Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić spawarkę elektrodową?...

wIpErEk 10 Mar 2007 17:43 39977 77
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  wIpErEk
  Level 12  
  Witam. Od paru miesięcy chodzi za mną zrobienie nie dużej spawarki elektrodowej. Poczytałem, poszukałem i chciałbym przedstawić do Waszej opini ten projekcik:


  Rdzeń ma wymiary patrząć z góry szer 290 i wys 200mm. Kolumna ma wymiar 4x10.6cm czyli 40cm2.


  Cewki mam zamiar nawijać na dłuższych kolumnach rdzenia. Drut nawojowy jakim dysponuje to 8 i 16mm2. Pierwotne zamierzam nawijać 8mm2 a wturne dwoma 16mm2.

  Uzwojenie pierwotne chcę wykonać na 230/400V

  Do regulacji prądu spawania zamierzam wykonać odczepy zarówno na wtórnym i spawalniczym

  Obliczenia:
  S- przekrój rdzenia

  Pierwotne
  45/S*230V=259zw-5%= 246zw
  45/S*400V=450zw-5%= 427zw
  427-246 = 181zw

  Odczepy chcę wykonać po następujących liczbach zwoi:
  1 .181+ 2. 226 3. 236 4. 246 5. 266 6. 286 zw

  Wturne
  Napiecie na biegu jałowym przyjąłem 70V
  45/S*70V=79zw+5%=83zw

  Odczepy:
  1. 63 2. 68 3. 73 4. 83 5. 93 zw

  Maksymalne liczby zwojów (93 i 468) czcę podzielić na połówki i nawinąć na obu kolumnach rdzenia. Najpierw pierwotne a potem wturne

  Przyjmując około 5A/mm2 będzie akurat wykorzystująć 8mm2 na pierwotne 32mm2 na spawalnicze uzwojenie.

  Sieć mam zabezpieczonom na 25A w domu.

  To co bym chciał osiągnąć to spawanie elektrodami 2, 2,5, 3, 4mm (tymi grubszymi to tylko na napięciu między fazowym)

  Czy taki transformator będzie się mocno nagrzewał przy spawaniu elektrodą 3mm?? Dla lepszego zabezpieczenia wykorzystam 2 termostaty. Jeden będzie połączony ze stycznikiem a drugi będzie sterował wentylatorem.

  Oceńcie czy tak wykonana spawarka ma przyszłość. Wskażcie gdzie popełniłem błąd. Jestem tu nowy i proszę o troszke wyrozumiałości

  Wzorowałem sie na spawarce opisanej jako pierwsza na tej stronie:
  http://elektronikadlawszystkich.fm.interia.pl/

  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  kierbedz4
  Level 36  
  Czasopismo francuskie SistemeD przedruk Młody Technik grudzień1975r rdzeń 60 cm kw uzwojenie230V 1 =138 zw 10 mm kw 2 uzwojenie to 29 zw 40 mm kw napięcie na uzw 2 jałowe 50V pod obciążeniem 32V prąd spawania maX 200A nie stosuj odczepów zastosuj regulację elektroniczną w pierwotnym uzwojenia spawarki. Prąd poboru na zasileniu około 16Azamontowany wentylator pracuje w ruchu ciągłym bez zabezpieczenia termicznego. Najlepiej się do tego celu nadaje wentylator rosyjski pracujący na łożyskach kulkowych pracujący w kanałach wentylacyjnych. pozdrawiam
 • #3
  gsminfo
  Level 21  
  Z praktyki to same wyliczenia to jeszcze nic . Trzeba ułożyć odpowiednio uzwojenia . Postępując w ten sposób że mam rdzeń 40 kwadrat i nawijam spawarkę , a na koniec okazuje się że mam 80A i nic więcej , lub mam 200A i nie spawa tylko pryska . Praktycznie mając kilka takich samych rdzeni można robić dobre spawarki , umiejętnie dobierając ułożenie uzwojeń . Największa szansa na sukces jest nawijając uzwojenie pierwotne obok wtórnego .Napięcie 70 V na wtórnym to dużo 60-65 powinno wystarczyć , jeżeli regulacja na odczepach to 55 do 65V powinno być OK .
 • #4
  wIpErEk
  Level 12  
  Rdzeń zostanie taki jaki jest. Na allegro jest coś takiego : http://allegro.pl/item173883211_regulator_spawarki_silnika_prostownik_spawarka.html
  Nie jestem obcykany w takich układach. Sądzisz że ten układ będzie dobry?? Na jakie napięcie zrobić wturne?? Jestem otwarty na wszystkie opinie.. Dzięki. Pozdro

  Dodano po 2 [minuty]:

  Czyli nie na sobie tylko obok siebie ale również na dwóch kolumnach. Odpowiednio czyli jak?? Dzieki pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  gsminfo czyli Ty jesteś za zrobieniem regulacji na odczepach?
 • #5
  pleban111
  Level 12  
  Witam
  Nie chce cie zrazic ale osobiscie bardzo bym sie zastanawial nad oplacalnoscia wykonania spawarki transformatorowej - chyba ze chcesz sie "pobawic". Sadze ze bardziej sie oplaca kupc jakas uzywana profersjonalana spawarke inwentorową. Producentow jest multum - na naszym rynku glownie licza sie Lincoln, Kemppi, Esab Ozas, Bester . Inwentor na kilka plusow w porownaniu do zwyklego transformatora: moze pracowac na mniejszym zabezpieczeniu po stronie pierwotnej, na wyjsciu regulowany plynnie prad staly - umozliwia spawanie elektrodami zasadowymi, zabezpieczenia przeciazeniowe i kilka innych fuknkcji w zaleznosci od modelu.
  Pozdrawiam.
  Jesli zainteresuje cie ten scenariusz - prosze na priv - wowczas "poszerze" temat inwentorow czy doradze co do konkretnego modelu.
  Pozdrawiam
 • #6
  gsminfo
  Level 21  
  Na odczepach jest najpewniejsza , ale trzeba trudny do zdobycia przełącznik lub trzeba samemu dorobić . Na triaku wyjdzie w sumie taniej ( mniej drutu ,brak specjalnego włącznika ,można włożyć w uzwojenie tani czujnik temperatury uzwojenia ),ale jak walnie triak to trzeba mieć na zapas kilka i być przygotowany na szybką wymianę bo spawać trzeba .
 • #7
  wola
  Level 26  
  Witam
  Osobiście uważam ,że na triaku nie bedzie najlepszej regulacji ,bo polega ono na obcinaniu sinusoidy napięcia. A do łuku powinna byc sinusoida ciągła.
  Co innego np spawarka 3~fazowa
  Wydaje się ,ze na bocznik magnetyczny też nie ma miejsca.
  Uzwojenie pierwotne i wtórne nawinięte na sobie nawet dzielone nie spełnią oczekiwań ze względu na problem z regulacją prądu.
  Może rozwiązaniem byłoby nawinięcie uzwojenia pierwotnego na dwuch kolumnach ,a wtórnego na jednej (przykładowo;nawijając na 1 kolumnie na napięcie 230V robisz odczep na 180V.Na kolumnie z wturnym nawijasz na 50V)Przełączanie polega na "ujęciu" z 1 kolumny 50V i dodaniu tych zwoi z kolumny drugiej.
  Napięcie wtórne masz cały czas niezmienne ,a zmienia się sprzężenie magnetyczne (i prąd)
  Wada-więcej drutu na pierwotne
 • #8
  wIpErEk
  Level 12  
  pleban111 koszt tej spawarki w moim przypadku to to około 25kilo blach transformatorowych nabytych na skupie złomu po 1,70zł kilo oraz zakup taśmy do owinięcia drutu nawojowego. To co najdroższe (drut) już mam i to całkiem sporo. Jego posiadanie zawdzięczam mojemu dziadkowi.

  Ja posiadam spawarke wykonanom przez mojego ojca w latach 70. Jest ona zbudowana na rdzeniu o przekroju 70cm2. Pierwotne jest wykonane własnie drutem 8mm2 (którego sporo zostało) a wtórne płaskownikiem miedzianym 60cm2. Regulacja tam następuje za pomocą bocznika magnetycznego (ruchowego rdzenia pomiędzy czterema cewkami zamocowanego na śrubie). Jest to gabarytowo duża spawarka (waga całości około 90kilo) i wyłącznie na 380volt (dzisiajsze 400V). Był nią spawany piec centralnego elektrodą 5mm. Po całym dniu spawania rdzeń był zaledwie ciepły. Największy problem jest gdy trzeba ją wynieść z piwnicy (schody). Spawa dobrze. Na codzień jest ustawiona na elektrode 3mm (60V). Blachy rdzenia są poprzekładane folią z jakiegoś sporego kondensatora. Chciałbym zrobić coś mniejszego , praktyczniejszego.
  Myśałem o kupnie oryginalnej spawarki ale się troche zniechęciłem. Klega kupił einhell 140A. A w środku trafok malutki. Drut na pierwotnym 1.3mm średnicy a na wtórnym aluminiowy fi 3mm. On spawa elektrodą 2mm i po 20min dobrego grzania termik wyłącza urządzenie i stygnie z godzine. Jednym słowem, o kant d..py mi taka spawarka. O inwerterach myślałem ale nawet używane są drogie.

  Na ścisłość ten ruchomy rdzeń wszedłby pomiędzy cewki musiałby mieć z 3,5cm szerokości. Musiałbym dokupić trochę blach (poszukać ich). Doradźcie które rozwiązanie jest najlepsze: bocznik elektroniczny regulator czy odczepy???

  gsminfo jakie wyłącznik?? Kilka śrub do których będę przykręcał końcówki przewodów. Troche niebezpieczne ale przecież spawarki nie obsługuje pięciolatek. W moim przypadku układ elektroniczny byłby troche droższym rozwiązaniem ale jesli miałby dobrze działać...

  wola nie bardzo rozumiem twojom koncepcje. A gdzie przełączanie ze 230 na 400??

  Dzięki wszystkim. Pozdrawiam

  [/youtube]
 • #9
  kierbedz4
  Level 36  
  Zamontowany i dobrze wychłodzony triak BTA41/600 może pracować z ciągłym obciążeniem 20A oraz z dorywczym do 40A a układy regulacji prądu spawania wykonane na nim pracują w wielu typach spawarek bez zastrzeżeń zarówno z napięciem 230V jak też 400V.Zakup takiego przełącznika i zamontowanie na uzwojeniu wtórnym to duży koszt .Wyprowadż odczepy z uzwojenia wtórnego na płytę textolitową o grubośći 10 mm zamontuj w niej śruby mosiężne M 12 podłącz do nich wyprowadzone odczepy i lataj po doczepach przewodem spawalniczym na którym jest zaprasowana i dobrze oblutowana miedziana końcówka kabla o przekroju 35 do 50 mm kw.pP

  Dodano po 47 [minuty]:

  Zamontowany w spawarce transformatorowej elektroniczny regulator prądu spawania posiada płynny rozruch co pozwala na pracę spawarki na instalacji elektrycznej z zabudowanymi bezpiecznikami typu S.Wykonanym sterownikiem steruję łotewską spawarkę mającą regulację prądu w uzwojeniu pierwotnym dla elektrod 2mm oraz 3 mm W Rosji nie ma elektrod 2,5 mm oraz 3,25 mm.Wskutek czego spawanie naszymi elektrodami powodowało brak przetopu W chwili obecnej spawarka pracuje na przełączniku pracy na maxa a prąd spawania dobieram sobie precyzyjnie na sterowniku
 • #10
  wIpErEk
  Level 12  
  Nie mam zdolności do wykonywania płytek drukowanych i do robienia tkich układów. kierbedz4 czy
  ten układ do którego link zamieściłem w poście wyżej nadałby sie?? oczywiście można zastosować coolera
 • Altium Designer Computer Controls
 • #11
  wola
  Level 26  
  wIpErEk wrote:
  Na ścisłość ten ruchomy rdzeń wszedłby pomiędzy cewki musiałby mieć z 3,5cm szerokości. Musiałbym dokupić trochę blach (poszukać ich). Doradźcie które rozwiązanie jest najlepsze: bocznik elektroniczny regulator czy odczepy???

  gsminfo jakie wyłącznik?? Kilka śrub do których będę przykręcał końcówki przewodów. Troche niebezpieczne ale przecież spawarki nie obsługuje pięciolatek. W moim przypadku układ elektroniczny byłby troche droższym rozwiązaniem ale jesli miałby dobrze działać...

  wola nie bardzo rozumiem twojom koncepcje. A gdzie przełączanie ze 230 na 400??

  Dzięki wszystkim. Pozdrawiam

  [/youtube]

  Witam .Wyjaśniłem tylko zasadę przełączania (regulacji pradu) ,bez zmiany przekładni (napięcia wtórnego)
  Do tego celu można użyć 1 przełącznika ŁUK-25 do przełączenia pomiędzy 230 a 400V.Drugi służył do "ujmowania "zwoi na jednej kolumnie i "dodawania "na drugiej
  Niezależnie ,czy jest to 230,czy 400V ilość przełączanych zwoi jest stała
 • #12
  Henry12
  Level 17  
  Jeśli zaczynamy nawijać spawarkę od zera to wg mnie najlepiej zrobić odczepy tym bardziej że rdzeń jest duży i dzieląc uzwojenia na obie kolumny po połowie pownno wystarczyć miejsca ,proponował bym pierwotne na dół z jednego końca odczep 220/380 z drugiego końca cewek odczepy do regulacji prądu spawania .Odczepy na wtórnym zrobić na innej kolumnie niż te od pierwotnego . Wtedy można zastosować przełącznik 220V 0 380V i drugi np 6 zakresowy do regulacji u mnie jest tak w fabrycznej spawarce .Odczepy na wtórnym do śrub mosiężnych a regulacja najprostsza to pdłączenie przewodu do spawania pod odpowiednią śrubę . Koszty przez to znacząco nie wzrosną a zawsze można potem dołożyć regulator elektroniczny .Ilość zwojow wyliczona w podanym linku proponuje z tego skorzystać. Uszanowanie !
 • #13
  kierbedz4
  Level 36  
  Nie wiem.Opisaną i wykonaną płytkę do sterownika kup gotową.Zadzwoń pod ten nr tel 600990508 podaję poczte WWW.BINKOM.pl binkom(malpa)binkom.pl Jeśli nie masz wprawy to kup u niego gotowy sterownik do zabudowy.On prowadzi produkcje sterowników. To jest zakład elektroniczny. Gotowy do zabudowy sterownik kosztuje 80zł.Sama płytka to około 8 zł. Resztę elementów zakupiłem dokonując montażu i uruchomienia.
 • #14
  wIpErEk
  Level 12  
  Na pierwotnym też można dać rząd śrub. Dwie A i B to będzie 230V/400V a reszta to odczepy. Czy te odczepy są odpowiednio rozmieszczone?? Może zmniejszyć napięcie np 60V zamiast 70V. Dla 70V wychodzi ze wzorów przy najmniejszej przekładni na wtórnym koło 90V, a przy największej koło 50V. Jeśli chodzi o sterowniki ten z allegro duzo sie różni od tego z BINKOMa?? Jak mam dać 80zł i lutować to wolę dać 9zł wiecej i mieć jakąś "wątpliwom" gwarancje. Panowie, może ktoś z was wie gdzie można dostać jakąś taśme odpowiednią do owijania drutu na uzwojenia, ponieważ niewiele mi tego zostało. Może jakieś ztare magazyny lub coś w tym stylu. Dzięki .. pozdrawiam
 • #15
  kierbedz4
  Level 36  
  Sterownik BINKOMA w cenie 80zł jest kompletnym sterownikiem przeznaczonym do bezpośredniej zabudowy na spawarce. Sterownik rozróżnia napięcie pracy 230V lub 400V i automatycznie przystosowywuje się do zadanego napięcia pracy spawarki. Ja wykonałem już 2 komplety sterowników i pracują poprawnie po zamontowaniu.Sterowniki wykonałem jako oddzielne bloki gdyż mają one szerokie zastosowanie i stosuję je również do sterowania uzwojeń pierwotnych transformatorów w prostownikach celem regulacji prądu ładowania akumulatorów. Ponizej zamieszczam fotografie wykonanego sterownika.

  :arrow: 4 posty kolejno... 3 skasowałem .
  Załącz fotki do jednego postu - przycisk: zmień
  j.

  :sm31:
 • #16
  wIpErEk
  Level 12  
  Podłączałeś pod ten sterownik spawarke, (nawet jaką "marketówke")?? Spełniało swoje zadanie dobrze?? Ten sterownik który wykonałeś jaki ma prąd max??[/youtube]
 • #17
  kierbedz4
  Level 36  
  Prąd w uzwojeniu pierwotnym ciągły 20A a dorywczo 40A .Dla spawarki 230V prąd podczas obciążenia w trakcie spawania wynosi 16=20A max to znaczy sterownik pracuje na pół gwizdka.Podczas spawania z napięciem 400V prąd jest w zasadzie na tym samym poziomie 16 =25A w zależności jakimi elektrodami spawasz 3,5 czy 4,0.Regulator pracuje bez problemowo ze spawarką z napięciem 230V produkcji łotewskiej jak również w zakładzie w którym pracuję przeprowadziłem próby ze spawarką typu Bester. próby wypadły pomyślnie. Koszt wykonania jaki poniosłem to radiator posiadałem płytka drukowana ok 7 zł+ przesyłka ,triak 8,50zł , scalak U 208b 5,80zł , rezystory ok 3,0zł ,kondesatory ok 4,0zł i potencjometr ok 4,0zł.Płytka jest opisana, a do każdej płytki dołączona jest dokumentacja

  Dodano po 18 [minuty]:

  Oczywiście rdzeń regulacji prądu spawania w spawarce Bester przy współpracy ze sterownikiem jest wykręcony na maxa ku górze.Sterownik

  Dodano po 26 [minuty]:

  Moduł nr aukcji o który pytasz 173883211 wprowadzony na Allegro jest właśnie wyprodukowany przez zakład elektroniczny BINKOM
 • #18
  wIpErEk
  Level 12  
  No to mnie troche upewniłeś w pomyśle. Ale bez problemowo bęzie jak będe na tym samym układzie często zmieniał napięcie z 230 na 400V. A jeśli bym kiedyś chciał wyprostować prąd na wtórnym? Sterownik
  będzie też sie nadawał.
 • #19
  kierbedz4
  Level 36  
  Nie ma problemu na jednej ze spawarek mam zabudowany mostek diodowy na diodach 200A zamontowanych na dużych radiatorach.Na mostku mogę osiągnąć prąd spawania 350A.Spawarką mogę spawać i ciąć bez problemu,Całość jest obudowana a wychłodzenie zapewnia zabudowany wentylator. Postawiłeś pytanie. Odpowiadam nie ma związku między uzwojeniem pierwotnym a wtórnym to są 2 oddzielne obwody.
 • #20
  wIpErEk
  Level 12  
  A teraz pytanko z trochę innej beczki. W postach wcześniej opisałem sporom spawarke którą posiadam. Stałem się szczęśliwym posiadaczem 4 diód prostowniczych 250A i 800V. Diody zamontowane mają być na dwóch radiatorach (które musze jeszcze nabyć) Na początku chciałem je zostawić do tej spawarki którą wykonuje, ale przecież z tych diód w mostku można wydolić 500A. Są to diody Unitry. Zamierzam je załorzyć do spawarki którą mam. Jest mały problem, na biegu jałowym na wtórnym spawarki mam 58V,
  podczas spawania napięcie wynosi około 27V. Gdy założe diody napięcie pewnie jeszcze spadnie i troche ciężko będzie zajarzyć łuk. Gdzieś na elektrodzie czytałem że można załozyć kondensator który to napięcie podwyższy. Jaką pojemność powinien mieć i czy to dobre rozwiązanie. napięcie rozumiem że na jakieś 100V
 • #21
  gsminfo
  Level 21  
  Generalnie nie powinno być spadku napięcia , na jednej diodzie jest spadek 0,7V . W sumie jest to do pominięcia . Ale praktycznie mierząc napięcie za prostownikiem jest ono mniejsze , a nie powinno .Kondensator podbije napięcie , ale kondensator musi być na bardzo duży prąd.
 • #22
  wIpErEk
  Level 12  
  Podączyłem diody na prowizorycznych radiatorach pod spaware i jest lepiej. Podczas spawania nie ma żadnych odprysków. I o dziwo nie ma spadku napięcie lecz wzrost. Z 58V zrobiło sie 71V. Gdy podłączyłem konda 16µF 500V i żarówke 15W 230V na biegu jałowym mam 85V. Po dołorzeniu kondensatora poprawiło się zajarzenie łuku. Elektroda sie nie klei materiału. Drut żarówki zaledwie się robi czerwony. Myślę nad zamontowaniem jakiegoś układy który na czas spawnia będzie podnosił napięcie a po spawaniu obniżał do bezpiecznych 24V. Taki układ będzie skomplikowany??
 • #23
  tronics
  Level 38  
  No nie dziwne, że ci napięcie wzrosło jak mierzyłeś wcześniej AC i miałeś 58V skutecznej, a po prostowaniu ma się jakiś (w idealnych warunkach) √2 większe napięcie. Ja się zastanawiam czy układ regulatora napięcia zbudowanego na tyrystorach SCR po stronie pierwotnej dałby rade jako regulator prądu spawania, bo w zasadzie indukcyjności uzwojeń mogłyby wymusić przepływ prądu nawet jak tyrystor powinien się już wyłączyć.
 • #24
  wIpErEk
  Level 12  
  Ponoć sprawdza się dobrze w praktyce układ w linku powyżej
 • #25
  wIpErEk
  Level 12  
  Jak zrobić spawarkę elektrodową?...


  Jak zrobić spawarkę elektrodową?...


  Jak zrobić spawarkę elektrodową?...

  Witam. Zrobiłem spawarke na rdzeniu jak w pierwszym poście. Tylko uzwojenie wtórne ma 24mm2. Wszystko jest OK, nic sie nie grzeje. Spawa dobrze tylko jest troche słaba. Elektrodom 3,25 spawa sie dość ciężko, mało sie wtapia. Myślałem że będzie mocniejsza. I tu dochodze do sedna sprawy. Czy może da się powiększyć prąd spawania poprzez zniwelowanie tych przerw w rdzeniu. Występują one po obu stronach rdzenia i mają około 3-4mm. Przy układaniu blach wyszedł szerszy niż zamierzałem. Zdjęcia są troche słabej jakości ale widać na nich to co trzeba. Pozdrawiam wszystkich
 • #26
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Niestaranne ułożenie blach/widoczne przerwy/oczywiście że mają wpływ na parametry spawarki.Również co do samych blach nie możesz być w 100%pewien, skoro były na złomie.Sprawdż czy blachy się łamią- powinny Nie wiem jak sprawdzałeś,ale podczas spawania spawarka nie powinna leżeć na stole metalowym./będzie sporo słabsza/Nie wiem również jaką masz reg./chyba na odczepach/ale ktoś wcześniej wspomniał o reg. polegającej na nawinięciu pierwotnego na 1i2 kolumnie a wtórne tylko na 2kolumnie-skuś się raczej na taką reg.-napięcie na wtórnym nie zmienia się
 • #27
  wIpErEk
  Level 12  
  Chodzi mi właśnie o dokładniejsze ułożenie blach, czy to powiększy choć troche amperaż. Blachy są dosyć dobre, kruche, szczelają przy zginaniu. Spawarka nie leży na żadnych metalowych płytach. Tak na odczepach ale nawijanie pierwotnego na obu kolumnach już nie wchodzi w gre
 • #28
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Quote:
  Odczepy chcę wykonać po następujących liczbach zwoi:
  1 .181+ 2. 226 3. 236 4. 246 5. 266 6. 286 zw
  W pierwszym poście pisałeś że 230V i 400V Rozumię że masz 6 odczepów a ostatni 6 to286zwoi-czyli spawarka na 230V?Na którym odczepie spawałeś?Czy uzwojenia są po 2 na kolumnie?/pierwotne i wtórne/Lepsze dopasowanie blach powinno zwiększyć prąd...
 • #29
  MONTR
  Level 13  
  Witam wszystkich.Jestem zawodowym spawaczem i myśle że moge coś wnieść do tematu.Zacznijmy od tego że spawarka transformatorowa to obecnie przeżytek po pierwsze mała sprawność rzędu bodaj 60 procent no i waga. obecnie są produkowane piękne spawarki 1 fazowe ktorymi można spawać elektrodami 3,25 i to zasadowymi np model kempy http://www.eoferty.com.pl/id24271_spawarka_kemppi_minarc_150_nowa_gwarancja.html
  kiedyś sam się bawiłem w robienie spawarki ale to było jakieś 10 lat temu. a poza tym spawarke robioną można kupić z ogłoszenia za jakieś 200-300zl
 • #30
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Kol.MONTR-spawarka inwertorowa to rarytas...ale chyba zauważyłeś cenę...