Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przerzutnik typu T zrealizowany na układzie 7400. Szukam schematu.

Stork 30 Sep 2006 11:17 20019 22
 • #1
  Stork
  Level 17  
  Witam. Szukam schematu przerzutnika T zrealizowanego na scalaku 7400.

  pozdrawiam
  STR
 • #2
  paluszasty
  Level 25  
  Przerzutnik typu T to przerzutnik D z połączonym wejściem D do wyjścia zanegowane Q. Sygnał podajesz na CLK i otrzymujesz sygnał na wyjściu Q o f=fclk/2. Teraz znajdź budowę wewnętrzna przerzutników typu D(niestety nie pamiętam jak ona wygląda i nigdy nie było mi to do NICZEGO potrzebne, używałem kostki 4013 czy innej nie zastanawiając się nad strukturą wewnętrzną). Jak dobrze poszukasz to znajdziesz. Nawet w nocie 4013 na pewno to jest(musi). Jednak jeśli chcesz gdzieś w praktyce zastosować przerzutnik T to serdecznie radze>odpuść sobie składanie go z 7400 tylko kup kostkę 4013 czy inna(kosztuje parędziesiąt groszy) i nie męcz się w łączenie pewnie kilkunastu a może nawet kilkudziesięciu bramek.
  Pozdrawiam
 • #3
  Jaś Kula
  Level 33  
  Witam.
  Układ 7400 zawiera w swojej strukturze cztery dwuwejściowe bramki NAND, więc myślę że powinieneś coś znaleźć tutaj http://www.google.pl/search?hl=pl&ie=ISO-8859-2&q=przerzutnik+T+z+bramek+nand&lr=lang_pl
  Na pewno pomocna będzie 5 strona tej publikacji http://kik.pcz.czest.pl/Jacek_Smolag/TC2.pdf
  Pozdrawiam.
 • #4
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
 • #5
  Stork
  Level 17  
  (W związku z tematem)...
  Czy taki układ będzie działał prawidłowo jako przerzutnik T? Za tranzystorem podpięte są cewki dwóch przekaźników kontaktronowych (4078-2C-5V) połączonych równolegle.
 • #6
  paluszasty
  Level 25  
  Mozesz mi wytłumaczyć po co tam bramka OR. I właściwie jak ten ukłąd am działac? Bo na pewno nei jak przezutnik T.Rozwaz dwa stany:
  1)Pprzysisk rozwarty,>stan niksski na wyjściu bramki, tranzystor zatkany i chyb w Twoim zameirzeniu w tym włąsnei stanie ma działac przekaźnik, mozliwe ze tak będzie zalezy jaki jest prad cewki itd.
  2)przycisk zwarty , stan na wyjściu bramki wysoki, tranzystor przewodzi i teorytycznei powinien spowodowac rozłaczenei przekaxnika ale tylko na czas kiedy przełacznik jest wcisniety.
  Na pewneo nei przypomina to działanei przezytnika T To samo otrzymasz bez tranzysotra bramki*nawet i we tym układzie nei spełnia ona zadnej funkcji) i rezystórów.Jka chcesz przezutnik T to kup sobei chocby kostke 4017, podłacz jej 1 wyjście to resetu, na wyjsciu zerowym bedziesz mikał na zmiane stan 1 i 0.
 • #7
  Stork
  Level 17  
  Mój błąd. Wkleiłem zły symbol układu scalonego. Teraz jest ok. Układ ten to przerzutnik D z połączonym wejsciem D do wyjścia zanegowane Q. Na pinie 1 (Q) przy podaniu sygnału na CLK stan powinien zmieniać się na przeciwny.
 • #8
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  podany schemat jest zły. By zrobić z przerzutka D (jeden z dwóch w 4013) przerzutnik typu T, należy wyjście zanegowane połączyć z jego wejściem informacyjnym (D), a przełączanie przyłączyć do wejścia zegarowego (CL).
  Czyli należy połączyć 2 z 5 i sterowanie podać na 3 (wyjścia 1 i 2), natomiast dla drugiego przerzutnika należy połączyć 12 z 9 i sterowanie podać na 11 (wyjścia 13 i 12).
  Pozdrawiam
 • #9
  Stork
  Level 17  
  Dokładnie tak jest to zrealizowane. 3 nie łączy się z połączonymi 5 i 2 (na schemacie nie ma między nimi kropki). Wyjściem sygnałowym jest pin 1 (Q). Interesuje mnie tylko jeden z dwóch przerzutników zamkniętych w 4013. Rozumiem że taki układ będzie działał prawidłowo jako przerzutnik T?
 • #10
  paluszasty
  Level 25  
  Powinno być ok, tylko zmien ukałd z tranzystorem, zrob tak o bazy wyjście z przezytnika, kolektor do plusa a emiter do przekaźnika połączonego równoloegle z dioda.Nie bedzisz musiał dobeirac oporników do przekaźnika. Aha mozesz jeszcze równolegle z przekaźnikiem dac diode włączona w kierunku zaproowym, utnie ona w ten sposób wyindukowany prąd powstający podczas rozłaczania cewki.
 • #11
  Stork
  Level 17  
  Dzięki wielkie. Dioda równolegle do cewek była już wcześniej w planie.
 • #12
  staszeks
  Level 27  
  zapewne potrzebny będzie układ gaszenia drgań styków
 • #13
  Stork
  Level 17  
  Zrobiłem ten układ. Dokładnie jak na schemacie (tylko rezystor 47K zamieniłem na 68K) i na wyjściu Q niezależnie od podawania sygnału na CLK, cały czas utrzymuje się stan wysoki. Układ testowałem na napięciach zasilania od 6V do 12V, używałem kilku egzemplarzy TC4013BP sprawdzając obydwa prserzutniki w każdym scalaku. Efekt jest cały czas identyczny. Rezystory i przełącznik monostabilny podający sygnał są w 100% sprawne. Co jeszcze może być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania układu?
 • #15
  Stork
  Level 17  
  Podpiąłem wejścia R i S bezpośrednio do masy i układ działa poprawnie. Czy układ RC na wejściu 4013 nie załatwi sprawy eliminacji drgań styków?
 • #16
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  Stork wrote:
  Podpiąłem wejścia R i S bezpośrednio do masy i układ działa poprawnie.

  i wszystko zgadza się, ponieważ wejścia ustawiające R - S są nadrzędne względem wejścia informacyjnego D, o czym w poprzedniej mojej wypowiedzi zapomniałem, ale dla mnie jest to tak oczywiste by wejścia ustawiające przerzutników ustawiać w ich stan nieaktywny.

  Stork wrote:
  Czy układ RC na wejściu 4013 nie załatwi sprawy eliminacji drgań styków?

  Niestety, ale nie. Układ przy zbyt wolnym (spowolnionym przez kondensator) narastaniu napięcia na wejściu CL może nie działać wcale.
  Należy nie zapominać, iż przełączanie w tym przerzutniku odbywa się zboczem sygnału CL, a nie poziomem, ponieważ jest to przerzutnik dynamiczny M-S (Master-Slave).
  Należy wejście zegarowe CL poprzedzić statycznym przerzutnikiem R - S zrobionym z bramek z negacją i dopiero taki przerzutnik sterować styczką, lub wykorzystać do tego celu drugi istniejący w kosce przerzutnik D przy wykorzystaniu ich wejść R -S.
  Przerzutnik statyczny R - S można zamienić na przerzutnik statyczny T przez sterowania jednego wejścia bezpośrenio, a drugiego poprzez negator. Stan aktywny łatwo jest wybrać poprzez wybór wejścia bezpośredniego i kierunek włączenia negatora, lub odbiór informacji z odpowiedniego wyjścia Q (proste lub zanegowane).
  Oczywiście dla wejścia takiego przerzutnika statycznego wolno jest stosować filtr RC.
  Pozdrawiam
 • #19
  Quarz
  Level 43  
  Witam,
  to musi wyglądać tak:

  Przerzutnik typu T zrealizowany na układzie 7400. Szukam schematu.

  Statyczny przerzutnik R-S jest "przeźroczysty" i w związku z tym dla poprawnego działania potrzebuje na swych wejściach informacyjnych zawsze komplementarnych stanów logicznych.
  Negator możesz zrobić na tranzystorze polowym MOS-FET, np. BS170, wystarczy tylko rezystor w drenie (rzędu 10kΩ) i z niego na wejście R, natomiast bramkę można dołączyć bezpośrednio do wejścia S.
  Pozdrawiam
 • #20
  jony
  Electronics specialist
  Chciałem tylko dodać ze w orginalnym schemacie (t_160.GIF)
  Układ U1B pracuje w nietypowej roli jako bramka schmitta. Podanie stanu wysokiego na wejście R powoduje, że stan wyjścia Q jest taki sam, jak stan podany na wejście S. Miedzy wejściem S, a wyjściem Q uzyskuje się wiec bufor nieodwracający. Dodanie dwóch rezystorów R3, R4 przekształca ten bufor w nieodwracający bufor z histerezą, który eliminuje ewentualne drgania styków przycisku S1.
  Ach oczywiście to będzie działać tylko jak użyjemy jako przerzutnika D układu 4013 który to po podaniu na obydwa wejścia RS stanu wysokiego da na wyjściu Q stan wysoki.

  Wiec żadnych zmian nie trzeba robić a tym bardziej dodawać jeszcze negator
 • #21
  Stork
  Level 17  
  Jeszcze jedno pytanie: W UA1 wyjście R połączone przez 100K do GND i 100n do Vcc będzie powodować że po włączeniu zasilania na Q (UA1) zawsze będzie stan niski?
 • #22
  jony
  Electronics specialist
  Stork wrote:
  Jeszcze jedno pytanie: W UA1 wyjście R połączone przez 100K do GND i 100n do Vcc będzie powodować że po włączeniu zasilania na Q (UA1) zawsze będzie stan niski?


  Będzie dokładnie tak jak napisałeś
 • #23
  Stork
  Level 17  
  Układ działa sprawnie. W konfiguracji z dwoma przekaźnikami wykorzystałem go jako tzw. True Bypass, używany w efektach gitarowych. Jeśli ktoś będzie zainteresowany mogę udostępnic gotowy projekt PCB. Pozdrawiam.