Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-25V sterowany cyfrowo

waldo7 24 Lip 2003 15:14 87423 128
  • Witam !!!
    W zalaczniku mozecie znalezc projekt zasilacza sterowanego cyfrowo. Zakres napiecia 0-25 V zakres pradu 0-1A
    Napiecie regulowane jest co 0.1V, a ograniczenie pradu co 70mA.
    Projekt oparty jest na procesorku PIC16F628. Koszt wszystkich elementow to jakies 40zl (+trafo). Aktualne napiecie jest wyswietlane na trzech wyswietlaczach 7-seg.

Pod koniec sierpnia pojawi sie nowe oprogramowanie (zakres pradu zwiekszony do 4A, pod warunkiem ze zalozony bedzie tranzystor np. BDP 391)

Pozdrawiam
    Waldo

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    waldo7
    Poziom 11  
    waldo7 napisał 23 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz - Kraków. Jest z nami od 2002 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    runbit
    Poziom 10  
    Projekt super. Fajnie by było gdyby jeszcze wyposażony był w klawiaturę numeryczną do bezpośredniego wpisywania żądanego napięcia. Połączenie tego twojego z klawiaturą by mnie bardzo interesowało. No i 4A by się przydały, trzeba poczekać.
    Jaki transformator do tego zastosować (taki żeby dawał już 4A)?
  • Computer ControlsComputer Controls
    zatiro
    Poziom 17  
    Projekt warty uwagi.
    Postaram się coś w tej kwesii zrobić może nie na pic ale na atmel najprawdopodobniej coś na AT90s2313 bo taki mam. Klawiatre też postaram się zaimplementować i może trochę większy prąd może nawet do 8A i troche wyższe napięcie by się przydało ze 30V.
    Patyk
    Poziom 15  
    ciekawy pomysl,dobrze by bylo dorzucic odczyt na wyswietalczu LCD 2x16 napiecia i pradu, a jakby obslugiwal dwa kanaly to juz wogole cudo!!! (dwa zasilacze regulowane odczyt na jednym lcd np. U1=14.0V I1=0,2A nizej U2=5.0V I2=0.4A)
    olcha0098
    Poziom 28  
    No pewnie symetryczny :)
    runbit
    Poziom 10  
    Dobry pomysł z tym Atlemle, jest łatwo dostępny i tani. @zatiro, jak będziesz coś miał z tym Atmelem i klawiaturą to daj znać.
    kaszel
    Poziom 17  
    No, No. Jak dla mnie to rewelacja. Juz wersja "podstawowa" wyglada bardzo obiecujaco. Czekam na v2.0 0-4A/0-30V, klawiaturka byla by milym udogodnieniem.
    Patyk
    Poziom 15  
    Jak tam prace nad zasilaczami?? prosze o info!!!
    waldo7
    Poziom 11  
    Witka !!!
    Wersja z pradem 4A jest gotowa. Jeszcze zostaly testy (ogolnie dziala, ale musze sprawdzic jak sie bedzie zachowywal przez kilka godzin ciaglej pracy). Jesli ktos jest zainteresowany moge udostepnic wersje beta.
    waldo7
    Poziom 11  
    Co do wersji z klawiatura, wyswietlaczem LCD i napieciem symetrycznym, to mozna cos takiego zrobic, ale nie na tym procku. Kolega robil taki projekt, ale go nie skonczyl. Mial jakies problemy z napieciem symetrycznym. Jak znajde czas to go poprosze o to co zrobil i dokoncze, ale to daleka przyszlosc.

Uzycie Atmela to moze i dobry pomysl. Bedzie potrzebna wersja z PWM i przetwornikiem A/C. Nie wiem czy taka jest. Ewentualnie bedzie trzeba zastosdowac dodatkowe zewnetrzne uklady.

Jesli chodzi o PICe to nie ma wiekszego problemu z ich dostaniem, a cena tez jest przystepna (18zl w sklepie lub 11zl u dystrybutora w Gliwicach firma Memec)
    kaszel
    Poziom 17  
    Jesli udalo by sie opracowac jakas wersje LCD/klawiatura - bedzie to na prawde bardzo profesjonalny zasilacz. Mysle, ze kazdy z nas moglby na tym skorzystac. Szkoda, ze nie jestes z Poznania waldo7 - masz u mnie duze piffko ;) Niezaleznie od wynikow koncowych.
    Soulfly
    Poziom 12  
    waldo7 napisał:
    Witka !!!
    Wersja z pradem 4A jest gotowa. Jeszcze zostaly testy (ogolnie dziala, ale musze sprawdzic jak sie bedzie zachowywal przez kilka godzin ciaglej pracy). Jesli ktos jest zainteresowany moge udostepnic wersje beta.

Czy mogę otrzymać ten projekt ?

Z góry dzieki :)

tbombelka(malpa)hcm.com.pl
    videc
    Poziom 15  
    Jeśli to możliwe, to również poproszę o schemat tego zasilacza .
    Dziękuje z góry.
    przywara(malpa)post.pl
    fischer8
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Nadal czekamy na ten 4A zasilacz. 8)

Pozdrawiam Bogdan
    Patyk
    Poziom 15  
    Jak tam twaja prace?? Na jakim etapie juz sa?? Moze potrzebujesz pomocy?? Chetnie pomoge przyspieszyc ukonczenie projektu :)
    szczoten
    Poziom 17  
    jak tam ten na 4A, może już gotowy, jak tak to proszę o kontakt
    szczoten(malpa)wp.pl
    waldo7
    Poziom 11  
    Witka !!!
    Sorki, ale zapomnialem napisac na forum ze pojawila sie wersja z 4A...
    Od konca wrzesnia lezala na mojej stronie domowej.

Wersja 3.0 BETA
    - zwiększony zakres prądu do 4A (wymaga tranzystora mocy o parametrach jak BDP391)
    - automatyczne wejście do konfiguracji przy pierwszym uruchomieniu
    - dodana możliwość konfiguracji max prądu
    - UWAGA, płytki PCB takie same jak dla wersji 2.1, wymagana jedna modyfikacja: należy połączyć ze sobą kropki wyświetlaczy LED

Na prośbę kilku osób umieszczam tą wersje beta, proszę o informacje na temat jej działania

Waldo
    tgrabka
    Poziom 14  
    Jak bedziesz mial plytki do tego zasilacza to sie usmiechne. Skladalem go na plytkach wlasnej roboty i mi cos nie chodzi, ale pewnie jest to problem z wykonaniem plytek (metoda papieru kredowego + zelazko). Przy pierwszym wlaczeniu mruga mi dioda i na tym w sumie sie konczy. Wyswietlacz nic nie wyswietla, a na wyjsciu mam napiecie okolo 7V i poprzez przyciski + i - sie nie zmienia, ale tak jak powiedzialem. Pewnie wina jest plytki sterownika ktora gdzies ma "zimne luty" a nie mam juz sily jej poprawiac...
    neon121
    Poziom 18  
    Witam
    Mam pytanie czy ktoś zrobił sobie taki zasilacz i jak on chodzi? Zamierzam zrobić sobie taki sam
    Pozdrawiam
    roooobert
    Poziom 10  
    Witam
    Też czekam na wersję 4A.

Pozdrawiam
    Patyk
    Poziom 15  
    rooobert spojrz dobrze wyzej wersja 4A na ktora czekasz juz jest dawno udostepniona :D
    waldo7
    Poziom 11  
    Co do plytek, to za jakies 3 tygodnie bede mial kilkanascie kompletow. Na www pojawi sie info.

Waldo
    waldo7
    Poziom 11  
    tgrabka napisał:
    Przy pierwszym wlaczeniu mruga mi dioda i na tym w sumie sie konczy. Wyswietlacz nic nie wyswietla, a na wyjsciu mam napiecie okolo 7V i poprzez przyciski + i - sie nie zmienia, ale tak jak powiedzialem. Pewnie wina jest plytki sterownika ktora gdzies ma "zimne luty" a nie mam juz sily jej poprawiac...

Przy pierwszym wlaczeniu migaja obie diody na przemian. Oznacza to ze jestes w trybie konfiguracji. Trzeba ustawic max. napiecie jakie ma byc na wyjsciu (zalezy jaki masz transformator). Potem klawisz "mode" i ustawienie max pradu. napiecie na wyjsciu jest rowne 0V w trybie konfiguracji. To ze masz 7V to pewnie dlatego ze potencjomentr do kalibracji napiecia jest zwarty, lub masz za duza wartosc wspolczynnika beta tranzystora mocy. tam jest uklad darlingtona i beta jest iloczynem dwoch tranzystorow. w opiesie zobacz jaka moze byc kax wartosc tego wspolczynnika. Jesli jest za duzy nie bedziesz mogl zejsc z napieciem wyjsciowym ponizej 6,5V - 7V.
    Co do wyswietlacza, moze masz wyswietlacze nie tego typu... powinna byc wspolna anoda o ile pamietam.

Pozdrawiam
    Waldek
    tgrabka
    Poziom 14  
    To chyba sie pojawil maly problem bo w instrukcji sciagnietej ze strony www pojawia sie wyswietlacz ze wspolna katoda.

DS1,DS2,DS3: Wyświetlacz 7 segmentowy, wspólna katoda

No coz... W kazdym badz razie pisze sie na pierwszy komplety plytek. Bo taki zasilacz musze sobie zlozyc...
    waldo7
    Poziom 11  
    Dlatego napisalem "o ile pamietam", bo nie mam schematu przed soba. Ale mysle ze kazdy potrafi odczytac ze schematu czy wspolny jest plus czy minus.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    waldo7
    Poziom 11  
    Algorytm jest bardzo prosty. Przebieg prostokatny jest podawany na wejsice filtu dolnoprzepustowego drugiego rzedu. Na wyjsciu filtru otrzymujemy napiecie proporcjonalne do wypelnienia. Teraz wystraczy wzmocnic otrzynamy sygnal, podac na koncowke mocy i gotowe. Nie ma tu zadnego wyszukanego algorytmu, prosta zmiana wypelnienia od 0% do 100%. Jedynie do opcji soft startu, jest przyjeta zasada ze napiecie wyjsciowe nie moze sie zmieniac szybciej niz 100mV/msec.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    waldo7
    Poziom 11  
    Ten procek (PIC16F628) ma wbudowany PWM. Teraz jest ustawiony na 3,9kHz. Ta wartosc jest tak dobrana aby na wyjsciu filtru dolnoprzepustowego byly jak najmniejsze tetnienia. Mozna zastosowac inna czestotliwosc, ale wtedy filtr tez bedzie musial miec inne wartosci elementow.
    Jesli chodzi o wypelnienie, to co masz na mysli mowiac "dlugosc wypelnienia czy dlugosc przerw"? Wypelnienie, to stosunek czasu poziomu wysokiego do niskiego (czy jakos tak). Zasada jest prosta, regulujesz czasem trwania poziomu wysokiego. Przy stalej czestosliwosci, czas trwania poziomu niskiego sam bedzie sie zmienial.
    Nie ma tu zadnego konwertera A/D. Napiecie wyjsciowe z filtru jest proporcjonalne do wypelnienia. nastepnie jest podawanie na wzmacniacz operacyjny i w pelti sprzezenia zwrotnego automatycznie dokonuje sie stabilizacja napiecia wyjsciowego w zaleznosci od obciazenia. To jest tez odpowiedz na kolejne pytanie o zachowanie przy zmianie obciazenia np. nadajnik. Stabilizjacja napiecia wyjsciowego jest analogowa i ciagla. Mozna dowolnie zmieniac obicazenie, a napiecie pozostanie nie zmienione. Oczywiscie w momencie przekroczenia max pradu, napiecie wyjsciowe sie zmiejszy tak aby prad nie przekaraczal ustalonej wartosci.

Mam nadzieje ze to Ci pomoze w budowie zasilacza. W razie pytan sluze pomoca.

Waldek
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto