Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zniwelować szumy z komputera?

radzio1407 20 Wrz 2006 21:19 3673 18
  • #1 20 Wrz 2006 21:19
    radzio1407
    Poziom 13  

witam!

Co zrobic aby pozbyć sie szumów z komputera? robilem juz chyba wszystko... uziemiłem komputer wyciszylem niepotrzebne wejscia ale nadal mam szum... prawdopodobnie 50 Hz z komputera... może jakis filtr? to nie jest wina wzmacniacza bo jesli podlącze pod kompakt nie slychac tych szumów... ma ktoś jakis pomysł?

• #2 20 Wrz 2006 21:27
    tronic1
    Spec od komputerów

W komputerze nie ma praktycznie 50Hz,tylko na wejściu zasilacza.Szumy wydobywają się z głośników jak sądzę ? Do czego jest podłączane wyjście z karty dźwiękowej ? Wzmacniacz,głośniki "komputerowe"? Jeśli słyszysz 50Hz to raczej z urządzenia do którego podłączasz wyjście z karty dźwiękowej.

• #3 20 Wrz 2006 21:30
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Zdecyduj się, szumy, czy 50Hz, bo różnica jest zasadnicza.
    Szumy to "szzzzzzzzzz"
    50 Hz to brum, czyli buczenie takie.

W przypadku szumów niewiele można poradzić.
    Jeżeli to brum, to przede wszystkim pytanie, jakie masz kable?
    Może jest kiepskie ekranowanie, albo kabel długi, albo leży obok przewodu sieciowego lub transformatora.
    Może być też jakaś przerwa w kablu, albo coś nie tak podłączone.
    Może to też być pętla masy, jeżeli komputer połączony jest ze wzmacniaczem nie tylko za pomocą tego kabla.
    Jeżeli to pętla masy to może być trudniej.

• #4 21 Wrz 2006 08:46
    radzio1407
    Poziom 13  

To raczej jest takie brum... komputer podlączony jest pod wzmacniacz ... jesli pod ten sam wzmacniacz podlacze kampakt nie slychac tego "brum" podłączone jest wszystko dobrze... tylko z suba idzie takie brum... sprobuje zrobic tak jak mówicie ...jesli nie pomoże dam znać:)

• #5 21 Wrz 2006 09:00
    mrrudzin
    Poziom 39  

Przede wszystkim spróbuj na innym ekranowanym kablu dobrej jakości.

Cytat:

tylko z suba idzie takie brum...

z subwoofera "idzie" gdy jest podłączony CD?

Jaki masz subwoofer (pasywny / aktywny) i jaki wzmacniacz ?

• #6 21 Wrz 2006 11:10
    PINISLAV
    Poziom 12  

Ja mam podobny problem,ale w odruznieniu od ciebie wiem skad sie on wydobywa.
    w moim przypadku ze wzmacniacza jest to takie ciche buczenie brzeczenie strasznie irytujące .
    podewjrzewam ze wydobywa sie z transformatora .
    Jeszcze jedna sprawa jak moge zmniejszyć szumy na wyjściu wzmacniacza -na jednym wyjściu szumy są w granicach normy ale na drugim słychać takie piszczenie. Jest to ThompsonPA3513T bardzo podobny do polskiego wzmacniacza Unitry powiedział bym ze bliźniaczo podobny.

• #7 21 Wrz 2006 12:39
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

bardzo podobny do polskiego wzmacniacza Unitry

To tak jakbyś powiedział że jest podobny do japońskiego wzmacniacza Yamaha.
    Pod znaczkiem Unitra kryje się sporo modeli wzmacniaczy - każdy inny :)

Cytat:

podewjrzewam ze wydobywa sie z transformatora .

warto byłoby to sprawdzić - i ewentualnie próbować jakoś zaradzić.

Do autora postu:
    Spróbuj podłączyć zamiast komputera jakieś urządzenie audio (odtwarzacz mp3, discmana itp) - i zobacz czy dalej będzie szumiał

Sprawdź też czy gdy chwycisz za przewód ręką / dotkniesz palcem "buczenie" staje się głośniejsze.

• #8 21 Wrz 2006 13:11
    PINISLAV
    Poziom 12  

to jest taki dziwny objaw jakby gdzieś nie było masy.
    Miałem tak w starym wzmacniaczu unitry trzeba było podłączyc pewne wyprowadzenie do masy i przestało buczeć.
    Ale w tym wzmaku nie wiem co zrobić .
    a przewody sa dobrej jakości.

Zaznaczam ze to buczenie wystepuje tak od połowy skali do konca Volume.Jest to szum z buczeniem.

Nawet gdy odlącze kable od wejscia.

• #9 21 Wrz 2006 13:38
    /|\Atari
    Poziom 27  

Załóż ten temat w audio, jeśli kwestia sprowadza się do wzmacniacza. Osobiście przelutowałbym wszystkie kondensatory, jeśli ten wzmacniacz ma już kilkanaście lat. Choć nie wiadomo, czy przyniesie to skutki. Może to poprostu takiej jakości sprzęt.

• #10 21 Wrz 2006 17:55
    radzio1407
    Poziom 13  

sam sub jest aktywny wzmacniacz sam robilem na scalakach TDA7294 pod kompaktem nie slychac tego "brum"... kable mam ekranowane... a szumy mam nadal... jest jeszcze jakas mozliwosc?

• #11 21 Wrz 2006 18:06
    PINISLAV
    Poziom 12  

radzio1407 wydaje mi sie ze problem tkwi w jakiści wydobywającego sie dzwieku z kompa.
    Sprawdz czy nie masz aktywnych wejsć na karcie muzycznej Wycisz po prostu wejscie mikrofonu liniowe i inne z ktorych nie korzystasz w trakcie odtwarzamia muzy z kompa ,jak to nie pomoze to oznacza zemasz kiepskiej jakosci karte na pokładzie i niestety nic nie zrobisz.

• #12 22 Wrz 2006 19:22
    radzio1407
    Poziom 13  

wejscia mam juz wyciszone... przeciez wszystko napisalem... no coz... chyba nie pozostaje mi nic innego niz wymienic karte dźwiękowa... chyba ze jest jeszcze ktoś ma jakis pomysł...

• #14 23 Wrz 2006 08:40
    Rudolf_
    Poziom 24  

Jest jeszcze jeden sposób na pozbycie się szumu. Wymaga jednak wkładu finansowego, a wówczas dzwięk będzie naprawdę wysokiej jakości. Należy w tym celu zakupić wzmacniacz z wejściem optycznym TOSLINK, bądź koaksjalnym SPDIF. Do tego odpowiednią kartę muzyczną z odpowiednim wyjściem i oczywiście w przypadku połączenia optycznego - światłowód. Wówczas dźwięk naprawdę będzie wysokiej klasy, a szumy znikną jak zły sen. Jedynymi szumami będą wówczas szumy własne wzmacniacza.

• #15 23 Wrz 2006 10:09
    radzio1407
    Poziom 13  

ile mniej wiecej bedzie wynosił ten wkład finansowy? a co ciekawsze gdzie dostać taki wzmacniacz?

• #16 23 Wrz 2006 10:13
    mrrudzin
    Poziom 39  

Karta dźwiękowa - np. Soudblaster Audigy (ma wyjście SPDiF / coaxial).
    Większość nowszych płyt głównych ma zintegrowaną kartę dźwiękową z wyjściem cyfrowym.

Wzmacniacz - np. Yamaha z serii RX-V

Ceny sprawdź np. na allegro.

U siebie mam płytę główną ASUS-a A7N8X-e z zintegrowaną kartą dźwiękową (mającą wyjście SPDiF) i do tego Ymahę RX-V457. Szumów brak :)

• #17 23 Wrz 2006 11:05
    radzio1407
    Poziom 13  

w tym problem ze nie po to budowalem wzmacniacz od podstaw żeby teraz kupić sobie nowy... poszukam lepszej karty dźwiękowej i zobaczymy co wtedy mi powie...

• #18 23 Wrz 2006 11:22
    PINISLAV
    Poziom 12  

Trzeba było odrazu mowić .

Masz goły wzmacniacz czy wzmacniacz z przedwzmacniaczem??
    bo jezeli sam wznacniacz to prawdopodobnie masz za duzą czułść na wejsciu wzmacniacza a jak z przedwzmacniaczem to prawdopodobnie uzyłeśzłej jakości elemetow do budowy przedwznacniacza zostaje jeszce dobór zasilania itd.

Tak na marginesie dostałem kiedyś od znajomego korektor graficzny ale uprzedził mnie ze nie posiada wogule zasilania ,musiałem sie sporo napocić zeby dobrać odpowiedni zasilacz.
    Dopiero zastosowanie zasilacza stabilizowanego rozwiązało sprawe buczenia na wyjśćiu.

• #19 13 Lut 2007 22:27
    radzio1407
    Poziom 13  

nic nie poradzilem... zamykam temat

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME