Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Easy moellera kontra Logo siemensa kontra ...?

praktyk19 11 Mar 2006 13:08 30075 84
  • #61 11 Mar 2006 13:08
    Raaf
    Poziom 21  

nie rozumiem chyba bonanza ale kabel do easy400/500 i 600/700 nie nadaje się do easy800/MFD. Oprogramowanie Easy w wersji6.1 (już jest 6.2podobno) jest w wersjiPRO preznaczone dla wszyskich easy które do tej pory były (6.1 nie uwzględnia nowego MFD - którego jeszcze się nie sprzedaje ;) ). Rozszerzenie w wersji EasySoft 6.1 - *.e60.

• Metal Work Pneumatic
  • #62 11 Mar 2006 21:07
    bonanza
    Spec od Falowników

W zeszłym roku robiłem projekcik na Easy 719-AC-RC - na prąd 110/230 (miałem sterowanie 110V). Kupiłem zestaw startowy z kablem i płytą. Miałem kłopot, bo jadę na Win98, a EasySoft v6 wymaga XP. Picosoft v3 tego sterownika nie widział i musiałem iść na gościnny komputer napisać i załadować program, natomiast kabel wygląda identycznie jak stary, nie ma żadnego numeru i w ogóle kable mi się pomieszały, ale na pewno działały oba. Na szczęście EasySoft v6 otwiera projekty z v3, więc praca w v6 pod XP polegała tylko na dodaniu szczegółów niedostępnych w v3. Odwrotnie, nawet najprostszy, nie pójdzie. Czy 800-ka różni się od 700-ki od strony protokołu programowania? Możliwe, ale to byłby niezły mętlik - trzy generacje softu w rodzinie Easy. W katalogu rzeczywiście kabel do 800 jest inny niż do 600.

• Metal Work Pneumatic
  • #63 13 Mar 2006 16:07
    Raaf
    Poziom 21  

Soft easy ciągle ulepszają - bo wprowadzają nowe sterowniki.
    ES6.1 - obsłuży też stare, 400,600..
    Program 600/700 i 800 różni się diametralnie bo możliwości tych sterowników są różne. 800 ma ich najwięcej, 4 styki w programie+cewka, 400-700 mają 3 styki +cewka i już tu jest różnica - większe możliwości programowe

• #64 14 Mar 2006 22:07
    praktyk19
    Poziom 11  

Takie male podsumowanie

Nie mialem pojecia ze jest w sumie az tyle przekaznikow programowalnych roznych firm. Niektore jestem (juz) w stanie odrzucic ze wzgledu na ograniczona mozliwosc rozbudowy, prace sieciowa, wspolprace z panelem wizualizacyjnym, mozliwosci. Odnosnie ostatnio wspomnianego tutaj Pico - to wydaje mi sie, ze niewiele bedzie sie on roznil od Easy zarowno pod wzgledem mozliwosci (zblizony, kompatybilny?) soft, jak tez i cenowo. Bylem na stronie Introla z Katowic ceny Piko jednak sie nie doszukalem. Jego dostepnosc jednak przemawia na jego niekorzysc. Dlatego tez wydaje mi sie ze Easy serii 800 nie ma zbyt wielu powaznych konkurentow wsrod przekaznikow programowalnych. Zaryzykowalbym nawet stwierdzeniem ze nie ma on prawie zadnych konkurentow w takiej cenie i o takich mozliwosciach.

Co do softow to mam juz od Alfy, Easy i Twido. Co do softu Alfy to wyglada on troche .... malo powaznie. Nie probowalem go (jeszcze) "rozpracowac", ale jakos "dziwnie" zarowno on (soft) sie prezentuje, jak i pracuje. Umieszczenie roznych elementow/funkcji jest wrecz bajecznie proste, ale juz ich polaczenie linia/przewodem wcale nie az tak. Jesli chodzi o Easy soft to powiedzialbym ze jest on raczej przystepny. Sprawia wygladem "powaznego" i przyjaznego dla elektryka. Mam juz za soba kilka calkiem prostych programow za soba. Wszystkie dzialaly. Co do softu Twido to raczej przyjdzie mi troche z nim popracowac zanim bede mogl powiedziec, ze mam juz kilka prostych i udanych programow za soba. Ale jestem dobrej mysli.
    Co do innych softow np. Omrona, to pozostaje mi liczyc na wyrozumialosc, wspanialomyslnosc, ktoregos z kolegow, ktory to pomoze mi odnalesc wersje demo, uzyczy swojej, ...
    Sciagnalem http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=576 ale jakos mam wrazenie, ze albo nie jest to wersja demo, albo trzeba by bylo sciagnac dodatkowo jakas/jakies biblioteki, albo polaczyc ze sterownikiem zeby mozna bylo cokolwiek zrobic, albo nawet zobaczyc.

Tak wiec wybor ogranicza sie glownie do Easy 800, Twido, ewentualnie XI/ON Moellera - szczegolnie w tej promocji.
    Co do okreslenia potrzeb to mi sie chyba ostatnio wreszcie udalo, gdyz nikt, przynajmniej na razie, nie stwierdza, ze nie sa one znane/okreslone.

Pozdrawiam

• #65 15 Mar 2006 17:41
    praktyk19
    Poziom 11  

Tak jak pisalem najwieksze watpliwosci i problemy mam z ogrzewaniem. Z jednej strony nie jestem za bardzo obeznany ze sterowaniem ogrzewania, a z drugiej technika analogowa jest, jak wszyscy wrecz zgodnie podkreslaja bardzo droga. Do tego dochodzi jeszcze troche problematyczny system ogrzewania w pionach, na dodatek czesciowo schowanych w scianach.
    Tak sobie mysle ze sposob ktory podal kol Los sandalos z poczatku drugiej strony tego watku bylby najbardziej tanim, prostym i praktycznym rozwiazaniem -
    "w każdym pomieszczeniu będzie jakiś typowy termostat np. firmy honeywell (czy jak się to pisze) - sterownik będzie tylko sterował termostatami wymuszjąc tryby dzień/noc. Piec CO będzie dostawał "zezwolenie" od sterownika na załączenie. Pompa obiegowa i kimatyzator będą załączane i przez piec i przez sterownik (konserwacyjnie aby się latem nie zastały na np. 10 minut tygodniowo)."
    Pytanie tylko jak dobrac termostat i jak konkretnie mialby ten termostat wspolpracowac ze sterownikiem, czy odwrotnie - sterownik z termostatem? Jedynym chyba plusem w mojej instalacji co, pod wzgledem prostoty sterowania, jest to ze korzystam z wymiennika ciepla. Mozliwosc sterowania jest w tym przypadku ograniczona tylko do wlaczania i wylaczania pompy z wymiennika ciepla.
    Gdyby to sterowanie ogrzewaniem, zostalo wreszcie wyjasnione, to znana bylaby ostateczna, kompletna i konkretna, ilosc we i wy, w tym tez analogowych.

Pozdrawiam

• #66 16 Mar 2006 11:44
    Raaf
    Poziom 21  

termostat o którym piszesz będzie właśnie 'sprzętowym" komparatorem analogowym - który musiałbyś użyć w sterowniku. wyjścia z niego podłączać trzeba do odpowiednio przypisanych wejść cyfrowych. Czy będzie totańsze rozwiązanie? Watpię. Wdodatku ogranicza tomożliwościprogramowe sterowania przez sterownik( stany pośrednie nastawionego poziomu temperatury).
    W rozwiązaniu z czujnikami wystarczy podłączyć je do wejść analogowych sterownika i odpowiednio dla siebie wykorzystać. termostat podać może tylko dwa stany.

• #67 16 Mar 2006 20:58
    praktyk19
    Poziom 11  

Odnosnie czujnikow to przeszukalem troche netu i najwiecej "w kupie" ;) bylo ich na allegro. Oto czesc z tego co znalazlem
    http://www.allegro.pl/item91005656_pt100_czujnik_temperatury_pt_100.html
    http://www.allegro.pl/item91151759_czujnik_temperatury_pt100_typtopgn11.html
    http://www.allegro.pl/item91510022_ds1624_cyfrowy_czujnik_temperatury_pdip_8_tanio.html
    http://www.allegro.pl/item92144924_czujnik_do_pomiaru_temperatury_pt_100.html
    Mysle ze o te, takie, czujniki chodzilo, albo? Innych za bardzo nie znalazlem. No coz w wiekszosci sa to pt 100 i wygladaja jak antenki. Dziwnie wygladalyby zamontowane np. na scianie w pokoju, powiedzialbym nawet ze bardzo dziwnie. Cena ich powiedzialbym ze miesci sie pomiedzy niska a wywazona, ale wyglad ...
    Posrod linkow ktore podalem jest jeden cyfrowy czujnik temperatury. Posiada on swoja pamiec EPROM i 2 zylowy interfejs ktory pozwala na rownolegle laczenie do 8 tego typu elementow. Na dodatek jest on najtanszy - duzo tanszy od pt 100. Jest tez podany link do szczegolowej dokumentacji - po angielsku :( Moglby ktos zyczliwy stwierdzic czy nadaje sie on do wykorzystania ze sterownikiem i wytlumaczyc jak mialby z nim dokladnie i plynnie wspolpracowac?
    Tak jak pisalem jestem elektrykiem i nie mam za bardzo pojecia o ukladach sterowania ogrzewaniem, czy tymbardziej doboru komponentow do automatyki ogrzewnictwa.

Pozdrawiam

• #68 17 Mar 2006 08:00
    PLC
    Poziom 2  

Witam,
    Trafiłem na ten wątek i tak mnie zaciekawił, że postanowiłem zarejestrować się w elektroda.pl:) Jestem pasjonatem instalacji inteligentnych budynków. Pasja ta zaprowadziła mnie do firmy S......., gdzie spędziłem miesiąc czasu na praktyce (S.. to "lider" w polskim EIB:). Przyjrzałem się bliżej temu systemowi i szczerze – sam bym go w swoim domu nie zainstalował (pomijając już nawet kwestię wyssanych z palca cen). Wady EIB nie są jednakże tematem tego wątku...

W międzyczasie poznałem przekaźniki/sterowniki programowalne (Siemens, Mitsubishi, Moeller). Ostatnio temat inteligentnego budynku do mnie wrócił. Zlecenie wykonałem na sterowniku XC200 + panel operatorski. Sterowanie oświetleniem miało się odbywać na dwa sposoby: z panelu operatorskiego oraz za pomocą przekaźników bistabilnych (impuls 230V na wejście takiego przekaźnika powoduje zmianę położenia styku). Do tego doszło ściemnianie niektórych obwodów oświetlenia za pomocą wyjść analogowych (0-10V) oraz zliczanie stanu licznika energii elektrycznej (na podstawie sygnału wyjścia impulsowego licznika). Panel dzięki recepturom umożliwia proste wprowadzanie a później wywoływanie scen świetlnych.

Autorowi wątku polecam zestaw startowy XI/ON PLC. Mam spore doświadczenie w aplikacjach przemysłowych gdzie sterownik ten się sprawdził. Zaletą jest fakt, że można go swobodnie rozbudowywać (o moduły analogowe, komunikacyjne czy inne specjalizowane do automatyki) i to zarówno lokalnie jak i sieciowo. W zestawie promocyjnym Moeller daje kabel i płytkę z kompletem oprogramowania. W skład niego wchodzi: wspomniany wcześniej IOassistant (aplikacja jedynie do diagnostyki), oprogramowanie XSoft Professional (w cenniku ponad 4,5tys!) oraz Galileo (ok. 2,5tys!). XSoft służy do programowania sterownika. Do wyboru jest 6 języków programowania!, w tym drabina, ale na początek polecam CFC. Najciekawsze jest jednak to Galileo. Programuje się w tym dotykowe panele operatorskie. Można uruchomić tryb testowy, który działa ze sterownikiem. Nasz PeCet może robić za panel! Istnieje dzięki temu możliwość napisania i przetestowania wizualizacji zanim kupimy panel.

W chwili obecnej jestem w podobnej sytuacji – planuję przygotować swoje nowobudowane mieszkanie pod "inteligencję". Myślę o kupieniu XI/ON PLC oraz panelu mono z wbudowanym sterownikiem PLC i Ethernetem – XV200. W tej chwili jest promocja – kosztuje on tylko 1599. Więcej info o nim na stronie www.moeller.pl w dziale promocje.

W przypadku sterowania wspomnianym wymiennikiem ciepła wyjście analogowe nie jest oczywiście potrzebne. Potrzebujemy jedynie jednego wyjścia cyfrowego (załącz/wyłącz). Wejście an. będzie potrzebne do pomiaru temperatury na podstawie której wysterujemy sygnał załącz/wyłącz pompę. Ja myślę już jednak nad innym, tańszym sposobem pomiaru temp. Związane jest to właśnie z cyfrowymi czujnikami, ale ten z allegro w takiej postaci się nie przyda. Trzeba dorobić do niego trochę elektroniki. Mam też pomysł na tanie sterowanie ściemniaczami, ale też muszę jeszcze to wypróbować.

Na koniec, gdyby nie było to jeszcze jasne – wyjście analogowe wystawia jakąś wartość z przedziału 0..10V lub 0/4..20mA i zależnie od rozdzielczości może mieć np. 1024 różnych stanów. Wyjście cyfrowe ma tylko dwa stany – ON lub OFF.

• #69 17 Mar 2006 16:17
    Raaf
    Poziom 21  

Wypowiedź PLC utweirdziła mnie w przekonaniu co do słuszności zastosowania polecanych i przeze mnie aparatów Moeller'owskich ze względu na cenę i możliwości systemu.
    Promocji panelu monochromatycznego nie zauważyłem - rzeczywiście 1600zł... wszystko fajnie tylkotrzeba umieć napisać odpowiedni program :)
    Jako czujniki polecam zwykłe termopary z wbudowanym lub podłączanym gdzieś po drodze przetwornikem np. 4..20mA, analogicznie PT100. Zależnie od sygnału moduł sygnału We dla sterownikaPLC.

• #70 18 Mar 2006 15:48
    praktyk19
    Poziom 11  

Milo mi powitac w tym miejscu nowego uczestnika forum - PLC. Mam nadzieje, ze w imieniu wszystkich, tym bardziej jeszcze jak sie sam okreslil - pasjonata inteligentnych instalacji :) Mam tez nadzieje ze wniesie on powiew swiezego wiatru - nowych pomyslow, przemyslen, koncepcji, ....

Zaintrygowalo mnie troche nadmienienie kol PLC mowiace o wadach systemu EIB. Chociaz jak sam zaznaczyl - "wady EIB nie sa jednakze tematem tego watku" z czym jak najbardziej sie zgadzam, to jednak chetnie bym sie z nimi zapoznal, mysle ze nie tylko ja. Dotychczas spotkalem sie glownie z dwiema - wysoka cena i niekompetencja wykonawcow. Nie musze sie chyba nad nimi rozpisywac. Wiele osob jednak je albo chwali, zachwyca sie nimi, albo przynajmniej stwierdza, ze mimo wszystko jest ich coraz wiecej, co jakby samo za siebie mowi.

Zestawem startowym XI/ON PLC jestem w sumie zainteresowany, jakby nie bylo to sam go odnalazlem i podalem tu na forum do niego linka ;) Wyglada tez na to, ze oplaca sie go kupic - jak koledzy podkreslali, sam soft kosztuje wiecej, anizeli caly zestaw promocyjny. Wszystko byloby ladnie i pieknie gdyby nie dwie rzeczy.
    Jedna to cena - mimo iz jest zestaw jest w promocji, mimo iz oplaca sie go kupic, .... to kosztuje on 1250PLN netto. Nie musze chyba w tym miejscu wyliczac i podawac cene brutto. Wielokrotnie podkreslalem ze niestety szukam czegos w granicach 800-1000PLN, ewnetualnie w zestawie startowym max. 1200PLN brutto. Gdyby udalo sie sie ten zestaw nabyc np. za 1250PLN brutto to raczej bym sie nawet za bardzo nie zastanawial.
    Druga rzecza jest to czy do domowej inteligentnej instalacji potrzebny jest (koniecznie?) PLC czy tez wystarczy dobry przekaznik programowalny. Wszystko zalezy oczywiscie od konkretnych mozliwosci, zalozen i samych zasobow pienieznych ;) Coraz bardziej rozumiem wypowiedzi niektorych kolegow w tym watku ktorzy uzyli porownania np. "wyzszsosc sw. BN nad Wielkanoca". Swoje zalozenia, planowane mozliwosci, wykorzystania, podawalem tutaj kilkakrotnie, za kazdym razem staralem sie inaczej, dokladniej, pod innym wzgledem. Przyznaje, ze byc moze, mimo wszystko, mozna by to zrobic jeszcze inaczej, lepiej, jednak jak na razie nikt nie napisal, ze wyrazilem sie niejasno, ani nie podal sposobu jakby to mozna bylo zrobic lepiej, czy inaczej.
    Dodatkowym, nastepnym, problemem okazac sie moze samo programowanie sterownika. Co prawda nie zamierzam sie pod tym wzgledem od razu poddawac ale o ile w przypadku softu Easy idzie mi nie najgorzej to w przypadku softu do Twido wyglada to wrecz przeciwnie. Oczywiscie czas poswiecony Easy a Twido przedstawia sie w tej samej proporcji. Dlatego tez nastepna rzecza dla mnie bardzo istotna to porzadny help w jezyku polskim ewentualnie niemieckim, przykladowe zastosowania, programy, oraz mozliwosc liczenia na wsparcie zarowno samej firmy - w tym przypadku Moellera, jak i tez netu oraz tego forum.

Co do samego ogrzewania to sterowanie pompa jest bardzo prosta rzecza - tak jak ja sam i kol PLC pisalismy - wszystko sprowadza sie do wykorzystania jednego wyjscia cyfrowego sluzacego do zal i wyl pompy, poprzez dodatkowy przekaznik/stycznik oczywiscie ;). Gorzej natomiast wyglada sprawa pomiaru temperatury. Jakos nie za bardzo wyobrazam sobie montowanie na scianie, jak to sam nazwalem, niezbyt wdziecznie wygladajacych - antenek.

Pozdrawiam

• #71 23 Mar 2006 20:45
    praktyk19
    Poziom 11  

Witam

Czy moglby ktos podac mi konkretna propozycje, tak jak ja to zrobilem w przypadku linkow do kilku przykladowych, aczkolwiek konkretnych, czujnikow temperatury z allegro? To znaczy konkretny link do konkretnego wyrobu, gdzie mozna zobaczyc jego wyglad, wymiary i cene? To co ja znalazlem w necie jest praktycznie tym smamym i w podobnej cenie, jak to co w allegro - prawie same pt 100 - "antenki". Czy nie ma innych czujnikow temperatury w podobnej cenie ale o innym wygladzie? Czujniki pt 100 maja zastosowanie glownie (jedynie?) w przemysle - sa to czujniki przemyslowe! Czy gdybym znalazl odpowiednio krotkiego moglbym go zamontowac w puszcze plastikowej? Wydaje mi sie, ze nie, a to z tego prostego powodu, ze reagowalby, czy reagowac moglby, w takim przypadku z duzym opuznieniem czasowym na wahania temperatury. Oraz jak to jest z tymi przetwornikami - jedne czujniki, ze tak powiem, maja je wbudowane, a do innych trzeba je osobnie dokupywac? Moglby mnie moze wreszcie ktos, tak w skrucie, uswiadomic z calym, nieszczesnym, zagadnieniem pomiaru temperatury?

Pozdrawiam

• #73 27 Mar 2006 13:05
    Raaf
    Poziom 21  

Schowanie czujnika w obudowę, czy panel(...)to chyba najmniejszy problem :)
    Ważniejszą jest funkcjonalność całego systemu i towłaśnie umożliwia sygnał analogowy. Jeżeli chcemy tylkozałączać/ wyłączać - to wystarczy termostat, ale nawetz punktu widzenia - cena - to ładny termostat(obudowa, firma, jakość) kosztuje więcej niż rozwiązania analogowe.
    firma : ULTIMA jest jednym z wielu producentów takich rozwiązań, SIMEX - czujniki z protokołem MODBUSowym i inne.
    Myslałem raczej o termoparach (małe, niedrogie i skuteczne) jest problem tyylko z kompensacją długości przewodu, ale robi sięto przecież tylko raz - przy podlączeniu. PT100, PT1000 są łatwiejsze w obsłudze - podłącza sie 2, 3,lub 4żyłowym przewodem do miernika, przetwornika i hula. Są niestety drogie. :(
    Można też zastosować termistor NTC, Termistory NTC stosuje się w różnych układach do np. pomiarów i regulacji temperatury, kompensacji temperaturowej, opóźnienia czasowego i ograniczenia prądów rozruchu. - rozwiązanie najtańsze ale też potrzebuje przetwornika na sygnał prądowy, lub napięciowy.

• #74 28 Mar 2006 17:09
    PLC
    Poziom 2  

W sprawie pisania programu na panel – proste jak rysowanie w Paint’cie ;) Trzeba tylko popodpinać zmienne do narysowanych elementów. A tak poważnie - jak każdego programu - można się nauczyć, a Galileo naprawdę nie jest trudne. W panelu o którym wspominałem jest sterownik PLC – można realizować dodatkowe algorytmy, a Ethernet daje dalsze możliwości rozwoju całego systemu (jest m. in. możliwość wysyłania wiadomości e-mail co w pewnych sytuacjach może być tańsze niż moduł sms).

Co do wad EIB – przykładowo: przewód doprowadzony do przełącznika załączającego światło jest typowym przewodem EIB. Nie ma możliwości potencjalnej zmiany na klasyczny system. Jesteśmy skazani na EIB lub na kucie tynków. Nie ma też aż tak dużej swobody jak przy PLC. Poza tym nawet w siedzibie firmy system nie działał do końca dobrze (może można wytłumaczyć to tym, że chłopaki często robili różne testy). Generalnie jakoś nie zdobył mojego zaufania.

Co do pomiaru temperatury wspomniana już tutaj firma ULTIMA z Sopotu zaczęła produkować czujniki temperatury czytane po RS485. Można podłączyć szereg takich czujników za pośrednictwem konwertera RS232-RS485 (też ULTIMY) do złącza programowania XN-PLC-CANOPEN. Jak ma się kwestia ceny - tego jeszcze nie wiem.

• #75 28 Mar 2006 21:41
    praktyk19
    Poziom 11  

Witam

Napisalem maile do proponowanych firm - termo precyzji, ultimy i simexa. Odpowiedzi jak na razie nie otrzymalem zadnej. No coz albo maja tyle korespondencji (maili), ze sie wyrobic nie moga, albo wykazuja typowe podejscie do jednorazowych, pojedynczych, prywatnych klientow.
    Niemniej jednak dziekuje za podanie linkow do konkretnych firm. Orientuje sie moze ktos w jakim przedziale cenowym ksztaltuja sie, czy ksztaltowac sie moga, komplet - czujnik + przetwornik?

Co do uwagi kol Raaf o schowaniu czujnika w obudowe - sam o tym wspominalem, jednak nie pomyslalem o nawierceniu dziur w puszce, ktore to pozwalalyby na swobodny przeplyw powietrza, a co za tym idzie rzetelny, prawdziwy, pomiar temperatury. Coz czasami rozwiazania najprostsze niekoniecznie od razu przychodza do glowy, przynajmniej mnie.

Moglby ktos rozjasnic sytuacje z termoparami i termistorami? Rozwiazania ponoc najtansze.

Szukajac czujnikow znalazlem, widzialem, ze czesc z nich posiada wyjscia analogowe 4...20mV. Z tego co pamietam takimi wejsciami dysponowaly PLC, np. wspominany tutaj kilkakrotnie przez uczestnikow watku, jeden z moich faworytow - Twido. Coz bylby to kolejny powod zeby nie inwestowac w przetworniki potrzebne w przekaznikach programowalnych np. Easy, tylko zaoszczedzic kase na niekoniecznie potrzebne, dodatkowe elementy - przetworniki i kupic typowy PLC. Wejscia analogowe do niego sa co prawda drogie, ale ... sam juz nie wiem.

Sa jeszcze jakies konkretne, inne, rozwiazania dotyczace pomiaru temperatury?

Pozdrawiam

• #76 29 Mar 2006 09:01
    zaspany
    Poziom 12  

praktyk19
    Ja wykozystuje Easy i tez musze mieć tam pomiar temperatury.
    Wykozystuje do tego:
    Przetwornik temperatury firmy ultima st-5310 PT100 na 0-10V (okolo 150zł) oraz czujniki temperatury firmy AMPERO (od 70zł).
    Mozna też kupic sam termistor pt100 na allegro za 10zł.
    Sygnał z przetwornika podajesz na wejscie analogowe i wszystko chodzi spoko.
    Mozna spróbowac wykozystac pt1000 i opornik 1,3kOma i podac sygnał bezpośrednio na wejscie analogowe sterownika ale pt nie ma w całym zakresie charakterystyki liniowej czyli przy pewnych temperaturach wskazania miałyby duzy bład.

• #77 29 Mar 2006 09:36
    KAPAS
    Poziom 17  

Ja osobiście korzystam z przetworników Pt100 / 0(4)-20 mA - lepiej się sprawdza przy większych odległościach, no i linia jest dwuprzewodowa a nie trój jak w przypadku przetworników 0-10V.
    Chciałbym jeszcze zaproponować sterownik Frisco S-20 - łatwa rozbudowa, możliwość dołożenia modułów takich jakie są potrzebne, całość w jednej obudowie z wyświetlaczem (słyszałem, że ma być również wersja z grficznym), oprogramowanie stosunkowo łatwe do przyswojenia.

Kartawejść na czujniki temperatury typu KTY, a więc bardzo tanie i nie wymagają przetworników

• #78 07 Sty 2007 20:56
    Frredd
    Poziom 10  

Czy ten temat zakończył się w marcu 2006 i już wszyscy wyginęli? Czy tylko ja nic nie widzę?

Bo był bardzo interesujący...

• #80 19 Mar 2008 01:22
    Force
    Poziom 10  

witam. Ja mogę Ci zaporogramowac Easy albo Logo bo czesto to robie. polecam Logo ze wzgledu na możliwości,mimo Logo ma podobne a moze i troche lepsze w zaleznosci od wersji oczywiscie. jesli chodzi o s-300 i s-400 to nauka programowania ich potrwa dobry rok aby moc samemu tworzyc , konfigurowac jakikolwiek prograc a ich mozliwosci sa faktycznie ogromne..
    jakbys mial jakies pytania czy moze kilka przezemnie napisanych progamów,ciekawostek to moge ci podeslac. mam je napisane pod easy-512
    ale polecam nowsze wersje ze wzgledy na mozliwosci ale tobie ta spokojnie starczy a moze i nawet za duzo. moj mail. słuze pomoca bo fascynuje mnie ten temat a pragne poszezac swoja wiedze ;D damian-tadych(malpa)wp.pl

• #81 24 Cze 2008 22:33
    Witoldinho
    Poziom 14  

czy ktoś posiada schemat interfejsu do easy 412-DC-TC?
    w dokumentacji Training Guide nie ma rozrysowanych pinów

• #82 25 Cze 2008 12:51
    Ficek_F
    Poziom 11  

Przy wyborze pomiędzy Easy i LOGO warto zwrócić jeszcze uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze maksymalna wielkość programu - LOGO Siemensa obsłuży maksymalnie 130 "bloczków" w programie, a EASY ileś linii programu - nie pamiętam dokładnie ile.

Po drugie fizyczna liczba wejść i wyjść jakie może obsłużyć dany sprzęt. Jeśli jest więcej sygnałów to może okazać się ,że jedno LOGO lub EASY nie wystarczy, a wtedy trzeba rozbudowywać system – tutaj lepiej pod tym względem wypada EASY

Ja w tej chwili mam gotowe 70% mojego systemu inteligentnego budynku - instalacja na około 200 wejść i 170 wyjść cyfrowych, jakieś 16 wejść analogowych, 8-10 wyjść analogowych. Przy takiej wielkości systemu wybrałem Siemensa S7 ze względu na jego możliwości oraz to, że na co dzień na nim pracuję i mam dostęp do sprzętu i software.
    W tym przypadku nie ma problemów z panelami, wizualizacją, dostępem przez sieć itp.

Gdybym miał wybierać pomiędzy LOGO a EASY to chyba wybrałbym tego drugiego. Przemawia za nim cena, dostępny mini panel operatorski - MFD Tytan (chociaż najnowsze LOGO też już posiada panel), możliwość połączenia w sieć kilku EASY (o ile pamiętam max. 8 szt.)

W przypadku LOGO jednym z jego plusów jest możliwość dokupienia modułu EIB - może wtedy ono pracować jako element wejść - wyjść w systemie EIB

Co do cen S7-300 to wydają mi się one mocno przesadzone. Na Ebay-u pełno jest modułów w akceptowalnych cenach. Owszem są one wyższe niż pojedynczego EASY czy LOGO, ale też sterownik S7-300 to inna klasa i o wiele większe możliwości.

Dodano po 7 [minuty]:

Istnieje jeszcze jeden sposób na sterowanie temperaturą w przypadku gdy nie chcemy lub nie możemy wykorzystać wejśc analogowych.

W pomieszczeniu gdzie chcemy sterować temperaturę instalujemy termostat - na ogół posiada on możliwość ustawienia temperatury zadanej i jest wyposażony w swój własny czujnik temperatury.
    Wyjście cyfrowe z termostatu wpinamy na wejscie cyfrowe sterownika no a dalej jet to tylko kwestia programu.
    Odpada nam konieczność obsługi wejść analogowych,przetworników itp. załatwia to termostat, który pełni rolę prostego regulatora dwustanowego.
    Metoda ta jest może prymitywna ale skuteczna.

• #83 25 Cze 2008 18:15
    Gigaom.pl
    Poziom 13  

Ficek_F napisał:

Gdybym miał wybierać pomiędzy LOGO a EASY to chyba wybrałbym tego drugiego. Przemawia za nim cena...

Przejrzalem pobieznie ceny Easy i Logo nie wyglada az tak zle... zestaw startowy mozna juz kupic za ok. 500 zl netto ;)

Ficek_F napisał:

Co do cen S7-300 to wydają mi się one mocno przesadzone. Na Ebay-u pełno jest modułów w akceptowalnych cenach. Owszem są one wyższe niż pojedynczego EASY czy LOGO, ale też sterownik S7-300 to inna klasa i o wiele większe możliwości.

Dlatego moze wystarczy polke nizej czyli S7-200? A tak poza tym to jest wiele firm majacych znacznie tansze sterowniki o porownywalnych parametrach... np. VIPA - odpowiednik Simatic-a albo LG, Liyan czy nawet Fatec. Do tego panel operatorski np. Mapple System i mamy caly system :)

• #84 26 Cze 2008 13:51
    Ficek_F
    Poziom 11  

Gigaom.pl napisał:

Dlatego moze wystarczy polke nizej czyli S7-200?

Zastanawiałem się nad S7-200 ale przy takiej liczbie sygnałów jak u mnie i chcąc zastosować jakiś rozsądny podział systemu sterowania w moim domu, musiałbym zastosować 2-3 sztuki z pełną obsadą modułów rozszerzeń - w tym przypadku cena całości była niewiele niższa niż S7-300. Poza tym przeważyło tez to, że s7-300 używam na co dzień, a S7-200 nie. Tak, że w chwili obecnej przy zastosowaniu S7-300 mam dodatkowy zapas "mocy" na przyszłość.

Gigaom.pl napisał:
    A tak poza tym to jest wiele firm majacych znacznie tansze sterowniki o porownywalnych parametrach... np. VIPA - odpowiednik Simatic-a albo LG, Liyan czy nawet Fatec. Do tego panel operatorski np. Mapple System i mamy caly system :)

Zgadzam się. Jest kilka firm produkujących sterowniki tańsze i być może lepsze niż Siemens. Sam wymieniłeś kilka, ale tak jak napisałem wybrałem Siemensa bo używam na co dzień i mam dostęp do sprzętu i software-u. Wszystko to przekłada się na późniejsze korzyści związane z ewentualnym serwisem, dostępem do nowych wersji software-u, w moim przypadku łatwiej stworzyć mi program na coś co już dobrze znam.

Natomiast całkiem inaczej wygląda sytuacja w przypadku gdy ktoś stoi przed wyborem sterownika nie mając za sobą wcześniejszych doświadczeń związanych z jakimś konkretnym producentem.

• #85 06 Cze 2009 10:30
    Jacek31
    Warunkowo odblokowany

Może koledzy którzy mieli jakiś bardziej bliższy kontakt z EASY mi pomogą.
    Ale zacznijmy od początku. Pracuje w małej firmie, gdzie jednak sporo budujemy i modernizujemy sami. Obecnie używamy sterowników MITSUBISHI ALPA 2. Jednak ten produkt ma pewne wady, które go dyskwalifikują w projekcie nad którym obecnie pracujemy. Otóż nie ma wyjść tranzystorowych, i nie posiada sensownego generatora. Tzn. jest tam PWM i impulsator, ale co to za PWM jak wyjście jest przekaźnikowe, i może pracować z częstotliwością max 100Hz. No śmiech z takiego PWM. :lol:
    Więc za czołem poszukiwać innego sterownika, w miarę prostego, i taniego. Przy czym dla nas tani to taki między 700 a 1000zł. I zainteresowały mnie przekaźniki serii EASY 800 oraz EASY Control. I tu mam parę pytań.
    1. Zna ktoś dobrego w miarę taniego dostawcę zestawów startowych na EASY 800 i/lub EASY Control? Zależy mi właśnie, na zestawach startowych, aby od razu zrobić sobie zaplecze startowe, a nie kompletować wszystko po jednej części. No szukam, szukam ale to tragedia na razie. Prędzej dostaniesz od ręki Simensa LOGO.
    2. Może ktoś miał okazje z takimi StarterKitami pracować, byłbym wdzięczny za opis co się z takim zestawem dostaje, no i czy jest polska instrukcja obsługi/programowania i jakiś nie wiem nazwijmy to samouczek wprowadzający do programowania.
    3. Czy w EASY 800/Control jest szybki licznik 1KHz, generator którym da się sterować w granicy od 100Hz do 1KHz (ale nie PWM, zwykły), możliwość dołączenia przetwornika C/A, aby uzyskać wyjście napięciowe od 0-10V a jeszcze lepiej prądowe od 4 do 20 mA.
    4, Czy oprogramowanie do EASY czyli EASY Soft oraz CoDeSys pozwalają na programowanie w czymś innym niż ta chora drabinka? Bo w demach chyba dostępna jest tylko drabinka. No i czy są po polsku. Tzn. EASYSoft wiem że jest, bardziej by mi o ten drugi chodziło.

Byłbym bardzo wdzięczny, jak by ktoś mógł opisać tak ze swojego wrażenia zestawy startowe, lub swój kontakt z sterownikami EASY 800/Control i ich oprogramowaniem. Byłbym w stanie nawet wybulić te 1300zł za taki zestaw, ale muszę wiedzieć na co się decyduje, i co dostnę to nie małe pieniądze jednak. Opisy na stronach Moellera są jednak tragicznie skąpe pod tym względem.

Szukaj w 5mln produktów