Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STEROWANIE WSZYSTKIM ZA POMOCĄ KOMPUTERA

09 Jul 2003 01:11 34011 31
  • Level 12  
    Witam wszystkich serdecznie.
    Mam do zaproponowania temat,który nurtuje mnie od czasu zakupu pierwszego (nazwijmy to) komputera,a był nim ATARI 65.
    Chodzi o sterowanie i regulacje wszystkimi funkcjami w domu i nie tylko za pomocą komputera.
    czyż nie było by miło mieć wszystko pod kontrolą w jednym miejscu,wydawać polecenia np.włącz,światło czy wybrany kanał tv głosem ?
    Otóż wwydaje mi się,że tak ale jak to zrobić ?
    Jak to zaprogramować ?
    Jakie inne funkcje powinno posiadać takie urządzenie ?
    Mam nadzieję,że pomysłów mamy wiele i razem moglibyśmy zbudować takie ustrojstwo.
    Z utęsknieniem czekam na zagorzałą dyskusje.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i życzę miłej zabawy.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 42  
    To Atari 65 ma za małą moc obliczeniową do analizy głosy. Kiedyś testowałem program Voice Assistant na 386 i miał on opóźnienie 1s między wypowiedzeniem a reakcją. A co do sterowania sprzętem to wystarczy zrobić sieć na rs485 i nadawać każdemu układowi adres. Ja bym tylko rozważał czy warto to budować dla samej sztuki bo urzytkowość tego moim zdaniem jest niewielke.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 12  
    atari ma faktyczznie niewiele mocy.ja mówię konkretnym urządzeniu a użytkowość chyba jednak duża.
    np.wychodzisz z domu żucasz okiem na monitor i...wszystkie okna zamknięte,gaz wyłączony,rybki mająpokarm,tv iradia wyłączone,uaktywniasz alarm oczywiście komputerowo sterowany i wwyjeżdżasz spokojnie zostawiając wiadomość na domofonie kiedy będziesz.
    tak ja to widzę ,może jestem naiwny ,nie wiem.
  • Level 19  
    Użytkowość w głównej mierze zależy od układów wykonawczych. To bardzo wygodne jeśli możemy automatycznie zamykac okna, zasuwać rolety, sterować ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach itd. Niestety cena tych elementów wielokrotnie przekracza koszt samej elektroniki i tu widze problem. Niskim kosztem można zrobić włączanie/ wyłączanie światła i inych urządzeń elektrycznych ewentualnie sterowanie piecem CO, ale to chyba trochę za mało.
  • Level 12  
    tak może masz racje w takim razie na początek wystarczy ale jak podłączyć 9 czujników temperatury i ok15 przekaźników do kompa i jakiego programu użyć oto jest pytanie

i jeszcze jak podłączyć kilkanaście czujnikó np zamkniętych okien?
  • Level 19  
    Rozwiązań może być wiele. To zależy czy chcesz korzystać z gotowych elementów, czy raczej wszystko robić samemu. Pierwsze pytanie to jakich czujników temperatury chcesz użyć. Układy 1wire Dallasa wydają się tu sensownym rozwiązaniem. Jeśli miałbyś pomiar analogowy, to albo gotowa karta pomiarowa, albo własny układ komunikujący się z komputerem po RS232 lub USB. Jak masz dużo pieniędzy to możesz zastosować sterownik PLC i podłączyć go do jakiegoś programu wizualizacyjnego. Możliwości można jeszcze długo wymieniać. Zastanów się nad czujnikami jaki chcesz zastosować i swoimi możliwościami finansowymi. To zawęzi pole wyboru.
  • Level 12  
    pieniędzy mam niezbyt wiele ale chęci dużo wolałbym zrobić wwiększość samemu.
    czujniki to zwykłe termistory tylko do czego to podłączyć?
  • Level 42  
    diodak1 wrote:
    pieniędzy mam niezbyt wiele ale chęci dużo wolałbym zrobić wwiększość samemu.
    czujniki to zwykłe termistory tylko do czego to podłączyć?
    Trzeba zrobić jakis układ pomiarowy, przełączać kanały. Przykładu układów powinny się znaleźć na elektrodzie. Może lepiej zrobić sieć na układach dallasa? Np w centralnym punkcie domu zrobić centralke która będzie sterować kilkoma niezależnymi sieciami 1wire (żeby zwiększyć zasięg)
  • Level 12  
    czy takim układem pomiarowym może być przetwornik napięcie-częstotliwość ?
    czy należy zrobić jeden taki przetwornik i przełączać termistory czy lepiej zrobić np.9 przetworników?
    myślęe że to prawie wszystko jedno i tak najważniejszy jest program czy muszę się nauczyć jakiegoś języka programowania czy może już coś takiego jest?
    druga sprawa to jak zmusić kompa do przełączania np wyjść LPT głosem?
  • Level 28  
    W dziale Download znajduje się program oraz schemat urządzenia do sterowania innymi urządzeniami za pomocą portu LPT. Jeżeli chcesz sterować głosem, to musisz jeszcze napisać (raczej wątpię) lub znaleźć soft do zamiany sygnału z mikrofonu na ciąg zer i jedynek (postać zrozumiała dla kompa), i podłączyć go do softu sterującego LPT. Marnie to widzę - zauważ że po imprezie głosik masz troszkę inny :D, i jak powiesz "światło" to może ci zacząc grac radio :lol:
  • Level 12  
    Witam
    Delphi nadaje sie znakomicie do takiego zastosowania. Ma szereg kontrolek przypominających swym wyglądem analogowe układy pomiarowe.
    Pozdrawiam
  • Level 12  
    Witam
    Co do sterowania głosem wszystko jasne. Skupię się zatem na sterowaniu systemem centralnego ogrzewania,alarmem domofonem i szeregiem innych czujników.
    pytanie czy delphi się do tego nadaje i czy można go poznać w miarę szybko.
    Proszę o radę.proszę też o pomysł na przetwornik mierzący temperaturę otoczenia i jak podłąaczyć 9 lub więcej takich czujnikóww do kompa.
  • Level 42  
    diodak1 wrote:
    pytanie czy delphi się do tego nadaje i czy można go poznać w miarę szybko.
    Do wizualizacji bardzo dobrze nadaje się LabView albo programy wizualizacyjne do sterowników PLC (przy okazji taki sterownik może sterować całym "inteligentnym domem")
  • Level 12  
    i oto właśnie chodzi gdzie tego szukać?
  • Level 12  
    Lab View to HiTec mysle ze kolega nie potrzebuje takiej zaawansowanej technologi, jezeli chodzi o pomiar temp. można zastosować DS1820 komunikuje sie na magistrali szeregowej i możesz podlączyć teoretycnzie nieskończenie wiele układów.
    Za pomocą delphi napisalem kiedys sterownik kotła C.O, małą linie technologiczą oraz robota 2-ramiennego.
  • Level 12  
    witam Kaban czy mógłbyś przesłać dokładniejszy opis tego sterownika i czy w/g ciebie delphi wystarczy do moich potrzeb?
    Z góry dziękuję
  • Level 12  
    Odnośnie interaktywnego domu i programiku delphi jezeli w chacie jest stalka postawisz sobie hub-a jakis roter do hub-a podlaczysz kompa sterującego chatą i za pomoca kontrolek z rodziny indi oczywisce dostepnych w delphi sterujesz monitorujesz online przez internet.
  • Level 12  
    Widze dodak ze jestes niezle napalony swietny pomysl. do swojego sterownika uzylem układ temp-czestotliwosc i to nie byl dobry pomys malem problemy z wielowadkowosciaproponuje poszperac w interneci ktos napisal program obslugujacy ds1820. moj program jest prosty ma jedna wade moze pracowac pod win9x jezeli dokopiesz sie do bibliotek odpowiedzialnych za i/o wtedy bedziesz mogl pisac takie programy pod systemy z rodziny NT.
  • Level 12  
    aa co ze sterowaniem np ogrzewania w całym domu myślę o czujnikach w każdym pokoju i o siłownikach na grzzejnikach.
    Siłowniki już mam i teraz chcę zrobić konkretne sterowanie pogodowe.
    Dodam tylkoże właśnie tym zajmuję się zawodowo tzn.sterowaniem układami grzzewczymi ale po prostu nie stać mnie na wydatek ok.2 tys.zł na pogodówki.
    Dlatego właśnie kombinuję.
  • Level 12  
    Wiesz diodak nie jestem specjalisa ale instalacja reagująca na pogode musi byc bardzo szybka (tzn odpowiedz układu musi byc szybka a c.o. do tego nie nalezy). jezeli chodzi to sterowanie przeplywem cieczy w grzejniku to dobry pomysl oczywiscie jest to wykonalne bedziesz musial zrobic karte i/o poniewaz w LPT jest 1 8bit szyna danych.
    duzo pracy przed toba. mozemy wspolpracowac
  • Level 12  
    odczytałem dzięki a napalony faktycznie jestem po prostu po co mam płacić dużo kiedy mogę mniej dlatego proszę o pomoc, a może coś dobrego z tego wyniknie
  • Level 12  
    znam doskonale charakterystyki układów pogodowych i wiem że nowe grzejniki są na tyle szybkie że będzie wszystko ok.co do elektroniki nie ma problemu sam sobie świetnie poradzę mój problem to oprogramowanie oraz pomysły na rozwiązania układowe w ostatnim czasie wiele się zmieniło

przepraszam za post za postem zamyśliłem się

a które delpfi mam zainstalować?
  • Level 12  
    Polecam delphi 6 ale wersja 3,5 sa ok. nie instaluj wersji nr4 ma duzo bledow
  • Level 12  
    Dzięki za odzew właśnie próbuję ściągnąć DELPHI ze strony BORLANDA ale są pewne problemy.
    A czy mogę zainstalować np.DELPHI 7.0?
  • Level 19  
    ja używam Delphi 7 i działa OK.
  • Level 12  
    Ok mam to ch. delphi ciekaw jestem co z tym teraz narobię.
  • Level 12  
    Cześć Diodak1. Mam propozycję.Zmień fryzurę, bo trudno się czyta twoje posty. Z góry dziękuję.
  • Level 11  
    Witam!
    Mowa tu między innymi o sterowaniu głosowym.
    Czy ma ktos namiary na program tego typu.
    Coś takiego jak girder tylko ze ten jest do sterowania
    pc-eta podczerwieniom a mi chodzi o sterowanie pc-tem
    głosem.