Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka- szukam schematu

08 Lip 2006 12:52 1996 2
  • Poziom 9  
    Chcę zbudować spawarkę na 230V, posiadam gotowe trafo na dwóch kolumnach, wtórne uzwojenie jest nawinięte bifilarnie napięcie wyjściowe na biegu jałowym ma 58V. posiadam tyrystor chyba na 400A ( wielkie bydle) – prosił bym o schemat wysterowania tego tyrystora oraz uwagi na temat budowy spawarki. Widziałem na forum że jest poruszany temat DŁAWIKA – jaki dławik zastosować i jaką funkcję spełnia oraz gdzie się go podłącza. Za wszelką pomoc z góry wielkie dzięki.

• Poziom 26  
    Dławik wstawia sie szeregowo na jednym z biegunów zasilania, sluży on do gładzenia przebiegu prądu dla roznych kątów zapłonu tyrystora(ów)
    Dla przykładu podczas spawania małym pradem duży kąt zaplonu powoduje , ze napięcie , prąd jest impulsowy tzn poszatkowany itp, aby spawanie przebiegalo prawidłowo prąd nie powinien zanikac tylko być w miarę ciągły, po to własnie stosuje sie dławik ze szczeliną powietrzną, Ktos mógłby powiedzieć "a po co komu dławik wpakuje konda"
    ,wiadomo jak kond wplywa na humor trafa i mostka, poza tym jakiej wielkiej pojemności musiałby on byc dla takich pradów jak w spawarce.
    Nie mowię ze sie nie stosuje bo sie stosuje ale w innym układzie pracy , widziałem kiedys podczas naprawy jednej spawarkitakiej co aluminium mozna nią spawać.
    Na koniec dodam , ze waznym elementem spawarki z mostkiem sterowanym, jest tak zwany układ zajażania łuku składający sie z dodatkowego mostka prostowniczego o małym prądzie rzędu 10A i rezystora ograniczającego prąd mostka do wartosci 5--10A.Do czego sto służy to wiadomo.
    Kiedys robiłem taka spawarke na 3 fazy, schematy wpakowałem na forum gdzies tam są i po kilku przerobkach naddały by sie i do jednofazowej spawareczki.
  • Poziom 9  
    jaki dławik zastosować do spawarki 250A i 400V
    Typ od podobnej spawarki lub parametry mnie interesują