Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat generatora generatora prądu do przydomowej elektrowni wiatrowej.

lukashek24 04 Lis 2006 22:25 8957 5
  • #1 04 Lis 2006 22:25
    lukashek24
    Poziom 9  

Prosze was o jakis schemat generatora pradu do przydomowej elektrowni wiatrowej ok 1000-1500w chodzi mi o jego budowe od podstaw bo niewiem od czego zaczac.

0 5
  • #3 05 Lis 2006 10:44
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Trszkę o tym dykutujemy tu (:D troszkę=98 stron) https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=277125&start=0&sid=f55c341264099f5100831d4909f301a4 - jest sporo schematów i linków.
    Samodzielna budowa to jak dla mnie 4 rozwiązania (przy tej mocy):
    1. Alternator samochodowy - potrzebuje sporych obrotów (minimum 2000/minutę) - stąd konieczność budowy dwustopniowej przekładni - duży moment rozruchowy. Pytanie brzmi: co zrobić z pądem 50A (przy 24V)
    2. Silnik asynchroniczny rozpedzony do prędkości nadsynchronicznej + pojemności - zalety: niska cena, wady: klopoty ze wzbudzaniem, pracuje w "wąskim" zakresie obrotów. Przekładnia jak wyżej.
    3. Silnik asynchroniczny przerobiony na prądnicę synchroniczną (PMG): zakup neodymu, przerobienie rotora i przewinięcie stojana.
    4. Samodzielna budowa PMG tzw "amerykanki" opis 4kW tu: http://www.scoraigwind.com/nirvana/page1.htm

Napisz jaki wiatrak masz/planujesz (typ i rozmiary turbiny).

Pozdrawiam

0
  • #4 05 Lis 2006 18:04
    lukashek24
    Poziom 9  

Witam. wiatraka jeszcze nie mam. Zbieram narazie informacje bo niewiem co i jak. Planuje tylko zasilic tym grzalki do instalacji co w letniaku . Zainteresowal mnie ten projekt tej amerykanki, czy wiesz moze ile trzeba nawinac tego drutu na jedno uzwojenie i jakiej srednicy?

1
  • #5 05 Lis 2006 21:20
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zasada jest prosta: najpierw robisz mechanikę z magnesami, potem nawijasz cewkę (do testu) dowolnym drutem - 100 zwojów i na tej podstawie ustalasz ilość zwojów potrzebnych do zadanego napięcia (i grubość drutu tak aby zmieściło się go jak najwięcej)

1
  • #6 05 Kwi 2007 17:35
    qwertyuiop
    Poziom 12  

Zainteresowałem się budową generatora a nie chcę zakładać nowego tematu więc odświeżę ten.
    Niestety nie mam dostępu do wypasionego warsztatu ani pieniędzy żeby kupić każdą część jaka mi przyjdzie do głowy. Chcę zbudować generator na razie niewielkich rozmiarów, by zdobyć doświadczenie.
    Mam sporą ilość magnesów z dysków twardych, są mocne ale nie wiem czy się nadają (takie niewielkie z dysków 170mb). Próbuje je przyczepić na płytę CD i w ten sposób się bawić. Niestety nie wiem jak powinny wyglądać proporcje cewka-magnes. Proszę o podpowiedzi. Za pomoc z góry dziękuję.

2