Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Tym razem Magster160 (Bester EN60974)...pali IRF540A

23 May 2006 21:46 2494 5
  • Level 33  
    Zasadniczo nie robiłem takich rzeczy, ale znajomy elektryk dał mi do naprawy sterownik podajnika drutu Bester C-2731-274-1. Uszkodzony klucz PWM IRF540A. Posprawdzalem kondki i polprzewodniki i oddalem, zeby sprawdzili. Chodziło 5 minut i padło to samo. Podjechałem do gościa sprawdziliśmy silnik (O.K na 12V pobierał 0,5 A) Sterownik zasilany jest z 26V zmiennego mostek i filtr co daje sporo ponad 30V i przy tym napięciu strasznie tego IRF-a grzeje. Wziąłem to do domu razem z silniczkiem od dmuchawy (prawie 2A na 12V-więc mocniejszy) do testów i okazuje sie że przy 20V zasilania tranzystor zimniutki... Zbadałem oscylogramy i sterowanie IRF-a Pewex natomiast na drenie lekkie oscylacje. Na 24V zmiennego jeszcze nie testowałem (tzn wiem tylko tyle, ze gotuje-oscylogramow na razienie robilem) . Własnie odrysowuje schemat z ukladu. Sa tam dwa Mosfety jeden N (i ten sie pali) i drugi P. Druk pod radiatorem mocno zgrzany. Może ktoś ma jakies doświadczenia (schemat...). Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Level 33  
    Sa tam dwa tranzystorki. IRF540A co steruje silnikiem i Drugi z kanałem P który go hamuje. Otóz niestety ten co hamuje jest otwierany także wtedy gdy przewodzi ten pierwszy (przy wyższym napieciu). I wtedy się pali. Hamujący jest sterowany poprzez układ RC z drenu tego sterującego. Jeśli przebieg na drenie będzie nieprawidłowy to może zdażyć sie ,że hamujący zostanie włączony kiedy przewodzi sterujący. Sugerowano mi, ze przyczyna tego moze być iskrzenie na komutatorze. Po odłączeniu tranzystorka hamującego silniczek pracuje poprawnie. Na razie oddałem do testów , obawiam sie jednak , że bez hamującego drucik wysunie sie ciut za bardzo i spawać się nie będzie dało... W końcu nie bez kozery go zastosowano...Pozdrawiam.
    Edit: No i nie hamuje... Elektryk ma przeglądnąc silnik i się zobaczy.
  • TermopastyTermopasty
  • Level 33  
    Silnik O.K. Bez schematu nie ruszę... A z powodu innej robótki (planowej) rysować schematu z płytki nie będę. Niewykluczone , ze namieszane jest coś w samej spawarce (np pozamieniane przyłącza), bo baza tranzystorka sterującego Mosfetem hamującym jest wyprowadzona na zewnatrz płytki (klema)...
  • Level 33  
    Odgrzewam temat sprzed nastu lat bo sterownik spawarki znowu u mnie.
    Już dokładnie nie pamiętam jak dokładnie to rozwiązałem wspólnie z tym elektrykiem
    (od roku Ś.P i już nie pomoże :cry: ) ale pamiętam, że problemy były przy wyższym napięciu zasilającym. I zdaje się, że zasilanie płytki zostało wtedy w jakiś sposób zredukowane. Jak nie wiem bo robił to ten elektryk. Może odwinął coś z trafa...?
    teraz pomyślałem sobie, ze jak produkowano te spawarki to u nas było jeszcze 220V.
    Może to było jednym z powodów. Sterownik naprawiałem jeszcze ze dwa lata temu ale wtedy padł mostek i kondensator filtrujący.
    Tym razem tranzystory sprawne a jak twierdzi operator drutu nie podaje tylko buczy.
    Musze tam podjechać z zasilaczem i ten silniczek sprawdzić. U mnie tego niue chce bo okropnie cięzkie i wielkie. A daleko nie mam.
  • Level 12  
    Wygląda na silnik, lub zacięte rolki na podajniku. Sprawdź pierwsze silnik, będziesz widział co dalej.