Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydłużenie anteny radiowej UKF

Karol Gajewski 14 Maj 2003 14:00 3836 23
  • #1 14 Maj 2003 14:00
    Karol Gajewski
    Poziom 12  

Poszukuję materiałów do obliczenia parametrów cewki wydłużającej antenę samochodową UKF do długości 1/2 długości fali. Za po,oc bardzo dziękuję.

0 23
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 08 Cze 2003 15:35
    Karol Gajewski
    Poziom 12  

Dzięki za pomoc.

Karol

0
  • #4 13 Cze 2003 22:34
    Kizio
    Poziom 11  

szkoda że w/w strona niejest po polsku tylko ... ...po rusku

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #5 14 Cze 2003 11:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 15 Cze 2003 17:15
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Antene nalezy stroic np za pomoca GDO i dorze jest pomierzyc rezystancje anteny. Robi sie to za pomoca mostka.

A czy posiadasz może jakieś projekty układów do pomiaru impedancji, lub mostak szumowego ale dla UKF - 145MHz? Mam schematy dla KFu, ale z UKFem ciężko...

Mam jakiś schemat analizatora antenowego W2AEF, który pracuje od KFu do UKFu (z Antenna Book), ale w sumie już nie pamietam co tam było - dawno to przeglądałem... :) Zdaje się dało się tym zmierzyć impedancję i określić reaktancję anteny...

Przy okazji: słyszałem (od dosyć doświadczonej osoby), że zestrojenie anteny UKF za pomocą GDO jest trudne, o ile wręcz niewykonalne - dużo dip-ów, mała dokładność GDO.

0
  • #7 16 Cze 2003 14:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 17 Cze 2003 22:16
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Opis mostka do pomiaru rezystancji jest zamieszczony w jakiejs ksiazce o antenach.

A może pamiętasz tytuł? Może chodzi o 'Poradnik antenowy SP2MBE'? W sumie to ostatnimi czasy nie wyszła chyba żadna dobra książka o antenach (jak np. 'Anteny KF i UKF' Bieńkowskiego i jeszcze kogoś')...

janchar napisał:
    Co do pomiaru rezonansu, to znajomy robil to w ten sposob, ze w odleglosci kilku metrow umiescil sonde w.cz. z przylaczonym obwodem rezonansowym. Antena byla typu GP. Nastepnie przycinal ja po kilka mm i sprawdzal stan wychylenia wskaznika sondy. Troche z tym zabawy, ale daje sie zrobic.

Najistotniejsza sprawa to taka, że w takim przypadku nie mierzymy rezonansu tylko moc wypromieniowaną przez antenę, więc raczej maksimum z anteny tą metodą możemy nie uzyskać. Też kiedyś tak próbowałem, ale stwierdziłem, że to bez sensu. Wszystko musi być bardzo stabilne, bo zmiana np. "anteny" sondy o 1cm może zmienić wskazanie. Strojenie w ten sposób anten kolinearnych (a o pomiar takich anten mnie interesuje) jest dosyć ciężkie... ;)

janchar napisał:
    Rezystancje anteny przeprowadza sie tylko dla anten, ktore sa w rezonansie. Inaczej wynik jest bez sensu.

Pomiar rezystancji tak, ale np. reaktancję mierzymy po to, by antenę do rezonansu doprowadzić. :)

0
  • #9 18 Cze 2003 15:14
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 19 Cze 2003 20:39
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Ja obecnie mierzysz anteny. W koncu wydaje mi sie , ze chodzi o to, by jak najwiecej z siebie wypromieniowala. Jesli nie poprzez pomiar naterzenia pola elektro-magnetycznego to jaka jest inna metoda.

Ok, chodzi o to, by wypromieniowała najwięcej, tylko skąd wiesz, że przy danej konfiguracji uzyskujesz maksimum? Np. na reflektometrze zobaczysz - jest minimum, ale w tym minimum SWR=2, a przy innym ustawieniu trapów, odczepów, długości promiennika, itp. uzyskujesz SWR=1.5, więc jest lepiej. Przy pomiarze mocy wypromieniowanej mógłbyś uznać, że w tym pierwszym przypadku (SWR=2) uzyskałeś najlepszy wynik, a tu jednak nie. Nie mówię już tu o innych przyrządach, dzięki którym możesz kombinować by uzyskać maksymalną dobroć...
    Inna sprawa, gdy stroimy prostą L/4, a inna gdy to jest jakaś wielopasmowa, z trapami, lub coś w tym stylu. Lub nawet gdy antenę trzeba często ściągać z masztu, albo nawet gdy wiatr wieje i huśta anteną - wtedy pomiar energi wypromieniowanej raczej odpada.
    Takie jest moje zdanie.
    Obecnie anteny mierzyłem tylko reflektometrem, ale trwają pracę nad dip-metrem (zobaczymy jak będzie to działało na UKFie) i jakimś mostkiem do pomiaru impedancji anten...

0
  • #11 20 Cze 2003 15:16
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 20 Cze 2003 18:41
    bobeer
    Poziom 28  

dobrze gadacie :)
    Mam nadzieje ze Janchar nie swiecil w nocy po tych experymentach :)

dopasowanie anteny nie jest wcale taka prosta sprwaa co by sie sprowadzala tylko do uzyskania swr=1.0
    bo swr 1.0 mozna uzyskac podlaczajac pod zaciski przy antenie rezystor 50ohm (i to jak kabel jest dopasowany) (najlepiej odlaczyc w tedy antene, zeby nie psula swra :))
    ale przeciez my chcemy zamienic energie na fale elektromagnetyczna, a nie na cieplo
    1. antena ma pracowac w rezonansie (reaktancje ind. i poj=0) (teoretycznie w prakt6yce zawsze sie rozjedzie nieco)
    2. impedancja falowa anteny ma miec 50ohm (dla zasilania i nadajnika 50)
    3. (o czym sie malo mowi) straty maja byc jaknajmniejsze
    teraz mozna by pisac duzo co tez powoduje te straty
    np. zaluzmy ze mamy slaby styk w ktoryms miejscu instalacji, i powoduje on wtracenie rezystancji o wartosci 10ohm -reszta jest hyba oczywista
    2przyklad. kabel zasilajacy ma 1km . hyba jeszcvze jasniej widac w czym rzecz

jesli chodzi o straty w samych antenach, to niepamietam teraz ze szczegolami oco chodzilo, ale chyba wazna sprawa bylo uziemienie (dla pradow wcz pewnych typow anten), odpowiednie przeciwwagi dla anten 5/8
    sasiedztwo innych metalowych konstrukcji w poblizu anteny, ktore zabuzaja kierunkowosc promieniowania pochlaniajac przy tym czesc energi

oczywiscie to co napisalem, to bardzo ogledne ujecie tematu

0
  • #13 20 Cze 2003 19:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Cze 2003 18:10
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Troche sie pogubilem w twojej wypowiedzi, wiec po krotce: SWR=2 jest parametrem gorszym niz SWR=1,5.

Jest to parametr określający dopasowanie źródła do odbiornika, no i SWR=1,5 jest lepszy od SWR=2. Przyznaję jednak, że antena z SWR=1,5 nie musi wcale lepiej pracować od anteny z SWR=2. Jeśli chodzi tylko o dopasowanie to na pewno ta sama antena z SWR=1,5 wypromieniuje więcej energii niż z SWR=2 (bo jej po prostu więcej dostarczymy:).

janchar napisał:
    Poniewaz antena jest ukladem rezonansowym, wiec mamy w efekcie wynik dopasowania do okreslonej czestotliwosci. Moim skromnym zdaniem nie wiele ma to wspolnego z efektem wypromieniowania energii.

Nie bardzo rozumiem, chcesz powiedzieć, że dopasowanie ma niewiele wspólnego z wypromieniowaną energią? Tylko nie porównujmy tu rezystora do anteny.

janchar napisał:
    Kiedys robilem takie eksperymenty-zabawy, wstawialem 2 dipole i oczywiscie wskaznik SWR wskazywal powyzej 3, wiec reka macalem w rozne miejsca, aby wskaznik zjechal. Po kilku probach doszedl do 1,5. Jednak czulem wyrazne cieplo na dloni. Wnioskowac mozna z tego, ze zblizylem sie do prawidlowego wskazania, jednak energia zamieniana byla na cieplo, a powinna sobie popleciec w eter.

Macając ręką zwiększyłeś wartość reaktancji L lub C anteny tak, że powstało lepsze dopasowanie i tym samym większa ilość energi została wypromieniowana z anteny. A ciepło, no cóż, ręka jak wszystko wnosi tłumiene i część energi zamieni się na ciepło. Tak samo gdy nadajesz podgrzewasz jakiś domek, oddalony x metrów od Ciebie. Fakt, że sparwność anteny jest wówczas mała i można uzyskać większą.

Ale wiem o co Ci chodzi i przyznaję, że masz rację. :) Nie można anteny stroić _tylko_ poprzez pomiar SWR. Nie pisałem, że pomiar anteny poprzez pomiar natężenia pola jest zły! Jest on bardzo dobry (o ile nie najlepszy), tylko w praktyce nie da rady zestroić w ten sposób wielu anten (chodzi o te skomplikowane). Pomiar SWR przy antenach jest niewystarczający. Należało by mierzyć sprawność anteny, a można to zrobić np. Dip-metrem, określając dobroć obwodu rezonansowego jakim jest antena, przy pełnym dopasowaniu do lini zasilającej. Strojenie anteny tylko przez pomiar natężenia pola jest chyba baaardzo ciężki...

0
  • #15 21 Cze 2003 18:11
    Dykus
    Poziom 26  

bobeer napisał:
    dopasowanie anteny nie jest wcale taka prosta sprwaa co by sie sprowadzala tylko do uzyskania swr=1.0

A do czego jeszcze się sprowadza? Prosty wzór: SWR=Z/Zo (lub SWR=Zo/Z), więc jeśli SWR=1 to Z=Zo (gdzie Zo to impedancja widziana na końcu linii). Zakładamy, że istnieje pełne dopasowanie między nadajnikiem a linią i że wyjście nadajnika jest czysto rezystancyjne, tzn. składowa X=0, więc SWR=1 gdy składowe reaktancyjne anteny też są równe 0 (antena w rezonansie).

bobeer napisał:
    bo swr 1.0 mozna uzyskac podlaczajac pod zaciski przy antenie rezystor 50ohm (i to jak kabel jest dopasowany)

Ha! Nawet są anteny szerokopasmowe, gdzie kwestię dopasowania rozwiązuje się w bardzo podobny sposób...

bobeer napisał:
    1. antena ma pracowac w rezonansie (reaktancje ind. i poj=0) (teoretycznie w prakt6yce zawsze sie rozjedzie nieco)

Wydaje mi się, że reaktancje ind. i poj. muszą być równe, czyli nie koniecznie równe zero. Gdyby musiały być równe zeru, to pozostało by nam wpinanie na końcu lini (zamiast anten) tylko rezystorów. :)

bobeer napisał:
    2. impedancja falowa anteny ma miec 50ohm (dla zasilania i nadajnika 50)

Czyli SWR=1.

bobeer napisał:
    3. (o czym sie malo mowi) straty maja byc jaknajmniejsze
    np. zaluzmy ze mamy slaby styk w ktoryms miejscu instalacji, i powoduje on wtracenie rezystancji o wartosci 10ohm -reszta jest hyba oczywista

Z reguły anteny nie stroimy kręcąć śrubkami łączącymi poszczególne elementy tak, by impedancja anteny była = 50 Ohm. :) Antenę stroimy przy danej konstrukcji mechancznej i zastosowanych patentach - możliwie najpewniejszych, itd.

bobeer napisał:
    2przyklad. kabel zasilajacy ma 1km .

A co to ma do anteny? Mówimy o strojeniu anteny, a nie o całej instalacji antenowej. Transformację impedancji kablem również odstawiamy na bok.

bobeer napisał:
    jesli chodzi o straty w samych antenach, to niepamietam teraz ze szczegolami oco chodzilo, ale chyba wazna sprawa bylo uziemienie (dla pradow wcz pewnych typow anten), odpowiednie przeciwwagi dla anten 5/8

W ten sposób zwiększamy sprawność anteny, czy dobroć obwodu jakim jest. Tego nie wykaże reflektometr. Tzn. wykaże, tylko ze względu na parametry tego możemy nie zauważyć.

bobeer napisał:
    oczywiscie to co napisalem, to bardzo ogledne ujecie tematu

Dodam tylko, że antenę też możemy zestroić wobuloskopem. :)

0
  • #16 28 Cze 2003 07:07
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 17 Lip 2003 15:23
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Dykus napisał:
    Strojenie anteny tylko przez pomiar natężenia pola jest chyba baaardzo ciężki...

Nie tak bardzo. Znajmomy ta metoda robi b.dobre efekty. Kiedys probowal podpinac SWR i inne ustrojstwa. Jednak zawsze to cieniutko wychodzilo.

A jakie anteny w ten sposob stroil? Jakies proste GP L/4? Na jakie czestotliwosci? Stroil w ten sposob anteny kolinearne, z trapami? I na czym polegalo to strojenie, czy tylko na przycinaniu lub wydluzaniu promiennika, czy zmiane polozenia odczepu przy cewce dopasowujacej?

Sadze, ze proste anteny mozna zestroic przez pomiar natezenia pola, ale te bardziej skomplikowane o wiele latwiej zestroic innymi przyrzadami niz miernik natezenia pola, o ile nie bedzie to praktycznie jedyny mozliwy sposob (tzn. uzycie innych przyrzadow)...

0
  • #18 18 Lip 2003 11:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 21 Lip 2003 19:53
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    To co stroil to antena typu GP.

To znaczy? GP to moze byc kawalek (49cm) drutu podpiety pod goraca zyle kabla koncentrycznego, antena kolinearna o dlugosci 5m, jak i antena wielopasmowa... Domyslam sie, ze chodzi o prosta 5/8L.

janchar napisał:
    Inny znajomy stroil SWRem ale efekt byl cieniutki.

A jak dokonano porownania, jakiej anteny? Podpieto pod odbiornik w dokladnie tym samym miejscu obie anteny (jedna zastapila druga), czy porownano sygnal odbierany przez obu Kolegow ktorzy wykonali te anteny mieszkajacych od siebie odleglosci nawet 10m? No i przede wszystkim - co to znaczy "efekt byl cieniutki"?
    Nie mowie, ze przez pomiar WFSa mozemy zestroic porzadnie antene i wszystko z niej "wycisnac"...

Zeby o znak nie pytac, to napisz z jakiego okregu byl ten Kolega (poczatek jego znaku wywolawczego (3 litery) jesli jestes niewtajemniczony), ok?

0
  • #20 22 Lip 2003 16:11
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 24 Lip 2003 07:02
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Porownanie takie. Ten drugi robil antene, ale go nikt, albo malo kto slyszal. Poprosil tego pierwszego o porade i dopiero wtedy zaczelo dmuchac w eter.

Eee... czyli zadne porownanie...

janchar napisał:
    Ja i ten pierwszy kol. nie mamy znaku, wiec cala nasza zabawa zamyka sie do sluchania.

I nie ciagnie Was do wyrobienia sobie znakow? Moznaby przeciez zdac na kategorie 'D', czy 'B'? Nie macie czasami checi ponadawac na UKFie? Chyba, ze dzialacie na CB i to Was zadowala...?

0
  • #22 24 Lip 2003 14:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 28 Lip 2003 06:01
    Dykus
    Poziom 26  

janchar napisał:
    Co do nadawania na UKF-ie to przydalo by sie miec jakis znak. Caly problem w tym, ze nie bardzo jest czas to wyrobic.

Jesli sie rzeczywiscie chce, to czas sie znajdzie. Wystarczy czasami (wieczorami) troche poczytac, przejsc sie do jakiegos klubu, posluchac (duzo sluchac, raczej na KFie niz na UKFie), przeprowadzic kilka lacznosci, co by odopwiednio operatorke podszkolic...

janchar napisał:
    Ze slyszenia wiem, ze trzeba by pochodzic na kurs.

Znaczaco ulatwia zaliczenie egzaminu, bo prowadzone sa w odpowiednim stylu wyklady z materialu ktory trzeba opanowac (a sluchajc czesto latwiej sie zapamietuje niz czytajac), sporo lacznosci trzeba zrobic. Po takim kursie zwykle ludzie staja sie czynnymi krotkofalowcami (bo maja praktyke i przy okazji wieksze znajomosci). Ale mozna i bez kursu (np. ja), wystarczy sie troche pouczyc, posluchac, a i do klubu warto zajrzec.

janchar napisał:
    Slyszalem, ze sama znajomosc nie wystarcza. Po prostu trzeba dac komus zarobic.

Eee tam, znam sporo ludzi, ktorzy zaliczyli egzamin bez "dodatkowych oplat". Slyszales pewnie od kogos, komu sie nie udalo... pierdoly.

janchar napisał:
    Nie wiem jak to jest z tymi kategoriami, wiec sie nie wypowiadam.

Bez telegrafii to: 'D' - 145 i 430 (do 15W), oraz 'B' - od 50MHz w gore (do 50W). 'B' jest licencja tzw. CEPTowska i mozna pracowac w innych panstwach (tez uznajacych CEPT (wiekszosc)), w zwiazku z czym wymaga wiekszej (dokladniejszej) znajomosci przepisow.

0
  • #24 31 Sie 2003 01:56
    sp9ufi
    Poziom 12  

Ściągnij pytania egzaminacyjne internetu.
    Naucz się odpowidzi na pamięć.
    Zgłoś się na egzamin.
    Zdaj go.
    Złóż podanie o znak i pozwolenie radiowe.
    Działaj legalnie i baw się dobrze.
    POWODZENIA!

Ostrzeżenie #2 - pisanie wiadomosci nie związanych z tematem [A]

0