Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica dla GDN i GDWK. Czy taka zwrotnica będzie dobra?

06 Maj 2006 21:55 2820 12
  • Poziom 27  
    Witam mam mały prblem.
    Mam kolumienki na 2x GDN 16/15 8ohm rownolegle i GDWK 8/50/1 8 ohm
    I niewiem jak wykonac do nich zwrotnice:(
    Na niskie tony chciałem dac -6db/okt 4000 Hz, a na wysokie -12db/okt 4000 Hz pomozecie??

Wiec myslałem nad taka zwrotnicą:
    Zwrotnica dla GDN i GDWK. Czy taka zwrotnica będzie dobra?
    L1=0.18 mH
    L2=0.22 mH
    L3=0.15 mH
    C1=3.3 uF
    Co da zwrotnice 6/12 db/okt 4300Hz
    Bedzie dobra??
  • Poziom 14  
    nikt tu magikiem nie jest. Co to jest L1,L2,L3 C1?

Zapodaj chrakterystki przenoszenia i impedancji to cos wymyslimy.
  • Poziom 33  
    po co laczysz dwie cewki szeregowo? bez pomiarow nei ma szans zrobic dobrej zwrotnicy, a tym bardziej nie majac parametru Le lub wykresu impedancji GDNa. Daj podzial dla GDWK na 6khz - kondensator 2,35uF szeregowo i cewka 0,15mH rownolegle.
  • Poziom 27  
    szeregowo łacze bo wtety indykcja sie sumuje.
    A tych LE i wykresu Impedancji niemam. Tylko to co jest na www.tonsil.com.pl
    I mi chodzi głosnie o zbocza czy moze byc dla GDN -6db/okt a dla wysokiego -12db/okt czy lepiej te same zboacza dla obu głosnikow??
  • Poziom 33  
    nie laczy sie cewek tylko je odpowiednio odwija lub nawija, aby uzyskac odpowiednia indukcje. bez Le lub wykresu impedancji lub pomiaru wlasnego nie wykonasz zwrotnicy dla tego GDNa... Co do stromosci to moze byc - nawet lepiej jak sa rozne stromosci bo latwiej uzyskac zgodnosc fazowa
  • Poziom 36  
    Nie żadna indykcja się sumuje tylko indukcyjność, jak już sie uparłeś na akurat te GDWK to podział może być i 4kHz ale nie ma pewności czy ten GDN ma na tyle ładne pasmo, chociaż spodziewam się że pasmo ma tylko jak ze skupianiem dźwięku przy wyższych częstotliwościach. Odpuść sobie łączenie cewek szeregowo bo musiałbyć potem zmierzyć indukcyność, która w tym przypadku będzie zależała od ich położenia w przestrzeni względem siebie.
  • Poziom 27  
    Wiec tak, w sklepie Tonsila dali mi głosnik GDWK 8/50/1 8 Ohm i powiedzieli ze zwrotnica Janbo X-2/2 (wersja 4 Ohm) -12db/okt 5000 Hz bedzie do nich dobra. Czy to prawda bo z tego co mi sie wydaje ciecie dla GDN (ktory ma 4 Ohm) bedzie te 5000Hz ale dla wysokotonowego GDWK (8Ohm) wyszło mi ze przy ok 10000 Hz go zetnie. czy dobrze mysle i czy musze wymienic zwrotnice??
  • Poziom 36  
    Nigdy nie wierz temu co mówią w sklepie :). Wyjście z sytuacji jest - podłącz rezystor 8 omów 5W równolegle do głośnika wysokotonowego (bezpośrednio, już za zwrotnicą) i w sumie wypadnie 4 omy. Co spowoduje prawidłowe działanie zwrotnicy. Wprawdzie przy zwrotnicy 12dB/okt zmiana impedancji i tak nie jest takim problemem ale jak dasz rezystor będzie prawidłowo, inaczej może się zepsuć charakterystyka.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zmniejszy sprawność sekcji wysokotonowej ale tam są małe moce i nie przejmuj sie tym ze bedzie się niepotrzebnie grzał. W jakości nie zmieni nic, w głośności właściwie też.