Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kwarce - stabilne termicznie...

northwind 18 Kwi 2003 13:41 1815 12
  • #1 18 Kwi 2003 13:41
    northwind
    Poziom 15  

Kwarce - stabilne termicznie, i czasowo. Szukam producenta najlepiej polskiego.

0 12
  • #2 18 Kwi 2003 13:46
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z polskich to chyba tylko OMIG jeżeli jeszcze istnieje, ale ostatnio to oni takie ceny solili że hej...
    A nie lepiej jakiś termostat niewielki wykombinować?

0
  • #3 18 Kwi 2003 14:05
    Tdv
    Poziom 33  

Jak bardzo stabilny?
    W www.seguro.home pl są 50 ppm i jest tam chyba zegarkowy 20 ppm.
    No i jeszcze czy f dobre...

0
  • #4 18 Kwi 2003 14:18
    northwind
    Poziom 15  

Dziekuje bardzo za madre odpowiedzi. Naprawde bardzo mi to pomogla. Szukam producenta nie sprzedawcy.

0
  • #5 18 Kwi 2003 14:21
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

OMIG zawsze był producentem - chyba żeby coś się zmieniło.

0
  • #6 18 Kwi 2003 14:34
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Jeżeli bardzo zależy Ci na stabilnosci ,to najlepiej wykorzystać kwarc na niższą częstotliwość i wzbudzać go na 5 ,7 czy 9 overtonie. poprawa stabilności jest ok 10-cio krotna (zależy od układu) ,a nie trzeba bawić się w spore termostaty. Nic z resztą nie stoi na przeszkodzie ,aby połączyć jedno z drugim .....

0
  • #7 06 Maj 2003 10:30
    dipol
    Poziom 33  

trzeba rownież dobrac kondensatory z odpowiednim wsp. termiczny.
    wswoich konstrukcjach stosuj przeważnie kondensatory o zerowym wsp temperaturowym (z czarną kropką)

0
  • #8 17 Lut 2004 19:54
    Michał Król
    Poziom 15  

Najlepiej zamknij caly gen w obudowie i dorób uklad grzałki z drutu oprowego+ regulator na termistorze.Zawsze stala temperatura daje dobrą stabilnosc .To nie żart naprawde widziałem taki układ nawet mam gdzies schemat .

0
  • #9 17 Lut 2004 20:08
    Nemo
    Poziom 31  

Termostat można też zrobić tak: łaźnia wodna, a wewnątrz niej pudełko hermetyczne z generatorem. Ustalamy grzałkę na 20°C (np.) i hula. Pojemność łaźni 10-12l. Po osiągnięciu stablinej temperatury taki zestaw trzyma ją, że hej. Nawet podmuch wiatru (np. z okna) niewiele wpływają na temperaturę. Jeśli zbiornik z wodą dodatkowo zaizolować np. pianką i dodać metalową obudowę na zewnątrz, to hoho. W takich urządzeniach dokonuje się np. pomiarów lepkości kinematycznej. Stabilność 0,2-0,1°C.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 18 Lut 2004 18:43
    majonezz
    Poziom 18  

Gdzies widzialem taki patent ze zwyklym rezonatorem kwarcowym (chyba w nadajniku UKF FM firmy CTE) :
    Do obudowy był z jednej strony przyczepiony tranzystor, ktory dzialal jako grzalka, a z drugiej termistor. Uklad byl zamkniety w petle na jakims wzm operacyjnym.
    Jesli zegar ma dawac sygnal TTL, to proponuje zastosować generator kwarcowy na n*f i później podzielić to przez n na dzielnikach TTL, lub CMOS, jak kto woli.
    Pozdro.

0
  • #12 18 Lut 2004 23:06
    serwis
    Poziom 37  

Code:
    Gdzies widzialem taki patent ze zwyklym rezonatorem kwarcowym (chyba w nadajniku UKF FM firmy CTE) : 

Do obudowy był z jednej strony przyczepiony tranzystor, ktory dzialal jako grzalka, a z drugiej termistor.

Taki patent był stosowany w generatorach wzorca GWM5-1, które były podstawą wszystkich liczników f. produkowanych m.in ZOPAN.

0
  • #13 19 Lut 2004 20:39
    Nemo
    Poziom 31  

Być może moje podejście wydaje się trochę egzotyczne, ale jest sprawdzone w praktyce (chodzi o termostat z łaźnią wodną obudowaną). Pudełka hermetycznego nie przerabiałem w praktyce. Myślę jednak, że mogłoby to zadziałać. W ten sposób niewielkim nakładem kosztów można osiągnąć stabilność temperatury rzędu 0,1°C. Być może i większą, ale wymaga to znacznie precyzyjniejszych metod pomiaru temperatury i stabilnego termicznie środowiska.
    Pozdrawiam.

0