Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem taki miernik SWR...

jaceqp 14 Lip 2006 09:35 24054 49
    damiankop
    Poziom 22  
    SWR jest w pożądku. Nie ruszaj nic ale sprawdź czy kabel jest dobrze przylutowany do końcówki bo położenie radia nie powinno mieć taiego wpływu na WFS.
  • Fabryka Prądu
    Renegat_pol
    Poziom 20  
    A antena to jaka? Jeśli magnes to wszystko wyjaśnia. Brak odpowiedniej przeciwwagi i przemieszczenie radia (często nawet zbliżenie ręki) zmienia warunki dopasowania (SWR).
    wegrzyn
    Poziom 12  
    Antenka to magnesówka HUSTLER 100 gdzies czytałem ze duży dach jest przeciwwagą (kombi) czy moze to za mały dach antenka jest umiejscowiona mniej wiecej na srodku dachu A czy mozna w jakis sposób zrobic przeciwwage???? i jak temu zaradzić aby wszystko było w najlepszym porzadku i SWR był nizszy (1,1-1,3)??????

Pozdrawiam
    Warhard
    Poziom 12  
    Witam kolegów forum elektrodum :)
    Pytanie moje troszkę z innej beczki i przepraszam że podłączam się pod post.
    A więc tak: posiadam zwykłego swr ( taka chinszczyzna) z pomiarem mocy i zastanawiam się jaka ma byc długość przewodu do swr - czy ten przewód ma być jak najkrótszy w tej chwili zrobiony mam przewodzik 5cm.

Pozdrawiam Warhard
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Warhard napisał:
    jaka ma byc długość przewodu do swr

Tak, żeby ci było wygodnie mierzyć :)
    Michał
  • Fabryka Prądu
    wegrzyn
    Poziom 12  
    A jeszczejedno pytanie
    Kabel antenowy jaką powinien mieć długość bo mój ma 4,64metra gdzies czytałem ze powinien miec 3,64 Jak to jest?????????????????????
    Pozdrawiam

Przeszukaj to forum. Maglowanie nie raz...
    Warhard
    Poziom 12  
    Witam serdecznie.
    Rozmawiałem na temat długości kabla z doświadczonym krótkofalowcem.
    I Tak to wygląda - dla kabla o współczynniku krotności 0.66 kabel ma mieć właśnie 3,64m.

Generalnie należy kabel skrócić do tej długości i dopiero stroić antenę.

Ja mam teraz kabel 4 metry i antenę dostrojoną na 1,1 SWR zasięg mierny pare kilometrów a antena 5/8 fali (zamontowana na środku dachu z tyłu samochodu). W moim przypadku krótkofalowiec rzekł iż niema już sensu skracać kabla ponieważ SWR jest dobże wystrojony i niewiele to da.

Oczywiście ja się pokusze o skrócenie kabla i chętnie napisze co zaobserwowałem

pozdrawiam Warhard
    serwis
    Poziom 37  
    Warhard napisał:
    Witam serdecznie.
    I Tak to wygląda - dla kabla o współczynniku krotności 0.66 kabel ma mieć właśnie 3,64m.

Generalnie należy kabel skrócić do tej długości i dopiero stroić antenę.

Ja mam teraz kabel 4 metry i antenę dostrojoną na 1,1 SWR zasięg mierny pare kilometrów a antena 5/8 fali (zamontowana na środku dachu z tyłu samochodu). W moim przypadku krótkofalowiec rzekł iż niema już sensu skracać kabla ponieważ SWR jest dobże wystrojony i niewiele to da.

Oczywiście ja się pokusze o skrócenie kabla i chętnie napisze co zaobserwowałem

pozdrawiam Warhard

Poczytaj temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=227549&highlight=strojenie+anteny&sid=9de3e1960402532f5e94df434c4744f7

i nie wypisuj bzdur.
    SP5IT
    Warhard napisał:

Chyba ciężko doświadczonym :D
    Michał
    Driver-
    Poziom 38  
    wegrzyn napisał:
    witam

Jamam pytanko czy jak stroje SWR to jak zejde do 1,4 na 19 to jest git na 1 i 40 jest blisko 2 czy to oznacza ze musze ciac bata??? I jeszcze jedno jak zmieniam położenie radyjka w autku to swr na 19 skacze nawet do 2,5 czy to jest poprawne zachowanie???? umie mi ktos to wyjasnic????

Pozdrawiam

Witam
    Zmiana SWR podczas zmiany położenia radia, świadczy że przewody zasilające, zwłaszcza połączenie z masą, są za długie. Przewód od masy do radia powinien być jak najkrótszy. Długie przewody wprowadzają dodatkową indukcyjność i pojemność w stosunku do masy. Przy zmianie położenia radia wartość wypadkowej tzw. reaktancji przewodów się zmienia i ma wpływ na SWR. Poprowadź przewód "-" zasilania radia możliwie najkrótszą drogą do masy czyli metalowych części nadwozia lub podwodzia (trzeba wybrać najlepsze miejsce). Pomierz SWR powinien być dużo lepszy. Dopiero potem skoryguj dostrojenie anteny.

Dodano po 17 [minuty]:

SP5IT napisał:
    Warhard napisał:
    jaka ma byc długość przewodu do swr

Tak, żeby ci było wygodnie mierzyć :)
    Michał

Michał dobre to było :D

Prawidłowa długość przewodu do pomiaru SWR powinna wynosić:
    Lpr = 1/2λ x k gdzie: λ - długość fali; k - współczynnik skrócenia przewodu dla danego typu kabla.
    lub wielokrotności tej długości.
    Inne długości zniekształcają pomiar poprzez wprowadzanie transformacji impedancji falowej anteny.
    Idealnym rozwiązaniem jest podłączenie reflektometru tuż przy antenie ale czasem mało wygodne, zwłaszcza jeśli antena jest na dachu budynku czy maszcie. Stosując zasadę, którą podałem, mamy pewność że na danej częstotliwosci (długości fali) reflektometr pokazuje to co jest ja końcu kabla czyli właściwą impedancję falową anteny.

Pozdrawiam

Code:
    SP5IT de SP8JHM VY 73!
    c2h5oh
    Moderator
    Driver- napisał:

Prawidłowa długość przewodu do pomiaru SWR powinna wynosić:
    Lpr = 1/2λ x k gdzie: λ - długość fali; k - współczynnik skrócenia przewodu dla danego typu kabla.
    lub wielokrotności tej długości.
    Inne długości zniekształcają pomiar poprzez wprowadzanie transformacji impedancji falowej anteny.

Trochę to kłopotliwe ... Mam nadajnik pracujący na fali o długości 160 m, więc reflektometr muszę zamontować gdzieś w okolicy 80 metra . Tylko, że cały kabel zasilający ma 36 metrów ... Ale nawet, gdyby stosować tą zasadę, to muszę trzymać 80 metrów kabla w pokoju by zobaczyć co pokazuje reflektometr ? (jest on włączony "na stałe").
    Zgodnie z tym co napisałeś, nigdy nie dowiem się jaki SWR ma moja antena, bo "Inne długości zniekształcają pomiar poprzez wprowadzanie transformacji impedancji falowej anteny" . Szkoda ...

Driver- napisał:
    Stosując zasadę, którą podałem, mamy pewność że na danej częstotliwosci (długości fali) reflektometr pokazuje to co jest ja końcu kabla czyli właściwą impedancję falową anteny.

A to ciekawe ... Jak to zrobiłeś, że reflektometr pokazuje impedancję falową anteny?
    Wszystkie moje reflektometry pokazywały SWR, czyli stosunek fali padającej do fali odbitej. Nie trafiłem na reflektometr pokazujący impedancję falową anteny.
    Driver-
    Poziom 38  
    c2h5oh napisał:
    Mam nadajnik pracujący na fali o długości 160 m, więc reflektometr muszę zamontować gdzieś w okolicy 80 metra . Tylko, że cały kabel zasilający ma 36 metrów ... Ale nawet, gdyby stosować tą zasadę, to muszę trzymać 80 metrów kabla w pokoju by zobaczyć co pokazuje reflektometr ? (jest on włączony "na stałe").

Warunek dopasowania gdy fala odbita nie istnieje odpowiada przypadkowi gdy Zo = Ro = ρ czyli amplituda w dowolnym miejscu linii jest jednakowa. FWB jest wtedy równy 1 a impedancje falowe źródła, linii i obciążenia są sobie równe.
    fala stojąca powstaje w trzech przypadkach:
    1. linia jest obciążona czystą reaktancją (cewka lub kondensator).
    2.linia jest rozwarta (Zo = ∞).
    3.linia jest zwarta (Zo = 0).
    W każdym z tych trzech przypadków amplituda fali odbitej jest równa amplitudzie fali padającej, dla tych miejsc linii gdzie fazy obu fal są sobie przeciwne powstają zera a w miejscach gdzie fazy się zgodne powstają maksima. W linii powstają więc fale stojące przy czym fala stojąca napięcia jest przesunięta w fazie w stosunku do fali stojącej prądu o λ/4. W przypadku linii otwartej napięcie na końcu linii jest maksymalnie a prąd=0.
    Dla linii zwartej, napięcie=0 na końcu linii a prąd jest maksymalny. Fala stojąca nie pozwala na transmisję energii wzdłuż linii i cała energia wraca do źródła. W przypadku kiedy obciążenie linii przyjmuje wartości pośrednie nie spełniające warunku Zo = Ro = ρ również napięcia i prądy w maksimach i minimach przyjmują wartości pośrednie. O ile dla linii zwartej i rozwartej SWR = ∞ to dla wartości pośrednich 1<SWR<∞.
    Impedancja wejściowa dla linii zwartej i rozwartej na końcu jest zależna od jej długości L impedancji falowej ρ i liczby falowej m (m=2π/λk)
    i może przyjmować charakter pojemnościowy lub indukcyjny w zależności od tego czy obciążenie dąży do nieskończoności czy do zwarcia. Maksima i minima prądu lub napięcia fali stojącej powstają na odcinkach lini =λ/4 i wielokrotnościach λ/4. Dla przykładu impedancja wejściowa dla nieparzystych krotności linii λ/4 zwartej na końcu jest bardzo duża a dla odcinków rozwartych bardzo mała. Przesunięcie fazowe napięcia lub prądu na końcu takiej linii 90°. Dla linii o krotnościach parzystych λ/4 przesuniecie fazowe będzie wynosiło 180° w stosunku do poprzednich odcinków. Zatem w przypadku odcinków ≠ λ/2 od końca linii gdzie odbija sie fala do miejsca pomiaru wystąpią różnice fazy napięcia lub prądu przyjmujące kat >0°; =90°; < 180°; jak dla przypadku pośredniego, a wtedy pomiar będzie niedokładny. Tu dochodzimy do właściwej długości kabla do pomiaru SWR, jakiej już pisałem. Własności przesunięć fazowych linii wykorzystywane są m. innymi w symetryzatorach λ/2 budowanych np. w oparciu kable koncentryczne czy linie sztywne.
    Wracając do cytatu, po zestrojeniu anteny na właściwej długości kabla, nie trzeba trzeba jej "trzymać" zwiniętej w pokoju, ponieważ jeśli zostanie spełniona zasada Zo = Ro = ρ długość linii przesyłowej nie ma znaczenia. Dla pasma np. 160 m ~80 m kabla potrzebne jest tylko do zestrojenia anteny. Jedyne straty jakie wystąpią w linii to straty wynikające z jej tłumienności.

Przepraszam za błąd jaki niechcąco wkradł mi się do poprzedniego postu dotyczył:
    Cytat:
    reflektometr pokazuje to co jest ja końcu kabla czyli właściwą impedancję falową anteny.

Powinienem napisać
    Cytat:
    reflektometr pokazuje falę odbitą, od właściwej impedancji falowej anteny podłączonej na końcu kabla.

Wprowadziło to niepotrzebne zamieszanie.
    Pozdrawiam.
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć .

Driver- napisał:
    ... po zestrojeniu anteny na właściwej długości kabla, nie trzeba trzeba jej "trzymać" zwiniętej w pokoju, ponieważ jeśli zostanie spełniona zasada Zo = Ro = ρ długość linii przesyłowej nie ma znaczenia. Dla pasma np. 160 m ~80 m kabla potrzebne jest tylko do zestrojenia anteny. Jedyne straty jakie wystąpią w linii to straty wynikające z jej tłumienności.

I to jest cała sentencja strojenia anten . Gdyby to jeszcze kilka osób przyjęło do wiadomości, nie było by postów z pytaniami "na jaką długość uciąć kabel do anteny" .
    Może też nie było by pisania, jak to ktoś zestroił antenę z linią przesyłową i nadajnikiem na SWR=1 :D .
    brzo2a
    Poziom 18  
    Driver rozwaliłeś mnie swoja wiedzą gratuluje tylko nie bardzo rozumiem..
    Jeżeli zamontowałem w samochodzie CB radio to kabel od anteny powinien miec 3,64m? a co jesli ma 4m pomiara jest nie dokładny? ale o ile? bo jeżeli 1% to nie mialo by to dużego znaczenia? popraw mnie bo pewnie sie myle :)
    pzdr
    SP5IT
    Ile razy na tym forum ma być pisane, żeby kabla sobie przyciąć tyle, ile potrzeba?
    Michał
    serwis
    Poziom 37  
    SP5IT napisał:
    Ile razy na tym forum ma być pisane, żeby kabla sobie przyciąć tyle, ile potrzeba?
    Michał

Jako moderator to przenieś temat "Do Początkujących", i tam niech się wypowiadają dyletanci, a jak temat już "dojrzeje" to można by do dzialu "Na Wesoło" :D
    pawel0240
    Poziom 11  
    Przy takim SWR wysokim musisz wysunac bat, a po przelozeniu radyjka wysoki SWR moga powodowac jakies zaklucenia
    Tiki
    Poziom 10  
    Ja mam taką sytuację.Wczoraj chciałem się pozbyć nadmiaru kabla przy mojej instalacji w mobilu,i go obciołem o ponad metr. Miał 4 m. Przed operacją obcięcia SWR wynosił 1,3 Po obcięciu na Kanale 40, 20, i 1 pokazuje równiutko wszędzie 2,2. Byłem bardzo zdenerwowany bo i moc nadawcza spadła po tym zabiegu. Dla sprawdzenia dolutowałem prowizorycznie obcięty kawałek i SWR zrobił się z powrotem 1,3. Czyli wniosek taki że jednak kabel ma coś wspólnego na strojenie anteny. Podałem prosty przykład zrobiony przezemnie. Jutro jadę po nowy kabel i niestety wymienie go całego na długość 4m. Chciałem sobie polepszyć ,a tym czasem pogorszyłem,i narobiłem trochę roboty(ściąganie podsufitki) Wykluczam takie cos jak brak masy ,czy zwarcie we wtyczce,została naprawdę solidnie zaprawiona i to dwa razy,bo niewiedziałem co się dzieje. Co wy na to ??? Szanowni koledzy.
    serwis
    Poziom 37  
    Tiki napisał:
    Ja mam taką sytuację.Wczoraj chciałem się pozbyć nadmiaru kabla przy mojej instalacji w mobilu,i go obciołem o ponad metr. Miał 4 m. Przed operacją obcięcia SWR wynosił 1,3 Po obcięciu na Kanale 40, 20, i 1 pokazuje równiutko wszędzie 2,2. Byłem bardzo zdenerwowany bo i moc nadawcza spadła po tym zabiegu. Dla sprawdzenia dolutowałem prowizorycznie obcięty kawałek i SWR zrobił się z powrotem 1,3. Czyli wniosek taki że jednak kabel ma coś wspólnego na strojenie anteny. Podałem prosty przykład zrobiony przezemnie. Jutro jadę po nowy kabel i niestety wymienie go całego na długość 4m. Chciałem sobie polepszyć ,a tym czasem pogorszyłem,i narobiłem trochę roboty(ściąganie podsufitki) Wykluczam takie cos jak brak masy ,czy zwarcie we wtyczce,została naprawdę solidnie zaprawiona i to dwa razy,bo niewiedziałem co się dzieje. Co wy na to ??? Szanowni koledzy.

Hmm... "rynce opadajom" :cry:

I moderatorowi chyba " tyż"

Tiki napisał:
    ...... Przed operacją obcięcia SWR wynosił 1,3 Po obcięciu na Kanale 40, 20, i 1 pokazuje równiutko wszędzie 2,2. Byłem bardzo zdenerwowany bo i moc nadawcza spadła po tym zabiegu. Dla sprawdzenia dolutowałem prowizorycznie obcięty kawałek i SWR zrobił się z powrotem 1,3. Czyli wniosek taki że jednak kabel ma coś wspólnego na strojenie anteny.......Jutro jadę po nowy kabel i niestety wymienie go całego na długość 4m.....

Proponuję wymienić kabel na długość 4, 123456 m. Napewno to przyniesie pożądany skutek, i SWR będzie taki, jaki sobie życzysz :P
    Tiki
    Poziom 10  
    Serwis. Jeżeli masz odpowiadać tak jak odpowiadasz to lepiej nic nie pisz! Tak mi się wydaje że forum służy do pomocy,a nie do zbędnych i głupich odpowiedzi.Opisałem swój przykład i ciekawy byłem reakcji kolegów.Jeżeli nie znasz odpowiedzi to czytaj ,a nie nabijaj sobie postów.