logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mój pierwszy LINUX. Mandriva na 3 CD. Co teraz zrobić, aby zainstalować?

DonRomano 03 Maj 2006 17:02 2112 26
REKLAMA
  • #1 2588066
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Witam.
    Ściągnąłem sobie linuxa MANDRIVĘ na 3-ech CD i kompletnie nie wiem co dalej.
    Pliki są spakowane winrarem.
    Czy byli byście tak uprzejmi i powiedzieli mi co mam z tym zrobić, krok po kroku aby zainstalować tego LINUXA?

    Dodam, że czytam różne fora od rana i nic nie znalazłem, może za słabo szukałem.
    Jeżeli jest taka potrzeba to napiszę jaki posiadam sprzęt.
    Z góry dziękuję i proszę i wyrozumiałość.
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2588097
    Kolobos
    Spec od komputerów
    Posty: 85164
    Pomógł: 17165
    Ocena: 10442
    Na poczatek napisz czy sciagnales pliki iso? Czy juz je nagrales?
  • #3 2588098
    hicat
    Poziom 30  
    Posty: 1048
    Pomógł: 152
    Ocena: 36
    Sciągnąłeś 3 płyty spakowane rarem ?? A moze to są normalne obrazy płyt tylko WinRAR je dopasował do siebie. Podaj rozszerzenia tych płyt.
  • Pomocny post
    #4 2588103
    krzysin
    Poziom 14  
    Posty: 64
    Pomógł: 6
    prawdopodobnie są to obrazy płyt więc musisz użyć jakieś programu do nagrania ich na płyty i dalej.....

    powinieneś mieć wolne miejsce na dysku nie przydzielone do żadnej partycji, i instalować podobnie jak windowsa xp :),
    jako, że jesteś początkujący to radziłbym zainstalowanie mandrivy na innym dysku niż windows, jeśli nie masz takiej możliwości to zrób sobie kopie zapasową tego czego potrzebujesz (przezorny zawsze ubezpieczony),
    o resztę pytaj i szukaj na forach bo tego tematu jest sporo
    :arrow: http://www.asseq.pl/modules/distro/index.php?action=install&distro=Mandriva&distro_id=17081
  • #5 2588122
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Tak nagrałem ale jako archiwym WIN RAR, przydadzą się.
    Po rozpakowaniu widziałem jakieś pliki ISO i nie wiem które skopiować, a może wszystkie?

    Ściągnąłem 3 płyty łącznie ponad 2 giga danych.

    Potrafię instalować system, ale to jest spakowane i dlatego mam problem jak zrobić płytę lub dyskietkę bootującą i jak nagrać płyty?
  • #6 2588137
    Kolobos
    Spec od komputerów
    Posty: 85164
    Pomógł: 17165
    Ocena: 10442
    Rozpakuj te pliki i bedziesz mial 3 pliki iso.
    W nero wybierasz burn image i jako plik podaujesz pierwszy plik iso, na nastepne plyty nagrywasz pozostale dwa pliki.
    Pozniej robisz to co napisal krzysin, zeby uruchomic instalacje musisz uruchomic komputer z pierwszej plyty, radze Ci uwazac przy podziale na partycje poniewaz lato mozesz sobie usunac dane z dysku jak nie bedziesz wiedzial co dokladnie robisz.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 2588867
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38712
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Każdy plik .iso to obraz jednej płyty, o ile pamiętam to RAR domyślnie wiąże się z plikami ISO i otwiera je, nie rób tego tylko nagraj płyty z tych obrazów programem do nagrywania płyt. Tylko pamiętaj nagraj płyty z obrazów a nie obrazy (pliki iso) na płyty ;)
  • Pomocny post
    #8 2589422
    numerek12
    Poziom 21  
    Posty: 559
    Pomógł: 15
    Ocena: 94
    pliki ISO to nie sa pliki winrar !!!!

    robisz tak:
    wkladasz czysta płyte do nagrywarki
    otwierasz nero czy co tam uzywasz
    klikasz -->nagraj obraz
    znajdujesz te pliki ISO i klikasz OK
    i leci............

    potem druga i trzecia

    w napedzie CD zostawiasz 1 (pierwszą ) płyte
    i reset kompa
    ustawiasz botowanie z cd romu
    i jazda

    pokaże ci się całe stado literek z gory na dół :)
    potem pojawia się instalator
    ustawiasz j polski a dalej juz sobie poradzisz
  • Pomocny post
    #9 2589510
    Platon
    Poziom 42  
    Posty: 9185
    Pomógł: 744
    Ocena: 169
    A moze daruj sobie te linuxy? Naprawde. Jak masz problemy z nagraniem obrazow na plyty, to co bedzie w linuxie? Linie polecen, pliki bez rozszerzen, logowanie.
  • REKLAMA
  • #10 2589812
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Widzę, że i wasze zdania są deczko podzielone, ale to nic.
    Na razie rozpakowałem do osobnych folderków i nagrałem obrazy tak jak kazaliście.
    Teraz muszę troszkę posprzątać na dysku aby mieć kilka giga wolnego miejsca.
    Na razie nie uruchamia się z płyty mimo właściwych ustawień w biosie, ale z tym zawsze były u mnie problemy, nie wiem dlaczego, za to w windowsie po uruchomieniu płyty pokazuje się niebieski ekran tak jakby instalator tylko, że nie można zrobić nic oprócz pomocy on-line.

    :arrow: PLATON nie daruję sobie linuxów bo lubię kombinować a komputery nie są dla mnie obce, po prostu nie wiedziałem jak się za to zabrać.
    W końcu zawsze mogę wrócić do windowsa, to tylko pół dnia roboty :D
    Dzisiaj wieczorem działam dalej.
    A swoją drogą czy MANDRIVA to dobry wybór dla pentium 500 z 128 RAM?
    Czy znowu coś przekombiluję :?:
  • #11 2589814
    marek216
    Poziom 43  
    Posty: 17989
    Pomógł: 1076
    Ocena: 924
    dla pełnej radości warto dołożyć jeszcze z dwie kości po 128 - w linuksie istotniejszy niż procesor jest właśnie RAM
  • #12 2589931
    numerek12
    Poziom 21  
    Posty: 559
    Pomógł: 15
    Ocena: 94
    oj mandriva na 500 ze 128 ramu to chyba nawet nie zainstalujesz

    mandriva ma dosyc duże wymagania jesli chodzi o ram
    spróbuj ale nie popracujesz za dużo bedzie ciąć i to bardzo

    na twoim miejscu rozpocząłbym przygode z linuksem od jakiegoś live'a
    nie musisz instalować na dysku a popracować możesz i zobaczysz czy bedzie ci pasował
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #14 2590728
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38712
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    To coś chyba baardzo to zoptymalizowali ale pisząc środowisko graficzne mieli na myśli iceVM albo coś równie lekkiego, miałem Mandrake'a 9.2 i po pierwsze to potrzebował prawie 2GB na dysku i na 256MB RAMu i KDE baaaardzo wolno działał (uprzedzam pytanie - sterowniki od karty graficznej były zainstalowane a dysk pracował w trybie UDMA).
  • #15 2593367
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Nic nie robiłem, brak czasu.
    Czy w takim razie moglibyście wskazać mi miejsce skąd mógłbym pobrać jakąś działającą i polską wersję live,ai którą?
    Może faktycznie od tego warto zacząć?
  • #17 2600691
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Zainstalowałem, mam mandrake 10.2.
    Poprawnie zainstalował się dzwięk, karta TV, grafika.
    Brak sterowników do internetowej karty radiowej WL-8305, zaczynam poszukiwania w sieci.
  • Pomocny post
    #18 2600714
    numerek12
    Poziom 21  
    Posty: 559
    Pomógł: 15
    Ocena: 94
    spoko spoko sterowniki są -kiedys ściagalem z sourceforge

    najlepiej udaj się na http://forum.mandriva.org.pl/
    i poszukaj
    suncez swego czasu dosyć dokładnie opisal instalke -byc może sa juz jakieś rpmy ......

    powodzenia :)
  • #19 2600824
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Jeszcze jedno, czy można gdzieś zmienić język na polski? :D
  • #20 2600852
    numerek12
    Poziom 21  
    Posty: 559
    Pomógł: 15
    Ocena: 94
    to nie ustawiłeś w instalatorze?

    ok to teraz najprościejk będzie tak
    wejdź w konsolę (chyba znajdziesz?:))
    wpisz
    localedrake

    tam sobie poustawiasz
    i jeszcze raz jako root powtórz dzialania

    potem dla pewności zresetuj kompa i to w zasadzie wszystko
  • #21 2600938
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Nie zainstalowałem bo nie było, teraz też nie ma.
    Ściagnę jakieś spolszczenie.
  • Pomocny post
    #22 2600992
    numerek12
    Poziom 21  
    Posty: 559
    Pomógł: 15
    Ocena: 94
    hmm nie było ?? ........

    no dobra
    w konsoli jako root wpisz

    mcc
    przejdź do zakładki instalacji softu i wybierz z listy locales i locale_pl
  • #23 2601192
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    W tej mojej wresji mandrake nie ma języka polskiego, jestem tego prawie pewny.
  • Pomocny post
    #24 2601231
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38712
    Pomógł: 3166
    Ocena: 6471
    Prawie robi wielką różnicę... we wsystkich oficjalnych wersjach Mandrake i Mandrivy jest PL, przynajmniej od 9.2 wzwyż.
  • #25 2602555
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Tak, prawie robi ogromną różnicę. :D
    Działa, wy SPRITE ja pragnienie, dzięki, wielkie dzięki. :D :D
    Teraz pozostaje problem z moją radiówką, na płycie nie mam plików RADIO.bin co zrobić?
  • #27 2910791
    DonRomano
    Poziom 34  
    Posty: 2682
    Pomógł: 199
    Ocena: 729
    Nie dałem rady zainstalować karty radiowej.
    Na razie odpuściłem sobie linuksa.

Podsumowanie tematu

✨ Początkujący użytkownik pobrał Mandrivę Linux w postaci trzech spakowanych plików RAR zawierających obrazy ISO. Otrzymał instrukcje, aby rozpakować pliki, a następnie nagrać każdy obraz ISO na osobną płytę CD za pomocą programu do nagrywania obrazów (np. Nero). Po nagraniu pierwszej płyty należy ustawić w BIOS-ie bootowanie z napędu CD i rozpocząć instalację systemu. Zalecano ostrożność przy partycjonowaniu dysku oraz wykonanie kopii zapasowej danych. Dyskusja poruszyła także kwestie sprzętowe – Mandriva wymaga więcej pamięci RAM niż 128 MB, co może utrudnić instalację i pracę na Pentium 500 MHz. Sugerowano rozpoczęcie od wersji live Linuxa, aby przetestować system bez instalacji. Po instalacji Mandrake 10.2 użytkownik potwierdził działanie dźwięku, karty TV i grafiki, ale miał problem ze sterownikami do karty radiowej WL-8305. Wskazano oficjalne fora Mandrivy jako źródło sterowników. Poruszono także temat zmiany języka systemu na polski, gdzie zalecano użycie narzędzi konsolowych (localedrake, mcc) do instalacji pakietów lokalizacyjnych. Ostatecznie użytkownik nie poradził sobie z instalacją sterowników karty radiowej i zrezygnował z dalszej pracy z Linuksem.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA