logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak pominąć przetwornicę we wzmacniaczu samochodowym do użytku domowego?

MormoN 28 Kwi 2006 10:35 4580 6
REKLAMA
  • #1 2570123
    MormoN
    Poziom 11  
    Posty: 31
    Pomógł: 1
    Witam!
    Jak pominąć przetwornice w wzmacniaczu samochodowym. Chcę przerobić taki wzmacniacz na sprzet domowy tylko nie wiem dokładnie na czym to polega i co do tego potrzeba ale słyszałem że to możliwe. Czy w ogóle ma to jakiś sens... bo w sumie można zrobić poprostu dobry zasilacz 12-15V i nie bawić sie w lutowanie przy wzmacniaczu. Co o tym myślicie??
  • REKLAMA
  • #2 2570203
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5630
    Pomógł: 672
    Ocena: 481
    poprostu zlokalizuj przetwornice,odlacz ja to zapewne 2 symetryczne napiecia.przed odlaczeniem sprawdz jakie to sa napiecia.przewaznie okolo +,- 25V.zrob zasilacz sieciowy dajacy takie napiecia jak przetwornica i sprawa zalatwiona.dodam jeszcze ze latwo jest zlokalizowac przetwornice po kondensatorach filtrujacych,to jakies wieksze pojemnosci zedu 2200µ i musza byc 2 jeden plusem zwrocony do masy 2 minusem do masy.wlasnie pod te kondensatory mozesz podlaczyc twoj zasilacz.pozdro
  • REKLAMA
  • #3 2570220
    Krawczak
    Poziom 31  
    Posty: 1578
    Pomógł: 175
    Ocena: 50
    Witaj, wszystko zależy od twoich zdolnosci i wiedzy jaką posiadasz . Teoretycznie (w praktyce jest różnie )można przerobić tak jak myslisz ,musisz mieć trafo z odpowiednim napięciem i mostkiem prostowniczym, podłączasz napięcie do elektrolitów za przetwornicą (usunąć diody z przetwornicy) i powinno działać .Napewno przydatny będzie schemat wzmacniacza uprosci to lokalizacje zasilań koń mocy i przedwzmacniacza .Pozdr
  • #4 2571480
    MormoN
    Poziom 11  
    Posty: 31
    Pomógł: 1
    Dzieki! Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 2571689
    MacGyver 7
    Poziom 21  
    Posty: 417
    Pomógł: 37
    Ocena: 41
    A ja bym wykorzystał zwykły prostownik do ładowania akumulatorów 12v o odpowiednio dużym prądzie. musisz tylko równolegle dołączyć kondensator o jak największej pojemności (tak ze 20 000uF w zupełności powinno wystarczyć) i sprawdzić napięcie po dołączeniu kondensatora czy nie jest więcej niż 15V.
  • REKLAMA
  • #6 2571768
    MarcinG
    Poziom 30  
    Posty: 1065
    Pomógł: 145
    Ocena: 58
    Robienie zasilacza który dostarczyłby kilka(dziesiąt) A, to trudna sprawa, poza tym obniżanie napięcia tylko po to żeby przetwornica je podniosła to niepotrzebne zwiększanie strat w całym zestawie.
    Jeśli to ma pracować w domu to pominięcie przetwornicy to dobry pomysł. Można zrobić jakiś przełącznik zasilania żeby nie stracić możliwości podłączenia go do instalacji 12V.
  • #7 2572001
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    w zasadzie to pzretwornicy wcale nei trzeba wylaczac. Na wyjsciu transformatora impulsowego jest prostownik mostkowy wiec mozna podlaczyc "obce" napiecie z zewnatrz bezposrednio do kondensatorow filtrujacych a diody prostownika nie dopuszcza do wstecznego przeplywu pradu. Bedzie to polaczenie rownolegle wyjsc zasilaczy wewnetrznego i zewnetrznego. Mostki prostownicze sa separatorami weic nawet zasilacze moga pracowac razem uzupelniajac sie.
    Wystarczy na zewnatrz wzmaka wyprowadzic tylko zlacze trzy pinowe i mozna podlaczac zasilacz symetryczny kiedy sie tylko chce.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy pominięcia przetwornicy w samochodowym wzmacniaczu audio w celu adaptacji do użytku domowego. Zaleca się zlokalizowanie przetwornicy po kondensatorach filtrujących (około 2200 µF, dwa kondensatory symetryczne) i odłączenie jej, a następnie podłączenie zasilacza sieciowego dostarczającego odpowiednie napięcia symetryczne (około ±25 V). Alternatywnie można użyć transformatora z mostkiem prostowniczym i dużym kondensatorem filtrującym (np. 20 000 µF) do stabilizacji napięcia 12-15 V. Wzmacniacz posiada prostownik mostkowy na wyjściu transformatora impulsowego, co umożliwia równoległe zasilanie zewnętrznym zasilaczem bez konieczności wyłączania przetwornicy, dzięki czemu diody prostownika zapobiegają przepływowi zwrotnemu prądu. Pominięcie przetwornicy jest korzystne ze względu na zmniejszenie strat energii i uproszczenie zasilania, a także umożliwia zachowanie możliwości zasilania z instalacji 12 V poprzez zastosowanie przełącznika zasilania lub wyprowadzenie złącza trójpinowego do podłączenia zasilacza symetrycznego.
REKLAMA