Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie predkością silnik 24v 300W za pomacą PWM schemat

RafalM 21 Wrz 2006 09:56 3390 5
  • #1 21 Wrz 2006 09:56
    RafalM
    Poziom 10  

witam

Narazie uczę się namiętnie programowania w bascomie i całej elektroniki.

Mam silnik 300W na 24v od skutera elektrycznego. Wykorzystuje go jako napęd do (tylko proszę się nie smiać) skutera podwodnego do nurkowania, a dokładnie jego budowy.

Silnik napędowy w tym urządzeniu obraca się w jedną strone co eliminuje zastosowanie układu H do sterowania. Natomiast chciałbym sterować prędkością tego silnika za pomocą tranzystora podając odpowiednią częstotliwość na baze z uC. Przy silniczkach małej mocy nie ma problemu, ale tutaj chcialbym zastosować separacje optyczną sygnału z uC i jakiś porządny mosfet.

Moje pytanie jest proste czy ktoś posiadałby gotowy taki układ żeby mi wytrzymał obciążenie prądowe I=P/U czyli około 15A. Chodzi mi o sam układ wykonawczy który podłacze do nóżki mikrokontrolera.

Ponieważ zamierzam tak oprogramować uC, iż jeden przycisk będzie służył do uruchomienia silnika z trzema różnymi prędkościami. Wzorowanie na zasadzie automatycznej skrzyni biegów w formule jedno naciśniecie pierwszy bieg, drugie naciśniecie 2 bieg i 3 naciśniecię 3 bieg a przy czwartym stop silnika. I cała procedura od początku

dziękuje za pomoc

pozdrowienia rafalm

0 5
  • #3 21 Wrz 2006 12:14
    nyquist
    Poziom 24  

ciekawy pomysł!!:-)
    schematu nie mam. myślę, że jeden mały tranzystorek zaraz za wyjściem mikrokontrolera - do wysterowania transoptora, między wyjściem z transoptora, a bazą mosfeta też powinien wystarczyć pojedynczy dodatkowy tranzystorek.. i powinno chodzić.
    Pozdr.

0
  • #5 21 Wrz 2006 20:54
    cyberdar
    Poziom 31  

Witam

Układ ciekawy ale i sprawdzony. Co prawda ja używałem jednego tranzystora poniewaz prąd silnika oscylował w granicach 3A. Do chłodzenia tego tranzystora wykorzystana była blacha aluminiowa o grubości 1mm i wymiarach 4x8cm. Po dłuższej pracy radiatorek nagrzewał sie do temperatury około 40 st.C. Jeśli układ miałby pracować w wodzie to tymbardziej w chłodzeniem nie powinno byc problemów. Co do transoptora to oczywiście można go zastosowac zamiast tranzystora T1. Bufor (T2, T3) radziłbym zostawić w przeciwnym wypadku lepiej kupić duuuużo tranzystorów końcowych :).

--
    pozdrawiam

0
  • #6 21 Wrz 2006 22:08
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Zobacz na http://elfly.pl/brush/brush.htm . Schemat jest uniwersalny - przynajmniej końcówki mocy. Procesor podłączysz swój :D .Należy bezwzględnie pamiętać o diodzie zamykającej indukcyjność silnika. Inaczej żywot każdego tranzystora będzie króciutki :D. Stosowanie transoptora niewiele da. Lepiej zastosować jakiś driver mosfetów, szczególnie jeżeli użyte tranzystory nie będą tzw. sterowane TTL-em. Ten regulator z podanej wyżej strony spokojnie wytrzymuje 15A, gorzej mogłoby być z napięciem, bo tamte tranzystory nominalnie są na 30V, a podczas kluczowania silnika zawsze jakieś przepięcia występują.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów :D

0