Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czułość wzmacniacza. Czy da się ustawić odpowiednią wartość bez oscyloskopu?

bprzem 08 Sty 2006 23:56 3191 15
  • #1 08 Sty 2006 23:56
    bprzem
    Poziom 18  

Witam

Chcialbym w koncu ustawic czulosc wzmacniacza i w zwiazku z tym mam pytanie. Mam sygnal sinus 1kHz, okolo 770mV. Wysterowuje sobie nim koncowke mocy i .... co dalej?

Czy moge jakos bez oscyloskopu ustawic odpowiednia wartosc?
    Na razie cwicze na jablu zasilanym +-35V i aktualnie po wysterowaniu na wyjsciu mam 17V - to chyba za mało nie?

pozdrawiam

0 15
  • #2 09 Sty 2006 00:32
    maciuś
    Poziom 16  

przy napięciu wyjściowym 17V, wartość maksymalna to około 24V więc trochę mało (z reguły te wzmacniacze są projektowane na 1V, mimo że w instrukcji piszą 0,775V)
    proponuję wykonać mostek graetza z szybkich diod albo zastosować chociaż jedną diodę szybką o małej pojemności i ok 50v, do wyjscia prostownika podłączyc kondensator np 100µ + ok0,47µ mkse lub podobny i do tego miernik napięcia stałego - uzyskujemy w ten sposób miernik wartosci maksymalnej sygnału i do tego wpływ na pomiar ma tylko rezystancja miernika - im większa tym lepiej - a nie jego ograniczenia częstotliwości,w ten sposób łatwo i dokładnie można wyregulować - pragnę zaznaczyć, że należy przyjąć pewien zapas -około 4V- plus spadek napięcia na diodach- 1,5V (w zależności od uzytych diod) czyli wyregulować tak wzmacniacz by dawał ≈29V, unikniemy w ten sposób silnych zniekształceń i przesterowania

0
  • #3 09 Sty 2006 10:33
    bprzem
    Poziom 18  

Nie wiem czy dobrze zrozumialem, wiec prosze o potwierdzenie tego schematu.

Jeszce jedno pytanie- jak nalezy dobierac napiecie wyjsciowe w zaleznosci od zasilania?

Tutaj radzisz ustawic 29V, nie wiem cyz dobrze rozumuje ale to jest (nap. zasilania) 35V - 4V (zapas) -1,5V (spadek na diodach) =~29V tak?

Jezeli bede to samo ustawial dla koncowki 300W z zasilaniem +-63V powinenem wyregulowac na 57V ?

pozdrawiam!

0
  • #4 09 Sty 2006 12:42
    maciuś
    Poziom 16  

właśnie tak
    chodzi o to, że mierniki nawet jeśli mają deklarowane pasmo przenoszenia do 1kHz, w rzeczywistości robią to ze spadkiem o 3 lub więcej dB i wtedy wynik mamy raczej niepoprawny
    przy 63V powinno się ustawić na około 57V jak napisałeś - oczywiście mnierzy się podłączając sztuczne obciążenie - rezystor węglowy, chociaż przy jednym kHz drutowy nie powinien wnosić większych zmian - ja z braku rezystora powyżej 10W wsadziłem go do słoika z wodą
    najlepiej taki układ zbadać chociaż raz na oscyloskopie - mierzyć napięcie i jednoczeście oglądać przebieg na oscyloskopie - ustawić na 1V poniżej obcinania szczytów i zmierzyć napięcie - będzie wiadomo dokładnie na ile ustawiać
    dochodzi tu również spadek napięcia w zasilaczu (o którym przepraszam ale zapomniałem napisać) - przy większym wysterowaniu nieżadko spada o więcej niż 10% więc najlepiej jednocześnie mierzyć napięcie na wyjściu i napięcie zasilające - jedną połówkę wystarczy w końcu przebieg symetryczny
    podam przykład, że w moim wzmacniaczu również wykonywałem pomiar bezpośredni przemiennego - zasialanie ±30V - słychać było silne zniekształcenia przy większym sygnale i wciąż myslałem że to wina któregoś elementu ponieważ miernik pokazywał przy przebiegu sin 17V co dawało 24V wartości maksymalnej, w końcu się okazało że to przesterowanie a mój miernik jest co najmnie słaby do tego celu

0
  • #5 09 Sty 2006 14:27
    bprzem
    Poziom 18  

Wlasnie jeszcze spadek na tranzystorach koncowych chyba... U mnie w tym jablu j-35 Jest 8 x Kd3055 - powienenem to jakos uwzglednic ?

Trafo ma 250W i 2 kondy 10000uF wiec napiecie nie powinno przysiadac przy maks wysterowaniu.

Poza tym mam dwa mierniki- jeden taki najtanszy, drugi nieco lepszy, 80zl kosztowal. Tylko nie wiem cyz moge im ufac bo dzieje sie dosc dziwna (jak dla mnie...) rzecz.

Mam trafo 2x22ACV i mierzac napiecie na wyjsciu prostownika jest 35DCV, a przed jest 25ACV - czy to mozliwe ze po prostu ktos pomylil naklejki na trafie czy pomiar jest zawyzony?

Tak na marginesie dodam ze mierzylem bez obciazenia ale nie mam takiego duzego rezystora... chyba bede musial w koncu kupic. Gdzies widzialem (chyba Janek pisal) ze moze byc 5 rezystorow 2W, tylko zaizolowac im doprowadzenia, wlozyc do wody i mozna testowac.

Tak na drugim marginesie juz ostatnio myslalem o oscyloskopie ale jakims starym, z allegro. Juz za 100 mozna cos wyrwac, czasami nawet dwukanalowy - bedzie sie nadawal do takich pomiarow czy nie zawracac sobie glowy i zbierac na cos nowszego i lepszego?

pozdrawiam!

0
  • #6 09 Sty 2006 14:51
    maciuś
    Poziom 16  

chwila - czy ty na wyjściu prostownika miałeś podłączony kondensator?
    jeśli tak, to wszystko jest ok - na wejściu mierzysz wartość skuteczną AC a na wyjściu wartość maksymalną DC - wartość maksymalna dla DC czy AC przy przebiegu sinusoidalnym równa się zawsze √2 x wartość skuteczna
    wszystkie mierniki (o ile nie mają specjalnej funkcji) mierzą wartość skuteczną napięcia : 25x√2 = 35V! (√2≈1,41)
    a co do różnicy między AC 22V a 25V - sytuacja jest równie prossta- producent podaje napięcie znamionowe przy znamionowym obciążeniu - jeśli był nieobciążony to normalne że było na nim wyższe napięcie
    co do oscyloskopu - jeżeli tylko do techniki audio - pasmo 1MHz i tak będzie z zapasem, więc jeżeli jest w pełni sprawny to się nadaje,
    w technice audio sens mają pomiary do 100kHz - a rekomendowany zapas to 3÷5 razy maksymalna częstotliwość (nie mówie tu o wysokich częstotliwościach gdzie trzeba nieraz wykorzystac całe pasmo sprzętu)
    do spadku napięcia na tranzystorach uwzględnione juz jest te 4V,
    a spadek na zasilaczy z trafo sieciowym zawsze występuje (za wyjątkiem zasilaczy stabilizowanych) - kiedyś podłączyłem pod trafo nawet 30mF i spadek był - niewielki ale był, duzo zależy od rezystancji trafo - przy muzyce dynamicznej trafo może byc słabsze a kondensatory mocniejsze i po sprawie, ale jeśli muzyka charakteryzuje sie małą dynamiką - jednostajny pobór mocy - trzba stosowac trafo o małej rezystancji wew. ale znowu mniejsze kondensatory
    widziałem też gdzieś układ do pomiaru przesterowania - jeśli napięcie na wyjściu zbliżało się do napięcia zasilania (można było ustawić graniczną różnicę) zaświecała sie dioda - pomiar wartości maksymalnej przy jednoczesym uwzględnieniu spadku napięć na obu połówkach zasilania - jak znajdę schemat podrzucę - świetny sprzęt do regulacji sprzętu

0
  • #7 09 Sty 2006 22:07
    bprzem
    Poziom 18  

Cytat:
    chwila - czy ty na wyjściu prostownika miałeś podłączony kondensator?

Tak, nie wiem czy sie dobrze zrozumielismy.Tutaj akurat chodzilo o mierzenie napiecia za trafem, mostkiem graetza i kondesatorami.

Cytat:
    jeśli tak, to wszystko jest ok - na wejściu mierzysz wartość skuteczną AC a na wyjściu wartość maksymalną DC - wartość maksymalna dla DC czy AC przy przebiegu sinusoidalnym równa się zawsze √2 x wartość skuteczna
    wszystkie mierniki (o ile nie mają specjalnej funkcji) mierzą wartość skuteczną napięcia : 25x√2 = 35V! (√2≈1,41)

Tak to juz wiem, na poprzednim semestrze mialem miernictwo i conieco o miernikach sie nauczylem ;)

Cytat:
    a co do różnicy między AC 22V a 25V - sytuacja jest równie prossta- producent podaje napięcie znamionowe przy znamionowym obciążeniu - jeśli był nieobciążony to normalne że było na nim wyższe napięcie

Dzieki, tego nie wiedzialem ;/

W takim razie powinienem chyba zmienic poprzednie wyliczenia:
    22ACV=31DCV- 4V - 1,5V=25,5V
    Czyli powienem ustawic czulosc tak aby na wyjsciu po dolaczeniu ukladu z powyzszego schematu bylo ok 25V.

Super by bylo gdybys znalazl gdzies ten uklad, sadze ze wiele osob nie ma oscyloskopu w domu i na pewno bo im sie tez przydał.

pozdrawiam!

0
  • #8 09 Sty 2006 23:26
    irek2
    Poziom 40  

Nie mam pojecia koledzy o czym piszecie. Chyab o niebieskich migdalach.

Zasilanie wzmacniacza przy pelnym wysterowaniu siada 5-20V zaleznie od mocy trafa i mocy wzmacniacza.
    Nasycenie koncowki mocy tez jest zalezne od mocy wyjsciowej jak i topologi ukladowej. Dobra koncowka traci nie wiecej niz 2-3V z zasilania typowa 5-6V a kiepska jak ta nawet 10V!
    Wiec sie nie ma co dziwic za jak zasilanie jest 35V to na wyjsciu mamy tylko 25V.

0
  • #9 10 Sty 2006 15:23
    maciuś
    Poziom 16  

irek2 napisał:
    Nie mam pojecia koledzy o czym piszecie. Chyab o niebieskich migdalach.

Zasilanie wzmacniacza przy pelnym wysterowaniu siada 5-20V zaleznie od mocy trafa i mocy wzmacniacza.
    Nasycenie koncowki mocy tez jest zalezne od mocy wyjsciowej jak i topologi ukladowej. Dobra koncowka traci nie wiecej niz 2-3V z zasilania typowa 5-6V a kiepska jak ta nawet 10V!
    Wiec sie nie ma co dziwic za jak zasilanie jest 35V to na wyjsciu mamy tylko 25V.

no i właśnie chodzi nam o to, by ustalić na ile mozna ten wzmacniacz wysterować by nie przesterować a wyciągnąć pełną moc np z CD który nie daję większego sygnału od 0dB - 0,775V, a na wyjściu nie jest 25 tylko 17V
    do bprzem- układzik mozna łatwo zrobić np na wzmacniaczu operacyjnym albo nawet samym różnicowym, podłączając jedno we. do zasil a drugie do wy wzmacniacza, przy zastosowaniu regulowanego sprzeżenia zwrotnego można ustawić czułość dla tych 3-4 V na zasilaczu reg,
    ale schematu poszukam

0
  • #10 10 Sty 2006 23:42
    irek2
    Poziom 40  

jesli nawet ustawisz czulosc wzmacniacza dokladnie na maksymalne napiecie wyjsciowe odtwarzacza CD to sluchajac ciszej nagranej plyty moc wzmacniacza bedzie kilkukrotnie mniejsza. Gdyby tak latwo dalo sie to zrobic to od dawna bylby standard napiecia wyjsciowego i standard czulosci wejsciowej. A tak to musi byc zapas zeby mozna bylo osiagnac pelna moc nawet z cicho nagranego materialu.

Zeby bylo wiadomo na jakiej mocy chodzi wzmacniacz to wystarczy do jego wyjscia podlaczyc jakikolwiek wskaznik wysterowania np diode led z dioda zenera ktora zapali sie przy konkretnym napieciu wyjsciowym.

0
  • #11 11 Sty 2006 10:42
    maciuś
    Poziom 16  

to fakt że często płyty są nagrane poniżej 0dB, ale kolega bprzem ma maksymalny sygnał wejściowy duzo powyżej 0dB i nawet przy dobrze nagranej płycie nie osiągnie mocy maksymalnej, a silniejszy sygnał zdarza się żadko - z komputera mam poniżej 0dB - i w zasadzie masz rację, lepiej ustawić wzmacniacz na niższy sygnał i ew regulować głośnością przy głośniejszych nagraniach i tu z pomocą właśnie przychodzi wskaźnik przesterowania - najlepiej włączony do wzmacniacza na stałe
    ten, który przedstawiam jest na dowolnych wzm oper lub komparatorach, może byc zasilany niesymetrycznie (wartość rezystora 1k w szeregu z LED zależy od napięcia zasil), potencjometrami ustawia się graniczne napięcie wyjściowe wzmacniacza - układ jak widac nic nie wprowadza do wzmacniacza i tylko informuje o możliwości przesterowania, mając pewność o symetryczności zasialania można zastosować tylko pomiar jednej połówki na jednym wzmacniaczu z we różnicowym - układu z nikąd nie przerysowałem, a ten który wcześniej proponowałem zrobiony był na tranzystorach, niestety go nie znalazłem, jednak analogicznie można go wykonać do tutaj przedstawionego (4-6 tranzystorów i możliwość zasilania bezpośrednio napięciem wzmacniacza, może przy czasie i tą wersję opracuję)
    pozdrawiam

0
  • #12 11 Sty 2006 23:10
    irek2
    Poziom 40  

przeciez to nie bedzie dzialac?
    Wiec po co zamieszczasz takie uklady??
    Nawet jak bedzie dzialac to dzialanie tego ukladu bedzie takie samo jak dolaczenie na wyjsciu wzmaka zenerki z dioda led i rezystorem.

Juz widze jak ladnie wybycha wzmacniacz operacyjny ktory dostaje ponad 30V z wyjscia wzmacniacza. wielkie bummm :)
    Na poczatek moze zacznij od prostrzych ukladow bo wzmacniavcz operacyjny jest jeszcze dla ciebie zbyt trudny.

0
  • #13 12 Sty 2006 10:36
    maciuś
    Poziom 16  

nawet po przekroczeniu wartości maksymalnej dla wejścia różnicowego wzmacniacz nie wybuchnie i nie wiem skąd Ci się to wzięło tym bardziej że wiele wzmacniaczy wytrzymuje napięcie różnicowe 50V, a jeśli nie, zawsze można zrobić dzielnik rezystorowy - układ działa!!! (może jeden brak - diody na wejścia oper z wy wzm audio - nap różnicowe będzie mniejsze o połowę i wtedy wytrzymałość 30v wystarczy - jekie posiada większość naawet tanich wzmacniaczy, aha- masa diody i wzmazniacza jest odseparowana)
    różnica między diodą zenera? dioda zenera ma tak łagodną charakterystykę że błąd może sie zawierać w granicach 3v i więcej, a do tego włączanie LED będzie zbyt łagodne i dla wzroku mało kontrastowe - chociaż faktycznie układ jest mocno rozbudowany i w porównaniu do zenera kosztowny, miałem też na myśli przedstawienie podstawowego układu niekoniecznie stosowalnego, (chyba że ktoś ma zapasy domowe np z demontarzu - wtedy to nic nie kosztuje a działa bardzo dobrze - dioda zaświeca sie w zal od zastosowanego wzmacniacza przy różnicy nap na wyjściu wzmacniacza audio kilku mV i to pełną mocą),
    ale jeśli się nie podoba mogę coś innego zaprezentować - bo o wzmacniaczach operacyjnych itp to pojęcie niestety mam
    w końcu jest to propozycja jedna z wielu i Twoja krytyka jest nieodpowiednia

0
  • #14 16 Sty 2006 14:38
    bprzem
    Poziom 18  

Zwątpiłem troche... co w takim razie mam zrobic?
    Moge ustawic ta czulosc metodą maciusia czy koniecnzie trzeba miec oscyloskop i obserwowac zniekszalcenia na ekranie?

(sa jakies programy na kompa, oscyloskopy z wykorzystaniem karty muzycznej, moglbym to jakos podpiac? )

pozdrawiam

0
  • #15 16 Sty 2006 15:46
    maciuś
    Poziom 16  

można zbadać sygnał za pomocą komputera i nie potrzeba do tego celu nawet wyspecjalizowanego programu - program do obróbki dźwięku z edycją przebiegów tj nero??, audacity czy coo edit pro (do ściągnięcia na elektrodzie??) - wystarczy zastosować dzielnik rezystorowy, podłączyć pod we karty i nagrywać - oczywiście trzeba tak ustawić poziom sygnału by nie przesterować wejścia karty
    są także programy typu oscyloskop - również wykorzystujące wejście karty (chyba takze do ściągnięcia na elektroda.pl??)

0
  • #16 16 Sty 2006 22:42
    irek2
    Poziom 40  

macius gdybys wiedzial co nieco o wzmacniaczach operacyjnych to bys wiedzial ze napiecie na wejsciach nie moze byc wieksze od napiecia zasilania. Tu masz zasilanie +-9V czyli do takich napieci uklad bedzie dzialal. Tylko ze koncowka duzej mocy potrafi miec na wyjsciu ponad 50V!
    Owszem dobrze sugerujesz ze mozna zastosowac dzialnik na wejsciu. Tylko ze gdybys mial wiecej wiedzy to bys wiedzial ze go po prostu trzeba tam zastosowac!
    Pokazujac takie schematy narazasz tylko mlodszych uzytkownikow forum na spore problemy z uruchomieniem tego ukladu. A moze sie to skonczyc spaleniem opampa a w najgorszym razie wzmacniacza.
    Powinienes dluzej przymyslec swoje projekty zanim je pokazesz.

0