Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt robota. Co będzie potrzebne?

cynic 20 Mar 2006 15:47 4054 8
    cynic
    Level 2  
    Witam. Jestem niedoświadczony w dziedzinie elektroniki i chciałbym zasięgnąć waszych porad. Planuje z paroma kumplami budowę robota.
    Jego działanie i zrobienie miałoby wyglądać tak:
    -Platforma z napędem gąsienicowym, jazda przód, tył, skręcanie
    -3 wysięgniki (serwa)(2 łapy, trzeci wysięgnik z prostymi narzędziami (miniaturowe nożyce, lutownica...)) całość na jednej platformie obrotowej ustawionej na środku podwozia.
    -zestaw miniaturowych kamer na przedzie, tyle i na koćcach wysięgników (w celu dokładnej wizji wykonywanych czynnośći)
    -jakieś sensory

całość chciałbym sterować zdalnie (radio, wi-fi czy coś) z komputera. Nie satysfakcjonuje mnie pisanie programow które by wysyłały złożone algorytmy sterujące. Chodzi mi jedynie o proste sterowanie wysięgnikami, jazdą i wizją z kamer.

Czego będe potrzebować, jakie macie porady?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
    McRancor
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Doświadczenia w elektronice, ten projekt jest za bardzo skomplikowany na początek, lepiej zacznijcie od linefollowerów, bo z tym sobie nie poradzicie
    User removed account
    User removed account  
    daniel93
    Level 29  
    Podpisuje się pod McRancor'em
    A wiem coś o tym bo kiedyś też byłem taki napalony(lepsi użytkownicy AIR mogą to potwierdzić)...

tridio: na allegro można dostać kolorową kamerke (2x2xm) z wbudowanim mikrofonem i nadajnikiem. W komplecie odbiornnik. Koszt 115zł.
    Streetlegal
    Level 12  
    do napędzania gąsienic możesz użyć silników od wycieraczek samochodowych, można je kupić na allegro lub na złomowiskach smaochodowych. Do poruszania kamerą możesz użyć serwomechanizmów modelarskich. Według mnie pomusł z lutownicą jest (prawie) niewykonalny
    daniel93
    Level 29  
    A jak onigo zaprogramują ??
    Chyba, że znacie jakiś język...
    lord_blaha
    Level 33  
    cynic wrote:
    Nie satysfakcjonuje mnie pisanie programow które by wysyłały złożone algorytmy sterujące.

eee.....tzn że chcesz napisać od razu jakiś OS? Jak cie już napisanie programu nie satysfakcjonuje...
    Uwierz mi, trudno jest zbudować nawet najprostszy moduł robota..ja mam za sobą kilka mizernie udanych prób. Dużo nawet doświadczonych użytkowników ma problemy z gąsiennicami. Pomysł z lutownicą- jak tym sterować? precyzja takowego ustrojstwa byłaby, krótko mówiąc- żadna ..
    Magicjakub
    Level 15  
    Może palnik zamiast lutownicy? 8-)

PS Tego robota najlepiej zrobić na jakichś mikrokontrolerach. Jeśli nie chcesz pisać programów to jak masz zamiar to zrobić? Zgadzam się z McRancorem, żeby najpierw zacząć od linefollowerów albo jakiegoś prostego robocika, który by jeździł w 4 kierunkach. Potem można dodać jakieś czujniki i zaprogramować robota np. wychodzącego z labiryntu.
    Bez programowania się nie obejdzie.
    cynic
    Level 2  
    małe niedomówienie. nie chodzi o to , że żadnego programu napisać nie chce. Chodziło mi o niepisanie jakiejkolwiek inteligencji jedynie sam remote-controll.

Cóż, prawda że może za dużo chce od tego robota... co bardziej zaawansowane funkce na pewno na etapie rozbudowy.

Myśle że to powstanie etapami. Zacznijmy od zdalnej jazdy. Przód tył + skręcanie.

Zaczynając od samej podstawy... platforma na gąsienicach - powiedzmy że mogę zaopatrzyć się w jedną kamerę radiową z monitorem.

Pytanie jeszcze tylko brzmi jaki to ma zasięg i czy jest możliwość jakiegoś wzmocnienienia sygnału (ewentualnie).

Więc mam już napęd - silniczki od wycieraczek. teraz pytanie: jak byście rozwiązali problem kontrolera tegoż ustrojostwa. I jakiego sprzętu użyć do zdalnej kontroli.

(bosh... nawał pytań, ale bardzo mnie toto interesuje i z wielką chęcią posłucham Waszych opinii, rad i pomysłów)

No i pytanie na koniec: czy gdzie znajdę tematyczną lekturę na temat (dobrze byłoby po polsku chociaż angielski też)[/url]