logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

MUX8 Chorągwica – brak odbioru MUX8, jaką antene combo kupić?

thomson16 14 Lut 2026 14:59 585 30
REKLAMA
  • #1 21838557
    thomson16
    Poziom 8  
    Posty: 96
    Ocena: 30
    Witam.

    Mam problem z odbiorem MUX8. Odbieram sygnał z Chorągwicy, w linii prostej około 24km. MUX1,2,3,6 bezproblemowo odbiera (Polaryzacja pozioma, UHF).
    MUX8 natomiast nadawany jest w paśmie VHF oraz polaryzacji pionowej i telewizor w ogóle nie wykrywa kanałów z tego mux-a. Aktualna antena pokazana na zdjęciu.
    Jak rozwiązać ten problem? Wymiana antenty na tzw. combo? Jeśli tak to proszę o propozycje co zakupić.

    Metalowa antena kierunkowa TV leży na podłodze obok kabla i listwy zasilającej.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21838609
    marek003
    Poziom 40  
    Posty: 4607
    Pomógł: 801
    Ocena: 487
    W sumie: tak.

    Jeżeli zależy Ci koniecznie na paśmie VHF to masz trzy opcje:
    1.
    Kupno anteny combo czyli właściwie dwóch anten połączonych zwrotnicą (wszystko w jednej cenie).
    Pierwszy lepszy przykład:

    Kombinowana antena TV z metalowymi elementami i czarnymi uchwytami na białym tle

    Na al..o nawet za ok 50 zł.

    2.
    Jeżeli jesteś "przywiązany" do swojej anteny to dokupienie do niej samego dipola pod VHF:
    To tylko przykład
    Metalowy dipol pętlowy z uchwytem montażowym i czarną puszką przyłączeniową na białym tle
    Cena na all...o ok 35zł

    Wykorzystujesz sam dipol przykręcając go do Twojej anteny tak jak na pierwszym obrazku z anteną combo :) i poprzez zwrotnicę/sumator (też dokupioną jak nie masz - nie wiem jaka cena ale chyba ok 20zł) zrobisz sobie samemu "combo". Czyli taką jak z pierwszej fotki :) Ale czy to warto jak się spojrzy na koszty :)

    3.
    Zamontuj jeżeli masz możliwość tą antenę na VHF obok twojej, jako druga antena i połącz obie zwrotnicą/sumatorem dla kanałów 1-12 i 21-48 (UHF i VHF). Jeżeli jest wzmacniacz w którejś antenie to pamiętaj by zwrotnica/sumator "przekazywała" napięcie do wzmacniacza.

    Tyle,
    reszta to Twój wybór :) ale jeżeli nie masz żadnych "część" (zwrotnicy, symetryzatora itp) to chyba jednak antena combo wyjdzie najtaniej ale ... :) jeszcze raz napisze: to Twój wybór :)



    Dodane po chwili
    --------------------------------------------------------------------

    Zapytam jeszcze:
    Co masz w tej puszcze w swojej antenie? Czy tylko symetryzator czy wzmacniacz? Na pewno twoja antena nie jest przystosowana do VHF, ale czasami symetryzatory lub wzmacniacze w celach obniżenia zakłóceń mają filtr na inne częstotliwości poza kanałami na które jest dana antena, czyli w tym przypadku: 21-48.

    Ja w swoim małym dipolu na pasmo UHF wymieniłem symetryzator przeznaczony dla kanałów 21-48 na symetryzator dla kanałów 1-60.
    Owszem nie jest to cudowny odbiór MUX8. Pikseluje, ale na samym tym dipolku odbiera jakieś resztkowe sygnały w paśmie VHF. Na marginesie: U mnie w lubelskim mux8 to 12 kanał :)
    Z tym że mi na tym kanale nie zależy, więc mi taka jakość wystarczy. Do anten nadawczych mam tak jak ty: ok 24km (Boży Dar lub Piaski)

    To moja antena na UHF, kupiona za 35 zł z wymienionym symetryzatorem za 5zł od tego samego dostawcy. Na razie "hula" :) z "czkawką" na mux8

    Metalowy dipol antenowy na wysięgniku, obok czarna obudowa i uchwyt do masztu

    Był w niej taki symetryzator:

    Zielona płytka symetryzatora antenowego Dipol z gniazdem F i metalowymi zaciskami

    a jest teraz taki:

    Mała płytka PCB z gniazdem koncentrycznym i nawiniętą cewką na rdzeniu ferrytowym

    Może jak bym dał wzmacniacz uwzględniający pasmo VHF było by lepiej, ale jak na razie mi to nie potrzebne, więc jest git.

    Zaznaczam, żeby nie było, że namawiam Cię na "mój" minimalizm:
    Ja nie mam gdzie przykręcić anteny. Mieszkam w bloku i mam tylko okno do dyspozycji. Gdybym miał taką możliwość to wybrał bym na pewno jakieś Combo.
    A ceny jak widać są zbliżone do siebie.
  • #3 21838699
    thomson16
    Poziom 8  
    Posty: 96
    Ocena: 30
    Raczej pokuszę się na jakieś "combo". Problem u znajomej i ma być zrobione solidnie na jednej antenie. W tej puszce znajduje się symetryzator + splitter od spodu na 2 odbiorniki.
  • #4 21838890
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5292
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    thomson16 napisał:
    Odbieram sygnał z Chorągwicy, w linii prostej około 24km
    thomson16 napisał:
    ma być zrobione solidnie na jednej antenie

    Lokalizacja (lub przynajmniej kod pocztowy):?:. W tej odległości od od Chorągwicy mogą być miejsca, gdzie pokrycie sygnałem mux-8 jest ograniczone i na antenie combo będzie to bardzo utrudnione.
    Na zdjęciu masz chyba antenę DPM HN63 :?: Link.
    Możesz zastosować dedykowany do tego typu anten dipol VHF AX80 ze zwrotnicą Link. Jeżeli chcesz ją modernizować, to montujesz ten dipol pionowo za reflektorem UHF, a reflektor VHF także ustawiasz do pionu jak na zdjęciu powyżej >>21838609. Nie wiem tylko czy między reflektorem UHF, a cybantem zmieścisz jakiś dipol?
    Dipol podłączasz kabelkiem do puszki UHF, a przewód od odbiornika do wyjścia z dipola.
    Na marginesie - jak chcesz solidnie, to raczej nie przy użyciu anten made in PRC.;-)
  • REKLAMA
  • #5 21838911
    marek003
    Poziom 40  
    Posty: 4607
    Pomógł: 801
    Ocena: 487
    _kli_ napisał:
    Możesz zastosować dedykowany do tego typu anten dipol VHF AX80 ze zwrotnicą Link. Jeżeli chcesz ją modernizować, to montujesz ten dipol pionowo za reflektorem UHF, a reflektor VHF także ustawiasz do pionu jak na zdjęciu powyżej >>21838609.

    To rozwiązanie popieram. Masz solidną antenę i wystarczy za te parę złotych dokupić dipol na VHF (a dodatkowo już jest ze zwrotnicą) i masz solidną profesjonalną antenę typu Combo. Myślę że zmieścisz ten dipol między reflektorami. Ewentualnie przesuń w tył mocowanie masztu. Tam się wszystko powinno zmieścić :)

    Pozostaje tylko kwestia o której wspomniał kolega _kli_: czy mux8 nie ma ograniczeń?, ale za te parę złotych warto spróbować :)
  • #6 21838930
    PiotreKBiedahosting
    Poziom 10  
    Posty: 40
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Cześć, a te dłuższe elementy z tyłu anteny na zdjęciu to trochę przypominają elementy VHF. Jaki to typ anteny? Może spróbuj na dworze ją umieścić.
  • #7 21839054
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    thomson16 napisał:
    Witam.

    Mam problem z odbiorem MUX8. Odbieram sygnał z Chorągwicy, w linii prostej około 24km. MUX1,2,3,6 bezproblemowo odbiera (Polaryzacja pozioma, UHF).
    MUX8 natomiast nadawany jest w paśmie VHF oraz polaryzacji pionowej i telewizor w ogóle nie wykrywa kanałów z tego mux-a. Aktualna antena pokazana na zdjęciu.
    Jak rozwiązać ten problem? Wymiana antenty na tzw. combo? Jeśli tak to proszę o propozycje co zakupić.

    Metalowa antena kierunkowa TV leży na podłodze obok kabla i listwy zasilającej.

    Ta ze zdjęcia to chyba HN-63 i ona jest Combo. Jak VHF masz w polaryzacji V to wystarczy wygiąć płaskowniki VHF do pionu.
    Przed anteną patrząc Lewy do góry, prawy w dół.
    Tak jak w tej.
    Kierunkowa antena TV z aluminiowymi elementami na maszcie, na białym tleMUX8 Chorągwica – brak odbioru MUX8, jaką antene combo kupić?
    To mój patent. Szybko, łatwo i bez kosztów. Z prawej- to dipol Combo tej anteny.
  • #8 21839100
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5292
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    andpol 33 napisał:
    Jak antena w pokoju leży to nie ma się co dziwić

    Początkowo myślałem że jest ona zdemontowana i postawiona tak, w celu zrobienia zdjęcia. Ale po bliższym przyjrzeniu się, wygląda jakby "stała" (bo patrzy w "niebo") w kącie za szafką z telewizorem.:?:
    Kto wie, czy na zewnątrz i na odpowiedniej wysokości - jeżeli lokalizacja jest korzystna - nie odebrałaby mux-8 (nawet bez przeróbki).:?:
  • #9 21839186
    marek003
    Poziom 40  
    Posty: 4607
    Pomógł: 801
    Ocena: 487
    Ta antena jest w domu? :) łał :)
    To jak ma się do tego to stwierdzenie:
    thomson16 napisał:
    ...Problem u znajomej i ma być zrobione solidnie na jednej antenie...

    Jak antena ma być umieszczona w pomieszczeniu to jeżeli teraz nie odbiera mux8 to i przy dodatkowym dipolu pod VHF nie będzie mux8 odbierać.
  • #10 21839187
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    _kli_ napisał:
    andpol 33 napisał:
    Jak antena w pokoju leży to nie ma się co dziwić

    Początkowo myślałem że jest ona zdemontowana i postawiona tak, w celu zrobienia zdjęcia. Ale po bliższym przyjrzeniu się, wygląda jakby "stała" (bo patrzy w "niebo") w kącie za szafką z telewizorem.:?:
    Kto wie, czy na zewnątrz i na odpowiedniej wysokości - jeżeli lokalizacja jest korzystna - nie odebrałaby mux-8 (nawet bez przeróbki).:?:

    Co to za przeróbka? Szczypce płaskie , chwycić i zgiąć. Płaskownik aluminiowy gnie się dobrze, nie łamie się. Nawet w jednym przypadku odprostowałem go bo klient zmienił miejsce zamieszkania i nadajnik i z V wróciłem do H..

    marek003 napisał:

    Jak antena ma być umieszczona w pomieszczeniu to jeżeli teraz nie odbiera mux8 to i przy dodatkowym dipolu pod VHF nie będzie mux8 odbierać.

    Nie rozumiesz przeróbki. Dipol zostaje ten sam.
  • #11 21839383
    marek003
    Poziom 40  
    Posty: 4607
    Pomógł: 801
    Ocena: 487
    LeDy napisał:
    Nie rozumiesz przeróbki. Dipol zostaje ten sam.

    Mniej więcej chyba zrozumiałem o co Ci chodzi z tym wygięciem środkowych, "długich" elementów samego dipola, by były w innej polaryzacji do "małych" części samego dipola.

    Ale jeżeli ta antena a właściwie ten dipol jest (na razie bez "przeróbek") przystosowany do UHF i VHF (w tej samej polaryzacji) to na razie w ramach sprawdzenia czy odbierze mux8 proponuje obrócić antenę o 90 stopni i sprawdzić odbiór MUX-8. Nie będzie innych mux'ów ale sprawdzimy mux8.
    Jeżeli odbiór będzie dobry zrobił bym tak jak mówisz z wygięciem "dłuższych" elementów dipola by dostosować do polaryzacji nadajnika.
  • #12 21839473
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    marek003 napisał:
    LeDy napisał:
    Nie rozumiesz przeróbki. Dipol zostaje ten sam.

    Mniej więcej chyba zrozumiałem o co Ci chodzi z tym wygięciem środkowych, "długich" elementów samego dipola, by były w innej polaryzacji do "małych" części samego dipola.

    Ale jeżeli ta antena a właściwie ten dipol jest (na razie bez "przeróbek") przystosowany do UHF i VHF (w tej samej polaryzacji) to na razie w ramach sprawdzenia czy odbierze mux8 proponuje obrócić antenę o 90 stopni i sprawdzić odbiór MUX-8. Nie będzie innych mux'ów ale sprawdzimy mux8.
    Jeżeli odbiór będzie dobry zrobił bym tak jak mówisz z wygięciem "dłuższych" elementów dipola by dostosować do polaryzacji nadajnika.

    Nie wydziwiaj, wymyślaj. Jak coś piszę to mam to sprawdzone, to robiłem własnoręcznie.

    >>21839054
    To odpowiada za VHF.
    Nie widzisz, że tu tak samo zrobili? Tam na śrubki a u mnie wygięcie.
    Ta część VHF, dipol, ma stać pionowo i to wszystko czy śrubkami czy wygięcie.
  • #13 21839501
    marek003
    Poziom 40  
    Posty: 4607
    Pomógł: 801
    Ocena: 487
    :) LeDy, Chyba do końca mnie nie zrozumiałeś.
    Nie chodzi mi o Twoje przeróbki - zapewne będą działać. Chodzi mi o sprawdzenie czy autorowi topika w ogóle, w pomieszczeniu, odbierze ta antena mux8.
    Po co cokolwiek robić/przerabiać, jeżeli na antenie dostosowanej do odbioru VHF i tak w pomieszczeniu nie odbierze tego sygnału?
    Obrócenie anteny o 90 stopni by zmienić polaryzację to żaden wysiłek, a można sprawdzić jakość odbioru. Jeżeli jakość będzie dobra to można zacząć myśleć o twojej przeróbce. :)
  • #14 21839524
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    marek003 napisał:
    :) LeDy, Chyba do końca mnie nie zrozumiałeś.
    Nie chodzi mi o Twoje przeróbki - zapewne będą działać. Chodzi mi o sprawdzenie czy autorowi topika w ogóle, w pomieszczeniu, odbierze ta antena mux8.
    Po co cokolwiek robić/przerabiać, jeżeli na antenie dostosowanej do odbioru VHF i tak w pomieszczeniu nie odbierze tego sygnału?
    Obrócenie anteny o 90 stopni by zmienić polaryzację to żaden wysiłek, a można sprawdzić jakość odbioru. Jeżeli jakość będzie dobra to można zacząć myśleć o twojej przeróbce. :)

    A dlaczego ma nie odebrać? Sprawdzona przeróbka i odbieranie z ok. 30km.
  • #15 21839551
    _kli_
    Poziom 41  
    Posty: 5292
    Pomógł: 758
    Ocena: 1034
    LeDy napisał:
    A dlaczego ma nie odebrać?

    Dajesz gwarancję?!
    LeDy napisał:
    Sprawdzona przeróbka i odbieranie z ok. 30km

    Sprawdzona u ciebie i w twoich okolicach. Znasz specyfikę odbioru w Krakowie i jego okolicach? W tym przypadku - może, ale wcale nie musi zdać egzaminu. 24 km od Krakowa m.in. są miejsca między sporymi górkami. Nawet dedykowana do VHF antena o dużym zysku może nie dać rady. 35 km na płd-wsch. od Chorągwicy, są lokalizacje gdzie nie ma najmniejszych szans i trzeba antenę kierować na Tarnów lub Szczawnicę. I to nie zawsze z pozytywnym skutkiem.
    Myślę, że na razie dalsza dyskusja nie za bardzo ma sens. Mamy 14 postów, autor milczy i poza skąpymi informacjami w dwóch wpisach, nie podał więcej żadnych szczegółów.
  • #16 21839592
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    _kli_ napisał:

    Myślę, że na razie dalsza dyskusja nie za bardzo ma sens. Mamy 14 postów, autor milczy i poza skąpymi informacjami w dwóch wpisach, nie podał więcej żadnych szczegółów.

    Zgadzam się całkowicie. Na pewno to , przeróbka, nie pogorszy mu odbioru VHF.
  • REKLAMA
  • #17 21840099
    sq3evp
    Poziom 39  
    Posty: 6562
    Pomógł: 219
    Ocena: 871
    LeDy napisał:

    Zgadzam się całkowicie. Na pewno to , przeróbka, nie pogorszy mu odbioru VHF.

    Czekam na ocieplenie i doładam direktory do LB-2000 LIBOX
    Symulacje zrobione, ale pogoda zaskoczyła mnie i nie zdążyłem przed odchłodzeniem dołożyć.
    Jeszcze pomysł dodania reflektórów dla VHF - powinno poprawić zysk i kierunkość oraz zwiększyć tłumienie F/B.
  • #18 21840184
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    sq3evp napisał:
    LeDy napisał:

    Zgadzam się całkowicie. Na pewno to , przeróbka, nie pogorszy mu odbioru VHF.

    Czekam na ocieplenie i doładam direktory do LB-2000 LIBOX
    Symulacje zrobione, ale pogoda zaskoczyła mnie i nie zdążyłem przed odchłodzeniem dołożyć.
    Jeszcze pomysł dodania reflektórów dla VHF - powinno poprawić zysk i kierunkość oraz zwiększyć tłumienie F/B.

    Nie wiem co ty chcesz robić ale ja nie pisałem o direktorach.
    Pisałem o dipolu. Dipol a direktor to nie to samo.
  • #19 21840248
    sq3evp
    Poziom 39  
    Posty: 6562
    Pomógł: 219
    Ocena: 871
    LeDy napisał:
    Nie wiem co ty chcesz robić ale ja nie pisałem o direktorach.
    Pisałem o dipolu. Dipol a direktor to nie to samo.

    Jak zawsze masz rację - dipol a direktor to nie to samo, ale bawić się można antenami. Sam dipol może być mało, jeżeli ejst sporo zakłóceń to należy próbować się ich pozbyć.
  • #20 21844521
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    thomson16 napisał:

    Aktualna antena pokazana na zdjęciu. Jak rozwiązać ten problem? Wymiana antenty na tzw. combo?


    Masz już combo, ale zmontowane do odbioru VHF w pozycji H. Standardowo anteny combo są przystosowane do odbioru VHF zarówno w H, jak i w V. Zatem odwróć ten dipol na końcu do pozycji pionowej, by antena wyglądała mniej więcej tak:

    Antena kierunkowa TV z elementami aluminiowymi i długim boomem na białym tle

    Aha, załączyłeś kiepskie zdjęcie, na którym za bardzo nie widać co jest przy puszce. Być może te dwa pręty na końcu to są reflektory VHF, a prosty dipol VHF jest przy puszce. Jeśli tak, to odwróć i ten dipol do pozycji pionowej.

    Potem wystaw tak zmodernizowaną antenę za okno. Anteny zewnętrzne źle się czują we wnętrzu, brakuje im świeżego powietrza.
  • REKLAMA
  • #21 21844527
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9500
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    O, nie wiedziałem. Antena lezy na strychu i odbieram sygnały w polaryzacji H oraz V. Antena zdobyczna, porzucona jako uszkodzona. Brakuje puszki antenowej, więc ni wywieszę jej na maszt, bo o ile potrzebuje powietrza, o tyle woda jest jej wrogiem. Woda w kablu, woda we wzmacniaczu, woda w symetryzatorze. Woda to wróg anteny. jeżeli ktokolwiek ma kompletną antenę ze szczelną puszką antenową, to lepiej niech ją powiesi na zewnątrz domu. Najlepiej na maszcie.
  • #22 21844569
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    Po dachem pokrytym ceramiczną dachówką, lub papą na deskach, antena TV da sobie radę. Leżakowanie pod dachem blaszanym, albo płaskim betonowym może już być dla niej trudne, lub wręcz niemożliwe.
  • #23 21844592
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9500
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Czasem się udaje. Ja mam blaszany dach i antena działa. Przez pół roku nie było wzmacniacza i kabel zwarty anteną robił za antenę. W końcu zdobyłem niepotrzebną yagi na pasmo IV - IV i położyłem po dachem. Nadajnik i antena widzą się przez ścianę szczytową. Przez blachę by nie zadziałało.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Może ją przerobię wg Twojej porady.
  • #24 21844612
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    collie2 napisał:


    Masz już combo, ale zmontowane do odbioru VHF w pozycji H. Standardowo anteny combo są przystosowane do odbioru VHF zarówno w H, jak i w V. Zatem odwróć ten dipol na końcu do pozycji pionowej, by antena wyglądała mniej więcej tak:
    Antena kierunkowa TV z elementami aluminiowymi i długim boomem na białym tle

    Cytat:
    Jedna antena do odbioru wszystkich kanałów niezależnie od polaryzacji.

    Ponieważ jest to antena „Pasywna” działa bez zasilacza.


    Właściwości:
    Możliwość odbioru polaryzacji pionowej i poziomej
    Wytrzymała i stabilna konstrukcja.
    Odporna na wodę i promieniowanie UV.
    Montaż bez użycia narzędzi.
    Wbudowany filtr LTE
    Zysk energetyczny 32 dB
    Skuteczny zasięg do 120 km*

    Od kiedy to reflektor decyduje o zmianie polaryzacji?
    Chyba uwierzyłeś temu opisowi. Pasywna, 32dB, 120km zasięgu? CUD!
    Z resztą co zrobić z anteną, dipolem, ma już opisane.
  • #25 21844696
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    LeDy napisał:

    Od kiedy to reflektor decyduje o zmianie polaryzacji?


    Naucz się czytać ze zrozumieniem i nie komentuj głupio zdań wyrwanych z kontekstu. Albowiem dopisałem jeszcze: "Aha, załączyłeś kiepskie zdjęcie, na którym za bardzo nie widać co jest przy puszce. Być może te dwa pręty na końcu to są reflektory VHF, a prosty dipol VHF jest przy puszce. Jeśli tak, to odwróć i ten dipol do pozycji pionowej".

    LeDy napisał:

    Chyba uwierzyłeś temu opisowi. Pasywna, 32dB, 120km zasięgu? CUD!


    I znowu grzeszysz głupio w ten sam sposób: nie przytaczałem żadnych opisów, które cytujesz. Zamieściłem jedynie znalezione w internetach zdjęcie, mające pokazać OP-owi, jak ma być zamontowany dipol/reflektor w antenie combo przystosowanej do odbioru VHF w polaryzacji V. Nie wiem i nie interesowało mnie przy tym, co ana zacz, ta antena na zdjęciu - tylko zdjęcie!

    A teraz idź i nie grzesz więcej!
  • #26 21844707
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    >>21844612
    A kto napisał o dipolu na końcu aby go odwrócić do pionu jak na zdjęciu, ja? To nie jest dipol a reflektor.
    Parametry tego cuda podałem ja z opisów na stronach sprzedaży.
    I nie pisz mi kazań bo nie jesteś księdzem.
    Cytat:
    A teraz idź i nie grzesz więcej!
  • #27 21844724
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26244
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7777
    collie2 napisał:
    Standardowo anteny combo są przystosowane do odbioru VHF zarówno w H, jak i w V.

    Skoro tak, to tak nieśmiało zapytam; Po co ma go odwracać?
    collie2 napisał:
    Zatem odwróć ten dipol na końcu do pozycji pionowej
  • #28 21844789
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    LeDy napisał:

    A kto napisał o dipolu na końcu aby go odwrócić do pionu jak na zdjęciu, ja? To nie jest dipol a reflektor.


    No żesz kurczę pieczone... Przeczytaj to jeszcze raz:
    "Aha, załączyłeś kiepskie zdjęcie, na którym za bardzo nie widać co jest przy puszce. Być może te dwa pręty na końcu to są reflektory VHF, a prosty dipol VHF jest przy puszce. Jeśli tak, to odwróć i ten dipol do pozycji pionowej".

    LeDy napisał:

    I nie pisz mi kazań bo nie jesteś księdzem.


    Skąd wiesz? ;)

    ArturAVS napisał:
    collie2 napisał:
    Standardowo anteny combo są przystosowane do odbioru VHF zarówno w H, jak i w V.

    Skoro tak, to tak nieśmiało zapytam; Po co ma go odwracać?.


    Bo są przystosowane po odwróceniu. :) Po prostu te anteny są zwykle sprzedawane nie zmontowane do końca, w pudełkach, ze zrozumiałych względów transportowych (rozmiar dipola/reflektora VHF). W instrukcji montażu jest natomiast napisane: "do odbioru MUX8 nadawanego w polaryzacji poziomej zamontuj element nr taki i taki w pozycji poziomej. Jeśli MUX8 ma polaryzację pionową, to wymienione elementy zamontuj w pozycji pionowej". Na tym polega to "przystosowanie".
  • #29 21844795
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26244
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7777
    @collie2 Sam sobie zaprzeczasz. Zapoznaj się z budową anten, później doradzaj.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy braku odbioru MUX8 nadawanego z nadajnika Chorągwica w paśmie VHF i polaryzacji pionowej, podczas gdy inne multipleksy (MUX1,2,3,6) w paśmie UHF i polaryzacji poziomej odbierane są bez problemu. Obecna antena to prawdopodobnie model DPM HN63, który jest anteną combo przystosowaną do odbioru UHF i VHF, jednak dipol VHF jest ustawiony w polaryzacji poziomej, co uniemożliwia odbiór MUX8. Proponowane rozwiązania to: zakup anteny combo (antena łącząca elementy UHF i VHF ze zwrotnicą), dokupienie dipola VHF i montaż go do istniejącej anteny wraz ze zwrotnicą lub ustawienie anteny na zewnątrz na maszcie, gdyż anteny wewnętrzne mają ograniczoną skuteczność. Ważne jest prawidłowe ustawienie dipola VHF w polaryzacji pionowej (np. poprzez wygięcie elementów dipola lub obrócenie anteny o 90 stopni), co może poprawić odbiór MUX8. Dyskusja podkreśla również znaczenie lokalizacji i przeszkód terenowych (np. pagórki w okolicy Krakowa), które mogą ograniczać zasięg sygnału VHF. Zalecane jest także zabezpieczenie anteny przed wilgocią poprzez stosowanie szczelnej puszki antenowej i montaż na zewnątrz. Wskazano, że antena HN63 jest anteną combo, a jej modyfikacja polega na dostosowaniu polaryzacji dipola VHF. Alternatywnie można dokupić dedykowany dipol VHF AX80 ze zwrotnicą. Próby odbioru powinny być wykonywane na zewnątrz, na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić lepszy sygnał. Dyskusja zawiera także uwagi dotyczące różnicy między dipolem a direktorem oraz sugestie dotyczące poprawy kierunkowości anteny poprzez dołożenie reflektorów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA