logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy mogę zmostkowac pary aku plusami w celu wyrównania prądu przy połączeniu szeregowym.

brudny33 18 Mar 2026 11:57 795 31
Najlepsze odpowiedzi

Czy mogę zmostkować dodatnie bieguny dwóch połówek łańcucha 6 baterii szeregowo, żeby wyrównać napięcia?

Nie, nie możesz łączyć plusów w środku takiego szeregu, bo zrobisz zwarcie jednej z baterii zamiast wyrównania napięć [#21865323][#21865236] Jeśli chcesz wyrównać napięcia, trzeba rozłączyć połączenie szeregowe i połączyć baterie równolegle, najlepiej przez oporniki ograniczające prąd, albo ładować każdą baterię 6 V osobno [#21865822][#21865323] Przy różnicach napięć typu 0,3 V prąd zależy od oporu łącza, np. przy 1 Ω będzie to ok. 0,3 A, a przy 0,1 Ω około 3 A [#21865323] Tak duży rozjazd napięć może też oznaczać zużycie albo uszkodzenie części akumulatorów, więc warto rozpiąć zestaw i osobno sprawdzić pojemność oraz oporność wewnętrzną każdego z nich [#21865800]
Podsumowanie wygenerowane przez AI na podstawie treści dyskusji.
  • #31 21889026
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34261
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9372
    LEDówki napisał:
    Teraz na siłę wszędzie wciskana jest skrócona nazwa ogniwo.

    Sorki jeśli zostałem źle zrozumiany, ale mnie w szkole uczyli, że bateria to zbiór ogniw - np. 6f22 czy kilka 18650 połączonych ze sobą. Co do akumulatora to chyba wiadomo - ogniwo (lub bateria ogniw), które można ładować wielokrotnie.
    LEDówki napisał:
    BMS z funkcją ładowania jeszcze nie spotkałem
    A ja i owszem - we wkrętarce BOSCHGSR 1000 na przykład. Ogólnie stosowane są podobne w wypadku elektronarzędzi z wbudowanym na stałe akumulatorem.
    LEDówki napisał:
    Zagrożenia - przegrzany akumulator może się zapalić.
    I nie można go ugasić domowymi środkami - polanie np. wodą powoduje jeszcze gwałtowniejszy fajerwerk...
    LEDówki napisał:
    Zazwyczaj zapala się w czasie ładowania albo gdy dostanie zwarcia wewnętrznego
    Lub zostanie przedziurawiony - reaguje bardzo gwałtownie z wilgocią z powietrza (nawet na pozór suchego) i pali się dopóki się nie wypali cały lit. To zagrożenie dotyczy w szczególności akumulatorów typu 18650 i podobnych starszego rodzaju wykonania. Nowsze są pod tym względem bezpieczniejsze, chociaż niby taka nowoczesna Tesla a w razie "W" pali się jak cholera.... Zwarcie wewnątrz powoduje samozapłon nawet w nowszych typach akumulatorów - chociaż dotyczy to raczej albo naładowanych do pełna sprawnych akumulatorów bez specjalistycznej ładowarki i/lub bez układu BMS, który po osiągnięciu na ogniwie (pojedynczym akumulatorze) max napięcia winien je (ogniwo) odłączyć od zasilania.
    brudny33 napisał:
    moje pytanie brzmiało - czy do lion jest jeden typ ładowarki, czy są różne, bo są różne modele baterii lion? Jakie muszę posiadać info o baterii aby zamówi odpowiednią ładowarkę?
    Zastanówmy się... jeśłi mamy do czynienia z akumulatorami połączonymi w baterię to napięcie na takiej baterii zależy od ilości połączonych w szereg akumulatorów - czy tak? A skoro tak, to raczej ładowarka musi być dopasowana do baterii akumulatorów tak, by napięcie wynosiło tyle by naładować całą baterię. W dodatku odpowiednim prądem... Czyli do akumulatora 12V nie można podłączyć ładowarki od telefonu a taką która ma parametry dopasowane do napięcia baterii akumulatorów i ich pojemności.
    Z akumulatorami kwasowymi takich problemów nie ma aż tyle - co prawda ładowarka musi zapewnić odpowiednie napięcie i prąd, ale sama elektronika takiej ładowarki nie musi aż tak drastycznie pilnować procedury zmiany prądu ładowania w czasie. Nie ma jednak tyle zalet co bateria LiIon - chociażby zdecydowanie większą masę i mniejszą pojemność przy takich samych gabarytach.
    brudny33 napisał:
    A takie trakcyjne ołowiowy kwasowe, jaka najlepiej użyć.
    Sam sobie odpowiedziałeś - akumulatory trakcyjne są konstrukcyjnie przystosowane do pracy z silnikami o różnych (czasem dużych) obciążeniach (dużym wymaganym prądzie). A napięcie i pojemność...? Napięcie musi się zgadzać z instalacją pokładową pojazdu a pojemność co najmniej taka jaka była lub większa - ale o ile będzie to akumulator trakcyjny.
  • #32 21889131
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9541
    Pomógł: 1313
    Ocena: 2571
    Jak każda ładowarka, Twoja nowa ładowarka musi być dostosowana do ładowanej baterii akumulatorów. Oznacza to, że prąd i napięcie ładowania muszą być odpowiednie. Prąd dobiera się do pojemności ładowanej baterii. Napięcie dobiera się biorąc pod uwagę maksymalne napięcie baterii. Parametry ładowarek są podawane. Napięcie musi być dokładnie dobrane, prąd może być mniejszy od 0,5 C. Dłużej poczekasz na naładowanie.
    O starej ładowarce do baterii akumulatorów kwasowo-ołowiowych możesz zapomnieć - nie nada się do ładowania akumulatorów litowo jonowych ani ich baterii.
    Kolega 398216 Usunięty bardzo dobrze opisał brzydkie cechy akumulatorów litowo jonowych. To się rzadko zdarza, bo większość woli dawać odpowiedzi półgębkiem.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczyła łączenia szeregowego sześciu akumulatorów 6 V w melexie i próby wyrównania napięć przez mostkowanie plusów. Ustalono, że w szeregu nie wolno zwierać dodatnich zacisków sąsiednich baterii, bo powoduje to zwarcie i duży prąd wyrównawczy. Wyjaśniono, że każda bateria 6 V składa się z trzech ogniw/akumulatorów 2 V połączonych szeregowo, a przy nierównych napięciach należy najpierw sprawdzić stan każdego akumulatora osobno, bo rozjazd może oznaczać zużycie lub uszkodzenie. Zasugerowano, że wyrównanie napięć można wykonać tylko po rozłączeniu szeregu i połączeniu odpowiednich baterii równolegle, najlepiej przez rezystory ograniczające prąd. Omówiono też zasady ładowania i zasilania w szeregu: ładowarka podłączona do części pakietu ładuje tylko tę część, a podłączenie silnika lub ładowarki do środkowych punktów szeregu obniża dostępne napięcie. W dalszej części rozmowy porównano akumulatory litowo-jonowe i kwasowo-ołowiowe do melexa, zwracając uwagę na konieczność dedykowanej ładowarki do Li-ion, obecność BMS, ograniczenia ładowania oraz wpływ masy na zasięg. Pojawiły się też pytania o spadek napięcia przy obciążeniu 60–70 A oraz o poprawne podłączenie silnika szeregowego do skrajnych zacisków całego pakietu.
Podsumowanie wygenerowane przez AI na podstawie treści dyskusji.
REKLAMA