Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie przekaźnikiem przy pomocy jednego przycisku

piotrekpajak 27 Maj 2006 19:43 2232 7
  • #1 27 Maj 2006 19:43
    piotrekpajak
    Poziom 15  

Witam, poszukuję schematu, najlepiej jak najbardziej analogowego, załączania i wyłączania przekaźnika przy pomocy jednego przycisku. Dokładniej chodzi mi o to by po jednorazowym naciśnięciu przycisku cewka przekaźnika zostawała "pod napięciem" a po ponownym jego naciśnięciu przekaźnik by "puszczał".
    Proszę o pomoc, czekam na odpowiedzi

0 7
  • #2 27 Maj 2006 19:55
    Tdv
    Poziom 33  

Można to zrobić na przerzutniku D (układ scalony UCY7474). Na wejście D podajesz sygnał w wyjścia NIE Q (czyli zanegowanego wyjścia), przyciskiem podajesz impulsy na wejście zegarowe przerzutnika, a wyjście układu masz na wyjsciu Q przerzutnika.
    Oczywiscie trzeba dodać do przycisku jakiś mały układ RC żeby wytłumić drgania, bo inaczej każde naciśnięcie będzie powodowało nieokreśloną liczbę przełączeń.

0
  • #4 27 Maj 2006 20:07
    piotrekpajak
    Poziom 15  

dzięki serdeczne za szybką odpowiedź ale nie mam zielonego pojęcia o układach scalonych i wolałbym wersję analogową ew. na tranzystorach

0
  • #5 28 Maj 2006 13:54
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Może warto spróbować. To że się na tym nic nie robiło to nie znaczy, że nie warto spróbować.

--
    pozdrawiam

0
  • #6 28 Maj 2006 22:48
    piotrekpajak
    Poziom 15  

ok, jutro jadę po części, życzcie mi powodzenia w montażu. Jakieś rady co do montażu??

0
  • #7 29 Maj 2006 18:43
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Właściwie nie ma co doradzać. Obecne układy są pozabezpieczane przed przepięciami więc wszystko powinno śmigać jeśli masz dobry układ. Powodzenia.

--
    pozdrawiam

0
  • #8 29 Maj 2006 19:15
    bucowski
    Poziom 21  

da się zrobić to na tranzystorach, ale o wiele za dużo przy tym zabawy.
    Przezutniki D idealnie sie do tego nadają.
    Napewno wiesz, ze nie możesz do wyjścia przerzutnika dołączyć odrazu cewki przekaźnika. jeden BD139, jeden rezystor i nie ma sie o co martwić :D.

pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów