Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kolektora słonecznego - pomocy

24 Lip 2006 14:35 13423 10
  • Poziom 10  
    Witam chcę wykonać instalację podgrzewania wody podobną jak na rysunku, wolałbym żeby to był obieg grawitacyjny (przynajmniej na razie) ale napotkałem kilka problemów z którymi nie wiem jak sobie poradzić
    1. Gdzie umieścić zbiornik wyrównawczy i jak go podłączyć?
    2. Czy o takich odległościach i różnicy poziomów układ będzie pracował grawitacyjnie?
    3. Chciałbym podłączyć 2 kolektory 1m X 1,5m jeden na południowej stronie dachu a drugi na zachodniej albo wschodniej. Jak je podłączyć?
    może lepiej zastosować kolektory takiego typu:
    ___
    |||||
    ----- czyli równoległe do siebie rurki połączone jedną wspólną rórką od dołu i drugą od góry?
    4. Jak wielki zbiornik będzie optymalny do tego układu? (woda będzie służyć wyłącznie do prysznica)
    Ogólne uwagi, poprawki i modyfikacje mile widziane.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Schemat kolektora słonecznego - pomocy

Moderowany przez andre1979:

Przeniesiono z "Układy elektroniczne - pomysły i problemy"

• FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 11  
    Ja bym odwrotnie podłączył zbiornik z wodą, moim zdaniem zasilanie od dołu wyjście ciepłej wody z góry. Sam sie zastanawiam nad takim wynalazkiem, powodzenia.
  • Specjalista AGD
    co tam nie odpali sam cos podobnego robiłem i działał pieknie z tego co się doczytałem kiedyś to dla działania grawitacyjnego potrzeba 50 cm rużnicy poziomów następnie pobór ciepłej wody powinien być z góry zbiornika bo ciepła woda sie tam zbiera jako lrzejsza a napływ wody trzeba zrobić na dół
    ja wzbiorniku miałem pływak z spłuczki i wężykiem woda zimna szła na dół zbiornika
    a pobór ciepłej wody był na pływaku tak aby była pobierana ciepła woda z góry
    2 paneli cieplnych nie używałem bo miałem zrobiony tylko 1 był na obrotowej osi zawieszony nad ziemią miałem do niego dorobić sterowanie elektrycznie aby kolektor sam się obracał do słońca miałem już układ elektryczny ale nie zrealizowałem go bo znajomy miał na jesień spuścić wodę z niego (był zasilany wodą nie glikolem)to spuścił wodę tylko z górnego zbiornika a nie z kolektora przyszedł mróz i rozsadził rurki
    mój miał rozmiary 2m na 1m
    tu masz link do mojego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic57460.html
    no 4 kolektory to strasznie dużo nie wiem czy nie lepiej były by 2 tylko zrobić je tak aby trochę się wrzechylały na wschod zachód
    przy grawitacyjnym biegu trzeba zwrucić uwagę aby aby ciepła woda szła całły czas do góry płynnie ale na twoim miejscu zastanowił bym sie też nad wymuszonym obiegiem wody bo u mnie jeżeli sie gdzieś zwolnił obieg wody(zagieta rurka) to po 5 minutach woda w korektorze potrafiła się ZAGOTOWAĆ dlatego też dołożyłem mu małą pompkę z akwarium taką 2w i eliminowało to mi 2 wadę zasilania wodą !!! przy podgrzewwaniu wody wydziela sie dużo pęcherzyków powietrza które potrafią tewż zablokować grawitacyjny przepływ wody
  • Poziom 10  
    h jaworski dzięki za kilka porad ale jaszcze została sprawa zbiornika wyrównawczego, gdzie go umieścić i jak podłączyć oraz jakiego typu zastosować kolektory? może wcześniej się źle wyraziłem - zamontuje w sumie 2 kolektory.
  • Specjalista AGD
    nie wiem po co i w jakim celu chcesz stosować zbiornik wyruwnawczy a co do typu korektora to generalnie są 2 typy albo korektor płaski albo korektor paraboliczny ten co na rysunku to jest płaski jakby miał wiecej pytań to zapraszam na gg bo to jest szeroki bardzo temat
  • Poziom 10  
    Kolektor jak najbardziej płaski ale który pierwszy czy drugi?
    Schemat kolektora słonecznego - pomocy czy Schemat kolektora słonecznego - pomocy
  • Specjalista AGD
    ja miałem ten z 1 zdięcia ale nie ma to chyba istotnego znaczenia dobrze też się sprawoją kaloryfery stare panelowe (takie płaskie) ja jak bym teraz coś robił to zrobił bym tak że kupił był 2 arkusze blachy ocunkowanej pozaginał bym boki i zlutował te blachy ze sobą na rogach tak aby w środku był by pusty dorobił bym wlew i wylew pomalował całośc na czarny mat włożył do ramy od spodu dał bym wełnę mineralną (nie styropian bo pod wpływem gorąca się kurczy)od góry szybę na uszczelkach gumowych i zabezpieczone żeby nie spadły jak już muwiłem istotne jest prowadzie nie górnej rurki aby w żadnym miejscu nie szła ani w dół ani poziomo i pomyślał bym o pompce wymuszającej obieg płynu ja miałem małą pompkę od akwarium 2w za 25zł działa ona na zasadzie odśrodkowej i może być włączaona w obieg cały czas bo jest przez nią przepływ i nie zalezy on od położenia wirnika a chodzi o to aby nie dopuścić do zagotowania sie płynu w kolektorze mozna wtedy dorobić układ sprawdzający temperaturę na wylocie i jak ona wynosi powyżej 85stopni C. wtedy włączana jest pompa kt5óra wymusza szybszy obieg wody
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o sam zbiornik z wodą, to dopływ zimnej powinien być z dołu, a odbiór ciepłej - z góry. Rozumiem, że na rysunku nie ma zaznaczonej izolacji termicznej przewodów jak i samego zbiornika, ale w rzeczywistości będzie. Proponuję darować sobie również ciepłą wodę w zimę, to pozwoli na przerobienie układu na grzanie bezpośrednie (bez cieczy grzejnej) i pracę termograwitacyjną - już od marca do października nie ma mrozów, a to daje 8 miesięcy grzejnych.

Jeśli jednak ma być taki układ jak zapronowałeś, dwu obiegowy to będzie on pracował poprawnie tylko z pompą obiegową w ujkładzie grzewczym, układ musi być pod odpowiednim ciśnieniem, potrzebne jest też naczynie przeponowe, w dodatku płyn solarny (grzewczy) jest drogi, trzeba pilnować szczelności, bo płyn nie może mieć kontaktu z wodą. W warunkach amatorskich nie zawsze się to uda.

Co do przestawiania kolektora do słońca to przy kolektorach płaskich jest to zbędny luksu dodatkowo komplikujący całość układu (mechanika, czujniki, elastyczne węże, szczelność połączeń). Układy śledzące stosować trzeba w kolektorach parabolicznych, gdzie chodzi o ustawienie miejsca nagrzewania czynnika w ognisku zwierciadła parabolicznego.

Jesli chodzi o łączenie kolektorów. Jeżeli układ grawitacyjny - równolegle (mniejsze opory wewnątrz dla cieczy). Jeżeli z pompą to właściwie obojętnie, chociaż firmy montujące układy solarne zalecają też układ równoległy.

Co do rodzaju kolektora to korzystniejszy jest ten wężownicowy, chociaż zalecany jest tylko do układów z obiegiem wymusonym. U mnie jest właśnie taki i bez pompy też działał.

Odległość dołu zbiornika od góry kolektora przy termograwitacyjnym zalecana 30-40 cm. Przy układach bezciśnieniowych wystarcza pompka np. od wypompowywania wody z pralki automatycznej. Generalnie trzeba dążyć do maksymalnego uproszczenia układu. Tak naprawdę woda powyżej 40* jest kłopotliwa w użyciu - większość urządzeń ma w specyfikacjach, że może przyjąć własnie taką temp. wody, a 40* nawet do kąpieli to woda wyraźnie ciepła ;)
  • Specjalista AGD
    jak bym miał robic korektor teraz to robił bym 2 obiegowy z płynem grzewczym a to dlatego że jak jest 1 obiegowy z wodą to jak już pisałem w wodzie jest dużo powietrza które po podgrzaniu wody wydziela sie w postaci pęcherzyków powietrza które to mogą spowodować zatrzymanie przepływu wody a wtedy woda się zagotóje i cała konstrukcja jest narażona na uszkodzenie do tego woda wielokrotnie podgrzewana robi się zielona kwitną w niej glony i zaczyna smierdzieć sam tego doswiadczyłem jak przxyjeżdzałem do tego domku na niedzielę i chodz woda była ciepła to nadawała się tylko do wylania co do obracania korektora wcale to nie jest skomplikowane układ elektryczny zrobiłem na 1 układzie operacyjnym i 2 tranzystorach i kilku oporach troche roboty jest przy obracaniu korektora ale zamocowany był na pionowej osi i jak był wyważony to obracał się bardzo lekko mimo że ważył kilkadziesiąt kilo z szybami
    trochę problemu jest z gietkimi przewodami ale ja miałem gumowe przewody i przewód z zimną wodą zwisał swobodnie ale problem był z przewodem z ciepłą wodą bo musiał być usytowany cały czas do góry ale tak aby się nie łamał co uzyskałem poprzez odpowiednie zamocowanie go na opdpowiednim odciągu i układ ten działał po dopracowaniu przez okres 4 miesięcy bez żadnych probleemów
  • Poziom 19  
    Jeżeli woda ta miałaby być używana codziennie, tak że prawie zawsze nastąpi wymiana wody w zbiorniku, to naprawdę nie widzę sensu stosowania układów 2 obiegowych, po co komplikować sobie życie. U mnie już od roku działa system 1 obiegowy i jakoś nic nie zakwitło a woda jest czyściejsza niż prosto z kanalizacji ;) No chyba, że u mnie jest lepsza woda, to by wyjaśniało wiele...

Co do pozycjonowania jeszcze raz powiem: przy kolektorach płaskich zysk z takiej aplikacji jest naprawdę nie warty zabawy. Piszesz, że działa już 4 miesiąc, ok. Zobaczymy po np. roku.