sp7dau wrote: witam!
w detektorach na IC można spróbować wstawić mikroamperomierz
między wyjście m.cz.(UL 1242)bezpośrednio do 8 nóżki a dzielnik
napięcia i przy sygnale p.cz. ustawić zero napięcia
dotyczy to miernika z zerem pośrodku skali w innym przypadku
na środek miernika
Na nóżce 8 jest wyjście wzmacniacza różnicowego regulującego poziom (głośność) sygnalu małej czestotliwości. Detektor koincydencyjny jest przed tym układem. Taki pomiar pomiar jest tam możliwy, pod warunkiem że miernik jest jest o dużej opornosci wewnętrznej, inaczej można uszkodzić układ.
Dodano po 41 [minuty]:
sq6ade wrote:
Jesteś w błędzie. Strojenie na "0" nie wymaga od scalaka specjalnych funkcji - muszą być tylko zaaplikowane odpowiednie elementy RC do układu pomiarowo-strojeniowego.
Wszystko zależy od scalaka i jego układu wewnętrznego.
sq6ade wrote: Demodulator odbiornika z PLL niczym się nie różni od demodulatora R.O. ze "swobodną heterodyną" . Sygnał ARCz pobierany jest właśnie z demodulatora FM - dąży do ZERA napięcia dyskryminatora.
W odbiornikach z syntezerem heterodyna jest stabilna i niema potrzeby stosowania ARCz. W przypadku swobodnej heterodyny ARCz to konieczność, dlatego napisałem że można posłużyć się właśnie ARCz. Kolega, zakładający temat, raczej do doświadczonych nie należy i odpowiedniego sprzętu pomiarowego raczej nie posiada. A przy braku doświadczenia łatwo można demodulator rozstroić, zamiast nastroić go prawidłowo. W demodulatorach koincydencyjnych przy niedokładnym zestrojeniu rosną zniekształcenia m.cz i na ucho tego nie wyczujesz. Prawidłowo strojenie pośredniej powinno się robić podając sygnał o częstotliwości p.cz. na wejście wzmacniacza p.cz. a nie sygnał w.cz.na głowice.