR w sklepie.

A co do kopułek to po prostu wyciołem te łuki co są na środku i założyłem nową kopułke jedwabną z cewką (na allegro są takie za ok 9 zł )

Dodano po 3 [minuty]:

W przyszłości może zrobie nową zwrotnice ale to już jest wyższa szkoła jazdy. I tak teraz grają świetnie ( jak na altusy, altony itp )
    Mateuss
    Level 19  
    mtx32 baardzo ładne altuski!!!! teeraz jak patrze na swoje to niebardzo... :| tylko jeden mały mankamencik ale dodaje niepowtarzalnego uroku.... - ten napis na głośniku po skosie :D
    mtx32
    Level 15  
    To tam nieproblem, po prostu napis został naklejony dla układu śrub na skos X a w altusach mocowanie jest pionowo poziome + i dlatego jest po skosie i niechciało mi się robić nowych otworów i zakładać tych wintów wbijających się w płyte. Jak raz sie będe nudził to może to zrobie.
    DJ Volt
    Level 25  
    Hmmm, a ten napis na kopułce to naklejka czy taką fajną gdzieś kupiłeś?
    kondzio1717
    Level 20  
    mtx32 a nie myslales aby zrobic wyloty z tylu??
    DJ Volt
    Level 25  
    Ja bym wstawił z przodu grubą plexi w miejsce BR bo ta średnica to chyba za mała jest? Świstów nie masz? Z taką płytką wygląd frontu bez zmian i mógł byś zrobić porządne rurki z tyłu i cieszyć się dźwiękiem :)
    kondzio1717
    Level 20  
    Dj Volt: Od strony technicznej i jakosci dzwieku to jaki uklad jest lepszy: br z tylu czy z przodu. I jeszcze jedno: Czy kształt rurki ma jakieś znaczenie co do jakości dźwieku??
    Ja mam b-r zrobione z pocietej rynny PCV fi=75mm.

Dodano po 4 [minuty]:

Czy rozmieszczenie portow b-r ma jakies znaczenie (gora, srodek, dol kolumny, przy glosniku basowym czy dalej od niego)??
    DJ Volt
    Level 25  
    No więc głośnik który aktulanie ma w Altusach kolega mtx32 są wkładane do A300, a już na pierwszy rzut oka widać, że BR w A300 nie ma takiej średnicy jak otwory stratne w A140. Żeby uzyskać strojenie 40 hz kolega musiał znacznie wydłużyć długość z powodu mniejszej średnicy, bo by mu nie weszło pod pierścienie ozdobne :). Za długi BR może byc przyczyną świstów, więc się pytam, czy nie ma takiej przypadłości Altus mtx'a.
    kondzio1717
    Level 20  
    Dj Volt moje pytanie dotyczylo wiedzy ogolnej i ogolnego zastosowania b-r a nie kolumn Pana Mtx32, bo w tym przypadku zgadzamy sie ze otwory stratne nie dosc ze za waskie, to za krotkie i daja strojenie na poziomie 55Hz.
    DJ Volt
    Level 25  
    No więc teraz proszę bardzo, wersja ogólna. BR- przód czy tył? To jest kwestia gustu konstruktora-słuchacza, ponieważ wyprowadzając rurki z tyłu mamy możliwość manewrowania odległością wylotu BR od ściany i w ten sposób mamy możliwość uzyskania jeszcze większych podbić niskich częstotliwości. Umieszczając wylot z przodu pozbawiamy się tej opcji. Jeśli chodzi o średnicę i długość to właśnie nie odpowiednie proprcje <długi tunel, mała średnica> mogą spowodować nieprzyjemne świsty przy dużym wychyleniu głośnika. Teraz chyba dobrze, mam nadzieje, że napisałem z sensem :):):):).
    kondzio1717
    Level 20  
    Krotko, zwiezle i na temat-i o to mi chodzilo!:D

A i jeszcze jedno: A wysokosc zainstalowania tunelu (gora, dol tylniej scianki) ma wplyw na jakosc dzwieku??
    mtx32
    Level 15  
    umnie niema świstów itp. wszystkie krawędzie zostały wygładzone i zaokrąglone. Długość tunelu to 6 cm

A co do średnicy to z moich symulacji w WinISD wychodzi nato że im większa średnica tym dłuższy tunel musi być a im mniejsza średnica tym krótszy przy tym samym strojeniu. No i wsumie to wychodzi na jedno moim zdaniem.
    kondzio1717
    Level 20  
    Tak jest, tylko ze im mniejsza srednica tym predkosci powietrza w wylotach staja sie wieksze i dochodzi do nieprzyjemnych efektow. Win-Isd zapisuje cos takiego jako vent-mach, im wieksza wartosc tym gorzej. mozna przyjac ze 0,05 to juz duzo, najlepiej gdzies 0,3-0,2.
    kondzio1717
    Level 20  
    Ponawiam pytanie, a mianowcie jak wplywa na dzwiek tunel zainstalowany na roznych wysokosciach w obudowie?

Czy lepiej instalować na gorze czy na dole??