Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawijamy spawarkę 230/400V

robokop 28 Mar 2008 13:26 12021 21
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam . Ostatnio przytargałem do obejścia rdzenie jak na foto. Przekrój kolumny takiego rdzenia to ok 12x5,5 cm, czyli jak na niewielką spawarkę to wręcz znakomicie. W celu powiększenia okna rdzenia ( dla 4 cewek) mam zamiar wykorzystać część blach z dwu takich rdzeni. Regulacja najbardziej by mi odpowiadała płynna, czyli aby uniknąć elektroniki ( może w przyszłości...) zamierzam zastosować zworę. Jakieś propozycje co do ilości zwojów poszczególnych uzwojeń ?

Nawijamy spawarkę 230/400V Nawijamy spawarkę 230/400V Nawijamy spawarkę 230/400V
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Weż współczynnik 45 : przez przekrój rdzenia/ u ciebie wychodzi dość duży...wg. mnie może być mniejszy...ale jeśli potrzebujesz tak dużych prądów.../ = V/zwój i pomnóż przez napięcie np. 230V czyli np.:45:66=0.68x230V= ok 156 zwoi podzielić na dwie cewki=78 zwoi na cewkę pierwotnego.Dla wtórnego ten sam przelicznik: 0.68 x np.65V
    robokop
    Hmmm, tak samo myślałem, zastanawia mnie tylko czy ten transformator zbyt sztywny nie wyjdzie, czy nie lepiej dołożyć troszkę na obu uzwojeniach w granicach 10% ?
    Akrzy74
    To czy możesz dołożyć zależy od właściwości samych blach/zawartość krzemu i ...rdzy :D/oraz od wielkości samego okna.Wyciągnij jedną i zegnij czy się łamie po przegięciu 90 stopni,czy trzeba ją przeginać kilka razy...Gdybyś robił na odczepach mógłbyś się martwić o sztywność ale przecież będzie bocznik magnetyczny ,wiec on zadba o miękkość układu..
    robokop
    Zgromadziłem materiały nawojowe - płaskownik miedziany 4x8 mm, drut średnicy ok 3mm (~7mm2). Zastanawiam się czy to nie za małe średnice,zakładając gęstośc prądu na 5A/1mm2 przy polu przekroju rdzenia 66cm2. Co myślicie?
    Druga rzecz, jak zmieni się charakterystyka transformatora przy równoległym połączeniu uzwojeń wtórnych, czy to bezpośrednio, czy prostownikiem dwupołówkowym?
    Akrzy74
    Co do gęstości prądu- przyjmuje się tak:
    3A/mm² dla DNE Cu (nawojowy)
    4A/mm² dla DNBB Cu (2xbawełna)
    5A/mm² dla izolacji szklanej Cu

Jeśli chodzi o przekroje, to zależy w jakim cyklu ona będzie pracowała, jednak duża część spawarek wykonanych przezemnie nawijana była właśnie takimi płaskownikami (drutami), lub pierwotne płaskownik 6mm w szkle, oraz płaskownik 30mm² również w izolacji szklanej (przekrój rdzenia 60-65). Pracują już kilkanaście lat... :D O ile przy zasilaniu 230V potrzebny jest większy przekrój (pierwotnego), o tyle przy 400V będziesz miał zapas.
    Wtórne- moim zdaniem do użytku domowego wystarczy.

Quote:
    Druga rzecz, jak zmieni się charakterystyka transformatora przy równoległym połączeniu uzwojeń wtórnych, czy to bezpośrednio, czy prostownikiem dwupołówkowym?

Ale chcesz to nawijać dwoma płaskownikami 32mm² jednocześnie? Ten płaskownik bardzo ciężko się nawija...

Ps. A ile chcesz "wyciągnąć" z tej spawarki (trafo) i w jakim cyklu?
    robokop
    Już nawinięte, uzwojenia będą połączone szeregowo - zastanawiałem się nad równoległym połączeniem cewek uzw. wtórnego, ale okazało się że mam zbyt mało płaskownika. Nawija się go dobrze, kwestia siły w rękach przy układaniu na warstwach. A ile chcę wyciągną? Jak najwięcej, okaże się w przysłowiowym praniu po złożeniu wszystkiego do kupy. Cykl pracy trudny do przewidzenia i określenia, podejrzewam że przy tych przekrojach śmiało można przyjąć jakieś 140A pracy ciągłej, ewentualnie dodatkowy wentylator w obudowie. Ze względu na okres żniwny składanie troszkę mi się przeciąga, ale wrzucę fotki cewek i złożonego transformatora.

:Edit:
    Tak to wygląda. Niestety wyszła drobna "lipa" - okno jest zbyt szerokie, z jednej strony wpływa to nawet korzystnie na właściwości transformatora (większa reaktancja rozproszenia), z drugiej jednak strony komplikuje mechanicznie samą konstrukcją mechaniczną bocznika magnetycznego który miał być tu zaimplementowany. Z tego względu, z racji posiadania przeze mnie sporej ilości diod i tyrystorów - Nawijamy spawarkę 230/400V
    oraz radiatorów - Nawijamy spawarkę 230/400V
    Zrobię chyba wersję z elektroniczną regulacją prądu, tak że przede mną jeszcze nawijanie dławika. W chwili obecnej zmierzone napięcie wtórne (przy zasilaniu 230V) ok 64V, przy 400V nie mierzone, prąd ani max ani jałowy również nie zmierzony - brak na stanie stosownego sprzętu pomiarowego. W każdym razie z elektrodą 3,2 mm ładnie zapala łuk i wtapia w kilkucentymetrowej grubości żelastwo, niestety po chwili zabezpieczenie domowe S191 C20 mówi dość.
    Wirnick
    Level 29  
    Czy śruby skręcające pakiet są izolowane od ceowników ?
    robokop
    Są - tekstolitowe podkładki sprawiają że ceowniki ze śrubami nie tworzą zwartego zwoju, aczkolwiek można indukowane w takim zwoju prądy traktować marginalnie ze względu na fakt iż zwój ten obejmuje obydwa ramiona rdzenia. W czasach szkolnych robiliśmy próby z pomiarem takiego prądu, w przypadku gdy ceowniki dotykają rdzenia i rdzeń jest z nieizolowanych blach, prądy były nie zmierzalne. Prąd jałowy transformatora również nie wykazywał zmian.
    Stary1952
    Level 32  
    robokop wrote:
    Są - tekstolitowe podkładki sprawiają że ceowniki ze śrubami nie tworzą zwartego zwoju, aczkolwiek można indukowane w takim zwoju prądy traktować marginalnie ze względu na fakt iż zwój ten obejmuje obydwa ramiona rdzenia.

Witam .
    Zrobiłem już sporo spawarek transformatorowych i nigdy nie stosowałem izolacji . Wcześniej oczywiście zrobiłem stosowne pomiary które wykazały , że stosowanie izolacji praktycznie nic nie daje , szkoda czasu i materiału .
    Piszesz , że chcesz dać sterownik elektroniczny - nauczony smutnym doświadczeniem radzę Ci zrobić sterowanie po stronie wtórnej transformatora . Do tego stosowny dławik i masz spawarkę a właściwie prostownik spawalniczy na długie lata . :D
    Pozdrawiam .
    tob53
    Level 21  
    Witam
    Wg mnie Twój trafo aż się prosi o regulację prądu przez zmianę odległości cewek. Niewielkie przeróbki i zamiast bocznika lub tyrystorów, śruba która będzie przemieszczać cewki jednego z uzwojeń. Kiedyś robiło się tą metodą sporo spawarek. Ze zdjęć wynika, iż cewki na słupach maja trochę luzu i miejsca.
    Pozdrawiam
    robokop
    Za krótki rdzeń, zauważ że cewki są w tej chwili rozsunięte, a prąd i tam mam wystarczający do spawania elektrodą 4mm. Prostownik półsterowany + dławik i będzie dobrze.
    Stary1952
    Level 32  
    tob53 wrote:
    Witam
    Wg mnie Twój trafo aż się prosi o regulację prądu przez zmianę odległości cewek. Niewielkie przeróbki i zamiast bocznika lub tyrystorów, śruba która będzie przemieszczać cewki jednego z uzwojeń. Kiedyś robiło się tą metodą sporo spawarek.

Odradzam z dwóch powodów :
    - wykonanie układu mechanicznego jest dosyć kłopotliwe , wymaga solidnych sztywnych konstrukcji , trudno jest się pozbyć drgań ( brzęczenia ) podczas spawania .
    - dalej to jest spawarka a nie prostownik spawalniczy , ten kto spawa to doskonale wie jaka jest pomiędzy nimi różnica :?:
    Pozdrawiam .
    Stary1952
    Level 32  
    robokop wrote:
    A uświadom mnie gdzie tu róznica?

Spróbuj pospawać elektrodą zasadową . ?
    Prostownikiem łatwiej kładzie się spoinę nie ma przejścia przez " 0 "
    Akrzy74
    Stary1952- Istnieją oryginalne spawarki które spawają wspomnianymi elektrodami bez problemu...
    lechoo
    Level 39  
    Stary1952 wrote:
    - dalej to jest spawarka a nie prostownik spawalniczy , ten kto spawa to doskonale wie jaka jest pomiędzy nimi różnica

Żeby nie było wątpliwości - spawarki elektrodowe dzielimy na:
    - transformatory spawalnicze (proste jak konstrukcja cepa)
    - przetwornice spawalnicze (wyszły już niemal z użycia)
    - prostowniki spawalnicze (najczęściej 3-fazowe, tyrystorowe)
    - inwertery (najlżejsze i najbardziej zaawansowane technicznie)
    Zwykły transformator - no cóż każdy wie jaki jest - ze względu na prąd przemienny nadaje się tylko do spawania elektrodami rutylowymi...
    Stary1952
    Level 32  
    robokop wrote:

:Edit:
    [url=https://obrazki.elektroda.pl/46_1250264975.jpg]Nawijamy spawarkę 230/400V[/url

Widać , że jest wystarczająco dużo miejsca pomiędzy cewkami aby można tam zabudować bocznik magnetyczny tylko tak jak pisałem wcześniej po co . Dysponujesz odpowiednimi elementami , więc będzie prościej i lepiej zrobić tak jak pisałeś wcześniej prostownik półsterowany + dławik .
    Akrzy74
    lechoo- Najbardziej podobają mi się :
    - transformatory spawalnicze (proste jak konstrukcja cepa)
    -Zwykły transformator - no cóż każdy wie jaki jest

:D:D
    Stary1952
    Level 32  
    Akrzy74 wrote:
    Stary1952- Istnieją oryginalne spawarki które spawają wspomnianymi elektrodami bez problemu...

Nie twierdzę , że nie ma takowych . Żeby była jasność to ja nie jestem spawaczem i na dobrą sprawę umiem posmarkać a nie pospawać . Polegam tylko na opinii prawdziwych spawaczy którzy się moimi urządzeniami posługują . :?:
    Pozdrawiam .
    robokop
    Po dłuższym czasie:
    Transformator i prostownik już w obudowie
    Płytka elektroniki - bez transformatorków impulsowych i układu stabilizacji prądu:
    Transformatorki impulsowe - podwójne dławiki sieciowe wyciągnięte ze starych monitorów:
    Nawijamy spawarkę 230/400V Nawijamy spawarkę 230/400V
    Stary1952 wrote:

Nie twierdzę , że nie ma takowych . Żeby była jasność to ja nie jestem spawaczem i na dobrą sprawę umiem posmarkać a nie pospawać . Polegam tylko na opinii prawdziwych spawaczy którzy się moimi urządzeniami posługują . :?:
    Pozdrawiam .

Wiesz, był tu kiedyś ktoś, kto twierdził że do SPB315 dorobił podajnik i wyszedł mu z tego rewelacyjny migomat - co łatwo obalić organoleptycznie.
    EOT. Potrzebuję do schematu Nawijamy spawarkę 230/400V
    Układ stabilizacji prądu, wpinany w okolice U5 - ma ktoś coś gotowego, najlepiej z fabrycznym bocznikiem 600mV ?