Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

kabelek monitora.....ciagle nawala

michcio997 23 Sep 2006 09:49 1167 7
 • #1
  michcio997
  Level 19  
  witam

  mam monitor

  LIKOM L5032LD

  nawalił mi kabelek robił sie żółty ekran
  wymieniłem wtyczkę na nowa i zesztukowałem nowymi kabelkami

  było oki ale później znowu żółty ekran i czasem czerwony

  koledzy macie może rozpiskę kabelków z tego monitora? bo teraz mam z 6 urwanych i nie wiem jak to połatać

  jakim kabelkiem kabelkami trzeba to zrobić w jednym kablu tyle żył jakoś trudno upolować przynajmniej w moich sklepach elektronicznych
 • Helpful post
  #3
  Mariopi
  Level 35  
  Witam,
  Coś ten Twój opis o sztukowaniu kabelkami i podejściu do sprawy wygląda mi na prowizorkę i dlatego to była i jest dalej lipa...
  Odpowiem jak ja podszedłem do tematu jak sąsiadowi pies (nawet duży) pogryzł kabel od monitora :)
  A mianowicie odciełem oryginalny kabel pozostawiając ok 15 - 20 cm od strony monitora , założyłem na tego kikuta wtyk męski DB-15 z rozbieralną obudową (koszt parę zł) łącząc kabelki do pinów, tak jak było w oryginalnej wtyczce (po przedzwonieniu omomierzem każdego pinu z wtyku i zapisując przyporządkowanie kolorów kabelków do każdego pinu). Następnie zakupiłem w sklepie komputerowym porządny (taki "pancerny") przedłużacz monitorowy (koszt 15 - 20 zł) i wszystko "hula" jak trzeba.
  Rozwiązanie ma tę zaletę, że jak ktoś lub coś uszkodzi znowu kabel (lub wtyk od strony karty graf.) to nie trzeba wołać elektronika tylko klijent sobie sam kupuje nowy przedłużacz , wymienia go i po sprawie no chyba, że wyrwie cały kabel razem z bebechami ale to już inna historia.
  Pozdrawiam, Mariusz.
 • #4
  michcio997
  Level 19  
  Kabelek rozwaliłem przez ciągłe wysuwanie komputera z biurka i napinanie kabelka od karty graficznej. Później kupiłem wtyk do monitora i na 30cm kabelkach połączyłem wtyczkę ze starym kablem, ale to na pojedynczych kabelkach ktoś szarpną i lipa ekran czerwony!
  Musze zrobić tak jak pisał kolega uciąć kabelek przy monitorze wsadzić gniazdo i później przedłużaczem załatwić sprawę .
  Mam pytanko czy można przełożyć po prostu kabelek od innego monitora?
  Gniazda na płycie są kompatybilne?w niektórych modelach?
  Bo mam starą 14 wypalona i z niej i bym przełożył kabelek ...
 • Helpful post
  #5
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  mam pytanko czy można pszełozyć po prostu kabelek od innego monitorka?

  gniazda na płycie są kompatybilne?w niekturych modelach?

  W moim starym monitorze przewody były po prostu przylutowane do płyty głównej z tego co pamiętam.

  Jeśli masz sprawny oryginalny przewód od monitora - można przełożyć inny - stosując metodę opisaną przez kolegę wyżej. Czyli za pomocą omomierza sprawdzać który pin w wtyczce odpowiada danemu na płycie głównej. Następnie należy podmienić dany przewód (tak samo zrobić ze wszystkimi pozostałymi ).
 • Helpful post
  #6
  Mariopi
  Level 35  
  Można wykorzystać kabelek od innego monitora jak ktoś ma czas rozgrzebywać "budę" i chassis i jescze coś przy okazji innego zepsuć - jednak jezeli w tym przypadku jest to od jakiejś starej analog 14" to na nic się to zda - bo będziesz miał tylko w tym kablu żyły sygnałowe R, G, B i synchro H i V. Jak masz monitor, który komunikuje się z k. graf. i posiada APM to nie warta skóra za wyprawkę. Tylko rozwiązanie jak podałem wcześniej, bo to metoda jak najbardziej bezinwazyjna (lub porządnie założyć wtyk i przede wszystkim obciąć (znaczy się trochę skrócić) ten kabel bo mogą tam być inne przełamania żył przy wtyku) i kupić porządny przedłużacz. Jak mawiali starzy indianie: Howgh! :)
 • Helpful post
  #7
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Komputery Hardware
 • Helpful post
  #8
  Rijssen
  Level 14  
  Masz dokładnie to samo co mój znajomy, wystarczyło ruszyć kablem i monitor robił się żółty. Proponuje jeszcze sprawdzić gniazdo na karcie graficznej, mogą być naderwane ścieżki.