Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co to jest ? Pomóżcie zidentyfikować te elementy !

kwierzyk 14 Aug 2006 14:49 3986 10
e-mierniki
    kwierzyk
    Level 15  
    WItam, posiadma takie oto 3 elementy, podobne do warystorów, nie wiem jednak czy mm rację, dlatego załączam foto:

Podam jeszcze toc o na tym żółtym napsiane jest bo sie zamazało lekko:

NS SA
    472
    w tym trójkąciku pisze DVE
    560-2 N69/79(mam dw takie) LL2
    565-1 RU jest kwadracik w kwaracie obok tego
    Y

Prosiłbym o pomoc co to jest, na reszcie elementów widać wszystko czytelnie.
    Prosze o pomoc, za wszytski eodpowiedzi z góry dziękuję:)
    Moderated By TONI_2003:

Zmieniłem i poprawiłem temat postu!
    Posty zostały scalone.

• e-mierniki
  • Helpful post
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    To są kondensatory ceramiczne wysokonapięciowe o pojemności 470pF i 4,7nF.
    kwierzyk
    Level 15  
    Można tego użyć do filtra przeciwkzakłoceniowego do filtrowania 230 V AC ?? Na jak wysokie napięcie one są ?
  • e-mierniki
    kwierzyk
    Level 15  
    i ktore są ktore ? mogłby ktos napsac po kolorach ?

Dodano po 4 [minuty]:

OK jeden faktycznie jest warystorem :) jak fajnie, ze 2 zł więcej w kieszeni :D

Part Number = TNR23G471K
    Manufacturer Name = Marcon
    Description = Metal-Oxide Varistor (MOV)
    V(RMS) Max. Applied Voltage = 300
    V(DC) Max. Applied Voltage = 385
    V(C) Nom. (V) Clamping Voltage = 765
    V(DC) Nom.(V) Varistor Voltage = 470
    W(TM) Max.(J) Transient Energy = 150
    I(TM) Max.(A) Peak Current = 6.5k
    Capacitance Typ. (F) = 1.2n
    Semiconductor Material = MOV
    Package = Radial

A ten czarny element ? Bo jakos nie moge znaleźć

Dodano po 29 [minuty]:

Nadal poszukuję informacji o czarnym elemencie i na jakie napięcie maxymalne jest element żółty ??
  • Helpful post
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam.

W środku jest termistor NTC do tłumienia prądów udarowych. Może być jako miękki start transformatora. Parametrów nie znam.

Pzdr.
    kwierzyk
    Level 15  
    A moze jakas plikacje z jego wykorzystaniem ktos zna ?

Dodano po 4 [minuty]:

I pozatym termistor wukłądzie soft startu ? troszke dziwne, czekam na jakies propozycje prostej aplikacji
    kwierzyk
    Level 15  
    Witam, potrzebuję pomocy w zidentyfikowaniu tego (podobno) termistora, - czarny na zdieciu, w środku.
    Może ktoś znalalzłby cokolwiek na jego temat bo mi jkos nie wyszło.

Według informacji które znalażłem w sieci:

"Termistor NTC jest nieliniowym rezystorem, którego rezys tancja zależna jest silnie od temperatury materiału oporowego. Jak wskazuje angielska nazwa - Negative Temperature Coefficient - termistor posiada ujemny współczynnik temperaturowy, czyli rezystancja maleje ze wzrostem temperatury. Są one zbudowane z polikrystalicznych półprzewodników, które stanowią mieszaniny związków chromu, manganu, żelaza, kobaltu i niklu. Są zmieszane z plastycznym środkiem wiążącym. Termistory NTC stosuje się do np, pomiarów i regulacji temperatury, kompensacji temperaturowej, opóźnienia czasowego i ograniczenia prądów rozruchu.
    "

Z tematu wyzytałem też że :"W środku jest termistor NTC do tłumienia prądów udarowych. Może być jako miękki start transformatora."

Czy mógłby ktoś taki rysunek chociaz w paincie wrzucić, zebym wiedział jak to mam włączyć przed trafem itd ? Byłbym bardzo wdzięczny. Pozdrawiam, kw
  • Helpful post
    Figi
    Level 37  
    Oczywiście musiał kolega założyć nowy temat, tylko po to, aby się upewnić, że to termistor, prawda?
    Tu jest cała ich rodzina:
    http://www.skceramic.com/pro-ntc_power.htm

Jeśli nie wie kolega po co termistor w układzie soft-startu, to znaczy, że nie wie kolega co to jest soft-start. Należałoby zacząć zatem od wykorzystania WYSZUKIWARKI
    kwierzyk
    Level 15  
    Wiem co to soft start, tylko po raz pierwszy dowiedzialem sie o mozliwosci zastosowania NTC w Sofcie, zazwyczaj widywałem tam przekaźniki i reystory, czytalem o triakach itp, ale o NTC pierwszy raz ;) Dzięki za link, temten temacik skasuję.

Dodano po 1 [minuty]:

Widzę ze moderator już to zrobił :) Dziękuję
    kwierzyk
    Level 15  
    Według tabeli ze strony którą podał Figi nie ma tam 16D-13, jest natomiast 16D-15, chyba będzie mial podobne parametry ?

I kolejne pytanie. Czy można go dać po prostu przed bezpiecznikiem szeregowo do pierwotnego uzwojenia? Tak bynajmniej piszą na audiostereo.pl, znalazłem w Google szukająć informacji o NTC w SoftStart, ostatni post np.

http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=10877&p=3#k

Problem rozwiązany, temat zamykam, pozdrawiam, kw