Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Technics ST-GT 650 Uszkodzony pomocy...

16 Sty 2006 13:46 3192 8
  • Poziom 21  
    Witam

Dostalem do naprawy tuner z dziwną usterką. Po wlaczeniu tunera slychać szum, nie znajduje żadnej stacji. Gdy wepnę antene do gniazda szum zanika, jednak tuner dalej nie znajduje żadnej stacji. Ściąglem z internetu note serwisową tego tunera, i pomierzylem wszystkie napięcia jakie mają byćna nóżkach ukladów scalonych i okazaly sie wlaściwe. Gdy oglądalem plyte tego tunera, do rezystora R110 przylożylem srubokret, i tuner normalnie zacząl odbierac stacje (sruokret zachowywal sie jak antena w tym momencie). Jednak tuner nie mogl znaleźć żadnej stacji, dzialal jedynie na tych co byly zapisane w pamięci. Glowica UKF, też zostala zmieniona i jest tak samo. Co moze byc uszkodzone ?? Ja już nie mam pojęcia. :(

pozdrawiam
  • Spec od car audio
    Ręcznie nie znajduje też stacji? To bym stawiał na syntezer (sprawdź co masz na napięciu warikapowym oraz na wyjściu oscylatora z głowicy).
  • Poziom 21  
    Dziś zacząłem znowu usilować naprawić ten tuner i oto spostrzeżenia:

Gdy podłącze do prądu, słychać jedynie szum (nie ma żadnej stacji). Gdy podłącze antene szum ustaje i nic nie słychać wtedy - cisza. Wypinam antene i do rezystora R110 przykładam śrubokręt to tuner wyłąpuje wszystkie stacje, i czysto odbiera. Nie ma jednak RDS, ani STEREO, lecz tuner gra. Gdy odłącze śrubokręt, to wtedy znów nic nie idzie. W tunerze są 2 układy SMD AN7472NS oraz AN7472S... Wymieniłem synteze LM7001 i dalej to samo Nie wiem co dalej robić. Proszę o pomoc.
  • Poziom 22  
    To nie wina syntezy, raczej przesuniete "0" - brak stereo i RDS
  • Poziom 22  
    Obok AN7274 powinien być filtr (ew. 2) połączony do pin 15,16. Podczas strojenia należy obserwować napięcie na pin 13,14 (wartości są podane na schemacie).
  • Poziom 21  
    Witam.

W układzie AN7472S pin o numerze 13, 16, 15 są nie podłączone nigdzie, natomiast pin 14 jest do masy. Chodziło Ci pewnie o układ AN7472NS. Tam nóżka 13 oraz 14 są połączone z jakimś filtrem, i tam napięcia na schemacie wynoszą 2,5 V a u mnie po zmierzeniu mają 5,4 V. Napięcie na nóżkach 15 oraz 16 są OK. Gdy zmieniam częstotliwość, napięcia nie zmieniają sie. Co dalej robić ? :(
  • Poziom 22  
    Trochę namieszałeś. Co prawda te scalaczki mają podobne numery ale ja pisałem o AN7274. Wracając do tematu, pin 13,14 jest wyjściem det. i przy odstrojeniu p.cz. powinny pojawić się minimalne zmiany napięcia względem siebie. Natomiast u Ciebie jest już problem ze składową stałą, dlatego albo układ albo filtr do wymiany.
    Zmierz jeszcze napięcie po odłaczeniu tych wyprowadzeń.