Dzień dobry,
Chciałbym poprosić o poradę dotyczącą mojego radia morskiego Standard Horizon HX890. Radio jest bardzo dobre, ale niestety zdarza się, stojąc na pokładach jachtów, że nie jestem w stanie odebrać komunikatu kapitanatów lub innych użytkowników bez podnoszenia radia ręcznie na ok. 2-2,5 m ponad lustro wody. Oznacza to konieczność wychodzenia na nadbudówkę jachtu lub wychylania się mocno ponad kokpit. Niestety nie jestem wielkim specjalistą w dziedzinie krótkofalarstwa.
Chciałbym bezpieczniej móc używać swojego ręczniaka, szczególnie, że nie zawsze radia będące na wyposażeniu jachtów są dostępne. Najprostszym elementem, jaki mógłbym wymienić, jak sądzę, będzie antena.
Czy szanowni koledzy mogliby mi pomóc i polecić alternatywną antenę dla mojego radyjka, lepszą niż standardowa CAT460? Złącze musiałoby być w postaci SMA-M.
Z góry dziękuję za kilka poleceń.
Chciałbym poprosić o poradę dotyczącą mojego radia morskiego Standard Horizon HX890. Radio jest bardzo dobre, ale niestety zdarza się, stojąc na pokładach jachtów, że nie jestem w stanie odebrać komunikatu kapitanatów lub innych użytkowników bez podnoszenia radia ręcznie na ok. 2-2,5 m ponad lustro wody. Oznacza to konieczność wychodzenia na nadbudówkę jachtu lub wychylania się mocno ponad kokpit. Niestety nie jestem wielkim specjalistą w dziedzinie krótkofalarstwa.
Chciałbym bezpieczniej móc używać swojego ręczniaka, szczególnie, że nie zawsze radia będące na wyposażeniu jachtów są dostępne. Najprostszym elementem, jaki mógłbym wymienić, jak sądzę, będzie antena.
Czy szanowni koledzy mogliby mi pomóc i polecić alternatywną antenę dla mojego radyjka, lepszą niż standardowa CAT460? Złącze musiałoby być w postaci SMA-M.
Z góry dziękuję za kilka poleceń.