Witam, znajomy planuje modernizację instalacji PV o dodanie magazynu energii, ale chce to zrobić "samemu" (czyli ja mu to będę musiał zamontować i skonfigurować xD) zamiast wybrać jakąś firmę bo przedstawicieli to ma ze 3 dziennie. Przedstawiłem mu kilka propozycji poniżej, ale doszły kolejne wytyczne co do których nie jestem pewien dlatego piszę o poradę. Na początek przedstawię obecne elementy instalacji:
- panele: 8x 470Wp (3760Wp, Jinko Solar JKM470N-60HL4-(V); pochylenie 10°, kierunek 177°)
- falownik: FoxESS S3300-G2 (jednofazowy 4,5kW)
tutaj opcje jakie mu zaproponowałem:
Opcja 1: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 12kWh
- 1x Deye SUN-5K-SG04LP3-EU (falownik 5kW; ~8000zł brutto)
- 2x Deye RW-M6.1 (2 moduły 6,14kWh; 2x ~5800zł = ~11600zł brutto)
Razem ok 20000zł brutto
Opcja 2: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 10kWh
- 1x GoodWe ET G2 Plus 5 kW (falownik 5kW; ~5800zł brutto)
- 2x GoodWe Lynx D5.0-10 (2 moduły 5kWh; 2x ~6200zł = ~12400zł brutto)
Razem ok 18200zł brutto
Opcja 3: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 10kWh
- 1x Sungrow SH5.0RT 5kW (falownik 5kW; ~5000zł brutto)
- 1x Sungrow SBH100 10kW (zestaw 2 modułów; ~18600zł brutto)
Razem ok 23600zł brutto
Opcja 4: AIO (wszystko w jednym), falownik 5kW wbudowany na magazyn energii 10kWh
- Deye AI-W5.1-10P3-EU
Ciężko znaleźć cenę bez wysłania zapytania, ale wersja z falownikiem 12kW i magazynem 20kWh kosztuje ok 38000zł brutto więc wersja twoja będzie kosztowała możliwe że koło 20000zł brutto.
No i pojawiły się dodatkowe wytyczne, znajomy kupił w grudniu 2025 jakiegoś mercedesa hybrydę (akumulator ~13,5kWh) więc wzrosły mu rachunki przez to że go ładuje (średnio 10x na miesiąc), ale teraz przeszedł na ładowanie w dzień jak PV produkuje najwięcej (ładowarkę ma 1 fazową na 230V, więc przerobiłem mu gniazdko pod tą fazę w którą wpięty jest falownik), ale planuje w przyszłości przejść na jakiegoś pełnego elektryka (ale to może być raczej za np. 5 lat, ale jakieś plany są), ale teraz chciałby mieć lepszą możliwość ładowania tego auta (np. w nocy) więc ten magazyn chce dostawić. Obecnie jest na taryfie G11 (ale jest już net-billingu), ale przedstawiciele mu naopowiadali o tych taryfach dynamicznych więc myśli coś o ładowaniu magazynu w tanich godzinach i rozładowywaniu go jak najwięcej płacą więc tutaj pojawia się pytanie czy przedstawione przeze mnie falowniki obsługują już to automatyczne pobieranie cen z neta i stosowanie harmonogramu? Szukałem o tym w necie i niby Deye oraz Sungrow mają już to dostępne, a GoodWe ma to wprowadzić w aktualizacji, tylko czy na pewno te modele wymienione wyżej to będą obsługiwały? Jeśli jednak nie obsługują to jakie urządzenie by trzeba dokupić i jak to podpiąć? Ogólnie falownik z magazynem będzie zamontowany w garażu, a główna rozdzielnia jest po drugiej stronie domu więc nie ma możliwości poprowadzenia przewodów (dlatego odpadła też opcja zasilenia całej chaty w przypadku braku zasilania z sieci), no może jeszcze można by na około domu na zewnątrz iść, ale to może ze 20m wyjść. Co do tych taryf dynamicznych to według wyliczeń przedstawicieli wyjdzie mu to opłacalniej niż obecna taryfa, jeszcze mu podpowiedziałem że można zmienić operatora na np. Pstryk bo z tego co widzę w necie to wychodzi najkorzystniej niż ci głowni operatorzy (można opłacić całą fakturę z tego wirtualnego portfela a nie tylko za samą energię a dystrybucji już nie). Załączam fakturę za miesiąc kwiecień jakby ktoś do czegoś potrzebował.
Jest jeszcze jedna kwestia, dofinansowanie. Znajomy dostał już dofinansowanie z Mój Prąd 4.0 na tą instalację PV, ale przedstawiciele twierdzili że może ubiegać się o kolejne z tego MP na ten magazyn, niestety ja nie wiem nic na ten temat więc mógłby ktoś coś więcej napisać? Jedyne co wiem to musiałby mieć magazyn jakieś firmy a nie DIY (też mu taką opcję proponowałem bo wyjdzie o wiele taniej, ale to dofinansowanie to wyeliminowało). Rozumiem że też musiałby wtedy zgłosić ten magazyn energii do dystrybutora energii? Bo obecnie jedynie zgłosiłoby się rozbudowę PV (wymiana falownika na 3 fazowy) bo z tego co widziałem w necie nie trzeba zgłaszać magazynu (ma on przyłącze 16kW).
Jeszcze informacja co do rozbudowy samych paneli to niestety 8 to max jaki może mieć ze względu ma miejsce na dachu, opcjonalnie mógłby zrobić na balkonie balustradę z 4 paneli (2 na południu, 2 na zachodzie), ale z tego co widziałem to raczej nie da się tego podpiąć pod żaden falownik bo parametrów pracy nie osiągną więc by jedynie z mikroinwerterami mogły być).
Prosiłbym o ocenę moich propozycji, czy może coś zmienić, może inne marki też wziąć pod uwagę? Czy ogólnie ma sens ta modernizacja?
- panele: 8x 470Wp (3760Wp, Jinko Solar JKM470N-60HL4-(V); pochylenie 10°, kierunek 177°)
- falownik: FoxESS S3300-G2 (jednofazowy 4,5kW)
tutaj opcje jakie mu zaproponowałem:
Opcja 1: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 12kWh
- 1x Deye SUN-5K-SG04LP3-EU (falownik 5kW; ~8000zł brutto)
- 2x Deye RW-M6.1 (2 moduły 6,14kWh; 2x ~5800zł = ~11600zł brutto)
Razem ok 20000zł brutto
Opcja 2: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 10kWh
- 1x GoodWe ET G2 Plus 5 kW (falownik 5kW; ~5800zł brutto)
- 2x GoodWe Lynx D5.0-10 (2 moduły 5kWh; 2x ~6200zł = ~12400zł brutto)
Razem ok 18200zł brutto
Opcja 3: Falownik 3 fazowy 5kW + gotowy magazyn 10kWh
- 1x Sungrow SH5.0RT 5kW (falownik 5kW; ~5000zł brutto)
- 1x Sungrow SBH100 10kW (zestaw 2 modułów; ~18600zł brutto)
Razem ok 23600zł brutto
Opcja 4: AIO (wszystko w jednym), falownik 5kW wbudowany na magazyn energii 10kWh
- Deye AI-W5.1-10P3-EU
Ciężko znaleźć cenę bez wysłania zapytania, ale wersja z falownikiem 12kW i magazynem 20kWh kosztuje ok 38000zł brutto więc wersja twoja będzie kosztowała możliwe że koło 20000zł brutto.
No i pojawiły się dodatkowe wytyczne, znajomy kupił w grudniu 2025 jakiegoś mercedesa hybrydę (akumulator ~13,5kWh) więc wzrosły mu rachunki przez to że go ładuje (średnio 10x na miesiąc), ale teraz przeszedł na ładowanie w dzień jak PV produkuje najwięcej (ładowarkę ma 1 fazową na 230V, więc przerobiłem mu gniazdko pod tą fazę w którą wpięty jest falownik), ale planuje w przyszłości przejść na jakiegoś pełnego elektryka (ale to może być raczej za np. 5 lat, ale jakieś plany są), ale teraz chciałby mieć lepszą możliwość ładowania tego auta (np. w nocy) więc ten magazyn chce dostawić. Obecnie jest na taryfie G11 (ale jest już net-billingu), ale przedstawiciele mu naopowiadali o tych taryfach dynamicznych więc myśli coś o ładowaniu magazynu w tanich godzinach i rozładowywaniu go jak najwięcej płacą więc tutaj pojawia się pytanie czy przedstawione przeze mnie falowniki obsługują już to automatyczne pobieranie cen z neta i stosowanie harmonogramu? Szukałem o tym w necie i niby Deye oraz Sungrow mają już to dostępne, a GoodWe ma to wprowadzić w aktualizacji, tylko czy na pewno te modele wymienione wyżej to będą obsługiwały? Jeśli jednak nie obsługują to jakie urządzenie by trzeba dokupić i jak to podpiąć? Ogólnie falownik z magazynem będzie zamontowany w garażu, a główna rozdzielnia jest po drugiej stronie domu więc nie ma możliwości poprowadzenia przewodów (dlatego odpadła też opcja zasilenia całej chaty w przypadku braku zasilania z sieci), no może jeszcze można by na około domu na zewnątrz iść, ale to może ze 20m wyjść. Co do tych taryf dynamicznych to według wyliczeń przedstawicieli wyjdzie mu to opłacalniej niż obecna taryfa, jeszcze mu podpowiedziałem że można zmienić operatora na np. Pstryk bo z tego co widzę w necie to wychodzi najkorzystniej niż ci głowni operatorzy (można opłacić całą fakturę z tego wirtualnego portfela a nie tylko za samą energię a dystrybucji już nie). Załączam fakturę za miesiąc kwiecień jakby ktoś do czegoś potrzebował.
Jest jeszcze jedna kwestia, dofinansowanie. Znajomy dostał już dofinansowanie z Mój Prąd 4.0 na tą instalację PV, ale przedstawiciele twierdzili że może ubiegać się o kolejne z tego MP na ten magazyn, niestety ja nie wiem nic na ten temat więc mógłby ktoś coś więcej napisać? Jedyne co wiem to musiałby mieć magazyn jakieś firmy a nie DIY (też mu taką opcję proponowałem bo wyjdzie o wiele taniej, ale to dofinansowanie to wyeliminowało). Rozumiem że też musiałby wtedy zgłosić ten magazyn energii do dystrybutora energii? Bo obecnie jedynie zgłosiłoby się rozbudowę PV (wymiana falownika na 3 fazowy) bo z tego co widziałem w necie nie trzeba zgłaszać magazynu (ma on przyłącze 16kW).
Jeszcze informacja co do rozbudowy samych paneli to niestety 8 to max jaki może mieć ze względu ma miejsce na dachu, opcjonalnie mógłby zrobić na balkonie balustradę z 4 paneli (2 na południu, 2 na zachodzie), ale z tego co widziałem to raczej nie da się tego podpiąć pod żaden falownik bo parametrów pracy nie osiągną więc by jedynie z mikroinwerterami mogły być).
Prosiłbym o ocenę moich propozycji, czy może coś zmienić, może inne marki też wziąć pod uwagę? Czy ogólnie ma sens ta modernizacja?