Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik sterowany, spawarka 3-fazowa

Schizma 29 Nov 2007 11:21 27253 97
    Schizma
    Level 20  
    Witam.
    Mam następujący problem: potrzebuję układ, który będzie sterował 3 tyrystorami w 3-fazowym prostowniku. Jako, że na allegro brak tego typu układów, stąd pytanie, czy można do tego celu użyć układu, który z założenia ma sterować triakami?
    Byłbym wdzięczny za sugestie, pozdrawiam.
    Schizma
    Level 20  
    tylko, czy układ będzie w stanie wysterować tyrystory mocy? Potrzebują 300mA na bramce.

Dodano po 3 [minuty]:

następne pytanie: czy spotkał się ktoś z układem, w którym zastosowano prostownik z 6 diod i pojedynczy tyrystor sterujący napięciem wyjściowym. Mówię o transformatorze spawalniczym. A może jakieś inne propozycje?

Dodano po 1 [godziny] 15 [minuty]:

Ma któryś z Szanownych Forumowiczów jakiś sprawdzony w 100% schemat sterowania 3 tyrystorami?
    lechoo
    Level 39  
    Podejrzyj sobie fabryczne rozwiązania, odsyłam do lektury artykułu "Budowa, działanie i naprawa spawarek elektronicznych" - Ryszard Jastrzębski, Radioelektronik nr 3/1990.
    -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=28126

Układ z 1 tyrystorem nie będzie działał z prostownikiem 3-fazowym.
    elektromechanik
    Level 27  
    Nie wiem do czego to ma być. To co jest do triaków powinno bez problemu chodzić z tyrystorami. Tylko gdybyś to podłączał to w przewód sterujący bramką każdego tyrystora włącz diodę. tyrystory nie lubią zazwyczaj być wysterowane przy ujemnym napięciu na anodzie.
    Schizma
    Level 20  
    no tak, tylko pisałem już, że te tyrystory potrzebują 300mA prądu sterującego...
    Schizma
    Level 20  
    może głupie pytanie...istnieje możliwość zastosowania tyrystorów jako diody?
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:
    może głupie pytanie...istnieje możliwość zastosowania tyrystorów jako diody?

Wcale nie takie głupie. Zrobiłem sobie tiga, migomat, koledze spawarkę, duży prostownik. Wszędzie tam założyłem <ruskie> tyrystory, których to sporo iza grosze kupiłem w czasach gdy kwitł handel bazarowy między <bratnimi krajami>

Musisz tylko między anodę a bramkę tyrystora podłączyć diodę. Typ 1N lub podobną (przewodzenie w kierunku bramki).
    Schizma
    Level 20  
    czy nie popłynie wtedy zbyt duży prąd przez bramkę?
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:
    czy nie popłynie wtedy zbyt duży prąd przez bramkę?

Bez obawy. Tyrystor przechodzi w stan przewodzenia przy bardzo niskim napięciu i cały prąd obciążenia płynie anoda katoda.

przekonaj się sam podłączając jakieś większe obciążenie przez tak podłączony tyrystor.
    Schizma
    Level 20  
    no cóż, nie pozostaje nic, jak tylko spróbować:)
    Schizma
    Level 20  
    no dobra, próba była...troszkę danych: transformator 3f, pierwotne nawinięte drutem 6mm2, wtórne linką 25mm2, oba uzwojenia w bawełnie. Przekrój kolumny 50cm2, napięcie po wyprostowaniu 80V, mostek: 3 diody 300A + 3 tyrystory 400A (wszystko pastylki). Próba na elektrodzie 4: spawać się tym wcale nie da, ale za to palić można wszystko:). Pytanko: może ktoś oszacować moc tego transformatora?

Dodano po 3 [minuty]:

Fotka półfabrykatu...
    13alek
    Level 12  
    buduje spawarkę na 3 diodach i 3 tyrystorach jako sterowanie wybrałem gotowca na allegro stronka nieaktywna może ta będzie ok regulator_tyrystor_owy_spawarka_3_faz_m_in_bester
    cena kosmos !!!ale podobno działa ja jaszcze nie sprawdziłem trafo niedokonczone

Moderated By ANUBIS:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

Schizma
    Level 20  
    również chcę kupić ten układ...nikt nie chce napisać, jaką moc może mieć to trafo?
    13alek
    Level 12  
    skoro można zastopić sterownik bester 315 to chyba duzą bo bester ma 400A
    Schizma
    Level 20  
    pytam o mój transformator. Przekrój kolumny 50cm2
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:

Jako transformator sieciowy to zależnie od jakości blach gdzieś około 4kVA. Natomiast w spawarce to ho ho więcej.
    Nie pamiętam dobrze ale chyba bester 315 ma podobny<nie mówię o uzwojeniu.
    Schizma
    Level 20  
    skąd wziąłeś 4kVA? Szczerze mówiąc moc troszkę mnie przeraża, szyna kolejowa poszła na 2 części, paliłem 2 elektrodami 3.2 naraz :-)

Dodano po 21 [minuty]:

i jeszcze jeden problem: regulacja na pierwotnym, czy na wtórnym?
    kszumek
    Level 17  
    Witam
    A może koledzy maja namiary na producenta takich transformatorków jak
    w tym sterowniku z allegro ???
    Pozdrawiam
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:
    skąd wziąłeś 4kVA? Szczerze mówiąc moc troszkę mnie przeraża, szyna kolejowa poszła na 2 części, paliłem 2 elektrodami 3.2 naraz :-)

Dodano po 21 [minuty]:

Napisałem Ci że podobne trafo siedzi SPB 315 a ta spawarka ma prąd maksymalny około 400A więc się nie dziw że to pali.

4kWV wypada z przekroju rdzenia. Ale to moc transformatora dla sieci.
    Z reszto pisałem Ci już.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Schizma napisał:
    Quote:
    elektromechanik:
    Quote:
    Jako transformator sieciowy to zależnie od jakości blach gdzieś około 4kVA. Natomiast w spawarce to ho ho więcej.
    Wydaje mi się że moc około 20 KVA ,skoro SPD 630/prąd znamionowy 500A /ma moc 37 KVA -przekrój rdzenia 65cm.kw.
    elektromechanik
    Level 27  
    Akrzy74 wrote:
    Schizma napisał:
    Quote:
    elektromechanik:
    Quote:
    Wydaje mi się że moc około 20 KVA ,skoro SPD 630/prąd znamionowy 500A /ma moc 37 KVA -przekrój rdzenia 65cm.kw.

Moim zdaniem chyba masz rację. Mówimy oczywiście o mocy spawalniczej.
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Quote:
    Mówimy oczywiście o mocy spawalniczej.
    OCZYWIŚCIE
    Quote:
    Zdecydowanie na wtórnym.Mam w domu trafo 30cm zrobione na odczepach po stronie pierwotnej i teraz kombinuję z czymś co podniesie mi napięcie na wtórnym o jakieś 25V ale bez żadnej elektroniki /coś na wzór trafa dodawczego ,prostownika 1 poł.i małego dławika od lampy OUS 400/Jeśli chodzi o sterownik fazowy na triakach -wydaje mi się że gorzej niż na odczepach-Przy twoich 50cm.kw zastosuj reg.na tyrystorach bo inaczej będziesz miał problem z małymi prądami.
    Schizma
    Level 20  
    nie zna ktoś konkretnego wzoru dla transformatorów 3f?
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:
    nie zna ktoś konkretnego wzoru dla transformatorów 3f?

Wzoru- ale co chcesz liczyć?
    Schizma
    Level 20  
    nikt nie zna jakiegoś wzoru, choćby szacunkowego?
    elektromechanik
    Level 27  
    Schizma wrote:

Przekrój rdzenia do kwadratu = moc w VA dla 1 fazowych.
    Przekrój rdzenia do kwadratu x 1,73= moc VA dla 3 fazowych.

To jest wzór praktyczny a nie naukowy dla trans formatorów zwykłych.
    dla transformatorów o rdzeniach zwijanych przekrój rdzenia pomnożyć X1,5. To są moce sieciowe a nie spawalnicze.
    kierko
    Level 17  
    Quote:

Cześć!
    Jeszcze pozwolę sobie dodać, że dla trafo spawalniczych możesz przyjąć większy współczynnik mocy, który zależy od (czas spawania, czas przerwy), następnie jeśli przewidujesz chłodzenie to dalej zwiększasz ten współczynnik itd, itd. Pozdrawiam.
    Schizma
    Level 20  
    " Przekrój rdzenia do kwadratu x 1,73= moc VA dla 3 fazowych."

Ktoś na tym forum pisał, że przekrój kolumny do kwadratu x 3...[/quote]