Witam!
Mam pytanie
Jak zasilić z sieci jednofazowy silnik asynchroniczny o mocy 0,5 kW przystosowany do 115 V / 60 Hz . Chodzi o to, żeby pracował przy swoich znamionowych obrotach. Próba transformacji napięcia sieciowego i zostawienie 50 Hz powoduje, że wyłącznik odśrodkowy nie odłącza kondensatora rozruchowego (za małe obroty,bo tylko 50 Hz) i grzeje się uzwojenie rozruchowe, które przy zasilaniu napięciem o częstotliwości 60 Hz zostałoby rozłączone chwilę po rozruchu (a przy 50 Hz nie jest). Oczywiście uniemożliwia to eksploatację
a i cały silnik się od tego nagrzewa natychmiast. Rozbiórka silnika i przeróbka wyłącznika odśrodkowego odpada. Silnik stanowi napęd pompy próżniowej i nie chcę tego ruszać. Jak poradzić sobie z tym problemem. Da się zbudować jakiś niezbyt skomplikowany falownik (czy to ma być w ogóle falownik?) i zrobić te 115 V i 60 Hz z naszej sieci? Pomóżcie, proszę, jak pokonać problem
Z góry dzięki
Crazy Horse
Mam pytanie
Jak zasilić z sieci jednofazowy silnik asynchroniczny o mocy 0,5 kW przystosowany do 115 V / 60 Hz . Chodzi o to, żeby pracował przy swoich znamionowych obrotach. Próba transformacji napięcia sieciowego i zostawienie 50 Hz powoduje, że wyłącznik odśrodkowy nie odłącza kondensatora rozruchowego (za małe obroty,bo tylko 50 Hz) i grzeje się uzwojenie rozruchowe, które przy zasilaniu napięciem o częstotliwości 60 Hz zostałoby rozłączone chwilę po rozruchu (a przy 50 Hz nie jest). Oczywiście uniemożliwia to eksploatację
Z góry dzięki
Crazy Horse