Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wszystko o zwrotnicach audio

fantasta 26 Jun 2006 15:59 96130 77
  • Witam.

Chcialbym aby powstal tu taki temat, w ktorym rozwiane bede wszystkie watpliwosci w sprawie zwrotnic. Opisy jak zrobic, jak nawijac cewki, jakie lepsze jakie gorsze. Na co zwracac uwage, jakie kondensatory, co lepsze 6dB/okt czy moze 12dB/okt, jak obliczyc przekroj drutu itp.

Na poczatek mam pare pytanek.

Chce nawinac cewke 1,6mH. Mam rdzen kubkowy o opisiach :
    -F2001
    -L-9
    -5.4
    -AL5500

1. Wiem ze AL to stala rdzenia, F2001 to material z jakiego wykonany jest rdzen ale nie znam oznaczen L-9 oraz numeru 5.4, na innych mam 3.5 albo 1.2.

2. Znalazlem jakis wzor i obliczylem ilosc zwoi, nawinalem cewke i wg. wzoru powinna ona miec ~1,6mH a jak zmierzylem mirnikiem uniwersalnym z opcja mierzenia indukcyjnosci ma ona 1.1mH. Czy te mierniki az tak oszukuja ??

3. Jak moge sprawdzic na oscyloskopie czy moj filtr tlumi wlasnie te czestotliwosci na ktore nawinalem cewke?? Mam oscyloskop z generatorem do 1kHz.

4. Sama cewka obcina wysokie tony troszke a gdzy podlacze jeszcze kond glosnik zaczyna pocharkiwac, obcina mi bardzo nisko i wogole to juz wtedy nie gra :? Wiem ze powinien byc bipolarny ale na probe wziolem zwyklego elektrolita. Czy to przez to ??

I tu narazie koncze moje pytania. Chodzi mi glownie aby powstalo w tym temacie takie kompedium wiedzy o zwrotnicach. Na forum jest duzo info ale zeby znalesc to wszystko potrzeba naprawde duzo pracy...
    About Author
    fantasta
    Level 29  
    Has specialization in: automatyka przemysłowa
    fantasta wrote 1692 posts with rating 93, helped 48 times. Live in city Gdynia. Been with us since 2003 year.
  • Helpful post
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Podepnij cewke do glosnika i wzmacziacza, wzmacniacz do generatora w wejscie oscyla do zaciskow glosnika. Uruchamiasz calosc i mierzysz oscylem napiecie przy czestotliwosci ponizej ktorej napiecie nie bedzie spadac, np 100hz, nastepnie zwiekszasz czestotliwosc do momentu gdy napiecie na glosniku spadnie o polowe w stosunku do tego co bylo wszesniej. To jest twoja czestotliwosc odciecia.
    fantasta
    Level 29  
    Widze ze fachowcy wygineli wraz z dinozaurami... :|

Zrobilem tak i juz wiem jak sprawdzic na oscyloskopie.

Nawinalem cewke 4.2mH ktora ma mi niby odciac na 150Hz. Efekt jest taki ze bez cewki gra ladnie czysto i glosno. Jak wlacze cewke, niby obcina to pasmo ale glosnik zaczyna charczec. Czego to wina. Sama cewka i glosnik charczy jak przesterowany :?
  • Helpful post
    terminus
    Level 16  
    @fantasta
    Prawdopodobnie masz za słaby głośnik i rzeczywiście jest przesterowany niskimi tonami. Napisz jaki to głośnik i jakim wzmacniaczem to wysterowujesz (jaką dajesz moc).

Wszystkim projektującym i wykonującym zwrotnice polecam program do obliczeń i symulacji takowych, nazywa się X·over 3 Pro. Niestety kosztuje 99$, ale znając ludzką pomysłowość... to też nie problem.

Dalej świetny sklep internetowy Polink.
    Mają kondensatory Jantzen Audio, sami też produkują cewki - powietrzne, rdzeniowe i toroidalne
    do zastosowań przy b.dużych mocach (2000 W).

Dodaję też świetny artykuł na ten temat (jest też gdzieś w downloadzie).
    Trzeba zainstalować plugin DjVuWebBrowserPlugin.exe, aby móc to obejrzeć (do pobrania m.in. na Elektrodzie). W artykule jest tabela z tłumikami rezystorowymi i inne ważne rzeczy.
    Tremolo
    Level 43  
    Nie ma tu generalnego przesłania za bardzo: zwrotnica i wielodrożność służy do uzyskania jak najszerszego i najrówniejszego pasma przenoszenia głosników. Zwrotnica musi uwględniać skuteczności głosników (żeby po dodaniu wszystkich filtrów wraz z głosnikami wyszło jak najbardziej liniowo i jak najbardziej punktowo).

Jest wiele trików podczas budowania zwrotnic przede wszystkim trzeba patrzeć na rzeczywistą charakterystykę głosnika w danym pomieszczeniu. na rezonanse membrany (pod koniec pasm głosników czasami pomagają nam za rezonansem jest zazwyczaj dziura. Wcinając się filtrem około częstotliwości rezonansu możemy zwiększyć tanim kosztem liniowość kolumny a i skuteczniej rozdzielić pasma głosników.
    duzydiablo
    Conditionally unlocked
    mam schemat zwrotnicy i teraz mam pytanie
    co to sa te kreseczki dwie ktore przecinaja uklad
    co to sa czarne prostokaty
    co to sa biale prostokaty
    i co to sa za skroty mH??uF??
    I jak pojde do sklepu to co mam powiedziec np ze chce ta czarna czesc to jak mam sie spytac czy jest bo nawet niewiem co to jest i jak wyglada wiec prosze o pomoc i wytlumaczenie mi wszystkiego dzieki
    pozdrawiam
    tomaha1
    Level 19  
    Czarne kreseczki - kondensatory, białe prostokąty - rezystory, czarne prostokąty - cewki, mH - mili Henr (Henr - jednostka indukcyjności cewki, a mili to przedrostek i na pewno wiesz co oznacza), µF - mikro Farad (Farad - jednostka pojemności kondensatora, mikro - przedrostek). A tą czarną część (cewkę) to chyba będziesz musiał sam zrobić, resztę kupisz w sklepie. No i w układzie są pewne drobne błędy z oznaczeniami (4R7 powinno być przy rezystorze a nie kondensatorze). Jak jeszcze jakieś pytania to wal, chociaż nie znam się na zwrotnicach. Pozdrawiam.
    duzydiablo
    Conditionally unlocked
    witam
    http://www.edw.com.pl/ea/symbole.html z tej stronki sciagnolem program(zwrotnica) i teraz mam pytanie bo chce zrobic zwrotnice 2drozna i jak mam to obliczyc tam gdzie jest impedancja to wiem tam sie wpisuje Ohm
    ale tam gdzie jest czestotliwosc rozdzialu to juz niewiem i skad to sie bierze na poszczegolnych glosnikach tzn z jakich parametrow konkretnie mi chodzi o zwrotnice do ARN-150-05/8 ARV-104-04/8 i teraz podaje tam ile maja omow ale niewiem co mam wpisac tak gdzie jest czestotliwosc rozdzialu??dzieki za pomoc
    pozdrawiam

Moderated By _PREDATOR_:

Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.

vladimir_smirnoff
    Level 12  
    a jeśli potrzebuje kondensatora 30uF a mam np. 14uF i16uF to mógłbym je połaczyć równolele żeby mieć te 30uF ? (-:
    luke666
    Level 33  
    vladimir_smirnoff Tak, aby zsumować pojemność kondensatorów należy je połączyć równolegle.
    altusman
    Level 17  
    R1=Z^2/(R2+Z) lub R2=(Z^2/R1) - wzór do tłumika rezystorowego no i
    tu też jest ten znaczek "^" co to oznacza?Potęga dzielenie czy pierwiastek? dzięki za odpowiedź
    fantasta
    Level 29  
    altusman wrote:
    R1=Z^2/(R2+Z) lub R2=(Z^2/R1) - wzór do tłumika rezystorowego no i
    tu też jest ten znaczek "^" co to oznacza?Potęga dzielenie czy pierwiastek? dzięki za odpowiedź

Oznacza on do potegi czyli Z^2 = Z²
    Tremolo
    Level 43  
    przez ponad rok na serwerze (dział Schematy Audio) lezało kompendium wiedzy o zwrotnicach AUDIO z EP 10/98. niestety prawa autorskie odnośnie artykułów zabraniają nam wstawiania takich rzeczy, chyba, że EP się zgodzi. podpowiem, że w artykule przetestowane zostały wyroby firmy Janbo z tamtego okresu.

odnośnie tego koncentrycznego glośnika - jesli to samochodówka, to radzę po prostu kupić dobry kondensator okolo 100uF (lub sumacyjnie o tej pojemności, tak zeby był bipolarny elektrolit zwrotnicowy i jakiś typu MKT napiecie jakieś 100V..400V Powiedzmy 2x47uF/100V bezbiegunowe z MKT/MKP (foliowce) 4,7uF/400V wszystkie równolegle połączone i takie połączenie nalezy wpiąć szeregowo do głośnika.
    gkmaster
    Level 17  
    ale ja chce zrobić monitorki do surround. Po za tym napisałem, że obudowa będzie ok 7L wiec nie będą to głośniki do samochodu. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na pasmo przenoszenia obu głośników? Głośnik niskotonowy przenosi do 4000Hz a wysokotonowy zaczyna od 4000Hz i nie wiem czy jak ustalę częstotliwość podziału na 4kHz to czy głośniki nie będą za bardzo przeciążane?
    Tremolo
    Level 43  
    To nie jest głosnik niskotonowy, to średnioniskotonowy. Głośnik jest tani,gdyz ma ciężką charakterystyke. Trzeba się na nią popatrzeć teraz i pomyśleć. Jest to charakterystyka z powoli rosnącym zboczem, Więc raczej robienie do tego głosnika obliczeń w kalkulatorze to nieporozumienie. Po za tym on może miec i 16Om dla 4000Hz gdzie jest cięcie. I zwrotnica może okazac się elementem zaniżającym ogólną cha-kę.
    Głośnik trzeba by uciąć łagodnie ponizej końca jego pasma, tak zeby -3dB wyszło około 4kHz.
    gkmaster
    Level 17  
    a tak bardziej po ludzku :?:
    Quote:
    Głośnik trzeba by uciąć łagodnie ponizej końca jego pasma, tak zeby -3dB wyszło około 4kHz.
    . Jaką FP proponujesz i czy zwrotka 12 czy 18dB/oct bo 6 to chyba nie wchodzi w rachube. Wydaje mi się, ze głośniki średniotonowe to zaczynają pasmo od 1000Hz a ten zaczyna się od 80Hz ale mniejsza o to - nie mają to być głośniki forntowe tylko tanie surround. Fakt, że głośnik nie jest jakimś "boomboxem" a raczej niskośredniotonowcem. [/quote]
    Arkadyo
    Level 31  
    A tak bardziej po ludzku to ten tonsilek jest do bani i ja do 2way bym go omijał do 3 way zresztą też :D poszukaj lepiej coś co ciagnie w miare równo do 4 khz
    Konrad3006
    Level 16  
    Witam, mam program Zwrotnice, i tam można wybrać III- 6dB i III 12dB czym to się rózni?

pozdrawiam
    zeberko
    Level 32  
    III - 6dB zwrotnica do systemu trójdrożnego o nachyleniu 6 dB na oktawę (filtr I rzędu)
    III - 12dB jak ww. tylko o nachyleniu 12dB na oktawę (inaczej II rzędu) (mocniejsze tłumienie sygnału niż ta 6dB)
    Oczywiście chodzi, że wszystkie filtry tej zwrotnicy są filtrami danego rzędu, często możemy się spotkać z sytuacją gdy jeden filtr w zwrotnicy jest zrealizowany jako 6dB, a kolejny jako 12dB.
    Konrad3006
    Level 16  
    Prawie zrozumiałem, jakby tak jescze ciut prościej? :)
    I jescze którą zwrotnice lepiej zastosować? III-6dB czy III 12dB?

pozdrawiam
    zeberko
    Level 32  
    Wszystko zależy od zastosowanych głośników.
    Na samym początku zabawy w audio DIY najlepsze będą konstrukcje dwu drożne II rzędu znaczy się 12dB.
    Np. taki książkowy przykład z bardzo znanym i popularnym głośnikiem ARN 150/03/8 przy aplikacji w układzie dwudrożnym.
    http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=75&l=1&catg=1
    Problem z nim jest taki, że ma wielkiego himalaja na 6kHz i kiedy zastosujemy filtr 6dB będzie on wyraźnie widoczny na charakterystyce naszego zestawu, a kiedy zastosujemy filtr 12dB plus odpowiednio wcześniej 1,9kHz to pik zostanie odpowiednio osłabiony i nie zaznaczy swej obecności na tle naszego głośnika wysoko tonowego.
    Gdyby głośnik miał odpowiednio opadającą charakterystykę na skraju pasma to można by pokusić się o odpowiednią aplikację filtru 6dB np nowy STX GDN-15-100-8-AX
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=421&vItemDB=itemdb
    http://www.stx.pl/charakterystyki/GDN-15-100-8-AX-ALL.jpg
    Konrad3006
    Level 16  
    Acha, czyli jaką zastosować zwrotnicę to zależy od tego jakie się dobiera głosniki tak?:)
    oleczek1988
    Level 21  
    Konrad3006 wrote:
    Acha, czyli jaką zastosować zwrotnicę to zależy od tego jakie się dobiera głosniki tak?:)

Tak

ja polecam ci artykuły na forum:

www.audiomania.info
    Maragaht
    Level 15  
    Witam
    w zwrootnicy występuje C i L a mowa byla o 2 rezystorach szeregowo i rownolegle zeby cos z bassem robily po co są i jak to sie nazywało bo zapomniałem juz o tłumik po co jest ten tlumik i jak go podlaczyc miedzy C i L?
    Marcin230693
    Level 14  
    tłumik ma wyrównywać spl głośników podpina się go za filtrem (tzn za C i L)