Witam,
z uwagi na remont elewacji i docieplenie budynku mam okazję poprowadzić przewody, peszle i zamontować stelaże do klimatyzacji. Plan taki, żeby mieć jednostki w w dwóch pokojach na poddaszu (29 m2 i 27 m2) oraz na korytarzu u góry (otwarta klatka schodowa). W lecie po dwóch tygodniach upałów robi się nieznośnie gorąco w pokojach.
Pierwszy dylemat: multisplit, czy trzy splity? Za multisplitem przemawia mało miejsca na trzy j. zewnętrzne. Tam gdzie będzie to najłatwiej zainstalować na ścianie szczytowej, strona północna, jedna duża zewnętrzna się zmieści, ale trzy małe kiepsko. Alternatywą jest ściana boczna, wschodnia, pod dachem - dużo miejsca, ale rurki i przewody sporo dłuższe i konieczne by było prowadzenie ich dlachem (w przestrzeni krokwi) do góry, żeby wyjść na poddasze i następnie przez sufity w miejscach j.wewnętrznych.
Multisplity widzę, że nie są już tak drogie jak kiedyś, ale jest argument "że jak coś padnie to pada całość, a jak masz splity to tylko padnie chłodzenie w jednym pomieszczeniu...". No i jest też sprawa wydajności minimalnej - tutaj nie wiem jaką sprawność będzie miała instalacja z 3 lub 4 j. wewnętrznymi jak będzie potrzeba chłodzenia tylko jednego pomieszczenia?
Drugi: czynnik - widzę, że teraz króluje R32 (dziękuję wariatom klimatycznym od narracji płonącej planety!). Pytanie: czy da się jeszcze gdzieś kupić klimatyzatory na R410a lub czy są już klimatyzatory "domowe" na R290 (propan)? Nie podoba mi się R32, a raczej to co się z nim dzieje w razie pożaru - nie chciałbym być w polu rażenia fluorowodoru!
Czy ewentualnie można zamienić czynniki - wiem, że wydajności się pozmieniają itp, ale czy są jakieś możliwości w tej kwestii?
Czy są jakieś konkretne firmy/modele, które można zintegrować z automatyką domową - chodzi o Home Assistance (postawiony na RB Pi)? Na przykład taki scenariusz - jak mój system widzi, że jest dużo słońca, magazyny pełne to startuje klimę w pokojach, żeby schłodzić.
Kwestia jednostek wewnętrznych - co myślicie od tych montowanych w suficie? Widzę, np. Hyundai 4 x 3.5kW z 4 kasetami sufitowymi. Podoba mi się, że mają wbudowane pompki skroplin. Kosztuje to obecnie w okolicach 16 kpln - dużo. Czy mają one jakieś wyraźne zalety w porównaniu z klasycznymi jednostkami montowanymi na ścianie?
Dziękuję za sugestie i uwagi.
z uwagi na remont elewacji i docieplenie budynku mam okazję poprowadzić przewody, peszle i zamontować stelaże do klimatyzacji. Plan taki, żeby mieć jednostki w w dwóch pokojach na poddaszu (29 m2 i 27 m2) oraz na korytarzu u góry (otwarta klatka schodowa). W lecie po dwóch tygodniach upałów robi się nieznośnie gorąco w pokojach.
Pierwszy dylemat: multisplit, czy trzy splity? Za multisplitem przemawia mało miejsca na trzy j. zewnętrzne. Tam gdzie będzie to najłatwiej zainstalować na ścianie szczytowej, strona północna, jedna duża zewnętrzna się zmieści, ale trzy małe kiepsko. Alternatywą jest ściana boczna, wschodnia, pod dachem - dużo miejsca, ale rurki i przewody sporo dłuższe i konieczne by było prowadzenie ich dlachem (w przestrzeni krokwi) do góry, żeby wyjść na poddasze i następnie przez sufity w miejscach j.wewnętrznych.
Multisplity widzę, że nie są już tak drogie jak kiedyś, ale jest argument "że jak coś padnie to pada całość, a jak masz splity to tylko padnie chłodzenie w jednym pomieszczeniu...". No i jest też sprawa wydajności minimalnej - tutaj nie wiem jaką sprawność będzie miała instalacja z 3 lub 4 j. wewnętrznymi jak będzie potrzeba chłodzenia tylko jednego pomieszczenia?
Drugi: czynnik - widzę, że teraz króluje R32 (dziękuję wariatom klimatycznym od narracji płonącej planety!). Pytanie: czy da się jeszcze gdzieś kupić klimatyzatory na R410a lub czy są już klimatyzatory "domowe" na R290 (propan)? Nie podoba mi się R32, a raczej to co się z nim dzieje w razie pożaru - nie chciałbym być w polu rażenia fluorowodoru!
Czy ewentualnie można zamienić czynniki - wiem, że wydajności się pozmieniają itp, ale czy są jakieś możliwości w tej kwestii?
Czy są jakieś konkretne firmy/modele, które można zintegrować z automatyką domową - chodzi o Home Assistance (postawiony na RB Pi)? Na przykład taki scenariusz - jak mój system widzi, że jest dużo słońca, magazyny pełne to startuje klimę w pokojach, żeby schłodzić.
Kwestia jednostek wewnętrznych - co myślicie od tych montowanych w suficie? Widzę, np. Hyundai 4 x 3.5kW z 4 kasetami sufitowymi. Podoba mi się, że mają wbudowane pompki skroplin. Kosztuje to obecnie w okolicach 16 kpln - dużo. Czy mają one jakieś wyraźne zalety w porównaniu z klasycznymi jednostkami montowanymi na ścianie?
Dziękuję za sugestie i uwagi.