logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Falownik Anenji 6,2 kW – ustawienia hybrydowe pod magazyn 15 kW LiFePO4

poldeczek1 18 Gru 2025 10:50 2616 44
Najlepsze odpowiedzi

Jak ustawić falownik Anenji 6,2 kW, aby działał hybrydowo z magazynem LiFePO4, oddawał nadwyżkę do sieci i nie przechodził w bypass po podłączeniu zasilania?

Z tego wątku wynika, że nie zrobisz z typowego Anenji 6,2 kW pełnej hybrydy oddającej energię z magazynu do sieci; padło też, że tylko model ANJ-6200W-TW-WIFI jest on-grid, a w trybie TIED/SUF można co najwyżej oddawać nadwyżkę z PV przez wejście, nie z baterii [#21784029][#21786407][#21786713] Dla magazynu LiFePO4 nie podano konkretnych nastaw liczbowe, tylko stwierdzono, że są takie same jak dla innych magazynów, a do diagnostyki proszono o napięcie baterii oraz ustawienia z punktów 12, 13 i 26 [#21784029][#21787611][#21787915] Jeśli falownik po podłączeniu zasilania wpada w bypass, sprawdź menu 10 i ustaw ATO zamiast opcji z bypassu; wskazano też, że główne zasilanie ustawia się w opcji 01 [#21784920][#21785253] Jako możliwą przyczynę bypassu podano również zbyt wysoki próg napięcia przejścia na sieć [#21785222]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 21783754
    poldeczek1
    Poziom 12  
    Posty: 280
    Ocena: 36
    Witam posiadam falownik Anenji 6,2 kW.
    I mam trzy pytania:

    1)
    Jak ustawić aby działał w trybie hybrydowym, czyli po naładowaniu magazynu energii oddawał prąd do sieci?

    2)
    Jakie mają być ustawienia do magazynu energii 15 kW LiFePO4?

    3)
    Dlaczego po podłączeniu zasilania obojętnie w jakim trybie falownik przechodzi w bypass omijając magazyn energii?
    Próbowałem różnych ustawień, ale nic to nie daje.

    Falownik hybrydowy Anenji z wyświetlaczem LCD i panelami sterowania
  • REKLAMA
  • #2 21783961
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 21784029
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    1)
    Jak chcesz zmusić off-grid do oddawania energii ? Jakaś cudowna metoda czy technologia którą zastosujesz ?

    Załącz jakieś nagrywanie wcześniej by oglądnąć fajerwerki jak ci się uda podłączyć.

    2)
    Takie same jak dla 5kWh, 10kWh czy innego magazynu.

    3)
    Co/jak ustawiasz w ogóle że masz bypass ?
  • #5 21784361
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #7 21784920
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 21785149
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Maverick73 napisał:
    SA potwierdziło wysyłanie do sieci.


    Nie każdy model ma on-grid , w ANENJI chyba tylko model ANJ-6200W-TW-WIFI , a tego raczej nie ma bo ma inny wyświetlacz.
    Zresztą w przypadku braku zgłoszenia instalacji on-grid załączenie oddawania energii jest bez sensownym posunięciem.

    Jeśli opcja AUTO jest na bypass tak jak to napisał @maverick73 w opcji 10 to inwerter jest tylko off-grid.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #10 21785222
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 21785253
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Ma być ATO czyli inna niż zapodałeś na fotce.

    Swoja droga to jest przecież maual do inwertera po to by z niego skorzystać .

    Zrzut ekranu z ustawieniami bypassu inwertera: tryb manualny i automatyczny


    Główne zasilanie inwertera ustawiasz w opcji [ 01 ]
  • #12 21785532
    marekj31
    Poziom 23  
    Posty: 623
    Pomógł: 27
    Ocena: 113
    poldeczek1 napisał:
    Dlaczego po podłączeniu zasilania obojętnie w jakim trybie falownik przechodzi w bypass omijając magazyn energii? Próbowałem różnych ustawień, ale nic to nie daje.

    Może koledze chodzi o to żeby z paneli PV zasilać w pierwszej kolejności budynek plus ładowanie magazynu , nadmiar wysyłać do sieci ZE a po zachodzie słońca zasilać budynek z magazynu energii , czy jest możliwe takie ustawienie w tym anenji 6,2 kW.
  • #14 21785823
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    To chyba do wiaderka sobie ten nadmiar energii przeleje i lejkiem wtłoczy do sieci operatora np. przy liczniku.

    Ciężko zrozumieć ze to inwerter off-grid !

    Są przecież podane ustawienia nawet w formie obrazków by zrozumieć jak ustawiać priorytety zasilania jak i ładowania.
  • REKLAMA
  • #16 21785903
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    No i o czym ma świadczyć że pisze hybrydowy skoro jest off-grid ?

    Ludzie, trochę myślenia samodzielnego czasami się przydaje i czytanie instrukcji obsługi czy danych katalogowych inwertera.
  • #17 21785944
    poldeczek1
    Poziom 12  
    Posty: 280
    Ocena: 36
    Czytanie instrukcji obsługi tłumaczonej translatorem z chińskiego bywa nieco uciążliwe
    A zdań jest wiele jedni twierdzą iż ma możliwość oddawania energii a inni nie
    Zresztą jak byk jest napisane on i off grid
    Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

    tomaszlonski napisał:
    No i o czym ma świadczyć że pisze hybrydowy skoro jest off-grid ?

    Ludzie, trochę myślenia samodzielnego czasami się przydaje i czytanie instrukcji obsługi czy danych katalogowych inwertera.
    Załączniki:
    • Falownik Anenji 6,2 kW – ustawienia hybrydowe pod magazyn 15 kW LiFePO4 Screenshot_20251220_212100_Gallery.jpg (706.33 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #18 21786407
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Nie podany jest model, nawet nie raczyłeś sprawdzić specyfikacji inwertera , masz ją w manualu , masz ją nalepianą na inwerterze. To co pisze w opisach inwerterów często jest tylko reklamą albo pomyłką w opisie modelu zwykle napisaną na zasadzie skopiowany opis i wklejony.

    Część inwerterów ma tylko opcję wysyłania do sieci ale tylko i wyłącznie z zainstalowanym przekładnikiem prądowym CT albo opcję grid-tied podobną do mikroinwerterów.
    Jeśli nie posiadasz w opcjach ustawień prądu oddawanego w trybie TIED to masz tylko off-grid.

    W serii 6,2kW jest 5 modeli i tyko 1 on-grid ANJ-6200W-TW-WIFI. Ma on inny display niż modele off-grid + TIED i podłącza się go do sieci za licznikiem tak jak normalne inwertery on-grid.

    W trybie TIED można oddawać tylko nadwyżki z PV i nie ma żadnej możliwości oddawać z magazynu.

    Ekran LCD inwertera z ikonami wskazującymi przepływ energii i stan systemu


    Masz w ogóle zgłoszoną instalację by oddawać prąd do sieci ?
  • #19 21786433
    poldeczek1
    Poziom 12  
    Posty: 280
    Ocena: 36
    Oczywiście że mam!
    Mam również drugi falownik Solar sofar z oddzielnymi panelami.
    Ten natomiast miał pracować z panelami które są zainstalowane na ogrodzeniu instalacja 5 paneli po 500w
    A że w lecie na bank będą nadwyżki w produkcji więc chciałem je oddawać do sieci

    Tutaj link gdzie kupowałem i w opisie jak byk On Grig i Off Grid
  • #20 21786553
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Nadal nie rozumiesz.
    Nie masz on-grid inwertera bo nie masz nawet możliwości podłączyć go do sieci od strony WYJSCIA zasilania z inwertera, masz jak już grid-tied który podłącza się od strony WEJŚCIA zasilania inwertera z sieci, w takim układzie nie będzie działał z z inwerterem on-grid obecnej instalacji chyba że odłączysz on-grid.


    Nie działa tylko ze względu na podnoszenie napięcia.
    Podniesienie napięcia w jednym inwerterze wymusza podniesienie napięcia w drugim, na co pierwszy też musi podnieść napięcie by wysłać na co reaguje drugi podnosząc napięcie i nagle instalacja off-grid się wyłącza bo osiąga zbyt wysokie napięcie.

    By działało musisz mieć inwerter on-grid a nie grid-tied.

    p.s. Dobrze że przynajmniej w ogóle raczyłes poinformować że masz już on-grid instalację .
  • #21 21786571
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #22 21786600
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Ty chyba też nie zrozumiałeś o czym piszę, on nie ma on-grid inwertera ! Po prostu NIE MA i nie będzie miał wcale bez względu jakie sobie tam wklepie ustawienia czy zrobi czary mary !

    Ma off-grid który ma WEJŚCIE zasilania z sieci i WYJŚCIE zasilania z inwertera , oddawanie energii grid-tied opiera sie o WEJŚCIE zasilania z sieci.

    Nie da się inwertera off-grid podłączyć pod sieć domową podpiętą pod operatora. Kolejna osoba wymyśla sposobu podpięcie instalacji wyspowej do instalacji operatora z oddawaniem do sieci.

    Cytat:
    będzie działał równolegle z Sofarem,

    Może opisz jak podłączyć synchronizację częstotliwości wejścia z wyjściem zasilania inwertera off-grid. Chyba nie myślisz że należy spiąć razem wejście i wyjście inwertera.
  • #23 21786611
    marekj31
    Poziom 23  
    Posty: 623
    Pomógł: 27
    Ocena: 113
    Nie wiem jak tam jest w anenji ale w podobnych konstrukcjach jest oddawanie do sieci ustawiasz poz 01 na SUB poz 37 na HYD , w pozycji 38 można ustawić ile maksymalnie może wysyłać do sieci w funkcji HYBRID .Natomiast nie spotkałem się z takimi ustawieniami które dają możliwość po skonczonej produkcji PV oddawać z magazynu energii do sieci czy zasilać budynek , takie rozwiązanie ma chyba deye .Jest to do wymuszenia po przez odłączenie sieci na czas nie produkcji z PV rano trzeba włączyć żeby ponownie oddawać do sieci no i magazyn musi zapewnić zapas mocy bo jak braknie nie będzie bypassu .
  • #24 21786613
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #25 21786631
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Tak jest nielegalne i to wie każdy ale tego nie bierzemy pod uwagę wcale. Nie jest naszym problem tylko jego własnym jak sobie podłączy i ile zapłaci potem kary.

    Hybrydy on-grid od Anenij są dostępne ale on jej po prostu nie ma, tyle w temacie.

    @marekj31 grid-tied to nie jest systemem on-grid tylko sposobem oddawania bardziej podobnym do mikroinwerterów w inwerterze off-grid, zwykle tylko nadwyżek z PV.



    Porównanie systemów fotowoltaicznych: off-grid, on-grid i hybrydowego

    System grid-tied potrafi dodatkowo oddać energię z inwertera do podpiętej sieci operatora, nie pozwala oddać energii z wyjścia inwertera off-grid.

    Schemat systemu solarnego grid-tied i off-grid z oznaczonym przepływem energii
  • #26 21786650
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #27 21786657
    poldeczek1
    Poziom 12  
    Posty: 280
    Ocena: 36
    Dobra panowie już wiem dlaczego nie mogę oddawać sieci przez ten falownik chodzi o synchronizację sieci o tym po prostu zapomniałem
    To teraz Pomóżcie w drugiej kwestii dlaczego on ciągle przechodzi w bypass jakkolwiek bym nie zmienił ustawień?
  • #28 21786659
    tomaszlonski
    Poziom 38  
    Posty: 3336
    Pomógł: 340
    Ocena: 885
    Poprawiłem obrazek pokazujący jak dział ten pseudo on-grid w inwerterach Chińskich, może prościej będzie zrozumieć zasadę oddawania do sieci. To nie jest w ogóle system podobny do on-grid inwertera.

    Schemat połączenia systemu solarnego on-grid i off-grid z inwerterem i domem


    @poldeczek1 inwerter off-grid ma tylko synchronizację poprzez WEJŚCIE zasilania z sieci inwertera. Na WYJŚCIU zasilania ma synchronizację z sieci albo bez sieci ma własną synchronizację .

    Inwerter on-grid ma wejście /wyjście i synchronizację w tym samym miejscu czyli synchronizuje sie do podłączonej sieci a tryb wyspowy może byćopcjąbez zasilania z sieci.

    Nie wiadomo dlaczego przechodzi w bypass nie znając ustawień. Pokaż na zdjęciu jaki masz ten stan w bypassie na LCD.
  • #29 21786669
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #30 21786672
    marekj31
    Poziom 23  
    Posty: 623
    Pomógł: 27
    Ocena: 113
    Cytat:
    Deye czy Victron to akurat mój segment rynku, i nic nie trzeba odłączać czy przełączać, wszystko dzieje się autonomicznie i jest do wyklikania z HMI lub przez aplikację. Możesz sobie dowolnie konfigurować, ile i kiedy ma sprzedać do sieci, nadwyżkę z PV, czy ma np. opróżnić magazyn w nocy, kiedy RCE są korzystne, a ile pozostawić w magazynie na potrzeby zasilania odbiorów krytycznych.

    Tak zgadza sie deye ma do dyspozycji odpowiednia konfiguracje, ja opisałem sytuacje w podobnych do anenji ze tam w tych modelach jest taki problem bo to nie jest pełna hybryda tylko jak pisze @tomaszlonski grid-tie .

Podsumowanie tematu

✨ Falownik Anenji 6,2 kW jest modelem głównie off-grid, co oznacza, że nie posiada pełnej funkcji on-grid ani hybrydowej umożliwiającej legalne oddawanie energii do sieci operatora. W serii 6,2 kW tylko model ANJ-6200W-TW-WIFI ma funkcje on-grid, lecz różni się wyświetlaczem i specyfikacją od posiadanego falownika. Falowniki off-grid z funkcją grid-tied mogą oddawać nadwyżki energii z paneli PV do sieci, ale nie z magazynu energii, a ich podłączenie do sieci operatora jest technicznie i prawnie problematyczne oraz niezalecane. Synchronizacja sieci jest kluczowa dla prawidłowego działania i oddawania energii, a brak synchronizacji powoduje przejście falownika w tryb bypass, omijający magazyn energii. Ustawienia takie jak opcja 10 (ATO) oraz parametry w menu (np. pozycje 01, 37, 38) wpływają na tryb pracy falownika, jednak w przypadku modelu off-grid nie umożliwiają pełnej pracy hybrydowej z oddawaniem energii do sieci. Dyskusja podkreśla, że falowniki Anenji bez certyfikatów PTPiREE i NCRfG nie są dopuszczone do legalnego wprowadzania energii do sieci w Polsce. W praktyce użytkownik może korzystać z falownika w trybie off-grid z magazynem LiFePO4 15 kW, ale nie uzyska funkcji oddawania energii do sieci. Problemy z przechodzeniem w bypass mogą wynikać z ustawień synchronizacji i napięcia, które należy zweryfikować w menu falownika. Alternatywne rozwiązania hybrydowe oferują marki takie jak Deye czy Victron, które mają zaawansowane, konfigurowalne systemy zarządzania energią i legalne certyfikaty do pracy on-grid.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA