logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Peugeot 206 2003 - ELMScan ELM323 nie łączy się z autem, błąd pinu i kod 123

Grytronics 03 Lis 2006 14:38 12208 16
REKLAMA
  • #1 3183190
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    Zrobilem intefejs na scalaku ELM323,producent progrmau ScanTool zapewnia kompatybilnosc z Peueotem 206 rocznik 2003 ,interfejs wykonany poprawnie z PC ale z autem sienie chce podłączyć,wyskakuje omunikat że jakiś pin zwarty do masy lub Vcc...czy ktoś to zbudował do Peugeota 206 ? czy to na pewno jest KWP a nie CAN ? ...jedynie w ScanMaster mi wypisalo ze Cooling costam temerature = 112 stopni a mieszanka jest 96% paliwa na jednym z wtrysków a reszty nie potrafi zczytać...diody od strony auta(OBD) nie mrugają ,tylkow czasie inicjalizacji raz zamrużą... Może mi ktoś pomóc....aha i w San Master wyskakuje że kntrolka silnika jest załączona z kodem 123 ,czy to coś znaczy ?
  • REKLAMA
  • #2 3283534
    Marko121
    Poziom 17  
    Posty: 394
    Pomógł: 10
    Ocena: 119
    Witam
    Ciekawi mnie ten temat bo też chciałem zrobić ten interfejs (do swojego puga z 2004r) tylko na ELM327 i szkoda by było gdyby się nie chciał łączyć .

    Co do protokołu to jaki jest zależy od tego jakie styki masz wyprowadzone w złączu OBDII
    Jeśli jest CAN ( powinieneś mieć wyprowadzone styki 14 i 6 (nie ma wtedy wypr. styków 15 i 7)
    Jeśli jest KWP (ISO 14230-4) lub ISO9141-2 powinny być styki 15 i 7 (nie ma styków 14 i 6)
    U mnie prawdopodobnie jest ISO9141-2 jak zrobię fejsa to sprawdzę .

    Może spróbuj jakichś innych programów np. digimoto

    Pozdrawiam Marek
  • #3 3283895
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #4 3295819
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    Ja też mam ISO9141-2 chociaż niepokoi mnie to że mam tez inne piny obsadzone - prócz 7 i 15 mam jeszcze obsadzone 1 i 10 ....czy nie trzeba sie przełanczac pomiędzy pinami? Scantool mi pisze ze linia obd jest zwarta do masy lub vcc czyli w ogóle nie reaguje...
  • REKLAMA
  • #5 3350130
    Marko121
    Poziom 17  
    Posty: 394
    Pomógł: 10
    Ocena: 119
    No i połączył się mój interfejs na elm327 z moim peugeotem206 .ScanMaster demo powiedział że jest protokół ISO-14230(5baud)-KWP2000



    Cytat:
    prócz 7 i 15 mam jeszcze obsadzone 1 i 10


    Jeżeli masz obsadzone piny 7 i 15 to nie możesz mieć obsadzonych 6,14 (bo to can) ani 2,10 (bo to j1850) nowe normy tego nie dopuszczają a przecież masz auto z 2003r
    więc powinien być zachowany standard


    Cytat:
    czy nie trzeba sie przełanczac pomiędzy pinami?


    według tego co się doczytałem tym interfejsem można zrobić tylko silnik w jakimś zakresie
    więc piny 7,15 ( przełączanie się miedzy pinami nic nie da przynajmniej za pomocą tego fejsu )



    Cytat:
    Ja myśle że lepszym będzie Diag2000 lub PPS.


    To że będzie lepszy nie ulega wątpliwości
  • REKLAMA
  • #6 3350355
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    Marko121 dzieki za odpowiedz, podlaczyles sie pod styki K i L na 15 i 7 pinie ? ,czy ScanTool też wykrył Peugeota ? czy też masz obsadzone te kilka pinów które i ja mam czy tylko 4 piny w gniezdzie są obsadzone?

    Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

    jeszcze takie pytanko ,czy linie L tez podpiąłeś czy tylko linię K ? bo ze schematu widze na moim elm323 ze jak sa razem to mogą sie zaklócać a ponadto jest jeszcze jeden schemat uproszczony gdzie linia l i k od procka sa odlaczone i nie podlaczone do auta a pin OBD In procka przez tylko jeden tranzystor sczytuje w sposób ciągły,nieinicjowany z linii K auta...moze mam tego typu transmisje lecz co gdyby trzeba bylo skasowac blędy.. i czy moge sobie np podpiac sama linie K ? bo skoro jest jedna to na jakiej zasadzie odbywa sie komunikacja w strone auta np kasując kody,wyłanczając kontrolke silnika....a te pozostale piny-czy one nie sluzą do flashowania -wgrywania nowego softu ? ,slyszal ktos o trybie zimowym-są tacy co przestawiaja za gruba kase auto w tryby letni i zimowy,czy prócz podciagania obrotow jałowych coś więcej robią :) ?
  • #7 3351263
    grzebacz
    Poziom 21  
    Posty: 447
    Pomógł: 21
    Ocena: 90
    posłuchajcie elektrita!diag 2000,
    napisał kiedyś 3paczki fajek 15 kaw do 2 w nocy i sterta spalonych sterowników.
  • #8 3351370
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • REKLAMA
  • #9 3351770
    Marko121
    Poziom 17  
    Posty: 394
    Pomógł: 10
    Ocena: 119
    Cytat:
    podlaczyles sie pod styki K i L na 15 i 7 pinie ?

    tak 15 –ISO L , 7-ISO K

    Cytat:
    czy ScanTool też wykrył Peugeota ?

    Szczerze mówiąc nie testowałem na razie dokładnie tego interfejsu użyłem tylko na razie scanmastera demo i jeśli się łączy powinien wykryć jaki jest protokół . Mój interfejs pracuje tylko z szybkością transmisji 38400 więc program sterujący nim musi mieć możliwość wyboru takiej transmisji . Twój prawdopodobnie pracuje tylko z szybkością 9600 b/s więc powinien go obsłużyć każdy program przystosowany pod elm- a m.i.n scantool . Na marginesie powiem że program powinien wykryć przyłączony interfejs nawet bez samochodu czy u ciebie jest wykrywany? .(bo od tego trzeba zacząć )


    Cytat:
    czy też masz obsadzone te kilka pinów które i ja mam czy tylko 4 piny w gniezdzie są obsadzone?

    na5 pinie jest masa a na 16-zasilanie 12V na pewno pinów 2,10 i 6,14 nie mam i ty 10 też nie powinieneś mieć (a może to 11 a nie10 masz) , reszta może być (u mnie są obsadzone inne piny ale w tej chwili nie pamiętam jakie)

    Cytat:
    A ja,biedaczek musze i poduszke,abs,bsi,klime.

    A my, przynajmniej ja nie prowadzę warsztatu jestem elektronikiem i lubię sobie zrobić coś dla siebie Interfejs ma ELM zrobiłem dla siebie i do swojego auta i wcale nie mówię ze jest jakiś świetny i wszystko zrobi ale może mi czasem pomóc i to już jest jakiś plus .Może kiedyś
    będzie możliwość zrobienia PPS to też się o niego pokuszę dla siebie .
    Tu gościu zrobił sobie fejsa na elm 323 i nie działa mu nie wie jak się do tego zabrać żeby mu się połączył , czy coś złego jest w tym że ktoś stara mu się pomóż ? No i w ogóle jeśli ktoś chce zrobić coś dla swojej satysfakcji to musi od razu kupić PPS-a albo diaga2000 .
    Elektrit Czemu tak bardzo tępisz tych fejsiarzy

    Pozdrawiam Marko121
  • #10 3351858
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    dzieki za pomoc,koledzy którzy piszą te glupoty o fajkach i inne nie trzymiące sie tematu sprawy pewnie mają warsztaty i anciagają ludzi na kase,ja wlasnie wrocilem od elektronika samochodowego ktory trzymal auto 3 dni,kazal se zaplacic i powiedzialze komp mam do wymiany...kurde szarlatan...a interfejs mi jest potrzebny by dsamemu se to zrobic bo mi silnik sie nie dogrzewa i dziwnie czasami pali a fachowcy od siedmiu bolesci po zawodówkach widza tylko to c monitor im pokaze -jak zle pokaze to znaczy ze zaraz komp jest zepsuty-u mnie w regionie wszyscy mechanicy polecali goscia,jaki gość tacy fachowcy widocznie...chyba se kupie ten elm327....
    Mi w ScanMaster wykrywa auto,pisze ze Iso14230-4 ale poza tym wartosci z czujników nie potrafi zczytac jedynie jakieś horendalne temperatury typu zalaczanie dmuchawy przy 190 stopni i temp powietrza 90 stopni...zastanawiam sie czy scalak nie jest za wolny albo tranzystory które mam-zamienniki nie są zbyt wolne... pokombinuje z tą linią L -wypne ze wtyczki i podlacze zobaczymy co bedzie.....aha bo moj problem bierze sie z tad ze Scan Tool wykrywa ze jest podlaczony interfejs i jak mu wcisne rób test to wyskakuje komnikat "OBD shorted to Ground or VCC".... przy czym komunikacja jest bo przd chwlką gościu podłanczał KTS-a i mu wyświetlało...pobawie sie to napisze jakie rezultaty,dzieki za pomoc
  • #11 3352192
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 3353336
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    co jest przyczyną tej "ramki" ,nie jestem zaawansowany w tej terminologii-czy ramka to są błędy zapisywane w opamięci ? co z tym zrobic ? KTS żadnych usterek nie wykryl tlko dziwnie odczytywal-horendalne i odwrotne temperatury....
  • #14 3361789
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    z mojej dedukcji wynika ze ramka to zapisane dane z wszystkich czujników zapisane w momencie wystąpienia błędu...ramek nie mam,komp na KTS-ie wykrywa wszystko dobrze poza temperaturą powietrza i cieczy chlodzącej które są baaardzo zawyżone -oba czujniki na raz uszkodzone byc nie mogą,komp tez zepsuuty nie moze byc skoro przetwarza,mozliwe ze cos z kablami albo program jest felerny w procu auta...hmm kable sprawdzilem sa dobre...gosciu ktory mnie skasowal w autoelektronice powiedzial ze program tez jest dobry,nie chcial sfleshowac....co do interfejsu na elm323 sprawdzielm wszystkiemozliwe kombinacje i albo nie obsluguje mi auta chociaz jest ISO14230 (KWP2000) albo kupilem lipny scalak-gosciu który mi go sprzedal mogl zaprogramowac procek zeby wysylal na RS232 komnikat elm323v2.0 i poswiecil troche diodami ....hmm jedyne wyjscie to znalezc kogos kto mi pozwoli na swoim aucie sporawdzic mój interfejs...choc jedynie gdzie on sie nadaje to na sprzedaz bo mojego auta nie wykrywa a szkoda bo zrobilem go niemal z fabryczna precyzją i wyglądem... :((
  • #15 3383429
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    rano wróciłem z warsztatu-zapłaciłem 100zl za wyłączenie kontrolki silnika...stwierdzono ze zapaliła się w wyniku pecha,przypadkowo....wkurzyłem sie i na psa urok po poludniu mój elm323 ruszył :) ku.. sam bym se skasowal ten badziew ...powodem bylo odwrotne wmontowanie tranzystorów-kupiłem zamienniki a one miały odwrotnie wyprowadzenia....Teraz juz interfejs chodzi....a wie ktoś moze skadściagnać pełną wersje scantool'a lub ScanMaster'a lub Digimoto ? :d ....dzięki za zainteresowanie moim problemem,Pozdrawiam wszystkich i Szczęśliwego bezusterkowego Nowego Roku ;P
  • #17 8045499
    Grytronics
    Poziom 17  
    Posty: 280
    Pomógł: 2
    Ocena: 16
    w dobie dostępności wszelakich interfejsów diagnostycznych na allegro temat zamykam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z podłączeniem własnoręcznie wykonanego interfejsu diagnostycznego opartego na scalaku ELM323 do Peugeota 206 z 2003 roku. Producent oprogramowania ScanTool deklaruje kompatybilność z tym modelem, jednak interfejs łączy się poprawnie z komputerem, lecz nie z autem, pojawia się komunikat o zwarciu pinu do masy lub Vcc oraz kod błędu 123 wskazujący na włączoną kontrolkę silnika. Użytkownicy wskazują, że Peugeot 206 z tego rocznika korzysta z protokołu ISO 14230-4 (KWP2000) lub ISO9141-2, a nie CAN, co potwierdzają obsadzone piny 7 i 15 w złączu OBDII. Zalecane jest użycie programów takich jak ScanMaster, Diag2000, PPS lub Digimoto, które obsługują odpowiednie protokoły i prędkości transmisji (9600 lub 38400 bps). Problemy z komunikacją mogą wynikać z błędnego podłączenia linii K i L, wadliwych tranzystorów lub nieprawidłowego montażu elementów interfejsu. Po wymianie tranzystorów na poprawnie wyprowadzone i wyeliminowaniu błędów sprzętowych interfejs zaczął działać poprawnie, umożliwiając odczyt protokołu i kasowanie błędów. Wskazano, że linie K i L nie powinny być łączone razem, a komunikacja odbywa się głównie przez linię K. Dyskusja porusza także kwestie interpretacji błędów i ramek diagnostycznych oraz problemów z odczytem nierealistycznych wartości temperatury z czujników. Ostatecznie temat został zamknięty ze względu na szeroką dostępność gotowych interfejsów diagnostycznych na rynku.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA