Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ śledzący ruch słońca

01 Lip 2003 15:11 8224 13
  • Specjalista AGD
    zrobiłem sobie nie dawno kolektor słoneczny do podgrzewania wody działa bardzo dobrze i chcę teraz zrobić do tego układ śledzący słońce tak aby kolektor był zawsze odwrócony do słońca może ktoś z kolegów spotkał sie z takim układem albo układ czasowy który u ustalonej godzinie np.o 9 godzinie ustawiał by korektor w określonej pozycji a potem np. co godzina obracał by o pewien kąt cały kolektor
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 42  
    A masz już jakiś układ napędowy do kolektora? Myśle że to od niego trzebaby zacząć i dopasować elektronike do niego.
  • Specjalista AGD
    po wstępnym przejrzeniu stronki to chyba to czego szukałem układu mechanicznego jeszcze nie mam ale przy obrocie w 1osi to nie problem
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    :arrow: h jaworski

myślę o czymś takim, tknęło mnie jak na allegro kupiłem kilkanaście lampek do ogrodu na baterie słoneczne, taki bajer....

Jak duży masz kolektor, jak to rozwiązałeś możesz uchylić rąbka tajemnicy, jestem zainteresowany zainstalowanaiem czegoś takiego na dachu + wiatrak.
  • Fabryka Prądu
    ja pochwalę sę swoim petentem. Mam na dachu na czarno pomalowany płaski kaloryfer, połączony z boilerem. Obieg wody wymusza pompka od centralnego ogrzewania. Kaloryfer jest ustawiony tak że słońce pada na niego prostopadle o 15. Pommpka wyłącza się o godzinie 18:30. Na wieczór mam dość wody dla 5 osób. Z racji rozmiarów kaloryfera jest on nieruchomy. Dolna część kaloryfera jest osłonięta cieniutkim styropianem. Do pomalowania użyłem "hydrobitu" do konserwacji podwozi samochodowych. Jako przyłącza mam plastikowe rórki elastyczne do ogrzewania podłogowego ( wytrzymują 105 stopni i 10 Bar ! )
    :arrow: UAZ nieźle :wink:

A jaką pojemność ma bojler, kurczę może to jest najtańsze rozwiązanie, ale........co zimą !!!

Ja mam przepływowe Siemensy i płacę za dużo za prąd :lol:
    Ogrzewanie olejowe wspierane mocno kominkiem !!!
  • Poziom 42  
    uaz napisał:
    ja pochwalę sę swoim petentem. Mam na dachu na czarno pomalowany płaski kaloryfer, połączony z boilerem.
    Jaki jest rozmiar tego kaleryfera tzn powierzchnia?
    Kaloryfer ma około 80 cm wysokości i 150 cm szerokości. Grubość ok 2-3 cm, ma on budowe jakby dwóch karbowanych blach obspawanych po brzegach. Zbiornik wody ma 140 l. Zimą wode napędza piec od centralnego ogrzewania - więc terz nie ma problemu. Probklem jest raczej latem kiedy pada - wtedy zostaje tylko grzałka :( .
    Zbiornik jest zamontowany poziomo, a grzałka jest wkręcona "w połowie" wysokości - daje to ciekawy efekt bo nawet jeżeli grzałka działa krutko ( 1,4 kW ) powiecmy przez 40 min - to po odkręceniu kranu leci mocno ciepła woda - tyle że krótko...
    Nie nagrzewa się cała obietość, ale ciepła woda unosi się do góry, z kąd jest pobierana.
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    co do śledzenia ruchu słońca to widzałem takie układy z dwoma fotoelementami w kilku centumetrowych rurkach. Rurki ustawione równolegle do siebie w jakimś tam odstepie, później były wzmacniacze operacyjne i stopień mocy dla silnika. W sumie prosty układ, jestem tylko ciekaw jak działa. Kiedyś w EdW był opis takiej zabawki- jakiś krab cy cuś. zasada działania była ta sama. w efekcie zabawka "jechała" tam gdzie jest najjaśniej
  • Specjalista AGD
    cześc ja swój kolektor zrobiłem o wymiarach 2m na 1m do blachy ocynkowanej na całej długości przylutowałem rurki miedziane jest ich około 18 metrów spód odizolowałem styropianem a od góry położyłem szybę całość zamocowałem na ruchomej osi planuję teraz dorobić układ do śledzenia ruchu słońca ale nie stosuję do obiegu pompy wodnej bo układ mam zrobiony w ten sposób że kolektor jest o 1 metr niżej niż zbiornik dół zbiornika jest połączony z dołem kolektora a środek zbiornika z górą kolektora wtedy podgrzana woda unosi się do gory i w pływa do środka zbiornika na górę a na to miejsce wpływa zimna woda z dołu pobór wody d użycia mam na pływaku z góry zbiornika aby pobierać zawsze ciepłą wodę
  • Poziom 23  
    może troszeczke odbiegne od tematu - ale proponuję zatosować wymiennik ciepła, a do wody w obiegu grzejnym dodać coś przeciwko zamarzaniu - np popularne Petrygo. wtedy bez obaw możemy instalację użytkować wielosezonowo ( czasami zimą słońce przecież potrafi ładnie przygrzać ....)
    Rozwlekając trochę myśl przewodnią - można by połączyć układ zegara z pozycjonerem brotnicy - tzn o odpowiedniej godzinie kolektor bezie sie ustawiał na żądanej pozycji, ukłąd śledzenia słońca mógłby czasami wpaść dziwną histerezę - i dochodziłoby do absurdalnych sytuacji - czyli "przemiatania "horyzontu (sąsiedzi pomyśleliby że masz jakiś radar zainstalowany na dachu) - po za tym odpowiednio do pory roku musiałby być ustawiany kąt elewacji ....
    Jak wiadomo układ śledzenia słońca byłby bezużyteczny podczas dni pochmurnych , a jak wiadomo - nawet przez chmury słońce potrafi "nieźle przygrzac" promieniowaniem podczerwonym .... a tu nam chodzi przecież nei o baterię słoneczną - tylko o wykorzystanie ciepła
  • Poziom 10  
    ja też mam kolektory
    i czytałem trochę o tym
    widziałem coś takiego w zestawie chyba
    HEWALEKSU.
    Niemcy też z tego słyną

Jeśli ktoś chce to wystarczą Google
    napewno coś się znajdzie
  • Poziom 10  
    Szukałem, szukałem i znalazłem prościutki układ z którego można zrobić urządzenie które będzie mogło sterować wielkimi kolektorami. Wystarczy tylko zmienić źródła zasilania i dobrać odpowiednio mocne tranzystory i oczywiście wolno obrotowy silnik (bądź jakąś przekładnie) który będzie w stanie obrócić takie kolektory.

http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/prad/elektr/neuron.html